Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 44
  1. #11

    Domyślnie

    nigdy bym sie nie osmieli.
    do nikogo nie pije , nie wiem o kim mowa.

    kiedy pisalem swoj post , Twojego nie bylo jeszcze na serwerze.
    nie ma powodu do niepokoju.

  2. #12

    Domyślnie

    Ok Nie ma sprawy.

  3. #13

    Domyślnie

    z metanolem raz miałem do czynienia ale jak czytam Kolegów wychodzi w porównaniu lepiej niż Ispropanol, no dobrze a te środki co wspominał Pan "anionach tenzydowych" to mają jakieś nazwy handlowe, zapytam inaczej jak i gdzie to można nabyć
    puszka i kilka oczek do niej

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arciszz Zobacz posta
    z metanolem raz miałem do czynienia ale jak czytam Kolegów wychodzi w porównaniu lepiej niż Ispropanol, no dobrze a te środki co wspominał Pan "anionach tenzydowych" to mają jakieś nazwy handlowe, zapytam inaczej jak i gdzie to można nabyć
    dzisiaj to jest Standard , rzeczywiscie na bazie isopropanolu to raczej rzadkosc , chociaz Hama moze jeszcze sprzedaje.

    zobacz w sklepach fotograficznych dowolne srodki plynne , w opisie bedzie napisane .

    to sa niewielkie wydatki

    ja stosuje Taki :

    https://www.amazon.de/Cleaner-Pumpsp.../dp/B001TRFPHQ



    sa inne :

    https://www.bpm-media.de/produkte/ob...hoChR0QAvD_BwE

    choc zeiss stosowal na bazie isopropanolu , nie wiem jak w tym wypadku ale kupuj srodek do tego celu - lens cleaner - + miekka microfibre .

    taka buteleczka sie predzej zestarzeje , niz sie zuzyje jej zawartosc.

    isopropanol 99,9 do prania sciereczki co Jakis czas ( 2 razy w roku ? )

  5. #15

    Domyślnie

    1. Izopropanol nie jest produkowany z ropy naftowej, jest produkowany przez katalityczne uwodnienie propylenu.
    2. Jest bezpieczny dla powłok na filtrze, ale faktycznie z powodu stosunkowo wysokiej temp. wrzenia może zostawiać smugi na szkle. Stąd zrezygnowano z używania mieszanin alkoholi (w tym izopropanolu) do czyszczenia filtru na matrycy. Natomiast Zeiss nadal ma w ofercie ściereczki wilgotne do optyki nasączone izopropanolem, bo izopropanol łatwiej rozpuszcza tłuszcze niż metanol czy etanol.
    3. Kiedyś Kodak miał w ofercie płyn z t.zw. tenzydami (sole amoniowe rozpuszczone w wodzie). Było to badziewie o czym naocznie się przekonałem, tłuszcz na soczewce przyjmował ten płyn z szerokim uśmiechem i ani myślał się odlepić ze szkła.

    Piszę to jako chemik organik, z całą pewnością nie amator.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    1. Izopropanol nie jest produkowany z ropy naftowej, jest produkowany przez katalityczne uwodnienie propylenu.
    2. Jest bezpieczny dla powłok na filtrze, ale faktycznie z powodu stosunkowo wysokiej temp. wrzenia może zostawiać smugi na szkle. Stąd zrezygnowano z używania mieszanin alkoholi (w tym izopropanolu) do czyszczenia filtru na matrycy. Natomiast Zeiss nadal ma w ofercie ściereczki wilgotne do optyki nasączone izopropanolem, bo izopropanol łatwiej rozpuszcza tłuszcze niż metanol czy etanol.
    3. Kiedyś Kodak miał w ofercie płyn z t.zw. tenzydami (sole amoniowe rozpuszczone w wodzie). Było to badziewie o czym naocznie się przekonałem, tłuszcz na soczewce przyjmował ten płyn z szerokim uśmiechem i ani myślał się odlepić ze szkła.

    Piszę to jako chemik organik, z całą pewnością nie amator.


    oj, oj , oj....

    ad 1. a skad sie bierze propylen ?

    nie przypadkiem z ropy naftowej ?

    tutaj mamy nawet opisane w j.polskim - rozdzial otrzymywanie:

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Polipropylen


    z temperatura wrzenia to nie ma nic wspolnego .
    jest o czystosci 99,9% - pozostale 0,1 % to sa jednak weglowodory mniej lotne. po odparowaniu izopropanolu pozostaja one na powlokach . mozna je zaobserwowac w postaci smug nawet golym okiem .

    zeiss stosowal ok 15 % roztwor z n - penta hydratem , gdyz jest azeotropem. ( o ile pamietam 15,6% , ale to cytuje z pamieci, wiec o tych 0,6 moge sie mylic)
    rozcienczany w innym stosunku np z woda destylowana wyparuje , woda pozostanie na soczewce.

    osobiscie stosuje plyn B&W na tenzydach anionowych , sprawdza sie znakomicie.
    mam tez cos hamy oparte na izopropanolu - jest to oczywiscie roztwor , na pewno nie czysty izopropanol. Tez dziala.

    mam zapas 5 litrow izopropanolu , ktory uzywam do prania sciereczki czy mycia pedzelkow . Zdaza mi sie to nie czesciej niz raz, max 2 razy do roku . w tej roli sprawdza sie znakomicie. Jesli mamy wysterelizowana, wyjalowiona sciereczke , usuwa ona tluszcz znakomicie na sucho , obejdzie sie czesto bez jej nawilzania a tym samym nawilzania soczewki.

    Jak juz pisalem - i to jest moim zdaniem wazna uwaga - sciereczke warto prac , gdyz bardziej ja zanieczyszczamy tluszczem , potem z dloni , niz przejmowanym zanieczyszczeniem z soczewki.
    ( po prostu stezenie tluszczu w sciereczce po jakims czasie bedzie wieksze niz na powierzchni soczewki i czyszczac soczewke , bedziemy miast usuwac nanosic tluszcz , pot ect.)



    Oprocz tego uzywam do roznego zadan dezynfekcyjnych w domu ( mycie maszynki do golenia itd itp , )

    Izopropanol nadaje sie znakomicie do dezynfekcji deski klozetowej - nie do czyszczenia powlok na soczewkach. Raczej nie smaruje sie soczewek np maslem, nie ma potrzeby stosowania rzeczywiscie silnych rozpuszczalnikow.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 08-05-2018 o 16:34

  7. #17
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Używam izopropanol od dawna i nic mi nigdy nie rozpuścił, jest bardzo neutralny dla delikatnych rzeczy, nawet stare napylane powłoki na optyce można tym myć, jeśli coś można zniszczyć podczas czyszczenia izopropanolem to tak samo zniszczy się nawet wodą destylowaną bo to już kwestia użytej siły i czyściwa.

  8. #18

    Domyślnie

    Ostatnio przykleiło mi się jakieś badziewie do filtra 1000 ND od Hoyi. Musiałem to jakoś zmyć bo na sucho ni huhu. No to użyłem nawilżanej ściereczki Zeissa, ktorej/ktorych używam do optyki. Filtr wygląda jak nówka, żadnych smug, żadnych ubytków i innych historii.

    Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
    D500+MB-D17 (newell) | Σ150-600S | Σ17-50/2.8 | Induro GIT304+Benro GH-2 | Lowepro Whistler BP 450 AW | Vortex Razor HD II 27-60x85 | Genesis A3+Manfrotto MVH500AH | Vortex Viper HD 10x42

  9. #19

    Domyślnie

    Dwie strony dyskusji a chusteczki do okularów za 5 zeta (najlepiej oryginalne niemieckie, te w rossmanie się zepsuły jeśli chodzi o jakość) załatwiają sprawę całego sprzętu foto.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Używam izopropanol od dawna i nic mi nigdy nie rozpuścił, jest bardzo neutralny dla delikatnych rzeczy,.

    jesli jest rozpuszczalnikiem , to tym samym nie moze byc neutralny.



    zaden z producentow nie zaleca i nie sprzedaje jako plynu do soczewek czystego izopropanolu.
    Powoduje tez metnienie soczewek plastikowych , jesli ktos takich uzywa. Zdecydowania odradzam czyszczenie tym jakichkolwiek okularow z soczewkami plastikowymi.
    Rowniez nie nalezy tym czyscic powierzchni monitora komputerowego.

    troche rozcienczony woda detylowana stosuje do czyszczenia Body z zewnatrz - przyjemniej sie trzyma aparat po takim zabiegu.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    Dwie strony dyskusji a chusteczki do okularów za 5 zeta (najlepiej oryginalne niemieckie, te w rossmanie się zepsuły jeśli chodzi o jakość) załatwiają sprawę całego sprzętu foto.
    w tych chusteczkach wkurza mnie ich sztuczny perfumiasty zapach.

    owszem mam w torbie zawsze kilka , awaryjnie .
    W lecie , kiedy uzywam kremow do opalania a robie zdjecia , tez staram sie wlozycc do kieszeni 1 , 2sztuki , jesli nie zapomne. czasem sie przydaja.

    ale mam Jakis odruch hamujacy , ze wzgledu na dosyc twarde podloze - po wyschnieciu robi sie z tego cos jak papier scierny . przesadzam oczywiscie , ale Jet to Taki sztywny papier o twardej powierzchni.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 08-05-2018 o 17:41

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. czym czyścić filtr?
    By medyk in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 23-12-2016, 04:51
  2. Czym czyścić filtry?
    By Piotr56 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 09-03-2016, 17:46
  3. Czym czyścić gumy ?
    By C_K in forum Serwis
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 21-10-2014, 20:35
  4. Czym czyscic monitor???
    By kosmaster in forum Komputery
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-04-2010, 10:55
  5. Czym czyścić filtr UV
    By przemoania in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 30-01-2009, 12:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •