Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Rolka kalki kreślarskiej jako dyfuzor

    Siemanko

    Widziałem na filmikach i zdjęciach że w studiach do fotografii produktowej używane są kalki w rolce jako dyfuzory przykład
    Mógłby ktoś podpowiedzieć czy taka kalka "90943, 90g 1,57m x 20m" z tego linku będzie ok? Ewentualnie może macie coś sprawdzonego żeby nie było jakiś dziwnych zafarbów lub innych problemów o których mogę nawet nie wiedzieć przy tego typu rozwiązaniach.


  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rambobambo Zobacz posta
    Widziałem na filmikach i zdjęciach że w studiach do fotografii produktowej używane są kalki w rolce jako dyfuzory przykład

    żeby nie było ...problemów o których mogę nawet nie wiedzieć przy tego typu rozwiązaniach.
    Tak blisko żarówki i palnika to aż dziwne, bo zwykła kalka to się raczej zapali.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Tak blisko żarówki i palnika to aż dziwne, bo zwykła kalka to się raczej zapali.
    To co to może być? Bo za to rolka z papierem do plotera chyba za gruba by była


  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rambobambo Zobacz posta
    Siemanko

    Widziałem na filmikach i zdjęciach że w studiach do fotografii produktowej używane są kalki w rolce jako dyfuzory przykład
    Mógłby ktoś podpowiedzieć czy taka kalka "90943, 90g 1,57m x 20m" z tego linku będzie ok? Ewentualnie może macie coś sprawdzonego żeby nie było jakiś dziwnych zafarbów lub innych problemów o których mogę nawet nie wiedzieć przy tego typu rozwiązaniach.
    oczywiscie ze mozna kalki uzyc jako dyfuzora , raczej slabego , ale to raczej jako prowizorka.
    na stale takie rozwiazania sie slabno sprawdzaja , zawsze cos kiedys przeszkadza , ostatecznie wydluza czas pracy czyli albo ja utrudnia , albo podnosi koszty.

    na dluzsza mete raczej decydowalbym sie na rozwiazanie fabryczne .

    nie piszesz do czego chcesz stosowac Taki dyfuzor , jesli juz prowizorka to chyba skuteczniejsze jest cienkie biale przescieradlo lub podobna tkanina.

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja używam kalki kreślarskie czasami w dużych arkuszach, nie wiem jaka grubość/gęstość, wielkość to na oko 80x120cm i nadaje się do zmiękczania, nawet z halogenami dawno temu to było ok ale odstawione daleko od ciepła.

  6. #6

    Domyślnie

    Pytanie o tyle bez sensu, że obrazowo mówiąc tożsame z tym:
    - Czy obiektyw taki i taki jest dobry w fotografii
    Czasem dobry, czasem nie. Zależy od celu jaki chcemy osiągnąć. Podobnie jest z kalką.

    Zacząć należy od tego, że kalka, tkanina softboxa i płyta opalowa (mleczna) to nie to samo i przy niektórych zdjęciach dadzą bardzo różne wyniki. Pierwsza ma charakterystykę świecenia (rozpraszania) matówkową ostatnia opalową a środkowa pośrednią ale bliżej opalowej. Zamiast tłumaczyć to bliżej polecam zajrzeć do oświetlenia w fotografii Dederki i zobaczyć charakterystyki emisyjne (to jest akurat bodajże czy nie najlepszy kawałek tej książki). Wyraźna różnica w efekcie świecenia będzie nawet na przedmiotach matowych a te odbijające (lustrzane) będą miały zupełnie inny przebieg tint. Ale uwaga odsuwając reflektor daleko od kalki będziemy mieli charakterystykę coraz bardziej zbliżoną do opalowej.

    Teraz kwestia rolki - to bardzo dobry pomysł ze względu na wygodę. Pogniecioną część się odcina i mamy idealną zawsze powierzchnię. Kiedyś używałem jakiejś rolki przez dłuższy czas - jak się skończyła to jakoś drugiej nie kupiłem. Widocznie to rozwiązanie ma jednak więcej wad jak zalet. Np nie można ustawić łatwo pod kątem. Ale spróbować zawsze można bo może ktoś ma takie tematy i taki styl pracy, że mu będzie pasowało.

    Pozdro
    Wiesiek

  7. #7

    Domyślnie

    Filmowe dyfuzory są w rolkach.
    Mają różne gradacje i strukturę
    Wytrzymują wysokie temperatury (do czasu - żółkną)

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Pisałem o temperaturach. Pamiętam swoją amatorską sesje, wtedy to jeszcze byłem studentem (a po ziemi chodziły wtedy jeszcze dinozaury ).
    Kalkę (te zwykłą, kreślarską) rozwiesiłem na sznurku ponad pół metra przed halogenem 500W. Sesja sobie trwała i nagle .. sfajczyła się kalka w kilka sekund, nawet nie zdążyłem zareagować i pójść po coś do gaszenia. Ale nic nie zapaliła tylko się najadłem trochę strachu (ja no i modelka )
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Pisałem o temperaturach. Pamiętam swoją amatorską sesje, wtedy to jeszcze byłem studentem (a po ziemi chodziły wtedy jeszcze dinozaury ).
    Kalkę (te zwykłą, kreślarską) rozwiesiłem na sznurku ponad pół metra przed halogenem 500W. Sesja sobie trwała i nagle .. sfajczyła się kalka w kilka sekund, nawet nie zdążyłem zareagować i pójść po coś do gaszenia. Ale nic nie zapaliła tylko się najadłem trochę strachu (ja no i modelka )
    Poruszyłeś istotny temat - unikam w studiu otwartego ognia (jak ognia). Czasem się jednak nie da, za radą kumpla strażaka kupiłem dużą gaśnicę jaką mi poradził (i jest zaraz przy planie) drugą (też solidną) do sprzętu komputerowego mam na antresoli. To nie są duże koszty.

    Pozdro
    Wiesiek

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Motoryzacja ] RallyCross Lydden Hill-Rolka i ogien
    By beret23 in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-06-2016, 23:49
  2. cięcie tła z rolką czym i jak
    By RafaIski in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-09-2015, 08:27
  3. [ Krajobraz ] Rolka o zachodzie
    By grzegorzdz72 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 25-09-2013, 23:01
  4. D80 przednia rolka zepsuta się ?
    By TomaSzSz in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-12-2010, 02:17
  5. Rolka
    By jeere in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-05-2009, 21:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •