Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51
  1. #1

    Domyślnie Kalibracja - co, jak i gdzie?

    Kupiłam nową puszkę (D500) i mam problem. Podczas zdjęć testowych ("terenowe" pstryki z okna na ogniskowej 600mm) z Tamronem 150-600 G1 zauważyłam, że AF nie trafia w punkt. Zrobiłam więc test na focus chart wszystkimi 3 szkłami (oprócz Tamrona 150-600 Tamron 90 2,8 oraz Sigma 17-70). Wydaje mi się, że z żadnym szkłem AF nie trafia. Zamieszczam link do zdjęć testowych: https://www.dropbox.com/sh/esu4dueic..._9CL36fBa?dl=0
    Pisałam do serwisu Nikona w Czechach, aby ustalić ile to potrwa, bo sprzęt potrzebuję na za dwa tygodnie, ale otrzymałam odpowiedź, że oni mogą się podjąć kalibracji, ale nie polecają tego, bo korpus będzie działał dobrze tylko z tym obiektywem...
    Jak to wygląda? Mam przesłać wszystkie 3 obiektywy do kalibracji? Do którego serwisu (Nikona czy producenta szkła)? Czy będą dobrze działać na starym body? Wydaje mi się, że nie, a jeśli tak to dziękuję za taki interes.
    Póki co jestem zniechęcona i załamana i rozważam zwrot aparatu. Ale to nie jest chyba rozwiązanie na dłuższą metę, bo kolejne zakupy mogą być jeszcze gorsze lub takie same... Nie wiem dlaczego występują takie problemy w sprzęcie za taką kasę, żadnego z moich obiektywów nie kalibrowałam i raczej nie miałam problemów (na pewno nie widziałam tego na zdjęciach - a powiększam je na monitorze do 100% - więc nie czułam potrzeby, aby przeprowadzać testy na karcie).
    Wyjaśnijcie mi to proszę, bo ja nic z tego nie rozumiem. Czemu tak się dzieje, gdzie to mam wysłać, czy to zmieni mi działanie na starej puszcze i wszystko co powinnam wg Was wiedzieć.
    Ostatnio edytowane przez ivonne ; 03-05-2018 o 21:48

  2. #2

    Domyślnie

    Wysyłasz każdy obiektyw z body do serwisu producenta obiektywu. Tam "dopasują" obiektyw do body. Możesz też spróbować załatwić sprawę korektą AF w body- ja nigdy nie musiałem wysyłać.

  3. #3

    Domyślnie

    Korekta w body działa/ma sens podobno tylko na stałkach.
    Czy skalibrowany obiektyw będzie poprawnie ostrzył na poprzednim body?

    Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ivonne Zobacz posta
    Korekta w body działa/ma sens podobno tylko na stałkach.
    Sens ma wszędzie gdzie jest skuteczne i tyle. Zamiast wierzyć w zabobony lepiej spróbować bo to nic nie kosztuje. A u mnie na zoomach się sprawdza.
    Cytat Zamieszczone przez ivonne Zobacz posta
    Czy skalibrowany obiektyw będzie poprawnie ostrzył na poprzednim body?
    Jak skalibrują optykę pod D500 to na innym body niekoniecznie będzie dobrze...

    Ps. Zapewne nie jest to regułą, ale zauważyłem, że topowe body lepiej zgrywają się z topową optyką...

  5. #5

    Domyślnie

    W pierwszej kolejności spróbuj korekty AF w puszce. Jeśli to nie poskutkuje wyślij body na kalibracje - D500 kalibrowane jest w Warszawie a nie w Czechach, chyba że coś się zmieniło od mojego ostatniego kontaktu z serwisem Nikona. Po skalibrowaniu puszki musisz odesłać szkła do serwisu producenta wraz z puszką. Jeśli szkła są na gwarancji to robią to za darmochę, jeśli nie to licz się z kosztami takiej operacji. Niestety jeśli podczas kalibracji bedzie trzeba ruszyć szkła to z inną puszką mogą nie działać poprawnie ale nie jest to regułą.

    Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
    D500+MB-D17 (newell) | Σ150-600S | Σ17-50/2.8 | Induro GIT304+Benro GH-2 | Lowepro Whistler BP 450 AW | Vortex Razor HD II 27-60x85 | Genesis A3+Manfrotto MVH500AH | Vortex Viper HD 10x42

  6. #6

    Domyślnie Kalibracja - co, jak i gdzie?

    Cytat Zamieszczone przez ivonne Zobacz posta
    Kupiłam nową puszkę (D500) i mam problem. Podczas zdjęć testowych ("terenowe" pstryki z okna na ogniskowej 600mm) z Tamronem 150-600 G1 zauważyłam, że AF nie trafia w punkt. Zrobiłam więc test na focus chart wszystkimi 3 szkłami (oprócz Tamrona 150-600 Tamron 90 2,8 oraz Sigma 17-70). Wydaje mi się, że z żadnym szkłem AF nie trafia. Zamieszczam link do zdjęć testowych: https://www.dropbox.com/sh/esu4dueic..._9CL36fBa?dl=0
    Pisałam do serwisu Nikona w Czechach, aby ustalić ile to potrwa, bo sprzęt potrzebuję na za dwa tygodnie, ale otrzymałam odpowiedź, że oni mogą się podjąć kalibracji, ale nie polecają tego, bo korpus będzie działał dobrze tylko z tym obiektywem...
    Jak to wygląda? Mam przesłać wszystkie 3 obiektywy do kalibracji? Do którego serwisu (Nikona czy producenta szkła)? Czy będą dobrze działać na starym body? Wydaje mi się, że nie, a jeśli tak to dziękuję za taki interes.
    Póki co jestem zniechęcona i załamana i rozważam zwrot aparatu. Ale to nie jest chyba rozwiązanie na dłuższą metę, bo kolejne zakupy mogą być jeszcze gorsze lub takie same... Nie wiem dlaczego występują takie problemy w sprzęcie za taką kasę, żadnego z moich obiektywów nie kalibrowałam i raczej nie miałam problemów (na pewno nie widziałam tego na zdjęciach - a powiększam je na monitorze do 100% - więc nie czułam potrzeby, aby przeprowadzać testy na karcie).
    Wyjaśnijcie mi to proszę, bo ja nic z tego nie rozumiem. Czemu tak się dzieje, gdzie to mam wysłać, czy to zmieni mi działanie na starej puszcze i wszystko co powinnam wg Was wiedzieć.
    Mam dwa pytania:
    1 czy aparat był na statywie podczas testów?
    2. Czy porównywałas zdjęcie zrobione normalnie ze zdjęciem zrobionym przez live view?

    Ustaw aparat na statywie i wyostrz normalnie zrób zdjęcie, potem to samo z live view i pokaz jak to wyglada

    Do tego jedyny chart jaki jest w miarę wiarygodny jak dla mnie to ten Tym którego ty uzylas do testów ja nigdy nie lubiłem za dużo zależało od kąta pod którym robisz zdjęcie a ciężko ustawić dokładnie 45 stopni itd.

    Powyższy chart to koszt około 1,6 dolara w Chinach, przesyłka za darmo

    Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
    Ostatnio edytowane przez rpromin ; 03-05-2018 o 22:42
    D750 N50/1.4 N85/1.8 T70-200G2 T24-70/2.8 S105/2.8 S35/1.4A N35/2.0

  7. #7

    Domyślnie

    Aparat był na statywie, każde ujęcie robione dwukrotnie - z włączoną oraz wyłączoną stabilizacją (kiedyś fotografując w terenie zauważyłam, że wbrew temu co się mówi, moje zdjęcia są lepsze z włączoną stabilizacją, co nie powinno mieć miejsca przy użyciu statywu).
    Mój największy problem jest taki, że nie mam czasu na wysyłanie i odsyłanie sprzętu. Potrzebuję go na ok. 23.05., bo wyjeżdżam na tzw. wakacje życia (tzn. w miejsce, gdzie będę prawdopodobnie tylko ten jeden raz w życiu). Nie.mam więc czasu choćby na zamawianianie innej check karty.
    Na live view nie robiłam zdjęć - jestem dogadania że sprzedawcą, że jeśli aparat mi nie podejdzie, mogę go zwrócić, ale nie może być śladów użytkowania (nawet testowania), czyli m.in. wszystkie folię mają być na swoim miejscu...
    Z tego co wiem Nikon w Polsce zajmuje się tylko FX-ami, DX-y i bodajże szkła jadą do Czech.

    Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka

  8. #8

    Domyślnie

    Tak, Dx są serwisowane w Czechach z wyjątkiem D500, jako że to puszka pro.

    Poza tym patrząc na Twoje zdjęcia wydaje mi się, że nie zrobiłaś ich poprawnie. Moim zdaniem aparat nie stał prostopadle do kartki testowej.

    Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
    D500+MB-D17 (newell) | Σ150-600S | Σ17-50/2.8 | Induro GIT304+Benro GH-2 | Lowepro Whistler BP 450 AW | Vortex Razor HD II 27-60x85 | Genesis A3+Manfrotto MVH500AH | Vortex Viper HD 10x42

  9. #9

    Domyślnie

    @Piechu, aparat nie miał być prostopadle do kartki. Był nachylony o kąt ok. 45°.

    Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka

  10. #10

    Domyślnie Kalibracja - co, jak i gdzie?

    Cytat Zamieszczone przez ivonne Zobacz posta
    Aparat był na statywie, każde ujęcie robione dwukrotnie - z włączoną oraz wyłączoną stabilizacją (kiedyś fotografując w terenie zauważyłam, że wbrew temu co się mówi, moje zdjęcia są lepsze z włączoną stabilizacją, co nie powinno mieć miejsca przy użyciu statywu).
    Mój największy problem jest taki, że nie mam czasu na wysyłanie i odsyłanie sprzętu. Potrzebuję go na ok. 23.05., bo wyjeżdżam na tzw. wakacje życia (tzn. w miejsce, gdzie będę prawdopodobnie tylko ten jeden raz w życiu). Nie.mam więc czasu choćby na zamawianianie innej check karty.
    Na live view nie robiłam zdjęć - jestem dogadania że sprzedawcą, że jeśli aparat mi nie podejdzie, mogę go zwrócić, ale nie może być śladów użytkowania (nawet testowania), czyli m.in. wszystkie folię mają być na swoim miejscu...
    Z tego co wiem Nikon w Polsce zajmuje się tylko FX-ami, DX-y i bodajże szkła jadą do Czech.

    Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka
    Jeśli robiłaś nim zdjęcia to już są ślady użytkowania bo można sprawdzić ile zdjęć zostało wykonanych tym aparatem.

    Weź jedno szkło i Porównaj zdjęcia robione przez wizjer ze zdjęciami z live view nie ruszając aparatu.

    Mogę Ci podesłać takiego charta bo kupiłem kilka wiec jednego mogę się pozbyć.

    Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
    D750 N50/1.4 N85/1.8 T70-200G2 T24-70/2.8 S105/2.8 S35/1.4A N35/2.0

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 63
    Ostatni post / autor: 25-02-2017, 09:48
  2. Kalibracja gdzie wysłać??
    By Kamil1985 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-12-2015, 18:59
  3. Kalibracja drukarki. Gdzie?
    By skoras in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-06-2009, 14:32
  4. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-05-2009, 23:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •