Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1

    Domyślnie Fotografia ....owa?

    Kiedy czytam " fotografia nworodkowa" , " bussinesowa" itp to przewracaja mi sie flaki w zoladku.

    fotografia KOGO? CZEGO ?

    a wiec nie " wnetrzowa" a wnetrz , nie "noworodkowa " a noworodkow, nie" kobieca" a kobiet , nie "bussinesowa " a bussinesu

    "bussinesowa" oznacza tyle co komercyjna , zarobkowa czyli robiona za wynagrodzeniem.
    kobieca tyle co robiona przez kobiety , albo noszaca cechy przypisywane kobietom.
    " noworodkowa " - hmmm robiona przez noworodki, albo i dopiero co przychodzaca na swiat (np w technologii dopiero co powstalej ).

    Jaka ? Odpowiada na pytanie jaka jest sama fotografia czyli jakie jest medium fotograficzne , natomiast odpowiedz na pytanie "kogo ,czego" mowi nam co jest fotografowane

    nawet spotkalem sie okresleniem wrecz idiotycznym " fotografia aktowa" brrrr... - akt fotograficzny lub fotografia - akt , akt w fotografii itp

    nie wiem czy ja mam tak wyczulone ucho , czy innym tez przeszkadza?

  2. #2

    Domyślnie

    słusznie prawisz, kiedyś też coś o tym wspomnialem. to skutek zapozyczen i kalek z języka angielskiego i niemieckiego, do tego nowomowa i zwyczajny brak znajomości języka i dbałości o język.
    dodajmy tu jeszcze fotografię 'modową'. proste przełożenie na formę odrzeczownikową, jak to w angielskim, tyle że nie po polsku.
    dobrze, że ślubna fotografia nie zmieniala się w 'ślubową'
    Ostatnio edytowane przez jurkarol ; 21-04-2018 o 10:43

  3. #3

    Domyślnie

    fotografia " uliczna " - jak najbardziej prawidlowo . Mowi nam , ze zdjecia robione na ulicy , w kazdym razie Maja cos wspolnego z ulica.
    Tak samo fotografia " studyjna " ," piwniczna " itp

    mozna mowic o fotografi " piwa " ale nie "piwowej "

    " modowa " - brzmi okrutnie.
    to paskudny anglicyzm czy moze nawet bardziej germanizm .

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    Kiedy czytam " fotografia nworodkowa" , " bussinesowa" itp to przewracaja mi sie flaki w zoladku.

    nie wiem czy ja mam tak wyczulone ucho , czy innym tez przeszkadza?
    Myślę że sporo osób oprócz Ciebie może zwracać na to uwagę.
    No może poza tymi którzy takie idiotyzmy zamieszczają w swoich "reklamówkach" (bo głupio to nawet nazwać reklamami).
    Mnie to nie tyle przeszkadza co budzi uśmiech politowania. Taka pseudo-biznesowo-nowomowa która ma niby podkreślać "profesjonalizm".
    Niby "fotografia aktowa" - ma wyglądać poważniej od (jak napisałeś) "fotografia-akt".
    Powinni jeszcze dopisać "fotografia ch...owa" - bardziej by pasowało
    Śmieszne.... i tyle...
    Pozdrawiam. Piotr
    Ostatnio edytowane przez pioterkow ; 21-04-2018 o 12:34
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  5. #5

    Domyślnie Fotografia ....owa?

    mnie akt fotograficzny kojarzy sie np z nacisnieciem spustu migawki, albo ustawienie przyslony, ale w takiej wyuzdanej artformie ale genaralne - przemyslania kolegow sa mi bliskie; hehe fotografia piwna, winna, niewinna... itd


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Sluzba niewybatozona z rana predko sie bisurmani
    www.smooth.photography/vs13

  6. #6

    Domyślnie

    akt fotografii - jeśli można użyć tego zwrotu - a fotografia aktu to dwie różne rzeczy.
    akt fotografii to nie tylko naciśnięcie spustu, ale wykonanie całego dzieła, tak ad hoc próbując to zdefiniować.

    zamiast fotografii ulicznej mógłby ktoś ukuc termin 'ulicowa'... bo tak brzmi profesjonalniej hehe

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Niestety ale rośnie procent społeczeństwa wychowanego na prostych potworkach językowych, do tego przekaz obrazkowy trafia łatwiej niż instynktowne czytanie, zrozumienie tekstu, napisów, haseł, obrazki trafiają łatwiej i prościej, a najlepiej żeby było wszystko w kodzie QR
    Druga sprawa to mało kto krytykuje kalectwo językowe i adoptowanie koszmarków obcojęzycznych.

    Mogę napisać tą nazwę bo została zmieniona już ale firma nazywała się "Szymon Photographer", ładnie ?

  8. #8
    Rycerz
    Gość

    Domyślnie

    Fotografia ulicowa ? Super

  9. #9

    Domyślnie

    Nican, czepiasz się. To o czym piszesz jest problemem, ale według mnie nie takim jak używanie przysłówków jako tytułu zdjęć. Zjawisko dość popularne tutaj na forum.
    Powstają wtedy potworki w stylu: sójkowo, korzennie, smogowo czy Beskidzko. Walczyć z tym nie ma sensu bo jesteś w mniejszości, czepiasz się i pewnie jesteś niepoprawnym patriotą
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=286096
    Do tego co napisał koesh trzeba dodać, że ludzie przestali czytać książki bo boli od tego głowa.

  10. #10

    Domyślnie

    sens Twojej wypowiedzi jest nastepujacy :


    " Mozna uzywac takich okreslen dlatego, ze ludzie nie czytaja ksiazek "



    ja na podzielam takiej opini .

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez jurkarol Zobacz posta
    akt fotografii - jeśli można użyć tego zwrotu - a fotografia aktu to dwie różne rzeczy.
    akt fotografii to nie tylko naciśnięcie spustu, ale wykonanie całego dzieła, tak ad hoc próbując to zdefiniować.
    slowo akt jest wieloznaczne
    moze oznaczac w zaleznosci od kontekstu :

    1. dokumenty ( akta sadowe)
    2. czynnosc ( np akt stworczy itp)
    3. obrazowanie nagiego ciala ludzkiego w sztuce ( obraz , rzezba , malarstwo , fotografia , opis literacki )


    fotografia aktu to jest fotografia tego obrazowania ciala ludzkiego , czyli reprodukcja obrazu bedacego aktem , rzezby, ktora jest aktem .

    akt to jest obrazowanie. czyli fotografia aktu to fotografowanie tego zobrazowania , dziela sztuli bedacego aktem ( wozerunkiem nagiego czala) .

    moze byc akt fotograficzny , lub akt - fotografia. albo fotografia kobiecego ciala itp

    nigdy fotografoia " aktowa " - to potworek jezykowy , podobnie jak fotografia "noworodkowa."
    fotografia kogo? czego ?
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 22-04-2018 o 08:18

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Fotografia 3D
    By wer in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-04-2012, 23:18
  2. Fotografia
    By Urban1994 in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-03-2009, 16:11
  3. Fotografia IR
    By vilen in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-06-2005, 08:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •