Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Wpływ drgań lustra na poruszenie w zdjeciach z D3X, D800 i D850 cz. 1

    Poniżej test wpływu drgań lustra na poruszenia w zdjęciach robionych D800, D850 i D3X. Zdjęcia z statywu, obiektyw Nikkor 105/2.8 micro AF-S, przysłona 5.6, czas otwarcia migawki zmieniany za pomocą zmiany ISO.

    Tablica

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_D3X_100_b.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	951,8 KB
ID:	8022




    D800

    a. bez podniesienia lustra, czas 1/5 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D800_100_c.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	1,03 MB
ID:	8019

    b. lustro podniesione, 3 s przerwy, czas 1/5 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D800_100_mup_c.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	1,04 MB
ID:	8020

    c. bez podniesienia lustra, czas 1/5 s, rogi

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D800_100_rogi.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	494,2 KB
ID:	8023

    d. bez podniesienia lustra, czas 1/20 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D800_400_c.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	1,01 MB
ID:	8024

    e. lustro podniesione, 3 s przerwy, czas 1/20 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D800_400mup_c.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	1,06 MB
ID:	8025

    f. bez podniesienia lustra, czas 1/125 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D800_2500_c.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	1,18 MB
ID:	8026

    g. lustro podniesione, 3 s przerwy, czas 1/125 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D800_2500_mup_c.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	1,15 MB
ID:	8027


    Niestety, nie mogę wstawić więcej obrazków w jednym poście.
    Ostatnio edytowane przez TOP67 ; 22-04-2018 o 13:45

  2. #2

    Domyślnie Wpływ drgań lustra na poruszenie w zdjeciach z D3X, D800 i D850 cz. 2

    Teraz zdjęcia testowe z D850

    a. bez podniesienia lustra, czas 1/5 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D850_100_c.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	465,2 KB
ID:	8039

    b. bez podniesienia lustra, czas 1/5 s, rogi

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D850_100_rogi.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	513,4 KB
ID:	8040

    c. lustro podniesione, 3 s przerwy, czas 1/5 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D850_100_mup_c.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	898,7 KB
ID:	8041

    d. lustro podniesione, 3 s przerwy, czas 1/5 s, rogi

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D850_100mup_rogi.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	653,2 KB
ID:	8042

    e. bez podniesienia lustra, czas 1/20 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D850_400_c.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	1,30 MB
ID:	8043

    f. bez podniesienia lustra, czas 1/20 s, rogi

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D800_400_rogi.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	540,3 KB
ID:	8044

    g. lustro podniesione, 3 s przerwy, czas 1/20 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D800_400mup_c.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	1,06 MB
ID:	8046

    h. lustro podniesione, 3 s przerwy, czas 1/20 s, rogi

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D850_400mup_rogi.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	1,17 MB
ID:	8047

    i. bez podniesienia lustra, czas 1/125 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D850_2500_c.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	1,98 MB
ID:	8049

    j. bez podniesienia lustra, czas 1/125 s, rogi

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D850_2500_rogi.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	1,34 MB
ID:	8050

    k. lustro podniesione, 3 s przerwy, czas 1/125 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D850_2500_mup_c.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	2,00 MB
ID:	8051

    l. lustro podniesione, 3 s przerwy, czas 1/125 s, rogi

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D850_2500_mup_rogi.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	1,24 MB
ID:	8052




    Dla porównania D3X


    a. bez podniesienia lustra, czas 1/3 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_D3X_100_c.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	722,7 KB
ID:	8053

    b. lustro podniesione, 3 s przerwy, czas 1/3 s, centrum tablicy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_D3X_100_mup_c.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	748,0 KB
ID:	8054



    Wnioski:

    1. D800 nie wykazuje żadnych poruszeń spowodowanych drganiami lustra w zakresie 1/5 do 1/125 s. Praktycznie brak różnicy w zdjęciach wykonanych ze statywu z normalnym klapnięciem lustra oraz z lustrem wstępnie podniesionym. Czyli kolejny internetowy mit. Być może problem poruszonych zdjęć dotyczy aparatów wypuszczonych w pierwszej serii w roku 2012, ale wydaje się, że Nikon lepiej wytłumił lustro w kolejnych partiach D800 (mój pochodzi z marca 2013). Problem też może się pojawiać przy bardzo długich tele (400-600 mm), ale to znana sprawa, dotycząca wielu aparatów - wtedy ratunkiem jest wstępne podniesienie lustra.

    2. Dziwne zachowanie D850: ostrość lepiej wygląda w rogach niż w centrum na długich czasach. Może to być spowodowane niejednorodnością filtra na matrycy lub jakimś tłustym zanieczyszczeniem na filtrze lub jest to związane z cudaczną konwersją nefów w NX-D. Prawdopodobieństwo w wymienionej kolejności, jakieś 5% na ostatnią możliwość. Bo ten program nie działa jak trzeba np. kropuje zupełnie inaczej niż NX2, przy tych samych parametrach narzędzia kropy wychodzą mniejsze.
    To skłania jednak do następującej uwagi: można się spodziewać rozrzutu jakości D850, kontrola w Tajlandii nie jest tak skrupulatna jak w Japonii. Na razie nie martwię się tą różnicą między centrum i rogami, bo po standardowym wyostrzeniu zanika.

    3. D3X rules: nie dosyć, że zdjęcia najbardziej klarowne, to najmniejszy błąd ekspozycji. Tablica biała, celowo nie wprowadzałem korekty ekspozycji, korygowałem dopiero białym próbnikiem w programie. D3X mylił się o ok. 15%, podczas gdy D800 i D850 o 20-25%. To była jedyna korekta dokonana przeze mnie, nic nie wyostrzałem w programie, zdjęcia prosto z aparatów.
    Załączone miniatury Załączone miniatury D850_1600_c.jpg  


  3. #3

    Domyślnie

    Świetne pomiary- czy miałbyś może możliwość sprawdzenia jeszcze d750? Proszę.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  4. #4

    Domyślnie

    Niestety nie mogę, bo nie posiadam D750.

  5. #5

    Domyślnie

    na podstawie tego testu takich wnioskow , ze nie ma wplywu Lustra bym nie wycigal.

    ten test jest zbyt malo rozdzielczy .

    chce zwrocic uwage na dwa aspekty.

    1. jesli wydluzasz czas , tym samym przymykasz przyslone. przymykanie przyslony wplywa na rozdzielczosc. Domykajac do pewnej wartosci - rosnie . Tym samym wzrost rozdzielczosci obrazowania przez optyke , niweluje jej spadek spowodowanej wstrzasem Lustra. Nie znajduje informacji na ten temat , ale czy robiles te zdjecia na tej samej przyslonie ?

    2. jesli masz podpiety aparat sztywno do statywu , to masa ukladu rosnie , statyw przejmuje czesc drgan , amplituda drgan Spada.
    masa aparatu ma wplyw na drgania - dokladnie stosunek masy wirujacej i jej energia kinetyczna do masy caloscii. na ciezkim statywiue aparat drzy mniej , ale w rekach juz inaczej.



    wystarczy lekko zamocowac aparat w statywie , luzujac nieco srube szybkozloczki lub tez trzymajac w dloniach zalozyc na aparat leserpointer , wyswietlic na sciane z odleglosci paru metrow i wyzwolic.

    mozna nagrac ruch plamki swietlnej . to da nam pierwszy organoleptyczny poglad o wplywie Lustra.

    nie spotkalem lustrzanki , ktora nie produkowalaby wstrzasow majacych wplyw na rozdzielczosc w pewnym zakresie czasow.

    krytyczne sa rzedu ok 1/ 10 sek. Dluzsze juz coraz mniej , jako ze udzial ekspozycji " poruszonej " wstrzasem, w miare wydluzania czasu jest coraz mniejszy

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    na podstawie tego testu takich wnioskow , ze nie ma wplywu Lustra bym nie wycigal.

    ten test jest zbyt malo rozdzielczy .

    chce zwrocic uwage na dwa aspekty.

    1. jesli wydluzasz czas , tym samym przymykasz przyslone. przymykanie przyslony wplywa na rozdzielczosc. Domykajac do pewnej wartosci - rosnie . Tym samym wzrost rozdzielczosci obrazowania przez optyke , niweluje jej spadek spowodowanej wstrzasem Lustra. Nie znajduje informacji na ten temat , ale czy robiles te zdjecia na tej samej przyslonie ?

    2. jesli masz podpiety aparat sztywno do statywu , to masa ukladu rosnie , statyw przejmuje czesc drgan , amplituda drgan Spada.
    masa aparatu ma wplyw na drgania - dokladnie stosunek masy wirujacej i jej energia kinetyczna do masy caloscii. na ciezkim statywiue aparat drzy mniej , ale w rekach juz inaczej.



    wystarczy lekko zamocowac aparat w statywie , luzujac nieco srube szybkozloczki lub tez trzymajac w dloniach zalozyc na aparat leserpointer , wyswietlic na sciane z odleglosci paru metrow i wyzwolic.

    mozna nagrac ruch plamki swietlnej . to da nam pierwszy organoleptyczny poglad o wplywie Lustra.

    nie spotkalem lustrzanki , ktora nie produkowalaby wstrzasow majacych wplyw na rozdzielczosc w pewnym zakresie czasow.

    krytyczne sa rzedu ok 1/ 10 sek. Duzsze juz coraz mniej , jako ze udzial ekspozycji " poruszonej " wstrzasem, w miare wydluzania czasu jest coraz mniejszy
    1. Wycinki ze zdjęć są w pełnej 100% rozdzielczości.
    2. Wszystkie zdjęcia były robione na przysłonie 5.6, jest to w exifie, którego nie usuwałem. Opisałem w pierwszej części, że zmiany czasów osiągałem za pomocą zmiany ISO. Krytyczne czasy dla lustrzanek to mniej więcej między 1/5 sek a 1/30 sek. Z uwagi na ograniczoną możliwość wgrywania zdjęć do postu, nie wlepiłem wszystkiego co zrobiłem, a mam dla każdego aparatu dla czasów 1/5, 1/10, 1/20, 1/40, 1/80 i 1/125 sek (tej ostatniej wartości nie dałem zrobić dla D3X, bo wykraczała poza zakres dostępnego ISO). W pozostałych czasach, brakujacych w poście, nie ma żadnych różnic w stosunku do tych, które umieściłem.
    3. Nie chodzi tutaj o drgania powstałe podczas trzymania aparatu w rękach, ani na obluzowanej śrubce. Chodzi o bezkrytycznie powtarzaną internetową tezę, jakoby D800 cechował się szczególną podatnością na drgania lustra. Proszę przeczytać wnioski, jakie umieściłem pod wycinkami. Moje badania nie potwierdzają tej przypadłości.

  7. #7

    Domyślnie

    @markB; świetnie że Ci się chciało zrobić test Zwycięstwo D3x jakoś mnie nie zaskoczyło (wiele razy wymieniałem ten aparat jako wzór pod tym względem) - body jak każdy jednocyfrowy nikon którego używałem - bezkompromisowy. Dla mnie w tych "jedynkach" płaci się za "coś" czego nie ma w specyfikacji albo na wykresach DXOmark, ale to nie oznacza że tego "czegoś" nie ma.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  8. #8

    Domyślnie

    Dokładnie. Jedynki są lepiej dopracowane niż pozostałe aparaty Nikona. Na miejscu producenta starałbym się maksymalnie ulepszyć to co jest, a nie wchodzić w miliony megapikseli.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 91
    Ostatni post / autor: 24-08-2019, 17:07
  2. D810 VS D850 czy warto dopłacać do D850?
    By kurczeblade in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 05-01-2018, 21:18
  3. Powrót do lustra czyli D700, d800 czy może Canon 5Dmark3?
    By andrzejek in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 16-04-2012, 12:00
  4. Poruszenie na zdjęciach...
    By IriV3r in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-09-2010, 13:37
  5. Redukcja drgań w 18-105mm.
    By marko-wroclaw in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-10-2008, 08:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •