Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie ISO a umiejętność naświetlania zdjęcia

    Witam. Posiadam Nikon D7200 z Sigma 17-50 2.8. Ostatnio natknąłem się w którymś z tematów na dyskusję na temat ISO, gdzie ktoś napisał ze wartość ISO 3200 jest jak najbardziej użyteczna pod warunkiem że się wie jak poprawnie naswietlic zdjecie.

    Tu pojawia się moje pytanie. Skoro ma się możliwość zamontowania aparatu na statyw, to nie lepiej zjechać z czułością do 100 iso a wydłużyć czas naświetlania?
    Załóżmy z kolei ze jesteśmy na wycieczce, zwiedzamy wewnątrz jakiś zamek. Tam nie ma możliwości wydłużenia czasu, można jedynie ratować się otwarciem przysłony i właśnie podbiciem ISO co skutkować będzie szumami w ciemnych partiach.

    Nasuwa się więc pytanie co to znaczy poprawnie naswietlone zdjęcie i kiedy można śmiało podbić ISO do wyższej wartości nie obawiając się szumienia?

  2. #2

    Domyślnie

    ISO możesz podbijać z większa swobodą, przy dobrych warunkach oświetleniowych
    Czyli wtedy gdy stosujesz dłuższe szkła i nie chcesz ryzykować poruszenia, albo musisz zamrozić ruch.

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Witaj, chodzi o to że generalnie szum jest bardziej widoczny w ciemnych partiach, więc lepiej tak ustawić ekspozycje żeby te cienie były jaśniejsze, a partie za jasne łatwo poprawić przy wywoływaniu, jak masz ciemne i jeszcze zaszumione partie to nawet banding zacznie wychodzić paskudny, tylko że "poprawnie" to nie będzie ale efektywnie

  4. #4
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Logicznym jest że nie podbijasz iso jesli możesz fotografować ze statywu. Są oczywiście tematy ze nawet fotografując na statywie podnosimy iso.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MVA Zobacz posta
    Ostatnio natknąłem się w którymś z tematów na dyskusję na temat ISO, gdzie ktoś napisał ze wartość ISO 3200 jest jak najbardziej użyteczna pod warunkiem że się wie jak poprawnie naswietlic zdjecie.(...)
    Nasuwa się więc pytanie co to znaczy poprawnie naswietlone zdjęcie i kiedy można śmiało podbić ISO do wyższej wartości nie obawiając się szumienia?
    Jeśli bierzesz pod uwagę minimalizację szumu, poprawne naświetlenie oznacza maksymalną ekspozycję przy której nie prześwietlisz najjaśniejszych partii zdjęcia (dotykają lub prawie dotykają prawej strony histogramu).
    Cytat Zamieszczone przez MVA Zobacz posta
    i kiedy można śmiało podbić ISO do wyższej wartości nie obawiając się szumienia?
    Podbijanie ISO zawsze wiąże się z ryzykiem szumu (ma też inne skutki, np. zmniejszenie DR).

Podobne wątki

  1. Czas naświetlania d90 ;/
    By damian.dab85 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 13-06-2010, 18:26
  2. D80 czas naswietlania?
    By nietykalny10 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 02-02-2010, 16:05
  3. precyzja naświetlania
    By lukasz8402 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 31-08-2007, 08:44
  4. ISO vs czas naświetlania
    By gmoszkow in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-07-2005, 01:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •