Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Post [recenzja] SAMYANG AF 14/2.8

    Witajcie Jako, że ostatnio jestem mocno zaangażowany testowaniem różnorakich szerokokątnych obiektywów kończąc tenże właśnie temat pokrótce przedstawię Wam najnowszy produkt Samyanga, mianowicie model AF 14mm f/2.8 EF. Nietrudno odgadnąć, że jest to pierwszy (nie licząc jakichś muzealnych eksponatów które gdzieś tam się ostatnio po sieci krążyły) obiektyw koreańskiego producenta z silnikiem AF. Mam nadzieję, że ten trend zostanie zachowany przy wypuszczaniu następnych produktów (choć niestety nowy XP 50/1.2 silnika nie posiada).

    UPDATE: mam potwierdzone info o kolejnym, bardzo ciekawym produkcie z AF. Ale o tym w swoim czasie.


    Początkowo tą recenzję napisałem tylko na potrzeby forum Canona, ale dostałem wczoraj informację, że 14 AF pojawi się również w wersji do Nikona O dokładniejszej dacie poinformuję jak tylko będzie znana.



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	14af.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	276,8 KB
ID:	8250



    Na pierwszy rzut oka, nowy Samyang jest malutki. Chyba jeszcze mniejszy, niż poprzednia , manualna wersja. Po bezpośrednim porównaniu okazuje się, że gabarytowo są niemal identyczne, zaś nowy model z AF jest o 60g lżejszy ! Na dodatek ma wspomniany układ AF, lepszą (miejmy nadzieję) optykę, jest uszczelniony, wygląda nowocześniej. No na razie same plusy Porównując go do jednego z topowych szkieł, czyli Tamrona 15-30, nowa 14-stka jest wręcz kompaktowa. I dobrze, bo takich właśnie obiektywów (lekkich jasnych UWA z pełną automatyką) na rynku brakowało. O wadze nie wspomnę, bo ze swoimi 480 gramami Samyang jest prawie 3 razy lżejszy od Tamronowego kolosa ! Naturalnie, 15-30 jest zoomem, posiada stabilizację obrazu, więc waga i gabaryty muszą być inne.



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	14afvs.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	372,1 KB
ID:	8251



    Cóż więc ten maluch potrafi ? Poprzednik w wersji manualnej jest do dziś bardzo popularnym, tanim szkłem. Ma oczywiście swoje wady - słabo skorygowaną dystorsję falistą, lubi być humorzasty jeśli chodzi o ostrość na brzegach kadru, jest też przeciętny pod światło. Co Samyang poprawił ? Ano dużo.


    Zacznijmy on największej bolączki poprzednika, czyli niechlubnej dystorsji. Trzeba przyznać, że poprawiło się tutaj dość sporo. Choć nie jest jeszcze idealnie, to poprawa jest widoczna i przy newralgicznych kadrach (architektura) można się obejść bez prostowania w postprocessingu. Zaliczamy więc pierwszy plusik, choć mogłoby być jeszcze lepiej pod tym względem.



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dystorsja.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	748,2 KB
ID:	8252



    Ostrość - tutaj bywało różnie. Bywały lepsze i gorsze pod tym względem egzemplarze, ale mimo to brzegi pełnej klatki pozostawiały sporo do życzenia zwłaszcza na f/2.8. Nowy Samyang jest pod tym względem naprawdę świetny ! Porównując go do Tamrona na 15mm, Samyang na brzegach wręcz wypada lepiej, niż bardzo dobry pod tym względem konkurent ! Co prawda na środku kadru Tamron wypada ciutkę lepiej, ale Samyang jest bardziej równy, jeśli chodzi o rozkład ostrości.

    Doskonale to widać na poniższych wycinkach (należy klikać na zdjęcia do momentu wyświetlenia obrazka 1:1 w oddzielnym oknie przeglądarki)


    ostrość na środku kadru:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ostroscc.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	822,0 KB
ID:	8253


    ostrość na brzegu kadru:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ostroscb.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	730,2 KB
ID:	8254




    Praca pod światło zawsze była i dalej jest bolączką w Samyangach. 14/2.8 dość mocno blikował pod ostre światło, nawet wersja XP 14/2.4 nie była pod tym względem jakoś szczególnie wybitna. Tutaj mam wrażenie , że jest nieco lepiej. Choć flary wciąż są, zwłaszcza widoczne w specyficznych warunkach na f/2.8, to jednak nie są tak brzydkie jak u poprzedników, a po domknięciu przysłony już można powiedzieć nie są uciążliwe. Co ważne, obiektyw pod ostre słońce nie gubi kontrastu, a tu już plusik.



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	flary.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	552,0 KB
ID:	8255




    Przejdźmy do kwestii chyba najważniejszej - czyli AF. Szczerze mówiąc spodziewałem się, że pierwszy obiektyw z silnikiem będzie miał w Samyangu zwykły, krokowy silnik. Coś jak w starszych Tamronach czy Sigmach. Ku mojemu zaskoczeniu, producent zastosował prawdopobnie napęd tego samego typu, co w najnowszych obiektywach do Sony E - silnik pracuje naprawdę bardzo cicho, choć nie jest do silnik ultradźwiękowy to działa naprawdę szybko i wydaje tylko cichutkie bzyczenie. Mam wrażenie, że bardziej hałasuje USD w Tamronie niż ten silnik w Samyangu.


    Szybkość działania i dźwięk zarejestrowałem na poniższym filmiku :


    https://youtu.be/qWkZvuAKCSo


    Jak zauważyliście, obiektyw nie ma skali ostrości. Jest tego powód - mianowicie obiektyw nie ma typowego manualnego ustawiania ostrości. Po przełączeniu na MF i kręceniu pierścieniem nie ma bezpośredniego przełożenia mechanicznego na układ optyczny, obiektyw ustawia ostrość silnikiem - mniej więcej coś jak w Canonie 85 L II. Nie wiem, czy to dobre, czy złe rozwiązanie - ja osobiście wolę tradycyjne rozwiązanie. A i skala ostrości by się przydała.
    Podczas wykonywania sesji testowej nie miałem żadnych problemów z AF, zarówno przy ostrzeniu w wizjerze, jak i na LCD. Obiektyw wykazywał lekką skłonność do BF, więc musiałem ustawić mikrokalibrację w body na -5 i dalej pracowałem bez większych problemów.

    Pole widzenia jest wyraźnie większe, niż w przypadku Tamronowskich 15mm i ciut większe niż w Sigmie 14-24 na 14mm.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pole.jpg
Wyświetleń:	169
Rozmiar:	340,0 KB
ID:	8258


    Samyang dość mocno winietuje, zwłaszcza na pełnym otworze przysłony. Choć winietowanie znika już po domknięciu do f/5, to jednak na 2.8 jest ono spore i może w pewnych sytuacjach być niepożądane. Przykłądowo u Tamrona ta winieta na 2.8 jest wyraźnie mniejsza.

    migawka w obydwu przypadkach 1/2000

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bokeh.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	569,8 KB
ID:	8256


    a tutaj tylko Samyang

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	winieta.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	292,7 KB
ID:	8257


    Powolutku będę zmierzał do podsumowania. Nowa 14-stka Samyangowi się naprawdę udała. Ma bardzo dobrą ostrość, przede wszystkim równomierną w całym kadrze, poprawioną dystorsję, szybki AF, jest bardzo kompaktowa i lekka. Ma niewielkie w sumie wady (winieta na 2.8, praca pod słońce). Ogólnie , jak na pierwszy produkt z silnikiem AF to naprawdę udana konstrukcja od Koreańczyków. Ma jedną, zasadniczą wadę. Wyceniona jest na ok. 3500 zł. To o 700 zł więcej, niż analogiczna konstrukcja z mocowaniem do Sony E. Mam wrażenie, że biorąc pod uwagę ceny optyki do obydwu systemów - powinno być raczej odwrotnie - to szkło do Sony powinno być droższe. Wracając do systemu Canona - jest to dość spora kwota, ale Samyang w zasadzie oferuje nam to, czego nie oferuje nam konkurencja - ma naprawdę dobrą optykę zamkniętą w kompaktowej obudowie. Mówimy oczywiście o obiektywach z AF. Co prawda pojawił się też nowy Yongnuo o identycznych parametrach, ale póki co nieznana jest jego jakość optyczna, a skądinąd wiemy, że YN dotychczas topowych optycznie szkiełek nie produkowało. Ale oczywiście nie dzielmy skóry na niedźwiedziu - jeśli dostanę w swoje łapy nowe Yongnuo z pewnością je przetestuję i się z Wami podzielę opinią. Wypunktuję teraz Samyanga.


    Zalety:
    + bardzo dobra, równa ostrość na środku i brzegu kadru
    + lekka, zwarta, kompaktowa obudowa
    + cichy i szybki układ AF
    + 5 lat gwarancji polskiego dystrybutora
    + uszczelniona konstrukcja
    + dobry kontrast i kolorystyka
    + bardzo dobrze skorygowane aberracje poprzeczne


    Są i wady:
    - przede wszystkim cena, 3499 zł nie jest to mało jak na Samyanga, aczkolwiek wśród znanych szkieł nie ma bezpośredniej konkurencji (14L jest prawie 3 x droższy)
    - praca pod światło mogłaby być jeszcze lepsza
    - duże winietowanie na f/2.8
    - brak skali ostrości
    - dystorsja mogłaby być jeszcze mniejsza



    Tradycyjnie na koniec garść zdjęć w mniejszym formacie oraz duże zdjęcia w paczce zip. Pozdrawiam


    pozostałe zdjęcia uzupełnię jak będę mógł dodać kolejny post.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test13.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	467,5 KB
ID:	8259

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test01.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	388,6 KB
ID:	8260

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test15.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	513,4 KB
ID:	8262

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test07.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	471,8 KB
ID:	8263

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test16.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	534,2 KB
ID:	8264

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test12.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	570,1 KB
ID:	8265


    oraz duże :
    http://www.kubacichocki.pl/test/samyang14afc/full.zip[/QUOTE]
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2

    Domyślnie

    Reszta zdjęć w mniejszym formacie:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test02.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	458,4 KB
ID:	8266

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test03.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	406,3 KB
ID:	8267

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test04.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	443,5 KB
ID:	8268

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test06.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	405,8 KB
ID:	8269

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test08.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	292,7 KB
ID:	8270

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test14.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	482,0 KB
ID:	8271

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test11.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	482,6 KB
ID:	8272

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test02.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	458,4 KB
ID:	8266

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test05.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	521,4 KB
ID:	8273

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test07.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	471,8 KB
ID:	8274

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Przypominam, że zdjęcia na forum wyświetlają się mocno skompresowane. Niestety nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy to zostanie poprawione. Póki co trzeba klikać na zdjęcie kilkukrotnie, aż otworzy się jako oddzielne zdjęcie (nie w pop-upie).
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
    Szczerze mówiąc spodziewałem się, że pierwszy obiektyw z silnikiem będzie miał w Samyangu zwykły, krokowy silnik. Coś jak w starszych Tamronach czy Sigmach. Ku mojemu zaskoczeniu, producent zastosował prawdopobnie napęd tego samego typu, co w najnowszych obiektywach do Sony E - silnik pracuje naprawdę bardzo cicho, choć nie jest do silnik ultradźwiękowy to działa naprawdę szybko i wydaje tylko cichutkie bzyczenie. Mam wrażenie, że bardziej hałasuje USD w Tamronie niż ten silnik w Samyangu.
    W starych Tamronach i Sigmach nigdy nie było silników krokowych, tylko zwykłe komutatorowe. Silniki krokowe pojawiły się w obiektywach niedawno (jak seria AF-P w Nikorrach). Sigma miała jeszcze silniki liniowe w niektórych obiektywach (np 30/2.8 do Nex)
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #4

    Domyślnie

    No faktycznie masz rację, pomyliła mi się nomenklatura, ale te silniki zwykłe jakoś jeszcze inaczej się nazywały, teraz nie mogę sobie przypomnieć, jak.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  5. #5

    Domyślnie

    Silniki szczotkowe zawierają podgrupę komutatorowe.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #6

    Domyślnie

    nie wiem jak to jest rzeczywiscie w tym obiektywie rozwiazane i nie wnikam w to , ale jesli nie ma skali odleglosci to prawdopodobnie zastosowano silnik linowy.
    wlasnie tego rozdzaju naped jest znacznie trudniej skoordynowac z pierscieniem obrotowym.

    niestety , choc obiektyw optycznie wydaje sie atrakcyjny , do moich celow brak skali , lub zbyt ciasno naniesiona skala wykluczaja zastosowanie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    nie wiem jak to jest rzeczywiscie w tym obiektywie rozwiazane i nie wnikam w to , ale jesli nie ma skali odleglosci to prawdopodobnie zastosowano silnik linowy.
    wlasnie tego rozdzaju naped jest znacznie trudniej skoordynowac z pierscieniem obrotowym.
    Wystarczy potrząsnąć obiektywem. Jak soczewka lata, to silnik liniowy.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Podobne wątki

  1. [recenzja] TAMRON 70-200 G2 2.8 VC USD
    By Cichy in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 20-12-2017, 23:33
  2. [recenzja] SAMYANG 85/1.2 XP
    By Cichy in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-03-2017, 17:01
  3. [recenzja] SAMYANG XP 14/2.4
    By Cichy in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 30-01-2017, 10:51
  4. [recenzja] TAMRON 28-75 2.8
    By Cichy in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 20-05-2015, 16:34
  5. Recenzja TAMRON 17-50 f2.8
    By WujekX in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 29-08-2006, 22:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •