Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie Pierwszy zachód słońca

    Witajcie

    Pierwszy zachód słońca jaki wykonałem. Doradźcie co do poprawy... pewnie obróbka, której nie ogarniam :/
    Co sądzicie?
    30 sek f/10 iso 100 Nisi 2000

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zachód.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	2,13 MB
ID:	7996
    Ostatnio edytowane przez spiritus ; 21-04-2018 o 23:07
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  2. #2

    Domyślnie

    Ale cisza...
    To ja spróbuję, jak bym to zrobił
    Obróbka to jedno. Na pewno za ciemne drzewa, słońce nieładnie wygaszone, halo na granicy drzew, krzywy horyzont .
    Na niebie przydałoby się więcej „kopa”, czyli kontrast i kolor.
    To można poprawić, ale jedna klatka mocno ogranicza. 30 sekund ze słońca zrobiło jajo. Raczej ciężko zrobić w tych warunkach dobre zdjęcie z jednego naświetlania. Może byłoby lepiej jak słońce było schowane za chmurką, albo poczekać aż będzie na granicy drzew i zrobić „gwiazdkę”
    Takie moje widzimisię, chętnie poznam inne opinie.
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki @Nbogdan
    To były tylko przymiarki. Znalazłem wczoraj w drodze powrotnej to miejsce i będę chciał tam wrócić. Też chciałem spróbować zrobić zdjęcie jak słońce będzie się chować za drzewami ale była tam jedna wielka chmura i zakrywała słońce.
    Drzewa to fakt... czerń.
    Słońce przebijające chmury mam, jednak robione było bez filtra i też ciemne.

    Przy następnym wolnym popołudniu wybiorę się tam i naświetlę sobie drzewa i całą resztę na spokojnie. Spróbuję później to jakoś połączyć... może coś wyjdzie


    Chętnie usłyszę jeszcze inne uwagi
    Nie bać się... usuwać ani moderować niewygodnych postów nie będę
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  4. #4

    Domyślnie

    Ja tam był zrobił bracketing z 5 zdjęć i skleił HDRa.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie jest dobrze pod chyba każdym kątem .

    Nie wiem jakie masz doświadczenie w fotografii krajobrazowej ale wykonując zdjęcie pod słońce i to tak mocne wybrałeś się z motyką na słońce. Raz, że bardzo trudno uchwycić zdjęcie pod słońce gdy mamy przed sobą las bez mgły, dwa gdy słońce jest jeszcze tak wysoko i trzy jeśli już podejmować takie próby to na kilka naświetleń.

    Dla przykładu pokażę Ci zdjęcie http://1.bp.blogspot.com/-gfdpbwbkVT...C1140color.jpg, które zrobiłem kilka lat temu wykonując 2 naświetlenia czyli jedno długie dla wody i częściowo dla słońca oraz krótkie dla chmur i samego mola. Dodatkowo sprzyjały mi bardzo mocne chmury, które "zdusiły" mocne słońce więc miałem na prawdę duże szczęścia.

    Dodam jeszcze, że na nizinach takie próby na jakie sie porywasz są jeszcze trudniejsze . Niemniej powodzenia.

  6. #6

    Domyślnie

    @Teu myślałem o tym ale się śpieszyłem też trochę

    Dzięki @Kulten
    W krajobrazach za dużego doświadczenia nie mam. Zaledwie kilka panoram i widoczków bez słońca w kadrze. To miejsce znalazłem całkiem przez przypadek gdy jeździłem autem po nowych terenach. W sumie miałem nie próbować robić zdjęcia bo się śpieszyłem ale coś mnie tknęło, że 10 min straty za bardzo mnie nie zbawi i spróbuję coś zrobić, wrzucić na forum aby dopytać o błędy i porady i podejść do tematu już na spokojnie w innym terminie.

    A jaki wpływ ma mgła dla lasu przy zachodzie... jakoś go dodatkowo podświetla?
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    @Teu myślałem o tym ale się śpieszyłem też trochę

    Dzięki @Kulten

    A jaki wpływ ma mgła dla lasu przy zachodzie... jakoś go dodatkowo podświetla?
    Że rozszczepi światło i by nie być gołosłownym znów wrzucam przykład takiego efektu: http://4.bp.blogspot.com/-rVW7Q0PFCm...0/_DSC7618.jpg .

  8. #8

    Domyślnie

    O widzisz... trzeba będzie popróbować.

    Jak ktoś ma coś do dodania to śmiało
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  9. #9

    Domyślnie

    Dla przykładu pokażę Ci zdjęcie http://1.bp.blogspot.com/-gfdpbwbkVT...C1140color.jpg, które zrobiłem kilka lat temu
    Stary dobry Kulten

    Słońce to darmowe oświetlenie pierwszego planu. W prawdzie kontrola nad nim nie jest tak prosta jak nad lampą czy blendą ale jest. Przede wszystkim liczy się cierpliwość. Na wykonanie dobrej fotografii masz kilkanaście minut, więc najpierw warto skupić się na znalezieniu kadru z silnymi punktami bo podczas samego zachodu czy też wschodu szkoda tracić czas na gapienie się w wizjer i kadrowanie, które do przyjemności nie należy bo przecież słońce będzie Cię oślepiało. HDR uważam za coś niesamowicie niepoprawnego i pozbawionego tych walorów, które dobra technicznie fotografia powinna posiadać. Jest to pójście na łatwiznę a pokazana przez Ciebie fotografia będzie bardziej grafiką niżeli zdjęciem na którym chcesz pokazać piękno zachodu słońca. Na początek na Twoim miejscu skupiłbym się na momencie w którym słońce zaczyna "wydostawać" się zza horyzontu, światło nie jest wówczas bardzo intensywne i łatwe do opanowania - tu też trzymaj się starej zasady, że lepiej jest zdjęcie niedoświetlić, unikaj prześwietleń bo ich trudno się pozbyć. Jeżeli popatrzysz na zdjęcia opublikowane przez National Geographic dopatrzysz się jednej wspólnej cechy - na większości z nich pierwszy plan jest tylko zarysem konturów architektury lub innych elementów, często też są różne flary, które dodają uroku. Możesz również kadrując przysłaniać słońce np drzewami czy budowlami - daje to ciekawe efekty. Myślę, że nie ma jednej reguły na to jak dobrze zrobić tego typu fotografię i chyba najlepszym elementarzem jest oglądanie fotografii innych - jest to świetne studium dla różnych przypadków, które mogą Cię zaskoczyć. Powodzenia!

  10. #10

    Domyślnie

    Minęło kilkanaście dni i trafiłem na takie miejsce. Dalej chętnie usłyszę co do poprawy, co do odrzucenia. Mam nadzieję, że wyszło coś lepszego niż ostatnio

    Ogólnie mam pełno zdjęć tego samego kadru z różnymi czasami ale nie mam za grosz pojęcia jak to połączyć fajnie... HDR jak próbowałem stworzyć to wychodził jakiś bubel. Wybrałem jedną klatkę ze środka i spróbowałem coś wykombinować.
    Linczu się nie boję... nawet wskazany

    Podejście do zachodu po raz drugi. Co źle?
    Zapewne zbyt mocne słońce i obróbka... jak poprawić obróbkę?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2820.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	1,29 MB
ID:	9109


    @piotrekjeczen @Kulten @Nbogdan dawaliście fajne rady to i teraz jeszcze poradźcie
    Ostatnio edytowane przez spiritus ; 12-05-2018 o 23:54
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Przyroda ] Zachód słońca
    By JulkaB in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-01-2015, 22:11
  2. [ Krajobraz ] Zachód słońca
    By Flot83 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 16-07-2014, 19:14
  3. [ Krajobraz ] Zachód słońca
    By grzegorzdz72 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 24-05-2012, 13:11
  4. [ Krajobraz ] zachód słońca
    By rafal_n5 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12-03-2012, 00:27
  5. [ Krajobraz ] Zachód słońca
    By mjr in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31-08-2009, 23:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •