Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Question UFRaw, GIMP i profile kolorów - nie ogarniam

    Hej. Odkryłem ostatnio NeatImage i postanowiłem w końcu spróbować wycisnąć coś więcej z RAWów ze staruszka D300s na wysokich ISO.

    Plan był taki, że otwieram RAWa UFRAWem, eksportuję do 16-bit PNG, otwieram to NeatImage, odszumiam, otwieram to GIMPem i obrabiam docelowo.
    Problem pojawił się taki, że po eksporcie z UFRAWa szum nie jest już jednorodny bo UFRAW robi korekcję balansu bieli i konwersję do sRGB. Niestety szum usuwany tylko częściowo wygląda bardzo źle, zwłaszcza na twarzy.

    Postanowiłem więc zmienić taktykę i nie robić żadnych korekt w UFRAWie, tylko eksportować zdjęcie z liniowym kolorem do PNG-16, potem odszumić, a potem w GIMPie zrobić korektę WB i konwersję do sRGB. Tutaj pojawił się problem, z którym nie bardzo potrafię sobie poradzić.

    Wygląda to tak:
    1. Otwieram NEFa w UFRAWie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.Ufraw.jpg
Wyświetleń:	126
Rozmiar:	277,4 KB
ID:	6963

    Blade kolory, zły balans bieli, ale to nieważne na tym etapie, bo chodzi o obraz bez jakiejkolwiek obróbki do odszumiania.
    Eksportuję do PNG-16 bez korekt WB i profilu (mnożniki kanałów = 1, Wejściowy profil ICC: brak profilu).
    Teoretycznie jest wybrany wyjściowy profil sRGB. Być może to tylko przypisanie profilu, a nie konwersja, bo nie ma opcji eksportu bez profilu.

    (tutaj robię odszumianie)

    2. Otwieram zdjęcie w GIMPie (2.10 RC1) - wygląda tak samo, jak powyższe, czyli chyba nie było konwersji?
    Wchodzę w Obraz -> Zarządzanie kolorami -> Przydziel profil kolorów...
    Wybieram profil do D300, ściągnięty stąd: http://ufraw.sourceforge.net/Colors.html
    Po tej operacji dostaję takie coś:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.Gimp.jpg
Wyświetleń:	127
Rozmiar:	323,2 KB
ID:	6961

    Jest tam na stronie napisane, że te profile lekko przekolorowują... ale to nie jest "lekko", to jest jakaś masakra!

    Dla próby spróbowałem ustawić ten sam profil ICC jeszcze w UFRAWie jako profil wejściowy - wychodzi taka sama masakra. Ale kiedy w UFRAWie wybiorę "Macierz kolorów" jako profil wejściowy, to kolory są dobre.

    Na tamtej stronie piszą, że "Macierz kolorów" konwertuje kolory z matrycy do liniowego RGB.
    W takim razie tamte profile konwertują z matrycy do sRGB, czy z liniowego do sRGB?
    Jeśli to pierwsze, to dlaczego po konwersji nie dostaję kolorów jak z podglądu JPG, tylko masakrycznie przesycone?
    Jeśli drugie, to po co osobny profil do każdego aparatu?
    Nie ogarniam.

    Czy ktoś wie gdzie można znaleźć te profile "Color matrix", żebym mógł przenieść do GIMPa to co tutaj robi UFRAW? Mi się nie udało?

    A może ja coś robię całkowicie bez sensu? Może UFRAW przy zapisie konwertuje jednak do sRGB, a ja potem w GIMPie przypisuję profil aparatu, więc on próbuje skonwertować drugi raz do sRGB?
    Ale jak w takim razie ominąć konwersję wyjściową w UFRAWie?
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  2. #2

    Domyślnie

    Ufraw lekko trąci myszką w dzisiejszych czasach Warto rozejrzeć się za czymś na czasie. Np. darktable.

  3. #3

    Domyślnie

    Oo, nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje

    Dzięki, zapoznam się.
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  4. #4

    Domyślnie

    Odszumianie najlepiej zrobić w trakcie wywoływania rawa. Jeżeli wykonałeś już demozaikowanie, zastosowałeś profil i WB, to znaczy, że już jest trochę za późno, bo straciłeś sporo cennych danych.
    Jeśli chcesz wycisnąć dużo z rawów, to z darmowch programów spróbuj Raw Therapee - cały proces wywołania jest w jednym programie, który posiada dość zaawansowane odszumianie (i nie tylko) i nie powinno być problemów z profilami.
    Bo rozumiem, że Capture NX-D wypróbowałeś i Ci nie wystarcza?

  5. #5

    Domyślnie

    sl011, właśnie o to mi chodzi, żeby zrobić odszumianie w trakcie wywoływania, a w zasadzie jako drugi etap wywoływania (zaraz po demozaikowaniu), bo wtedy szum jest najmniej zniekształcony przez profile i korekty.
    Wypróbowałem Capture NX-D i Raw Therapee, ale odszumianie żadnego z nich nie ma szans z NeatImage. A NeatImage niestety nie obsługuje RAWów (ani DNG). Stąd próba przeniesienia wywoływania do GIMPa.

    Wypróbowałem darktable - program jest bardzo dobry, ale ma ten sam problem, co UFraw: nie widzę nigdzie opcji eksportu do png lub tiff bez żadnego profilowania. Mogę wybrać różne profile wejściowe i wyjściowe, ale nie da się wybrać "bez profilu".
    Są co prawda opcje "liniowy Rec709 RGB" i "liniowy Rec2020 RGB", ale domyślam się, że "liniowy" oznacza w tym przypadku liniową krzywą gamma, a nie brak konwersji kolorów (bo gdyby nie było konwersji, to po co dwa różne profile?).
    Ale dla próby wyeksportowałem RAWa z wejściowym i wyjściowym "liniowy Rec709 RGB". Po imporcie do GIMPa kolory blade, standardowo. Po przypisaniu profilu D300 robi się masakra.

    Widzę też, że RawTherapee ma opcję bez profilu wejściowego i liniowy wyjściowy. Tylko roboczego nie da się wyłączyć. Ale po imporcie takiego obrazka do GIMPa kolory są nadal blade. Próbowałem też użyć profili wejściowych z RawTherapee w GIMPie, ale też robi się sieczka z kolorami. Co ciekawe UFRaw radzi sobie z profilami z RawTherapee, ale przy ustawieniu gamma na 1.0. Może tu jest problem, że GIMP nie ma tego ustawienia, tylko bierze sobie jakieś domyślne wartości, które nie pasują do profilu?

    Spróbowałem właśnie wyeksportować zdjęcie z RawTherapee bez korekt, odszumić, a potem zaimportować z powrotem do RawTherapee i wtedy przypisać profil wejściowy. Coś nie działa. Dostaję blade zdjęcie, jak w GIMPie przed przypisaniem profilu. Nie ogarniam już o co chodzi z tymi profilami
    Ostatnio edytowane przez Zink ; 04-04-2018 o 22:19 Powód: Literówka
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  6. #6

    Domyślnie

    Poradziłem sobie

    Znalazłem dcraw: http://www.centrostudiprogressofotografico.it/en/dcraw/
    To taki konsolowy program, który konwertuje RAWy. Trzeba go wywołać tak:

    dcraw-9.27-ms-64-bit.exe -4 -T -o 0 -q 3 -M nazwaplikuraw

    Wtedy zamieni RAW na TIFF-16 bez jakichkolwiek korekt kolorystycznych, gamm czy profilów. Wyłącznie demozaikowanie, czyli dokładnie to, czego szukałem.

    Taki TIFF ładnie się odszumia, po czym wczytuję go do GIMPa i przypisuję profil aparatu, który znalazłem w katalogu RawTherapee. Nie ma tam konkretnie do D300, ale najbliższy do D200 działa całkiem nieźle.

    Dzięki za podpowiedzi
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  7. #7

    Domyślnie

    ufraw to jest nakładka na dcraw własnie

  8. #8

    Domyślnie

    Teraz już wiem

    Tylko UFraw nie udostępnia wszystkich opcji dcrawa.
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2007
    Miasto
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    137

    Domyślnie

    Skoro
    2. Otwieram zdjęcie w GIMPie (2.10 RC1)
    Proponuję zainstalowanie jednej z wersji Partha:
    https://www.partha.com/downloads/GIM...-std-64bit.exe
    lub
    https://www.partha.com/downloads/Gim...t-portable.exe
    potem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2018-04-06_144203.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	52,6 KB
ID:	7062
    tutaj wybieramy jedna z opcji proponuję już zainstalowany w GIMP nUFRaw ( nowa wersja)

    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    No super, tylko ten nufraw nadal nie pozwala wybrać eksportu bez profilu.
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. GIMP+UFRaw na Windows7 64-bit z NEF bez oznak życia
    By slusarek in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-01-2013, 23:07
  2. profile z nikon capture nx w ufraw/gimp-ie
    By sejmajnejm in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 04-03-2012, 11:15
  3. ufraw balans kolorow
    By fotouser in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-09-2009, 21:07
  4. zmiana profili kolorow w gimp pod windows
    By ozzy in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 02-01-2007, 11:35
  5. [Gimp][ufraw][NCapture]Kolory
    By Krakus in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 15-11-2004, 21:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •