Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11

    Domyślnie

    to cala zmylka przez te katalogi... ludzie nie od razu lapia co jest co... eh


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Sluzba niewybatozona z rana predko sie bisurmani
    www.smooth.photography/vs13

  2. #12

    Domyślnie

    Od początku mówiłem o exporcie Katalogu, KA-TA-LO-GU, nie plików...

    Jeśli teraz Krzysztof zacznie manipulacje z duplikatami (bo już ma te duplikaty), jeśli je teraz zacznie obrabiać (i edytować metadane, bo już też niestety je ma), jeśli zacznie coś importować bez potrzeby i bez sensu, jeśli to pomnoży przez dwa, bo ma dwa zaangażowane komputery - to spokojnie do końca 2030 nie wyjdzie z burdelu, jaki sobie narobi.

    No, ale skoro się nie słucha starszych...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #13

    Domyślnie

    OK to spróbuje jeszcze raz. Nie będę tych wyeksportowanych plików otwierał w komputerze B.

  4. #14

    Domyślnie

    Do celów testowych próbowałem coś wyeksportować z kompa B, ale nie bardzo wiem jak zaznaczyć eksport całego katalogu. Nie mam w oknie ustawień eksportu czegoś jak "as catalog".
    W zakładce File settings ma do wyboru JPEG, PSD, TIFF, DNG, Oryginal. W zakładce Metadata jest: All metadata, Copyright & Contact Info Only, All Expected Camera & Camera Raw Info.
    Może trzeba to zaznaczyć w innym miejscu. Jak dotąd nigdy nie zawracałem sobie tym głowy, bo pracowałem wyłącznie na jednym komputerze. Wybaczcie moje gapiostwo, ale nie wiem jak wyeksportować katalog.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    OK, chyba znalazłem. Zamiast klikać w klawisz eksport, trzeba prawym klawiszem muszki kliknąć na wcześniej zaimportowany katalog i wybrać eksport as catalog.
    Zrobię wieczorem drugie podejście. Dziękuję wszystkim za rady i sorry za moje gapiostwo.

  5. #15

    Domyślnie

    Widzę, że działasz trochę po omacku. Upewniłem się jeszcze przed napisaniem posta w Podręczniku dla fotografów do Lr, jeżeli masz dostęp to przeczytaj str 75, jeżeli nie to w największym skrócie:

    1. Moduł Library, zaznaczasz zdjęcia które chcesz eksportować, następnie File>Eksport as Catalog, pojawi się okno dialogowe gdzie określisz nazwę i miejsce dla nowego katalogu. Na dole okna masz do wyboru opcje dla nowego katalogu, dopilnuj żeby było zaznaczenie przy Eksport negative files. Klikasz Zapisz i po sprawie, nowy katalog utworzony i zapisany.

    2. Na drugim komputerze również w Library otwierasz File>Open Catalog, Lr zapyta czy powtórnie uruchomić program, co jest niezbędne do zmiany katalogu. Po restarcie programu Lr zapyta na jakim katalogu chcesz pracować, wybierasz oczywiście ten który wyeksportowałeś z pierwszego komputera. Tak możesz w nieskończoność przenosić pracę z komputera na komputer i dokładnie wszystkie czynności wykonane na poprzednich komputerach będą widziane.

    Jest jeszcze jeden wariant importu do drugiego komputera poprzez File>Import from Another Catalog, ale wtedy nastąpi pełna integracja danych z przenoszonego katalogu z katalogiem głównym drugiego komputera. Więc ewentualny powrót do pierwszego komputera będzie możliwy poprzez powtórzenie czynności jak pkt 1.

  6. #16

    Domyślnie

    OK. Dzięki. Mam jeszcze pytanie odnośnie zakończenia edycji w konkretnym katalogu. Powiedzmy, że eksportuję zdjęcia z komputera A (wg już jasnej procedury) później edycja na B i praca na katalogu wyeksportowanym z A. I tak do skutku powiedzmy 3 razy. Ostatnią czynnością powinno być otwarcie wszystkich obrobionych plików na komputerze A, z którego zaczynałem pracę. Czy w takim jak otworzę zdjęcia po raz ostatni na komputerze A miejscem pracy będzie wyeksportowany katalog, czy pierwotny katalog Lr który powstał po imporcie zdjęć na komputer A z aparatu?
    Chodzi mi o to, że po zakończeniu pracy nad konkretnym zbiorem zdjęć chciałbym ten wyeksportowany katalog usunąć aby nie gromadzić w kilku miejscach tych samych zdjęć.
    Moja wątpliwość dotyczy czynności opisanych w punkcie 2, bo mam wrażenie, że po wyeksportowaniu zdjęć z komputera A później już będę pracował cały czas na tym właśnie katalogu niezależnie od komputera.

  7. #17

    Domyślnie

    Na każdym etapie pracy na tym "przenośnym" możesz wykonać czynność File> Import from Another Catalog, tylko oczywiście Lr przy uruchamianiu załadować najpierw z katalogu głównego a importować z "przenośnego" i nieważne na którym komputerze to będzie wykonywane. Lr na każdym komputerze ma jeden katalog główny.
    Jeszcze mała dygresja, nie wiem czy robisz kopie bezpieczeństwa katalogu głównego, ale przy tych różnych kombinacjach które wykonujesz ja bym radził robić je jak najczęściej i w ogóle robić je często na dysku innym niż systemowy.

  8. #18

    Domyślnie

    O kopie dbam. Dopóki nie zakończę edycji trzymam oryginały na kartach SD. Mam też kopię na zewnętrznym dysku tylko do archiwizacji. Teraz w celu edycji na dwóch komputerach eksport jest też na zewnętrzny dysk, więc nie jest źle. Serdeczne dzięki ze wszelkie uwagi i rady.

  9. #19

    Domyślnie

    Nie jestem pewny czy się dobrze rozumiemy, ja miałem na myśli kopię Catalog Lr, ponieważ w przypadku uszkodzenia tego pliku lub braku dostępu do niego cała praca z obróbką zdjęć w Lr zniknie, zostaną nieobrobione pliki zdjęć.

  10. #20

    Domyślnie

    Jasne, ale dopiero ten katalog wyeksportowałem. Będzie kopia.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Lightroom 5 praca na dwoch komputerach
    By karas148 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 21-08-2018, 17:15
  2. Adobe Bridge na dwoch komputerach
    By tk78 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-04-2015, 11:45
  3. Różna kolorystyka zdjęć na różnych komputerach
    By Coof in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-05-2013, 09:29
  4. wywoływanie zdjęć
    By maciekjak in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-10-2007, 22:45
  5. Wywoływanie zdjęć
    By s0qs in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-07-2007, 20:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •