Close

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 68
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sqarpi Zobacz posta
    To wszystko ma sens o czym piszesz i dzięki za fajny algorytm kalibracji. Sprawdzę na jednym obiektywie. Nie jest jednak tak, że jeśli moje problemy wynikałyby z czystego rozjechania się/braku kalibracji na linii obiektyw - aparat, to raczej byłaby stała tendencja do przestrzelania za/przed obiektem? W moim przypadku jest loteria. Raz cały dzień dobrze obiektyw działa na +10 i mam większość trafionych na takich ustawniach, a następnego dnia jak staram się zrobić zdjęcie, to płaszczyzna ostrości już just dużo za głową i muszę ustawić -10, żeby tego dnia było ok. Logika mi podpowiada, że takie zachowanie wskazuje na trochę głebszy problem. Poza tym ogólnie mam wrażenie, że jest więcej losowości w AF niż jakiś czas temu. D810 przekroczyło niedawno 400 tys. strzałow, D800 nie pamiętam ile, ale trochę naklepane też ma. Problemy z lustrem jakoś mi pasują do całości, ale możliwe, że widzę to co chcę widzieć i niekoniecznie to co mi pasuje, jest odpowiednim rozwiązaniem.


    wykres wyglada tak:

    rozdzielczosci mierzona " klasycznie "l/m w funkcji poprawki
    widac , ze trafia najlepiej dla popraki -3 i co najwazniejsze spada gwaltownie odchylenie std w probie 10 strzalow. Oznacza to znacznie mniejszy rozrzut.
    jesli jest AF zle skalibrowany , to jest to typowy objaw , ze raz jest BF innym razem FF - niekniecznie musi byc wszystkio po tej samej stronie.
    prawdopodobienstwo strzalu np z zakresu +5 do +10 cm jest takie samo jak prawdopodobienstow strzalu np -5 do -15 cm.
    Tak to dziala , typowy rozklad normalny:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	jus.jpg
Wyświetleń:	360
Rozmiar:	56,5 KB
ID:	9211

    od tej pory , odkad to stosuje ( ladnych pare lat ) nie mam problemu z AF .

    Jesli wykreslona krzywa nie ma takiej wyraznej zaleznosci z wystepujacym maksimum dla jakiejs poprawki AF - to trzeba do serwisu.







    tutaj tyko dla przykladu jak metoda z wyznaczaniem rozdzielczosci za pomoca jpg jest czula

    zmiana rozdzielczosci ze zmiana przyslony- widac jest calkiem czula metoda:
    mozna sie ja posluzyc do ustalenia poprawki AF - wykres bedzie jak wyzej , na osi pionowej beduie wielkosc pliku .

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wielk.jpg
Wyświetleń:	357
Rozmiar:	81,2 KB
ID:	9210
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 14-05-2018 o 10:53

  2. #12

    Domyślnie

    Jakiś bank przyjmuje przelewy w piwie albo whisky? Bo chętnie zrobiłbym Ci przelew w wybranej walucie.
    D800/D810 8/14-24/28/35/50/85/70-200/910

  3. #13

    Domyślnie

    dokonywanie kalibracji na podstawie takich tablic testowych jakie kraza po interencie jest bez wiekszego sensu.
    oczywiscie mozna wykorzystac i przeprowadzic kalibracje , ale trzeba sobie zdac sprawe z charakteru ostrzenia w detekcji fazy.
    to jest zjawisko o charakterze statystycznym, dajace sie opisac rozkladem normalnym.

    oznacza to, ze kazdy strzal jest obarczony jakims bledem , ktorego nie znamy.

    i podejmujemy decyzje na podstawie wyniku obarczonego tym nieznanym bledem.

    raz moze to byc blad dodatni, czyli dokonamy korekty in minus . a w rzeczywistosci af pracuje inaczej - mogl miec np tendencje w kierunku ujemnym i nalezaloby zastosowac poprawke in plus.
    dlatego waznym jest rozpoznanie trendu w pracy af . TO jest piekielnie wazne - okazuje sie ze dla dobrej kalibracji jest mniejsze odch . std , czyli rorzut gwaltownie Spada. AF nagle zaczyna trafiac i jest przewidywalny .

    Na to naklada sie jeszcze zaleznosc pracy af od temperatury barwowej motywu a nawet od temperatury otoczenia ( w praktyce w mniejszym , pomijalnym stopniu )

  4. #14

    Domyślnie

    @Nican. Zrobiłem kalibrację jednego obiektywu wg. pisanego przez Ciebie algorytmu. Wykres wielkości plików układa się dokładnie jak wskazałeś, natomiast odchylenie w wykresie błednych strzałów już tak jasno nie daje wskazania. Ustawiłem więc wg wskazania wykresu rozdzielczości i zobaczymy jak będzie to wyglądało na zleceniu.
    D800/D810 8/14-24/28/35/50/85/70-200/910

  5. #15

    Domyślnie

    Zrobiles wszystko to co mogles - tzn prawidlowo skalibrowales.
    Jesli nadal ostrzenie bedzie niezadawalajace , to trzeba do warsztatu.
    to moze byc drobiazg jak np zanieczyszczenie , albo i powazniejsze uszkodzenie.
    Zaleznosc rozdzielczosci od poprawki winna byc ostra , ale rozciagniecie wykresu zalezy tez od tego jak rociagnales rysunek w ogole na szerokosc.
    winna to byc zaleznosc nie budzaca watpliwosci .

    AF moze pracowac inaczej w swietle sztucznym jesli podswietlasz cel np pilotem z lampy blaskowej - warto zworcic na to uwage.
    ale generalnie aparat musi ostrzyc.

  6. #16

    Domyślnie

    @Nican. Jeszcze raz dziękuję. Wykres wygląda tak dla 20 prób na korekcję przy skoku co 4:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	328
Rozmiar:	65,0 KB
ID:	9219
    Racze jasno pokazane gdzie co i jak. Potestuję parę dni i zobaczę jak będzie się zachowywał. Jeszcze raz serdecznie dziękuję - w Lublinie czeka butelka bursztynowego trunku.
    Ostatnio edytowane przez sqarpi ; 14-05-2018 o 18:28
    D800/D810 8/14-24/28/35/50/85/70-200/910

  7. #17

    Domyślnie

    I przy okazji mamy premiere swiatowa tej metody okreslania kalibracji w sieci


    odch std dla poprawki + 4 jest na poziomie 1,2 % to bardzo dobry wynik.

    mysle, ze co do zasady trudno jest lepiej skalibrowac.
    pojedynczy strzal na internetowe tablice i odpowiednia poprawka nie prowadza do dobrego wyniku.
    Ale masz racje - trzeba zaobserwowac w praktyce.

    oby sie powiodlo.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Być może lustro nie zawsze opada tak samo i stąd problemy z AF...
    W obydwu puszkach ? Jeśli tak to czas uciekać od N.
    Ciekawe jakie przebiegi mają te puchy.

  9. #19

    Domyślnie

    Postanowiłem dziś też poświęcić godzinkę na drugi obiektyw. Tym razem skok co 3 w kalibracji, znów dla 20 strzałów na skok. Tutaj już wyniki wyglądają całkowicie inaczej. Widać chyba, że AF obiektywu zdecydowanie gorszej jakości niż w poprzednim (tym razem kalibrowany 85/1.8G).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	288
Rozmiar:	55,2 KB
ID:	9231
    D800/D810 8/14-24/28/35/50/85/70-200/910

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta

    wywolaj zdjecia w jpg , na najmniejszej kompresji - to wazne.

    kompresja jpg ma te cenna wlasnosc, ze wielkosc pliku zalezy od rozdzielczosci obrazowania , tzn mozna wprost mierzyc rozdzielczosc obrazu wielkoscia pliku jpg.
    Najlepiej trafione zdjecia sa jednoczesnie najbardziej rozdzielcze.
    Odgrzebię temat. Zaciekawiła mnie ta metoda, spróbowałem i nawet coś z tego wychodzi.
    Wyniki z testu prawie pokrywają się z tym, co ustawiłem "na oko". Jednak, test wskazuje mi na zbyt dużą korektę moim zdaniem.
    @Nican, jak na potrzeby testu "wołać" do jpeg? (rozumiem, że "prosto z puszki" się nie nadaje)
    Główne pytanie o wyostrzanie w wołarce, np. ACR, oraz przy eksporcie do jpeg (bez wyostrzania, czy np. standardowe dla ekranu).
    Zmiany parametrów wyostrzania mają znaczny wpływ na wielkość pliku wyjściowego.
    Jak zrobić, żeby nie "przedobrzyć" ?
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D810 i D800 wielkość plików
    By fotoprimo in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 20-06-2016, 08:21
  2. D800 vs D810
    By jacek_wozniak in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 138
    Ostatni post / autor: 04-05-2016, 21:30

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •