Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 68
  1. #1

    Domyślnie D800 i D810 - problem z AF.

    Mam następujący problem z aparatami D800 i D810 - praktycznie codziennie muszę zmieniać kalibrację AF dla wszystkich szkieł w tych aparatach. Używam zarówno Nikkorów (28G, 85G, wcześniej 50/1.4G) jak i sigma (35A, 50A,70-200/2.8 APO) i problem dotyczy każdej konfiguracji obiektyw - body. Obiektywy i body były wysyłane i osobno i w kompletach do serwisów, ale nie dało to nic. Sprawa wygląda tak, że jednego dnia podpinam np. 35A pod D810 i trafia w punkt, następnego dnia muszę ją skalibrować +10, co zwykle działa tylko przy określonych odlegościach - jak wiadomo z mikroregulacją w body tak to działa, a następnego dnia muszę ustawić -2. Jest to cholernie irytujące i przeszkadza niesamowicie w pracy. Co do sigm - posiadam dock i starałem się profilować obiektyw pod jedno body, ale działało to na krótką metę. Czy istnieje jakiś mityczny, magiczny sposób na to? Przy reportażu muszę bardziej pilnować tego, żeby w ogóle trafić cokolwiek, niż skupić się na szukaniu kadrów, co odbiera całkowicie chęć do robienia zdjęć.
    D800/D810 8/14-24/28/35/50/85/70-200/910

  2. #2

    Domyślnie

    Skontaktuj sie ze Studio5s w Warszawie. Skalibruja Ci puszki „na zero”. Przyczyna moga być też luzy na lustrze pomocniczym AF.

  3. #3

    Domyślnie

    Być może lustro nie zawsze opada tak samo i stąd problemy z AF...

  4. #4

    Domyślnie

    Ok, dzięki za informację. Rozumiem, że oficjalny serwis nie za bardzo się tym przejmuje, bo body niedawno wróciło z serwisu i dalej objawy występują. Czy ktoś już w Studio5s robił to? Jaki czas oczekiwania i ile mniej więcej to kosztuje? Przyznam, że trochę będę miał problem z wysłaniem teraz body do serwisu, bo pierwszy wolny weekend wypada w listopadzie, a na podklejenie gum i wymianę migawki w 810 czekałem przez sezonem ponad 6 tygodni, a lampa w której nie stwierdzono żadnych wad (wysłałem bo palnik bardzo luźno się kręci - czasem jak zmieniam położenie body sam potrafi się pod wpływem własnego ciężaru przekręcić) i w której zaproponowano tylko doklejenie gumy z boku jeszcze od tamtego czasu nie wróciła...
    Ostatnio edytowane przez sqarpi ; 13-05-2018 o 13:25
    D800/D810 8/14-24/28/35/50/85/70-200/910

  5. #5

    Domyślnie

    przede wszystkim przeprowadz prawidlowo kalibracje. to nie jest wcale takie oczywiste jak t zrobic. Jeslii poswiecic godzine czasu , bedziesz mial pewnosc , ze to nie wina kalibracji .
    nie jest ja latwo przeprowadzic , ale jesli tego nie zrobic prawidlowo , to za kazdym razem aparata moze ostrzyc inaczej .
    Rosnie rozrzut , raz ostrzy in plus , innym razem in minus.

    czy wiesz jak to zrobic ?
    oszczedzilbym sobie opisu.

    dopiero z prawidlowo przeprowadzona kalibracja mozesz wnosic , czy to uszkodzenie , rozregulowanie i aparat musi do servisu , czy moze jest jednak ok.

  6. #6

    Domyślnie

    Kalibrowałem na tablicy, którą znalazłem w internecie ( bardizej rozbudowana wersja tego http://af-test.splunge.de/focus_chart.jpg) ze statywu, dla zadanych dla obiektywów odległości, przy Sigmach używając dockach przy odległościach z programu. Możliwe, że jakbym widział prawidłowość w ustawianiu ostrości, poszukałbym jeszcze głebiej, natomiast kiedy jednego dnia wyjmuję body z torby i z danym obiektywem wszystko idzie o w cholerę w stronę BF, a następnego dnia wszystko idzie w stronę FF, to kalibracja jako taka moim zdaniem nie ma za bardzo sensu. Jednego dnia znajdowałem wartość dla której zestaw spisywał się w miarę przyzwoicie, a na następnym zleceniu była już tragedia.
    Ostatnio edytowane przez sqarpi ; 13-05-2018 o 13:41
    D800/D810 8/14-24/28/35/50/85/70-200/910

  7. #7

    Domyślnie

    Kalibrowałem u nich 3 tygodnie temu D810 i teleobiektyw. Teraz mam "w punkt i mikroregulacja na zero". Wcześniej próbowałem sam rozwiązać problem przy użyciu softu i tablic testowych Reikanfocal, a także Spyder Lenscar. Ale rezultaty były mizerne. W tym tygodniu wysłałem do nich dwa tele-zoomy, w tym Sigmę, z którą też bawiłem się podpinając USB Docka. Rozrzut pomiarów miałem od -5 do -12 w zależności od ogniskowej i odległości. Z Nikonem było gorzej bo tu w grę wchodziła tylko mikroregulacja w body co przy zoomie jest kłopotliwe. Obiektywy powinny wrócić do mnie przed najbliższym piątkiem. Sam jestem ciekawy efektu (przed wysyłką robię zawsze fotki testowe do porównań).
    Co do terminowości, wszystko można uzgodnić mailowo bądź telefonicznie. Obecnie są zawaleni robotą (początek sezonu), więc warto najpierw się skontaktować - też miałem ciśnienia terminowe i realnie ocenili szanse terminowości usługi.
    FOTO-ZABAWKI SPRZEDANE.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Yanis Zobacz posta
    Kalibrowałem u nich 3 tygodnie temu D810 i teleobiektyw. Teraz mam "w punkt i mikroregulacja na zero". Wcześniej próbowałem sam rozwiązać problem przy użyciu softu i tablic testowych Reikanfocal, a także Spyder Lenscar. Ale rezultaty były mizerne. W tym tygodniu wysłałem do nich dwa tele-zoomy, w tym Sigmę, z którą też bawiłem się podpinając USB Docka. Rozrzut pomiarów miałem od -5 do -12 w zależności od ogniskowej i odległości. Z Nikonem było gorzej bo tu w grę wchodziła tylko mikroregulacja w body co przy zoomie jest kłopotliwe. Obiektywy powinny wrócić do mnie przed najbliższym piątkiem. Sam jestem ciekawy efektu (przed wysyłką robię zawsze fotki testowe do porównań).
    Co do terminowości, wszystko można uzgodnić mailowo bądź telefonicznie. Obecnie są zawaleni robotą (początek sezonu), więc warto najpierw się skontaktować - też miałem ciśnienia terminowe i realnie ocenili szanse terminowości usługi.
    Ok, dziękuję za informację. W takim razie będę jutro dzwonił i jakoś próbował się wcisnąć w grafik, bo już mam dosyć tego jak się ten sprzęt zachowuje.
    D800/D810 8/14-24/28/35/50/85/70-200/910

  9. #9

    Domyślnie

    zanim zdecydujesz sie na wysylke przeprowadz kalibracje , ale nie w oparciu o te smieszna tablice.
    ostrzenie jest zjawiskiem statystycznym i wyniki tak robione sa obarczone bledem , decyzje podejmusjesz na podstawie blednego wyniku.

    sugerowalbym nastepujacy tesT:

    sfotografowac jakas plaska tablice , sciane itp , zawierajaca wiele szczegolow. ( najlepiej z odleglosci ok 30*f)

    aparat na statywie , 100 iso lub mniej - bez mozliwosci poruszenia , kazde ujecie musi byc identyczne.
    wykonaj kilka, ok 10 zdjec dla poprawki AF w aparacie - 20 , nastepnie dla poprawki -15 itd az dojdziesz do poprawki+20.
    po kazdym zdjeciu rozostrz i ostrz autofocusem

    wywolaj zdjecia w jpg , na najmniejszej kompresji - to wazne.

    kompresja jpg ma te cenna wlasnosc, ze wielkosc pliku zalezy od rozdzielczosci obrazowania , tzn mozna wprost mierzyc rozdzielczosc obrazu wielkoscia pliku jpg.
    Najlepiej trafione zdjecia sa jednoczesnie najbardziej rozdzielcze.

    wylicz srednia artymetyczna wielkosci plikow dla kazdej poprawki .

    wykres sobie krzywa zaleznosc wielkosci pliku ( sredniej arytmetycznej ) od poprawki.
    tam gdzie ta krzywa osiaga maksimum , poprawka jest prawidlowa.

    dla prawidlowej poprawki odchylenie standardowe jest zdecydowanie najnizsze , tak wiec i najlepsza powtarzalnosc.

    jesli nadal beda bledy - to servis.

    ale moze sie udac - godzina pracy i masz pewnosc.

  10. #10

    Domyślnie

    To wszystko ma sens o czym piszesz i dzięki za fajny algorytm kalibracji. Sprawdzę na jednym obiektywie. Nie jest jednak tak, że jeśli moje problemy wynikałyby z czystego rozjechania się/braku kalibracji na linii obiektyw - aparat, to raczej byłaby stała tendencja do przestrzelania za/przed obiektem? W moim przypadku jest loteria. Raz cały dzień dobrze obiektyw działa na +10 i mam większość trafionych na takich ustawniach, a następnego dnia jak staram się zrobić zdjęcie, to płaszczyzna ostrości już just dużo za głową i muszę ustawić -10, żeby tego dnia było ok. Logika mi podpowiada, że takie zachowanie wskazuje na trochę głebszy problem. Poza tym ogólnie mam wrażenie, że jest więcej losowości w AF niż jakiś czas temu. D810 przekroczyło niedawno 400 tys. strzałow, D800 nie pamiętam ile, ale trochę naklepane też ma. Problemy z lustrem jakoś mi pasują do całości, ale możliwe, że widzę to co chcę widzieć i niekoniecznie to co mi pasuje, jest odpowiednim rozwiązaniem.
    Ostatnio edytowane przez sqarpi ; 14-05-2018 o 10:10
    D800/D810 8/14-24/28/35/50/85/70-200/910

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D810 i D800 wielkość plików
    By fotoprimo in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 20-06-2016, 08:21
  2. D800 vs D810
    By jacek_wozniak in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 138
    Ostatni post / autor: 04-05-2016, 21:30

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •