Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 105 2.8 vr macro

    Witam wszystkich, pytanie dotyczy obiektywu makro w tytule.
    Mam możliwość kupienia nowego egzemplarza za okolo 2600zl.
    Po przeczytaniu wielu recenzji, negatywnych jak i pozytywnych mam nadal wątpliwości. Czy według Was jest wart swojej ceny? Patrząc na cenę za jaką mogę go kupić.

    Dzieki
    Nikon D7000/D500+mb-d17 /N 35/1.8G /N 18-105 VR /N 105 VR macro/N 70-300 VR /N 200-500 VR/SB 910/YongNuo YN-560 III /MT055cxpro3+MN410 Junior

  2. #2

    Domyślnie

    A jakie były powody recenzji negatywnych?
    I podstawowe pytanie: co chcesz tym obiektywem fotografować?

  3. #3

    Domyślnie

    Mam ten obiektyw od lat i jedyna "wada" to raczej nie da się bezstresowo fotografować sportu przez wolniejszy AF
    Można chcieć większe powiększenie ale z systemowych to tylko Canon robi chyba 5x, a dla reszty pozostają pierścienie i harmonijki
    Ja swój nowy kupiłem za €500 ok 5lat temu..

  4. #4

    Domyślnie

    Ja z kolei widzę inną wadę tego obiektywu, a mianowicie dość dużą aberrację chromatyczną podłużną (to ważne), która daje o sobie znać wszędzie tam, gdzie pojawiają się detale poza głębią ostrości, tzn. będące już w strefie bokehu. Jedynym na razie programem, który potrafi taką aberrację usunąć jest Lightroom (nie pamiętam od której wersji, ale już w 5,4 jest), więc jeśli go nie używasz - będziesz się musiał pogodzić z jej występowaniem na zdjęciach.

    Należy tą wadę odróżnić od aberracji chromatycznej poprzecznej, którą usuwa każdy w miarę przyzwoity program do wołania RAWów, na dodatek ten obiektyw akurat AC poprzeczną ma małą.

    Nie mam porównania z innymi podobnymi obiektywami macro - Sigmy czy innych producentów - więć nie wiem, czy to wypadek przy pracy Nikona, czy też po prostu te konstrukcje tak mają i na ich tle ten Nikkor wypada dobrze. Natomiast poza tą wadą mnie nic w nim nie przeszkadza i uważam, że poza tym o czym piszę jest to naprawdę niezły obiektyw. Nie używałem go do sportu, ale do fotografii małych kotów - co jest jeszcze bardziej wymagające dla AFa moim zdaniem - i nie miałem uczucia, że wolny.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5

    Domyślnie

    Podstawowym zadaniem tego obiektywu u mnie będzie narazie makro plus pierścienie pośrednie kenko.
    Tak, to prawda najczęstszą wada jest tutaj aberracja, chociaż ludzie narzekają też na wady związane z niedzialajaca elektroniką, czy wadami powstalymi przy produkcji, tj. paprochy po szlifowaniu soczewek, lub inne zanieczyszczenia. Produkowane w Japonii już niestety tylko z drugiej ręki, reszta już niestety made in china .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez raf1313 Zobacz posta
    Witam wszystkich, pytanie dotyczy obiektywu makro w tytule.
    Mam możliwość kupienia nowego egzemplarza za okolo 2600zl.
    Po przeczytaniu wielu recenzji, negatywnych jak i pozytywnych mam nadal wątpliwości. Czy według Was jest wart swojej ceny? Patrząc na cenę za jaką mogę go kupić.

    Dzieki
    Miałem przez parę lat 105 i 60 2,8 macro. Zostawiłem sobie ten drugi. Poręczniejszy, wszędzie wciśniesz, lepsza ogniskowa dla mnie.
    (focenie produktów, jedzenia, szczegółów na weselach, chrztach, etc)
    105 potrafi się blokować, soczewka vr dokładniej i autofocus nie działa, pomoga wyłączenie i włączenie aparatu (dwie sztuki to samo, przy małym dystansie).
    Za tę cene spoko jest. Jeśli pasuje waga i ogniskowa nic tylko brać. To jeden z tych obiektywów wartych ceny

  7. #7

    Domyślnie

    Mam ten obiektyw już 6 lat, jeszcze Made in Japan - oprócz aberracji złego słowa nie powiem, działa bez zająknięcia, AF jest szybki jeżeli tylko ustawimy limiter, w dodatku bardzo pewny - przy fotografii ludzi praktycznie 100% celności

  8. #8

    Domyślnie

    Obiektyw jest już w moim arsenale, po pierwszych testach muszę powiedzieć że jest ostry, jeśli chodzi o AF to jest w miarę szybki, jedynie na bardzo małych odległościach potrafi się gubić,ale w makro nie jest potrzebny.
    Jeśli chodzi o aberrację,to bardzo ładnie ja widać na przykładzie zdjęć tekstu książki, przed głębią ostrosci dominuje kolor fioletowy, natomiast za głębią ostrości kolor zielony.To jest chyba najwieksza wada tego obiektywu, zreszta inne obiektywy makro, np Sigma 105 też nie jest wolna od tej wady.
    Dobra wiadomość dla posiadaczy lightrooma 5, aberrację można w miarę skutecznie usunąć

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-04-2016, 23:40
  2. Nikkor 60/2.8D MACRO
    By zbyszekD7000 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 62
    Ostatni post / autor: 01-07-2013, 01:10
  3. nikkor 50mm 1.8 af-s czy nikkor 60mm macro af-s 2.8
    By hublands in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-07-2011, 16:24
  4. nikkor 50 1,8 do macro?
    By dawidam in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-03-2011, 20:59
  5. Nikkor AF 50mm f/1.8 D vs Nikkor AF 60mm f/2.8 D Macro
    By djarek in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-05-2010, 20:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •