Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Nikisz

  1. #1

    Domyślnie Nikisz

    Witam,
    Pod opinię poddaję parę fotek z wczorajszej (niestety bardzo krótkiej) wizyty na Nikiszowcu. Uwagi jak zwykle mile widziane!
    1.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nikisz_3858f.jpg
Wyświetleń:	194
Rozmiar:	1,23 MB
ID:	8307

    2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nikisz_3860f.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	1,28 MB
ID:	8308

    3.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nikisz_3864f.jpg
Wyświetleń:	186
Rozmiar:	934,3 KB
ID:	8309

    4.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nikisz_3863f.jpg
Wyświetleń:	187
Rozmiar:	945,1 KB
ID:	8310

    5.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nikisz_3865f.jpg
Wyświetleń:	191
Rozmiar:	1,00 MB
ID:	8311
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  2. #2

    Domyślnie

    Już kiedyś Cię chwaliłem za umiejętność magicznego sposobu trzymania aparatu, i widać po tej serii, że istotnie to umiesz. Dalej chwalę za to, bo nie każdy to potrafi, a jeśli nawet, to nie każdemu wychodzi. Ale że strawestuję biblijne słowa, że nie samym chlebem człowiek żyje - tutaj w oczy się rzuca to, że nie samymi prostymi fasadami fotograf architektury żyje, a przynajmniej powinien żyć.

    1. Kadry

    Nigdy nie byłem (albo sobie nie przypominam) na Nikiszowcu, więc nie mam jasnej recepty gdzie iść, żeby ustrzelić coś innego - ale kadry jakie pokazałeś są dość jednakowe: przeważają budynki en face, a trójka która pod tym względem odstaje, nie jest specjalnie ciekawsza niż pozostałe. Wszystkie jednakowo szeroko, znów jedno (wnętrze bramy) odstaje, ale różnorodności to nie robi.

    Wydaje mi się, że gdybyś zadbał o większe zróżnicowanie perspektywy, wyszło by to zestawowi na dobre. Przykład: skoro masz już szersze plany, czemu na ostatnim nie ująłeś tylko bramy wejściowej i tych dwóch małych okienek po bokach w poziomym kadrze - razem z lekko pochyłym chodnikiem robiłoby to inny kadr niż na pozostałych, a tak jak zrobiłeś jest niemal identycznie jak na dwójce i bardzo podobnie jak na trójce... Czemu na jedynce (która moim zdaniem ma najlepsze zadatki) nie uciąłeś tych okien, skoro identyczne okna są wszędzie indziej... Można by jeszcze pokombinować, ale dawanie niemal identycznych czterech zdjęć na pięć nie jest najciekawszym pomysłem.



    2. Obróbka

    Tutaj mam taką uwagę, że w całym zestawie (może poza 1) masz tendencję do zbyt zimnego WB, co skutkuje tym, że kolory wydają się bardzie bure niż w naturze, słońce niby świeci ale go nei widać, a ceglaste cegły wpadają w fioletowy odcień (zwłaszcza ciemniejsze partie). Pomijam już ewidentne wypadki w rodzaju halo we wnętrzu tej bramy, powstałe przy wyciąganiu cieni, bo z tym sobie idzie poradzić jeśli zwróci się na to uwagę - ale ten zbyt zimny WB na całości jest nieprzyjemny. Czasem widać go bardzo (np. na 4) czasem mniej, ale jeśli się delikatnie ociepli, zobaczysz jak słońce wyjdzie zza zaćmienia, gdzie jest teraz.

    Tego za zimnego WB czasem po prostu ludzie nie zauważają - a potem zastanawiają się czemu kolory nie wychodzą bajeczne, więc warto zwrócić na to uwagę. Poniżej przykład jak bardzo poleciało w niebieskie - zobacz na ścianę i asfalt, po drugie zauważ jak zieleń na podwórku jest zaniebieszczona. Taka za chłodna WB wpływa oczywiście na całość kolorów.








    Reasumując - nie jest źle w sensie takim, że poza tymi obróbkowymi wypadkami o jakich mowa piętro wyżej nie ma jakichś strasznych błędów... Z drugiej strony nie jest niestety świetnie, wyczynowo i wspaniale - i to zarówno pod względem kadrowania, kompozycji, jak i obróbkowym. Ale gdyby popracować nad kadrami (większe zróżnicowanie), nad kolorem (dopracować i dopieścić), byłoby o wiele lepiej jak sądzę.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za obszerne uwagi!
    Jasne! Co do kolorów - prosto z puszki kolory wyszły jeszcze bardziej bure i "wyprane", niż na fotkach, więc trochę podkręciłem saturację, ale jeszcze większe podkręcenie wychodziło nienaturalnie. WB - faktycznie muszę bardziej nad nim popracować-zwłaszcza, że widać, że się da. Co do kadrów - zdecydowanie masz rację, tam można znaleźć mnóstwo ciekawszych pomysłów, ale niestety czas, czas, czas... jak się dobrze rozejrzałem, to musiałem się już zwijać...
    Pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  4. #4

    Domyślnie

    @2pompony - za Twoje refleksje to ptasie mleczko kwasnieje dzieki i oby wiecej tak lekkiego opisu, zaimponowales nie tylko mi


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Sluzba niewybatozona z rana predko sie bisurmani
    www.smooth.photography/vs13

  5. #5

    Domyślnie

    Mam nadzieję, że to ptasie mleczko to kwaśnieje, ale z zazdrości!!!

    Dzięki za ciepłe słowo!
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •