Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 44
  1. #11

    Domyślnie

    ja uzywam retiny i eizo - nie szerokogamutowy. Najlepiej jakbys znalazł kogoś kto może Cię odwiedzić i wszystko poprawnie skonfigurowac jak juz tu ktos zasugerował.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    To była pierwsza myśl, jaka mi też przyszła do głowy. Pewnie masz w systemie ustawioną przestrzeń Adobe i "głupsze" programy (albo źle ustawione) używają jej jako domyślnej przy wyświetlaniu wszystkich zdjęć, w tym także zdjęć zapisanych w sRGB.
    W systemie Win od najstarszego do najnowszego nie można sobie wybrać żadnej przestrzeni kolorów, ten system nie posiada modułu zarządzania barwą. Poprawne kolory na monitorze można zobaczyć tylko używając programu który taki moduł posiada. Osobiście nie spotkałem też programu firmy MS który taki moduł posiada. Firma MS najwyraźniej nawet po półwieku używania kolorowych monitorów tego problemu nie widzi, prawdopodobnie dlatego, że dla "marginesu" użytkowników monitorów o gamucie szerszym niż sRGB nie opłaca im się tym zajmować. W systemie Win w programach bez CMS w miarę poprawnie można zobaczyć obrazek oglądany na monitorze jeżeli przestrzeń barwna zdjęcia i monitora są takie same. Przy każdej innej przestrzeni barw monitora lub obrazka kolory będą przejaskrawione lub przytłumione.

  3. #13
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ostry600 Zobacz posta
    używacie monitorów szerokogamutowych?
    Aha. Monitor też mam skalibrowany do przestrzeni natywnej, podświetlenie 100cd, punkt bieli 5500k (i przy okazji pytanie czy nie za ciepło - jakich ustawień bieli używacie?)
    Nie mam zdrowia żeby ogarniać w windows AdobeRGB
    Mam monitor sRGB i na takich plikach pracuję od dawna.
    Kwestia bieli i reszty w monitorze to też jakie masz oświetlenie w pomieszczeniu, podświetlenie za monitorem i do jakich celów idzie materiał widziany na monitorze, tu więcej napisze zapewne Tom.

  4. #14

    Domyślnie

    U mnie w Fastone - bez znaczenia czy CMS włączony - przejaskrawione barwy JPG(sRGB).
    Identycznie z LR wyświetlaja ustawiony Firefox, nowa Opera, Irfanview.
    Z Irfanview niestety nietypowy problem-po ponownym zapisaniu (dodanie ramki) barwy drastycznie plowieja.
    Monitor s2264w oprofilowany photo munki.
    Skoro Windows nie posiada zarządzania to co macie na myśli pisząc "poprawnie skonfigurowanie przez fachowca"?

  5. #15
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Dla mnie większy problem co klient używa, a większość używa przeglądarki systemowe, a w necie zapewne chrome, więc nie używam żadnych dodatkowych przeglądarek dlatego żeby wszystko było ok na czystym windows, no i od czasów win vista jest wszystko ok, tu tylko potrzeba poprawnie skalibrowanego monitora sRGB i tyle.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez matbe Zobacz posta
    Skoro Windows nie posiada zarządzania to co macie na myśli pisząc "poprawnie skonfigurowanie przez fachowca"?
    Myślę, że chodzi tutaj o takie czynności jak:
    1. Kalibracja monitora i podpięcie odpowiednich profili ICC w systemie. Profili kalibracji może być przecież wiele ustawiając różny target przestrzeni barwnej, jasności oświetlenia czy temperatury barwowej i np. w ColorNavigatorze łatwo je zmieniać jednym kliknięciem.
    2. Właściwa aranżacja oświetlenia w pomieszczeniu.
    3. Odpowiednie do potrzeb użytkownika ustawienie CMS w programach z których użytkownik korzysta z objaśnieniem co należy ewentualnie zrobić jeżeli potrzeby się zmienią.
    Można to zrobić samemu, ale wtedy najpierw trzeba trochę podstaw wiedzy z zakresu zarządzania barwą. Problem polega chyba na tym, że brakuje w tym zakresie dobrego poradnika napisanego dla przeciętnego użytkownika bez zagłębiania się w teorię. Czyli krótko napisane co zrobić bez szerokich wyjaśnień dlaczego.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    W systemie Win od najstarszego do najnowszego nie można sobie wybrać żadnej przestrzeni kolorów, ten system nie posiada modułu zarządzania barwą.
    Faktycznie źle się wyraziłem. Chodziło mi o problemy z profilem wyświetlania w systemie i efekt, który opisano w wątku na innym forum: https://mva.pl/viewtopic.php?t=303
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 18-04-2018 o 12:15

  8. #18

    Domyślnie

    Po pierwsze dzięki wszystkim za pomoc.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    U mnie na retinie też jest ok. Wygląda prawie jak w Lr, jedynie kolory są chłodniejsze (być może muszę ustawić eizo trochę chłodniej bo jest na 5500k)

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    To była pierwsza myśl, jaka mi też przyszła do głowy. Pewnie masz w systemie ustawioną przestrzeń Adobe i "głupsze" programy (albo źle ustawione) używają jej jako domyślnej przy wyświetlaniu wszystkich zdjęć, w tym także zdjęć zapisanych w sRGB.


    Z tym zarządzaniem Faststone to różnie bywa. Podobnie jak z zarządzaniem stosowanym w przeglądarce Windows, która potrafi w innej przestrzeni wyświetlać zdjęcie w oknie, a inną przestrzeń stosować na pełnym ekranie.
    Chyba właśnie tak to wygląda. Zarządzanie barwą w FS to lipa i tak naprawdę tylko LR, PS,Corel...są wstanie ogarnąć monitor szerokogamutowy. Reszta przeglądarek wywala pewnie pełen zakres kolorów monitora i dlatego barwy wypalają oczy.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Faktycznie źle się wyraziłem. Chodziło mi o problemy z profilem wyświetlania w systemie i efekt, który opisano w wątku na innym forum: https://mva.pl/viewtopic.php?t=303
    Dzieki @sl011. Pod tym linkiem czai się wiele ciekawych odpowiedzi na moje pytania
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Faktycznie źle się wyraziłem. Chodziło mi o problemy z profilem wyświetlania w systemie i efekt, który opisano w wątku na innym forum: https://mva.pl/viewtopic.php?t=303
    Przeczytałem pierwsze strony wątku bo jest dość długi i dość stary. Problem który tam jest opisany dotyczy perypetii związanych z nieprawidłowym działaniem programu dedykowanego dla monitorów NEC. Pewnie przez te lata usterka została dawno naprawiona. Trudno mi cos więcej powiedzieć na ten temat ponieważ używam monitora EIZO a dedykowany do tych monitorów firmowy program ColorNavigator takich problemów nie stwarzał. Natomiast wniosek z dyskusji w linkowanym wątku jest taki, że jeżeli pojawiają się poważne problemy z CMS spowodowane błędny działaniem jakiegoś programu to łatwo nie jest.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 18-04-2018 o 19:59

  10. #20

    Domyślnie

    Postanowiłem że będę się uczył i zainwestowalem w książkę. 600 str. o zarządzaniu kolorem
    Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc.
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Przeglądarki zdjęć
    By Michal5000 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 08-10-2008, 00:40
  2. Nasycenie koloru
    By Ca in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-05-2008, 10:32
  3. Powazna sprawa - pomozcie prosze !
    By hubymac in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-03-2008, 21:42
  4. poważna sprawa z matrycą
    By czeski in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-04-2007, 21:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •