Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Nikon D7200, Sigma 17-50 f2.8 a hiperfokalna - wątpliwości

    Witajcie,

    dopiero po długich latach zapoznałem się z pojęciem odległości hiperfokalnej i choć od wczoraj przeczytałem sporo materiału, wciąż mam wątpliwości, czy w ogóle rozumiem to zagadnienie. Z ciekawości pobrałem aplikację na Androida (jedną z lepiej ocenianych).

    Poniżej wrzucam zrzut ekranu z tej aplikacji. Będę wypisywał punk po punkcie zagadnienia, które chciałbym byście w razie potrzeby sprostowali jeśli się mylę.



    1. Lens - ogniskowa z której korzystam w danym momencie
    2. Apertura - wartość przysłony
    3. Subject distance - obiekt na który ostrzę (?)

    HYPERFOCAL DISTANCE: 1,542m

    4. Co to jest NEAR LIMIT? (1,107m)
    5. Co to jest hfd: 1,542?
    6. Focus: 4 (obiekt na który ostrzę)?

    Pytanie 1: Na schemacie z drzewami i górą zaznaczone są ukośnymi paskami dwa tylne świerki oraz góra- czyli co, dwa pierwsze świerki będą rozmyte?
    Pytanie 2: Załóżmy, że mamy następujący scenariusz. Jestem na łącę. Przede mną w odległości 1 metra jest duży głaz, który będzie służył za pierwszy plan. Na drugim planie, w odległości 15 metrów jest drzewko. Na trzecim planie góry. Chcę aby wszystko było idealnie ostre. Czyli w kalkulatorze wymierzam odległość do głazu (1m) czy do drzewka (15m)?

    Z góry dziękuje za odpowiedzi i rozwianie moich wątpliwości.
    Ostatnio edytowane przez MVA ; 23-04-2018 o 19:22

  2. #2

    Domyślnie

    3. tak
    4. minimalna odległośc ostrzenia (w przybliżeniu)
    5, hfd half focal distance
    6. tak
    p1 tak
    p2 pewnie gdzieś dalej niż drzewo, ale i tak może być trudno mieć ostry głaz i góry. chyba, że bardzo przymkniesz, Choć to bardzo zalezy od ogniskowej - im krótsza, tym mniejsza odległość ostrzenia wystarczy, by głaz i góry były w GO
    Ostatnio edytowane przez Keszelski ; 23-04-2018 o 19:39

  3. #3

    Domyślnie

    Jak w takim razie ludzie robią kadry z ostrymi jak żyleta planami? Przecież domykanie przysłony do nieskończoności nie wchodzi w grę.

    Znalazłem taki filmik. Wiarygodne to to?

    https://www.youtube.com/watch?v=WBEwtx6Tk-s
    Ostatnio edytowane przez MVA ; 23-04-2018 o 19:40

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Teoretycznie na f/11 i 17mm ostrość możesz mieć już tak gdzieś metr od siebie do nieskończoności, dalsze przymykanie zmniejsza tą odległość.
    Tu lepiej to można testować https://dofsimulator.net/pl/?x=ECqDcUH0AAAAJEwkAAADgAA

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MVA Zobacz posta
    Jak w takim razie ludzie robią kadry z ostrymi jak żyleta planami? Przecież domykanie przysłony do nieskończoności nie wchodzi w grę.

    Znalazłem taki filmik. Wiarygodne to to?

    https://www.youtube.com/watch?v=WBEwtx6Tk-s
    Wiesz co? Kiedyś też miałem zajawkę na hiperfokalną. Aplikacje, liczenie. Ok - jeśli dobrze to ogarniesz to wyjdzie. Ale za jakiś czas olałem to. Przy szerokim kącie problem jest znikomy tak jak pisze kolega. A przy krajobrazach robionych tele ostrzę na 1/3 kadru. Dokładnie, ręcznie najczęściej. I jest git. Ewentualnie (zależy co jest na pierwszym planie) ostrzę na najdalszy punkt (często na szczyty gór). Nie wiem, ale ostrząc jakoś tak czuję, że będzie dobrze. Próbuj tę 1/3 kadru na początek.

  6. #6

    Domyślnie

    Dodaj jeszcze, że to co w oddali nie będzie tak ostre jak to co w punkcie ostrzenia, bo odległość hiperfokalna jest liczona przy określonym/akceptowalnym rozmiarze rozmycia, czyli nie będzie ostro ale prawie ostro
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NickOnMe Zobacz posta
    5, hfd half focal distance
    Mój błąd: 5. hfd = hyperfocal distance - hiperfokalna

  8. #8

    Domyślnie

    Czyli generalnie olać temat i lepiej focić tak jak tutaj gość pokazuje? (zaznaczyłem moment)

    https://youtu.be/IClwk1ArCSQ?t=4m9s

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MVA Zobacz posta
    Czyli generalnie olać temat i lepiej focić tak jak tutaj gość pokazuje? (zaznaczyłem moment)

    https://youtu.be/IClwk1ArCSQ?t=4m9s
    Dokładnie. Właśnie miałem polecić Ci ten vlog.

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2006
    Miasto
    Zielonka
    Posty
    123

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MVA Zobacz posta
    Jak w takim razie ludzie robią kadry z ostrymi jak żyleta planami?
    Używają mniejszych ogniskowych. Sprawdź jakie wartości uzyskasz dla ogniskowej np 10 mm

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Sigma 17-50 f/2.8 OS HSM + Nikon d7200
    By dannywrocek in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 174
    Ostatni post / autor: 13-02-2019, 20:15
  2. Nikon D7200 + Sigma 17-50 f/2,8 EX DC OS HSM
    By GrzegorzM in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 66
    Ostatni post / autor: 07-06-2017, 19:29
  3. NIkon D7200 + Sigma 17-50 f/2.8EX DC OS HSM na początek
    By KosmicznyNocnik in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 14-01-2017, 21:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •