Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

WÄ…tek: Wawel by night

  1. #1

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    S18-35, f/7.1, 13s, ISO 250

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gf082.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	1,40 MB
ID:	8426
    Bardzo mi siÄ™ podoba


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli miałbym skomentować ekspresowo, powiedziałbym: duży plus, plusiki, minus.

    Mniej ekspresowo byłoby tak, że jest w tym zdjęciu cała masa rzeczy jakie widać - kadr, kompozycja, ładnie dobrany czas naświetlania i takie sprawy - i zapewne jedna, nie tak ewidentna, za to najtrudniejsza do opanowania: WB.

    Otóż na tym bulwarze każda latarnia świeci innym światłem, a jak już dwie obok siebie usiłują świecić w miarę podobnie - okazuje się, że coś im robi wbrew: a to jedne LEDy świecą na niebiesko, bo im się tak ustawiło, inne za czerwono bo za słabo (albo za mocno) dokręcone, obok LEDów są jarzeniówki, dalej żarówki, obok jakieś inne wynalazki, oświetlenie Wawelu też inne niż pozostałe światła, statki na wodzie łapią część światła (znowu innego) z pobliskiego dużego skrzyżowania... Słowem panuje dość niefrasobliwy temperaturowe rozgardiasz, i zrobić zdjęcie, żeby kolory były tzw. normalne i ładne wcale nie jest ławo. Autor z tego wybrnął wspaniale i to jest niewątpliwy duży plus tego zdjęcia - z czego wielu może sobie nawet nie zdawać sprawy.

    Są też plusiki o jakich wspomniałem w ekspresowej wersji: jest ładny kadr, i na nic tłumaczenia że z tego miejsca trudno zrobić gorszy - znając możliwości niektórych kolegów i tego wykluczyć nie można. Zatem kadr jest dobry, i jak zwykle ja zwrócę uwagę na to, co w architekturze się liczy - na fasady stojące w pionie, a nie pokładające się jak pijane. Niby nic, niby łatwe - a ciągle jeszcze wielu albo nie zwraca uwagi, albo mimo pozornej łatwości nie umie tak zrobić, żeby było dobrze. Tuatj na szczęście nie ma pod tym nomen omen kątem najmniejszych zastrzeżeń.

    Kompozycja jaka z tego kadru się wyłania jest niezła - zobaczcie jak statek na spokojnej wodzie ładnie równoważy bryłę Wawelu - to zaleta moim zdaniem. A propos wody - następny plusik: nieźle dobrany czas naświetlania. Woda jest rozmyta ale ni ejak mleko, tylko ma fakturkę; nie wiem na ile to zabieg świadomy a na ile tak 'samo wyszło', ale jest dobrze. Po kolejne - aczkolwiek nie mam z natury podwyższonego stanu wzmożenia patriotycznego i takie sprawy jak barwy narodowe (czy klubowe), orły wszędzie, insygnia i inne tego typu imponderabilia mnie słabo podniecają - muszę przyznać, że ta łopocząca flaga na wieży wygląda jak wisienka na torcie: niby mała, a cieszy wyglądem. No i wyszła zastanawiająco dobrze kolorystycznie.

    Jest też niestety minus, a mianowicie zbyt - jak na moje gusta - przepalone światła. Objawia się to najwidoczniej na baszcie Wawelu (tej z jasno oświetlonym dachem), na wieży katedry (tej zielonej w oddali) i na światłach w okolicy Sheratona (część bulwarów na skraju kadru po lewej). Minus wizualnie jest - dla mnie - spory i psujący mi radość z oglądania tego zdjęcia, na szczęście w momencie obróbki jest łatwy do skorygowania.

    Słowem - całkiem sporo plusów i łatwy do poprawy minus. Bilans niezły moim zdaniem.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    @2pompony dzięki. Z niepokojem obserwowałem brak Twojej opinii
    Jeśli chodzi o wodę - efekt zamierzony. Po zachłyśnięciu się kiedyś już efektami z filtrów ND1000 itp. szybko mi przeszła radość z robienia z wody płynnego masła. Więc pilnowałem tego tutaj.
    Flaga - szczerze mówiąc zauważyłem ją w ... domu. Znaczy zauważyłem to jak wyszła. Nie przykładałem do niej uwagi skupiając się właśnie na wodzie i na ostrości barek, które jakby nie było cały czas jakoś tam pracują.
    Światła, hm... Ta baszta zawsze daje po oczach i już drugi raz mnie przechytrzyła. Ale jak piszesz, kilka kliknięć i po niej 🙂

    P.S. Mam na scianie wydruk 60x35 - wyglada zacnie na matowym papierze.

  5. #5

    Domyślnie

    ileż razy i dokąd można fotografować Wawel?
    a jednak można i to przyjemnie i ciekawie. odbicie zamku w wodzie idące przez kadr bardzo dobrze robi oku, nieciekawy statek też jest na słusznym miejscu i już nie jest taki nijaki

  6. #6

    Domyślnie

    To jeszcze raz Wawel. Już świtało ale chyba jeszcze można podciągnąć po "night".

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gf098.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	1,04 MB
ID:	9356

Podobne wÄ…tki

  1. [ Architektura ] Wawel
    By tol2di in forum Architektura
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-06-2013, 12:34
  2. [ Architektura ] Wawel 3
    By tol2di in forum Architektura
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-06-2013, 22:07
  3. [ Architektura ] Wawel nr2
    By tol2di in forum Architektura
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-06-2013, 14:20
  4. [ Foto-żart ] Wawel
    By Artbrt in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-06-2012, 15:59
  5. [ Krajobraz ] Wawel by night
    By lukadegroot in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-04-2010, 10:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakÅ‚adać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomoÅ›ci
  • Nie możesz dodawać zaÅ‚Ä…czników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •