Close

Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 113
  1. #1
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie wpływ wielkości matrycy na GO

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    nigdy tak nie napisalem , gdyz to nie ma sensu - to tak jakby napisac ze FX i FX ma te sama GO - przeciez to jest pozbawione sensu.
    Tak? A kto to napisał? W wątku jaki cytowałem.
    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    wielkosc GO nie zalezy od wielkosci matrycy.

    GO NIE ZALEZY OD WIELKOSCI MATRYCY..

    ( przeciez fotografujac na matrycy DX lub FX , tym samym obiektywem z tej samej odleglosci na tej samej przyslonie GO bedzie to samo , a matryce przeciez rozne. Roznica bedzie wynikac wylacznie z roznych wielkosci pixeli )
    Po co się sprzeczałeś ze mną czy potem z krzysztofz24 ??? On miał racje (pomijam fragment o rozkładzie GO przed i za obiektem - tu masz oczywiście racje, ale i on potem temu nie oponował).
    My mieliśmy na myśli ten sam kadr, a nie crop. Mówienie o GO na zdjęciu całego kadru i mówienie, że GO na cropie jest takie same, jest bzdurą. Dla fotografa. Nie można porównywać GO zdjęcia całego budynku z GO na drzwiach z tego budynku (wycropowane) i to gdy jedno zdjęcie będzie potem w dużym formacie, a drugie w małym i oglądane z innej odległości!!! Litości.
    Dla fotografa mówienie o takiej samej (czy innej) GO na zdjęciu całej klatki i na cropie to bzdura. Fotograf nie zajmuje się porównywaniem jabłek z gruszkami. Porównuje się to samo. TEN SAM KADR. Ma być jedna zmienna (i fizyk też tak powinien postąpić - dziwię ci się). Rozmiar matrycy. Co oznacza inną ogniskową (odległość ta sama, bo byłby inny kadr).
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 29-04-2018 o 17:46
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Tak? A kto to napisał? W wątku jaki cytowałem.

    Po co się sprzeczałeś ze mną czy potem z krzysztofz24 ???).
    odsylam do podstaw

    napisze jeszcze raz , mam nadzieje, ze po raz ostatni.

    jesli robisz zdjecie na matrycy FX a nastepnie przelaczasz na DX - a wszystkie pozostale parametry bez zmian , to GO nie ulegnie zmianie , mimo ze zmienia sie wielkosc matrycy.

    ale nie mozna powiedziec , ze GO jest taka sama dla matryc FX i DX jak mi imputujesz , tylko prawidlowym jest ze GO W OGOLE NIE ZALZY OD WIELKOSCI GEOMETRYCZNEJ MATRYCY.

    zalezy od wielkosci pixela, gdyz krazek rozproszenia = 1 do 2 wielkosci pixela - raczej blizej 1.
    poniewaz przelaczajac wielkosc z FX na DX nie zmienilismy wielkosci pixela , tym samym nie zmienil sie krazek rozproszenia a tym samym GO nie ulegla zmianie.


    W zadnym ze wzorow na wyliczenie GO nie ma wymiarow geometrycznych matrycy , sa:
    Krazek rozproszenia
    Ogniskowa
    Przyslona
    Odleglosc

    https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%8..._ostro%C5%9Bci

    wzor na DOF - ja pytam - gdzie masz wymiary matrycy ?
    skoro nie ma to widocznie DOF od tego nie zalezy .

    na malych odleglosciach odleglosc i ogniskowa zastepowane sa skala odwzorowania.

    Krazek rozproszenia zalezy wprost od wielkosci pixela nie zalezy od wielkosci geometrycznej matrycy.

    Tak kiedys przyjmowano dla uproszczenia w fotografii analogowej, ze wielkosc krazka rozproszenia zalezala od formatu klatki - to bylo uproszczenie , ktore zachodzilo tylko dla okreslonych warunkow ( np obserwujac zdjecie w wymiarze pocztowki, zwiekszajac zdjecie nalezalo sie odpowiednio oddalic od obrazu , jesli chcilismy zachowac prawdziwosc rachunku. ) .

    jeszcze raz :
    GO nie zalezy od wymiarow geometrycznych matrycy , tzn nie mozna w ogole powiedziec ze jest takie samo albo , ze jest rozne dla roznych matryc , decyduja inne parametry, ktore nie zaleza od wielkosci matrycy.

    jesli to wzbudza emocje , to nie moja wina - tak to wynika z geometrii.

    Jesli jestes przkonany , ze to bzdura , to ja nie mam nic przeciwko takiemu mniemaniu - masz do niego pelne prawo.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    zalezy od wielkosci pixela, gdyz krazek rozproszenia = 1 do 2 wielkosci pixela - raczej blizej 1.
    poniewaz przelaczajac wielkosc z FX na DX nie zmienilismy wielkosci pixela , tym samym nie zmienil sie krazek rozproszenia a tym samym GO nie ulegla zmianie.
    Krążek rozproszenia zależy od wielkości finalnego zdjęcia. Stąd krążek rozproszenia zależy od fizycznej wielkości matrycy.
    Jak we wszystkich testach, porównywać należy taki sam finalny efekt. Czyli zdjęcie tej samej wielkości (czy to w cm, czy w pikselach). Należy je zatem przeskalować do tej samej wielkości. Zakładając ekstremalnie mały krążek wielkości 1 piksela, dla FX po przeskalowaniu robi się on większy (licząc w mm).
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    odsylam do podstaw

    napisze jeszcze raz , mam nadzieje, ze po raz ostatni.

    jesli robisz zdjecie na matrycy FX a nastepnie przelaczasz na DX - a wszystkie pozostale parametry bez zmian , to GO nie ulegnie zmianie , mimo ze zmienia sie wielkosc matrycy.
    A ja napiszę, że wtedy porównujesz dwa różne zdjęcia, bo porównujesz duzy kadr z cropem. CZYLI COŚ BEZ SENSU!!!! I tez pisze to po raz ostatni.
    Jesteś fotografem? By na DX mieć ten sam kadr musisz zmienić ogniskową, a wtedy masz inną GO, bo GO zależy od ogniskowej! (co sam zauważasz)

    Po drugie:
    We wzorze na dof jest krążek rozproszenia, a on zależy od wielkości matrycy. Więc we wzorze na GO jest rozmiar matrycy.
    Na Wikipedii jaką przytoczyóes jest zdanie:
    Pośrednio na głębię ostrości wpływa rozdzielczość i wielkość matrycy światłoczułej (lub błony fotograficznej w starszych aparatach).
    To nie jest dla fotografii analogowej. Dziś wypuszczane obiektywy, do fotografii cyfrowej mają wygrawerowane na obiektywach skale GO. Gdyby GO zależała od ilości Mpx, to by nie mogło tam być tej skali.

    "Twój" krążek rozproszenia określa na ile ostro bedzie oddany punkt obrazu na pikselu matrycy. Tylko, że to w praktyce nie żadnego znaczenie dla GO!!! Bo piksele są wiele mniejsze niż CoC.
    Czytałem sążniste opracowania o OSTROŚCI i to jest to, o czym piszesz. Ilość Mpx to zwiększanie dokładności pomiaru. I tylko tyle. Czy wartość będzie wynosiła 0,0300000 czy 0,02999999 to nie ma znaczenia. Czy CoC będzie się składał z 10 pikseli czy ze 100 (przy gęstszej matrycy - to mało ważne. O ile CoC przyjmieny jako taki dla powiększenia 20x30 z odległości dobrego widzenia.
    Tymczasem ty się zajmujesz ostrosica pikseli w powiększeniach rzędu kilku metrów i porównujesz bilboard z wyciętym z niego fragmentem.
    Dla uproszczenia weźmy matryce D850, ma 36 mm i 8256 pikseli na tym dłuższym boku. Załóżmy odbitkę 36 cm. Czyli na 1 cal przypada 582 pikseli. NIE ROZÓŻNISZ tych pikseli. Jeśli aparat będzie miał nie 42, a 168 Mpx (w przyszłości), to na tym calu będzie ponad 1000 pikseli. A jeśli weźmiesz starego D700 to tam będzie na calu 300 pikseli (blisko tego).
    Zobacz sobie trzy zdjęcia o dłuższym boku 36 cm, gdzie jest kolejno 300, 582 i 1000 pikseli na cal. Będziesz obserwował inną GO??? Nie. To o czym ja mówię to jest GO. To co ty piszesz to nie jest GO, tylko ostre oddanie pikseli. Ja piszę o zdjęciu i jego rozmiarach, ty piszesz o pikselu, nie piszesz o wymiarach zdjęcia i olewasz czy to cały kadr czy crop. Sorry, ale NIE WOLNO zrównywać cropa z FX z pełnym FX. Przyjąłeś sobie jako stałą rozmiar piksela i udowadniasz że rozmiar matrycy nie ma znaczenia. Tylko że zapomniałeś, że otrzymujesz wtedy różne zdjęcia!!! Jesteśmy fotografami. Musimy porównywac te same zdjęcia, ten sam kadr. Jakiekolwiek inne porównania nie mają sensu. Albo inaczej - zaczynają mieć znaczenie, jeśli na calu będzie pikseli mniej, niż rozróznia oko, czyli jak będzie mniej niż umowne 300 pikseli na cal. Czyli duże zdjęcie z upakowanej matrycy oglądane byłoby z odległości małej, czyli gdybyśmy nie obejmowali wzrokiem pełnego kadru. Czyli bez sensu.

    CoC nie jest związany z rozmiarem piksela, tak jak nie był związany z wielkością ziarna emulsji foto. On jest związany z widzeniem oka ludzkiego. I może być różnie przyjmowany, bo ludzie różnie widzą (dzieci, młodzi, starzy, kobiety, męzczyżni, poszczególne osobniki się różnią) no i wielkość odbitki i odległość oglądania. Ty się zajmujesz sytuacją gdy człowiek jest w stanie oglądać pojedynczy piksel. A ja pisze o sytuacji, gdy oglądamy zdjęcie. Tego samego rozmiaru, z tej samej odległości, wykonanymi aparatem MF, FX, DX (z konieczności by mieć ten sam kadr - zrobione przy różnej ogniskowej, 50 mm dla MF to szeroki kąt, dla DX to już tele - daja inne zdjęcia!!!, trzeba zmienić ogniskowe zmieniając matryce!!!).
    Ja wiem że się lepiej czujesz analizując piksele i to co można pomierzyć, kłopot masz z mierzeniem oka i z uznaniem kryteriów istotnych dla fotografów, czyli gdzie podstawą jest identyczny kadr i identyczne zdjęcie (oraz jego wielkość w wydruku i odległość z jakiej je oglądamy).

    By ci ułatwić wybrnięcie z sytuacji - uznaj że z rozmiarem matrycy się zmienia ogniskowa (by objąć ten sam kadr), więc się zmienia GO OK?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    W międzyczasie pojawił się wpis Tomka. Na forum jest watek gdzie sa pokazane jego zdjęcia (taka szachwonica i na niej aparaty) gdzie widać inną GO dla różnych wielkości matryc.
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=238635 - post 7
    Może tak przekonam Nican - a co gdy zdjęica się przeskaluje na wielkość jak na forum? To ile Mpx miała matryca straci znaczenie. A rozmiar matrycy to znaczenie (dla GO) nadal będzie miał.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 29-04-2018 o 21:35
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Krążek rozproszenia zależy od wielkości finalnego zdjęcia. Stąd krążek rozproszenia zależy od fizycznej wielkości matrycy.
    Jak we wszystkich testach, porównywać należy taki sam finalny efekt. Czyli zdjęcie tej samej wielkości (czy to w cm, czy w pikselach). Należy je zatem przeskalować do tej samej wielkości. Zakładając ekstremalnie mały krążek wielkości 1 piksela, dla FX po przeskalowaniu robi się on większy (licząc w mm).

    ja juz o tym pisalem wiele razy , az do znudzenia

    zdjecie cyfrowe jest bezwzglednie ostre ( tzn nieostrosc nie moze byc zapisana przez matryce , gdyz czestosc probkowania jest zbyt niska) jesli rozmycie jest mniejsze od wielkosci 2 pixeli - zgodnie z teoria o probkowania Nyquista - Shannona - Kotelnikova. Do zapisanie rozmycia sa potrzebne dwa pixele.

    Poniewaz mamy tutaj interpolacje RGB , to kryterium jest w praktyce raczej za optymistyczne - sa dokladne pomiary poparte wyliczeniami teoretycznymi, ze winno byc ok 1,6 wielkosci pixela.. Jesli dodac inne efekty robi sie z tego ok 1 Pixel.

    powiekszenie fotografii cyfrowej liczy sie nieco inaczej niz w anologowej-.
    100% to jest Pixel na Pixel , w analogu 100% to stykowka.

    obraz 100 % z matrycy 24 mpx i 42 mpx sa tej samej wielkosci jesli pokazane sa pixele 1:1 , wymiary geometryczne sa rozne obrazu .



    tak wiec ostrym bezwzglednie jest ten obszar, dla ktorego plamka rozmycia jest mniejsza od srednicy pixela , Czyli KR = wielkosc pixela.
    mozna mowic o ostrosci wzglednej. Jesli pomniejszymy cyfrowo obraz , to wirtualnie zwiekszamy wielkosc pixela vpx = px/powiekszenie.
    jesli px = 8 mikro wiedzac o tym, ze nasze zdjecie bedziemy redukowac lub obserwowac w skali np 50 % to vpx = 8/0,5=16mikro.
    GO bedzie wieksze, gdyz dopiero rozmycie rzutowane na matryce z obiektywu o wielkosci 16 mikro bedzie widoczne.
    ( zreszta podalem przyklad fotograficzny w ktoryms z watkow o tym , jak zwieksza sie GO redukujac wielkosc obrazu - wyraznie widoczne na miarce, to sie odbywa kosztem rozdzilczosci)

    slowem " zoomujac " obraz na monitorze jednoczesnie zmieniamy obszar GO.
    (rosnie GO - Spada rozdzielczosc. Rosnie rozdzielczosc - Spada GO.)


    ogolnie to przyjmuje sie KR po stronie obrazowej = rozdzielczosc medium /skala powiekszenia.

    rozdzielczosc obrazu fotochemicznego na blonie jest porownywalna juz z najdrobniejszymi matrycami.
    wielkosc skupisk ziarn srebra siega od max 2 mikrometrow do kilka rzedow mniejszych . Decydowaly te najwieksze.

    tak wiec wielkosc najwiekszych skupisk ziarn srebrowych jest porownywalna z wielkkosci najmniejszych pixeli.


    w fotogarfi cyfrowej wielkosc obrazu koncowego liczac geometrycznie nie zalezy od wymiarow geometrycznych matrycy a od liczby pixeli.
    obraz z matrycy 1 cal 24 mpx bedzie wiekszy od obrazu 12 mpx z matrycy FF.

    dlatego o geometrii trzeba zapomnieniec - prowadzi do falszywych przemyslen i wynikow.

    powiekszenie liczymy nie dzielac wymiary monitora przez wymiary matrycy a liczbe pixeli na monitorze przez liczbe pixeli na matrycy.


    rachunek GO w analogu zawiera sie oczywiscie w "teorii cyfrowej" - jest jej szczegolnym przypadkiem.
    te wzory ze jest to Jakis ulamek przekatnej to sa bardzo duze uproszczenie , ktore zachodza tylko dla okresloinych warukow.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 30-04-2018 o 09:15

  6. #6

    Domyślnie

    Kto normalny ogląda zdjęcia 1:1?
    Zdjęcia ogląda się w całości. Na dowolnym medium, czy to będzie odbitka, czy ekran monitora. Porównując cokolwiek, porównujmy taki sam produkt finalny. Dajmy na to monitor 4K.

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    powiekszenie liczymy nie dzielac wymiary monitora przez wymiary matrycy a liczbe pixeli na monitorze przez liczbe pixeli na matrycy.
    Dwa identyczne karty z DX i FX (muszą być zrobione innymi ogniskowymi), obydwa z matryc 24Mpix.
    Obraz widziany ma 3840 pikseli. Krążek rozproszenia 2 piksele. Czyli w pliku wyjściowym o szerokości 6000 pikseli, krążek zajmie 3,125 piksela.
    Na matrycy FX 3 piksele zajmują 3,125x(36 mm/6000) = 0,01875 mm.
    Na matrycy DX 3 piksele zajmują 3,125x(24 mm/6000) = 0,0125 mm.

    Weźmy więc D850 i zróbmy crop. Wg Ciebie nie wpływa to na GO.
    Dwa kadry z tego samego miejsca. Ogniskowa 100mm z całej klatki i 150 mm przy crop 1,5. Otrzymamy praktycznie taki sam kadr.
    FX ma 8256 pikseli szerokości, czyli na dwa piksele monitora przypada 4,3 piksela matrycy. Daje to 4,3*(36/8256) = 0,1875 mm
    Crop DX ma 5408 pikseli, czyli na dwa piksele monitora przypada 2,8 piksela matrycy. Daje to 2,8*(24/540 = 0,01243 mm


    Widać wpływ wielkości matrycy na GO?
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    A ja napiszę, że wtedy porównujesz dwa różne zdjęcia, bo porównujesz duzy kadr z cropem. CZYLI COŚ BEZ SENSU!!!! I tez pisze to po raz ostatni.
    Jesteś fotografem? By na DX mieć ten sam kadr musisz zmienić ogniskową, a wtedy masz inną GO, bo GO zależy od ogniskowej! (co sam zauważasz)

    Po drugie:
    We wzorze na dof jest krążek rozproszenia, a on zależy od wielkości matrycy..
    nie zalezy , to wlasnie trzeba zrozumiec.

    wyzej napisalem.

    masz matryce DX wycieta z FX - masz wiec rozne wielkosci geometryczne matrycy , mimo tego dostaniesz te samo GO.
    nie dlatego ze jest cropem , czy nie jest, tylko dlatego ze pixele sa tej samej wielkosci.
    przyjmujesz ten sam KR.



    jesli nie wierzysz to wstaw do kalkulatora.
    mozesz przekonac sie sam , zrob takie zdjecia. to oczywiste.

    GO nie zalezy od wymiarow geometrycznych matrycy .
    rownie dobrze mozna pisac ze go zalezy od ciezaru aparatu ( bo pewnie ciezszy aparat to wieksza matryca , a wieksza matryca to wieksze GO )


    tak liczono w uproszczeniu od zarania fotografii analogowej, po to by kazdy mogl to sobie jakosc latwo oszacowac.
    Ale to sie zgadzalo tylko w konkretnym przypadku .

    przyklad:

    mamy te sama ogniskowa , te sama przyslone , te sama odleglosc

    dla dx 4 mikro i dx 6 mikro - z 4 mpx dostaniemy mniejsza GO

    dla dx 4 mikro i dla FX 4 mikro dostaniemy te Samoa GO

    dla FX 4 mikro i dla FX 8 mikro mpx dostaniemy mniejsza GO z FX 4 mikro

    jesli nie wierzysz zrob takie same zdjecia z d700 i d850 - nastepnie zobacz na ekranie monitora jak rozklada sie GO ( bezwgledne czyli w skali 100%)


    w kazdym z tych przypadkow obraz rzutowany przez optyke na matryce bedzie identyczny , ale rozna bedzie zdolnosc matryc do rejestrowania rozmycia czyli wylapania granicy nieostrosci.
    im gesciejsza matryca , tym latwiej wylapie nieostrosc , tym GO mniejsze.



    jesli w kompaktach o malych matrycach mamy wieksza GO to dla tego samego kadru wynika to z krotszej ogniskowej ( nie z wymiarow geometrycznych matrycy)

    nie ma we wzorach na GO nigdzie wymiarow geopmetrycznych matryycy, a dla cyfry KR liczy sie w zaleznosci od wielkosci pixela , nie od wymiaru geometrycznego - pisalem wyzej.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Kto normalny ogląda zdjęcia 1:1?


    Widać wpływ wielkości matrycy na GO?
    pozostaw to ogladajacym
    stopien powiekszenia nie zalezy od wielkosci matrycy a od liczby pixeli.

    jesli masz Monitor 1 kpx i dwie matryce FX o l pixeli wzdluz boku.
    a) 3 kpx
    b 4 kpx

    to obserwujac otraz na monitorze w celej wielkosci mamay powiekszenia

    a) 1/3 tj 33%
    b) 1/4 tj 25 %

    mimo tych samych wymiarow geometrycznych matryc i tego samego monitora mamy rozne powiskszenie CYFROWE:

    rozny wiec bedzie rachunek , niekoniecznie musisz ogladac te zdjecia w ten sam sposob
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 30-04-2018 o 09:48

  8. #8

    Domyślnie

    To może odpowiedz na takie pytanie

    Dwa zdjęcia DX i FX wywołane w formacie 20x30 cm

    Ten sam kadr, z tego samego miejsca (czyli identyczna skala odwzorowania), na tej samej przysłonie. Będą miały taką samą GO?
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Dwa zdjęcia DX i FX..
    Ten sam kadr ... (czyli identyczna skala odwzorowania),
    To co w nawiasie dodałeś niepotrzebnie. Skala odwzorowania to nie, bo z DX powiększenie będzie większe.

    Nican, ja cie proszę. Twoje wyliczenia są dobre, ale sa bzdurą. Nie potrafisz dobrać narzędzia matematycznego do poruszanego zagadnienia. Zestawiasz crop z całym zdjęciem, ale ... to są inne zdjęcia! Więc piszesz, że inne zdjęcia maja taką samą GO. Co mnie to obchodzi??? Ja chcę takie same zdjęcia (kadry). I wydrukowane w takich samych rozmiarach. Proszę - to mi policz. Weź kalkulatory GO, zmień ogniskową dla DX i FX by mieć ten sam kadr.
    Ciebie interesuje piksel matrycy, mnie interesuje obraz na wydruku, na monitorze - byle był tej samej wielkości z FX i z DX. A ty zmieniasz rozmiar z ilością Mpx. Bogiem jest u ciebie piksel, kadr i wielkość cię nie obchodzą. Fotografa nie obchodzi kadr? Zastanów się co ty udowadniasz, a o czym my piszemy. Bo to dwie różne sprawy. Ja ciebie rozumiem, ty nie rozumiesz mnie.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 30-04-2018 o 10:39
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    To co w nawiasie dodałeś niepotrzebnie. Skala odwzorowania to nie, bo z DX powiększenie będzie większe.
    Nieprawda. Skala odwzorowania będzie identyczna. Obiekt o wysokości dajmy na to 10 m, będzie miał na obu zdjęciach tą samą wielkość (np. 15 cm). Zatem skala odwzorowania będzie identyczna. Ważny jest efekt końcowy, a nie etapy pośrednie.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. d7100 - czy automatyczne czyszczenie matrycy ma jakiś wpływ na nią?
    By shadowArt in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 04-04-2017, 13:06
  2. Jakiej wielkości octa do sb-800
    By bajec in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-06-2014, 01:28
  3. Wpływ ilości Mpx na matrycy, a występowanie poruszenia zdjęcia.
    By krzysztofz24 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 318
    Ostatni post / autor: 04-03-2014, 16:27
  4. Plecak średniej wielkości
    By Jedrek.S in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 09-05-2013, 13:24
  5. [ Krajobraz ] Marzenie o wielkości
    By MK_2 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-02-2012, 12:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •