Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie VR - kiedy ją wyłączyć

    No właśnie. Powszechnie wiadomo, że stabilizację należy wyłączyć gdy fotografujemy z wykorzystaniem statywu. W przypadku niektórych szkieł przeszkadza także podczas panoramowania. Ok. Spotkałem się jednak ostatnio z opinią, że włączony układ stabilizacji optycznej (mowa o stabilizacji w obiektywie typu VR) przeszkadza przy wykonywaniu zdjęć makro z czasem 1/200s i z wykorzystaniem lampy pierscieniowej/dwu palnikowej.
    Jak się tak zastanawiam nad zasadą działania takiego układu to nie bardzo rozumiem dlaczego miało by to wpływać na pogorszenie jakości odwzorowania detali ale może coś przeoczyłem. Będę wdzięczny za opinię na ten temat.
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ostry600 Zobacz posta
    No właśnie. Powszechnie wiadomo, że stabilizację należy wyłączyć gdy fotografujemy z wykorzystaniem statywu. W przypadku niektórych szkieł przeszkadza także podczas panoramowania. Ok. Spotkałem się jednak ostatnio z opinią, że włączony układ stabilizacji optycznej (mowa o stabilizacji w obiektywie typu VR) przeszkadza przy wykonywaniu zdjęć makro z czasem 1/200s i z wykorzystaniem lampy pierscieniowej/dwu palnikowej.
    Jak się tak zastanawiam nad zasadą działania takiego układu to nie bardzo rozumiem dlaczego miało by to wpływać na pogorszenie jakości odwzorowania detali ale może coś przeoczyłem. Będę wdzięczny za opinię na ten temat.

    i masz racje .
    opinie , ktore przytoczyles to urban legends


    zasada uzywania VR jest nastepujaca:

    a) na statywie , jesli fotografujemy na czasach takich lub dluzszych , przy ktorych uznaje sie , iz fotografujac z reki wystepuje poruszenie - nalezy VR WYlaczyc
    b) na czasach krotszych niz w pkt. a - nie ma znaczenia czy VR jest aktywne , czy nie.


    ad. a) Powodem dla ktorego VR nalezy wylaczy jak w pkt a sa przenoszace sie poprzez statyw drgania na aparat i bardzo czuly System VR. Wystarczy , ze fotograf przejdzie obok statywu a VR zareaguje na to ruchem., Mozna obserwowac " wedrujacy" obraz ( na lv) , mimo ze aparat znajduje sie na statywie, a motyw jest nieruchomy. Ten pozorny ruch motywu , spowodowany ruchem elementu kompensujacego w VR jest przy dlugich czasach naswietlenia przyczyna poruszenia. Kazdy moze sie sam przekonac - ustawic w pokoju na statywie aparat i obiektyw z VR o dluzszj ogniskowej , przelaczyc na LV - przejscie osoby wokol statywu powoduje juz reakcje VR.
    A przeciez dochodza drgania od podloza , czy drgania statywu spowodowane ruchem powietrza.


    ad b ) Ten pozorny ruch nie jest szybki - jesli skrocic czas naswietlania , tak jak to robimy z reki to poruszenia nie zobaczymy na zdjeciu - plamka rozmycia bedzie mniejsza od K.R..
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 02-04-2018 o 17:16

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja bym jeszcze dodał do dyskusji różne konstrukcje stabilizacji optycznej, przykład skrajny to sigma 17-50 gdzie soczewka jest utrzymywana przez mechanizm nawet po wyłączeniu stabilizacji, czy może to mieć wpływ na wstrząsy/drgania itp ?

  4. #4

    Domyślnie

    Ok. Dzięki za odpowiedź. Czyli w tym specyficznym przypadku, gdy fotografujemy z ręki obiektywem o ogniskowej 105mm z ręki przy czasach synchronizacji błysku (1/160, 1/200) świecąc w dodatku pierścieniem to zupełnie wszystko jedno czy VR jest włączony czy nie. Nie będzie mieć to żadnego wpływu na jakość zdjęcia tak??

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Wiem, że się powtarzam ale chce minąć całkowitą jasność w temacie (pisze cykl artykułów o fotografii stomatologicznej i opinia o której wspomniałem po prostu mnie zaskoczyła)
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ostry600 Zobacz posta
    Ok. Dzięki za odpowiedź. Czyli w tym specyficznym przypadku, gdy fotografujemy z ręki obiektywem o ogniskowej 105mm z ręki przy czasach synchronizacji błysku (1/160, 1/200) świecąc w dodatku pierścieniem to zupełnie wszystko jedno czy VR jest włączony czy nie. Nie będzie mieć to żadnego wpływu na jakość zdjęcia tak??

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Wiem, że się powtarzam ale chce minąć całkowitą jasność w temacie (pisze cykl artykułów o fotografii stomatologicznej i opinia o której wspomniałem po prostu mnie zaskoczyła)
    jezeli jedynym zrodlem swiatla jest lampa blyskowa , to oczywiscie stabilizacja nie ma znaczenia , dlatego ze czas blysku to rzad tysiecznych czesci sekundy.
    Czesto mamy oswietlenie blyskowe mieszane z ciaglym - wowczas nalezy sie zapytac o udzial ciaglego.

    1/200 sek to jest przypadek , ze dla 105 mm daje sie zrobic zdjecia utrzymane z reki nawet bez stabilizacji , choc tak naprawde jakies poruszenie wystepuje, wskutek czego jest gorzej niz gdybysmy mieli zalaczona stabilizacje.
    Stabilizacja przesteje byc w praktyce potrzebna ponizej czasow rzedu 1/4*f ( choc i przy tym czasie daje jeszcze Jakis uzysk )


    konkretnie jesli na czasie 1/ 200 sek i stosowanej przyslonie bez lampy blyskowej zdjecie jest mocno niedoswietlone , wowczas przy zalaczonej lampie VR nie jest potrzebny W przeciwnym wypadku jednak uzylbym VR.


    tutaj kiedys pomierzylem wplyw stabilizacji na matrycy o pixelach 6,5 mikro.
    jeden wykres mowi wiecej niz tysiace slow:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stab.jpg
Wyświetleń:	177
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	6934
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 02-04-2018 o 19:10

  6. #6

    Domyślnie

    Doskonale! Z Twojego wykresu wynika jasno, że przy interesujących mnie czasach (jak i oczywiście dłuższych) stabilizacja w każdym przypadku poprawia rezultat.
    W stomatologii stosujemy jednak dość ekstremalne parametry czyli najczęściej 1/200s, f/25, ISO100 co oczywiście wyklucza całkowicie udział światła zastanego/ciągłego. Jasne jest, że czas błysku to tysięczne sec. więc faktycznie VR nie pomoże ale na pewno też nie zaszkodzi zdjęciu tak?
    Dociekam dlatego, że staram się w miarę możliwości uprościć dentystom i tak trudny dla nich temat fotografii (często nie są oni pasjonatami fotografii i traktują ja jako zawodową konieczność). Każda dodatkowa informacja typu "pamiętaj o włączeniu lub wyłączeniu stabilizacji...." jeżeli nie jest konieczna bezsensownie komplikuje temat.
    Możemy więc jednoznacznie ustalić, że w przypadku (parametrach) który opisałem jakosc odwzorowania obrazu będzie DOKŁADNIE identyczna z włączoną i włączoną VR?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Chodzi mi o doprecyzowanie zdanie "VR nie jest potrzebny". Ok. Ale teza, którą usłyszałem (od lekarza-fotografa organizujacego kursy z fotografii stomatologicznej) głosiła że przy takich parametrach VR wpływa na zdjęcie destrukcyjne.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Bzdura to jest prawda?
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  7. #7

    Domyślnie

    tak , w takim przypadku jak piszesze jedynym zrodlem swiatla jest lampa blyskowa ( wyladowcza ? ) i stabilizacja nie jest potrzebna.

    teraz przeczytalem dopisek

    vr nie bedzie dzialac destruktywnie - bez znaczenia jest czy nie ma.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 02-04-2018 o 19:34

  8. #8

    Domyślnie

    Oczywiście mówimy o lampach wyładowczych (przy takich parametrach wynalazki typu chiński Led ring nie wchodzą w grę).
    Bardzo Ci dziękuję, za wyczerpania tematu i rozwianie wszelkich wątpliwości. Tym bardziej się cieszę, bo okazuje się że jednak nie ja byłem w błędzie
    Muszę dodać, że podziwiam twoją wiedzę i możliwości dokonywania tak szczegółowych pomiarów.
    Dzięki jeszcze raz
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    ...
    Stabilizacja przesteje byc w praktyce potrzebna ponizej czasow rzedu 1/4*f ( choc i przy tym czasie daje jeszcze Jakis uzysk )
    a kol. Nican co powiesz nt. VR przy dłuższych ogniskowych tak >400mm. Zawsze ma "zagwoźdzkie" czy warto VR zał. czy wyłączyć.
    Przy tych ogniskowych i gimbalu nawet na statywie obraz się potrafi "kiwać" i VR pomaga choćby w oglądaniu obrazka przez wizjer.
    Osobiście wyłączam VR tak mniej więcej powyżej 1/1000 jak chcę zamrozić akcje. Natomiast poniżej tego czasu VR działa i na statywie/gimbalu
    i z ręki. I jakoś nie zauważyłem nigdy "destrukcji" obrazka z racji włączonego VR. Problem miałem szczególnie upierdliwy przy używaniu
    puszki D8x0. Wtedy szukałem przyczyn "nieostrości" fotek, a to VR, a to matryca, a to odszumianie, a to AF itd. Teraz przy body Dx problem zniknął .
    Ostatnio edytowane przez tomgol ; 02-04-2018 o 20:42

Podobne wątki

  1. [tutorial] RAW vs JPG: co warto wiedzieć? Kiedy strzelać, a kiedy nie w RAWach?
    By zieniu in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-11-2016, 19:28
  2. Wyżyk MC-36 - jak to wyłączyć.
    By Hamarama in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-10-2012, 05:35
  3. Kiedy można a kiedy nie można ładować bateri do nikona D7000
    By agent in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-05-2012, 10:02
  4. D3s nie chce się wyłączyć :(
    By elrond in forum Nikon - D1-D6
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 11-12-2010, 13:47
  5. Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 06-04-2007, 21:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •