Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29

Wątek: "Trzy małpki"

  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    No to będzie krytycznie (no żartuję)

    Nie siedzą mi te spodnie i rozjaśnienie na brzuchu. Skoro temat jest "na górze" to dół dla mnie jest zbyt absorbujący. Może chłopczyk powinien być w szarych slipach i oczywiście dużo mniej światła od pępka.

    Ale fotografia zastanawiająca i to jest najważniejsze.

    pozdro
    Wiesiek
    Wiesz że miałem z początku podobne odczucia. Zastanawiałem się nawet czy nie ciachnąć tego w kwadrat ale ostatecznie zostało.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    Bardzo udana zabawa forma mz.
    A masz moze jakies inne z tej sesji, w sensie jak modele maja inaczej ulozone rece?
    Mogloby to byc ciekawe jako set.
    Mam coś więcej. Muszę przejrzeć czy się nada bo z dzieciakami łatwo się nie pracuje. Uwielbiają psuć mi zdjęcia "śmiesznymi" minami.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez stock Zobacz posta
    Może i pomysł jakiś jest ale co do wykonania to szczerze powiedziawszy nie rozumiem zachwytów. Głównie w kwestii świecenia. Tu bym widział duzo pola do poprawy.
    Uwielbiam Twoje komentarze. Zawsze motywują mnie do dalszej pracy. Boję się, że jak kiedyś napiszesz że jest dobrze to spocznę na laurach i przestanę się rozwijać całkiem

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Uff, a już myślałem, że tylko ja jestem jakiś dziwny. Pomysł jest, ale wygląda że wszyscy zadowoleni z wykonania, a ja nie rozumiałem czemu...
    Bardzo cenię sobie wszelkie krytyczne uwagi. Jeżeli chciałoby Ci się napisać co konkretnie nie pasuje będę wdzięczny.
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ostry600 Zobacz posta

    Uwielbiam Twoje komentarze. Zawsze motywują mnie do dalszej pracy. Boję się, że jak kiedyś napiszesz że jest dobrze to spocznę na laurach i przestanę się rozwijać całkiem
    Ano widzisz, odnosze wrażenie, że jednak nie motywują :P Po drugie aby na czymś spocząć wypadałoby najpierw je zebrać - to w kwestii laurów. A na powaznie to tak jak napisałem - uważam że świecenie tu jest spartolone i tyle. Kontrastowe, powypalane, niespójne. A szkoda, bo fajnym światłem mogłoby to wyglądac lepiej lub żebyś nie usiadł na laurach, to inaczej. A tak to niestety mamy jak mamy. Trudno sie świeci trzy osoby ale nie jest to niemozliwe, zreszta komentującu tu Wujot ma swój watek w którym rozkminiają różne kwestie oświetleń, czasem na kilka lamp jednocześnie. Zajrzuj tam, poczytaj i może coś wpadnie do głowy jak to ładnie zaprezentowac. O ile pomysł mógłby być na 8 punktów to światło mamy na 2 i wynik finalny to ze 4. Czyli bez laurów.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ostry600 Zobacz posta
    Bardzo cenię sobie wszelkie krytyczne uwagi. Jeżeli chciałoby Ci się napisać co konkretnie nie pasuje będę wdzięczny.
    Jeśli to nie jest tylko figura retoryczna, to mogę napisać - choć ludzie niby najpierw mówią że chcą uwag krytycznych, a jak je wygłaszam, to się potem obrażają...

    Uznając, że to nie było czcze gadanie, mówię: otóż szczerze uważam, że w tym zdjęciu jedynie pomysł jest dobry - aby zgrupować 3 pokolenia i ułożyć im ręce w słynne małpki. Niby pomysł nie jest jakiś strasznie extraordynaryjny czy wyjątkowy w stopniu niebywałym, ale z drugiej strony trzeba na taki pomysł wpaść i jakoś to wszystko zorganizować - więc tutaj spokojnie przyznaję pochwałę. Tak, pomysł zdecydowanie jest do pochwały.

    Natomiast jeśli chodzi o realizację to niestety nic mi tutaj nie podchodzi: ani świecenie, ani obróbka, ani - tym bardziej - efekt finalny.

    Światło - widzę je albo dość przypadkowe, albo jeśli nie przypadkowe, to nie rozumiem czemu akurat takie a nie inne - w sposobie świecenia nic mi się tu nie klei. Uznałbym raczej, że było to dzieło zupełnego przypadku - to nie oznacza, że przypadek zawsze musi być zły, ale w tym zdjęćiu akurat nie jest z w żaden sposób dobry, tak myślę. A jeśli jest coś w tym świeceniu, co można by uznać za jakikolwiek pozytyw, obróbka skutecznie to niweluje (wrócę jeszcze do tego).

    Kompozycja/kadr - kompozycja wyszła dość umiarkowanie nijaka, kadrowo też bez szaleństw... Trio jest specyficznym układem, w zasadzie jest sporo ustawień, które działają równie mocno a może nawet lepiej jak symetria (pod kątem, w rządku, niesymetrycznie, popiersia, w zygzak, itp) - ale nad tym może można by było jakoś przejść do porządku, a może nawet nie rzuciłoby się to w oczy, gdyby było zachwycające światło, tzw. konwersja przeprowadzona odważnie i z polotem, obróbka o jakiej powiedziałbym, że wyrafinowana, obecny blask... Niestety tego wszystkiego nie ma.

    No i największa według mnie bolączka tego zdjęcia: obróbka. Jest nie tyle zła, co fatalna (jak dla mnie): zabija to zdjęcie zbytnimi kontrastami, brakiem półtonów, skóra tych ludzi wygląda jakby byli wysmarowani oliwką i lekko się błyszczeli. Choć jest dużo przewalonych jasnych, nie ma ładnego blasku. Jeśli mieli wyglądać, jak spoceni górnicy pokryci miałem węglowym i warstewką czegoś błyszczącego - udało się, ale nie sądzę, żeby to było celem.

    Reasumując - pomysł na klejnocik fotograficzny bezsprzecznie jest, ale zamiast wyrzeźbiony misternie, odbieram go jak próbę wykonania kilofem. Być może teraz takie trendy, żeby wszystko wyglądało jak zrobione starą komórką (liczne przykłady na forum), ale mnie się taki trend średnio podoba, bo nie pokazuje kunsztu ni finezji, a raczej powiedziałbym, że wręcz przeciwnie.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #14

    Domyślnie

    Ostry ma swój styl świecenia i obróbki i to zdjęcie akurat specjalnie nie odbiega od jego reszty. Mnie w każdym razie ta strona warsztatowa nie razi, ale na portretach ani oświetleniu studyjnym nie znam się wcale. To, że mi się podoba tak jak jest podtrzymuję.

  5. #15

    Domyślnie

    PM - ja nie bronię Ci mieć swojego zdania i nie dziwi mnie, że różnym ludziom podobają się różne rzeczy. Taki jest świat.

    Uważam tylko argumentowanie, że ktoś ma jakiś styl - za o tyle nieistotne, że ja nie wnikam, czy autor to konkretne zdjęćie zrobił bo taki ma styl, czy akurat mu się pomyliło i zrobił w jakimś innym stylu. Jeśli mam jakieś uwagi o zdjęciu (i w dodatku jest odautorska sugestia, żeby się nimi podzielić) nie wnikam, czy te uwagi są wynikiem obranego złego stylu czy też tego, że autor styl ma świetny, tylko akurat teraz mu nie wyszło z tym świetnym stylem.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #16

    Domyślnie

    A ja jeszcze wrócę. O świetle się nie wypowiadam - zakładam, że Autor miał taką wizję i ją szanuję. Sam bym to zrobił zupełnie inaczej ale czy lepiej? Nieważne. Skupię się na przekazie.

    Ojciec widzi i mówi (może rozkazuje) ale nie słucha, matka niczego nie widzi więc słucha i powtarza. Syn i widzi i słyszy ale nie ma głosu. Straszne - skąd ja to znam?

    To moja interpretacja tej opowieści...

    Hierarchiczność układu narzuca takie czytanie. Zresztą nie tylko hierarchiczność. Życie.

    Czyli drogi Autorze w głowach Twoich odbiorców może siedzieć coś zupełnie niespodziewanego i wymowę obrazu mogą odczytać na odwyrtkę. Jak widać bardzo ostrożnie należy się poruszać w dziedzinie symboli. Zmiana rodzaju podporządkowania i wprowadzenie trzech różnych postaci całkowicie zmienia sens przesłania. A tytułowe małpki robią się ironiczne.

    pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 03-04-2018 o 18:24

  7. #17

    Domyślnie

    W sumie to nie widzę tutaj matki, ale gdyby jednak gdzieś tu się schowała to faktycznie byłoby to mocno symboliczne i krytyczne. Mnie nie do końca pasuje gra jednego z modeli, bo o ile chłopiec z przodu dobrze wczuł się w rolę, to mężczyzna z tyłu jakby lekko się uśmiechał (odnoszę wrażenie, że serdecznie) i moim zdaniem niedobrze się to wpisuje w tę dość ponurą scenerię.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 03-04-2018 o 18:33

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    W sumie to nie widzę tutaj matki, ale gdyby jednak gdzieś tu się schowała to faktycznie byłoby to mocno symboliczne i krytyczne.
    Tu znów powołam się na ikony - takie układy z automatu będą czytane ojciec-matka-dziecko. Może jest typem chłopczycy? Nieważne - jest w środku - jest matką!

    Ale oczywiście to mój (ale czy tylko mój) sposób czytania. Szukam interakcji tej grupy - znajduje proste i oczywiste rozwiązania. To nie są trzy małpki gdzie każda jest jednakowa (czyli reprezentują jedną kategorię). To coś zupełnie innego. Możemy sobie zrobić eksperyment i pozamieniać role. I też powstaną jakieś opowieści. I chyba będą również odległe od znaczenia symbolicznego pierwowzoru. Zasłonięcie uszu w naszej kulturze to będzie - nie chcę słuchać, oczu - nie chcę widzieć, ust - boję się mówić. W każdym przypadku to upośledzenie. I zresztą dlatego jest to opowieść o trzech małpkach a nie trzech mnichach. Z tymi ostatnimi już by podlegało interpretacji. A z małpkami jest ilustracją opowieści. Symboliczną.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 03-04-2018 o 18:47

  9. #19

    Domyślnie

    Przede wszystkim bardzo dziękuję za wszystkie komentarze i poświęcony czas. Jak pisałem wcześniej są dla mnie bardzo cenne bo z każdego coś dla siebie biorę. @2pompony to nie żadna figura i też nie rozumiem obrażania się na jakiekolwiek (konstruktywne) komentarze czy też dziwaczne tłumaczenia w stylu "chyba ostrość uciekła"..."ale to było analogiem robione"

    Zacznę może od przekazu jaki ja miałem w głowie robiąc to zdjęci bo bardzo zaciekawiła mnie twoja interpretacja @Wujot. Normalnie tego nie robię bo uważam, że często właśnie niedopowiedzenie "robi" zdjęcie ale wywołałeś mnie normalnie...
    Tak właściwie to autoportret bo na zdjęciu jestem ja i dwóch moich synów (13 i 9 lat). Chodzi raczej o trzech mężczyzn, czyli cały męski skład mojej rodziny, którzy są mocno zaniepokojeni (delikatnie mówiąc) sytuacją polityczną w kraju oraz geopolityczną na świecie w ogóle (wojna?) Ja mam już dość tych wszystkich wiadomości, hejtu.......jak Kikazaru zakrywam uszy - nie chcę słyszeć nic złego. Stąd taka mina miała być (może wyszła głupio ) Hubert - starszy syn...no on już taki jest wrażliwy chłopak, że się wszystkiego boi więc zakrywa oczy żeby nie widzieć. Młody ma 9 lat i to jeszcze dzieciak więc nam nic mądrego nie powie ale chłonie to wszystko z przerażeniem.
    Trzy małpki (mądre? głupie?) które biegną w tym systemie nie mając za bardzo nic do powiedzenia.
    Taki miałem pomysł w mojej chorej głowie
    Ustawiłem nas tak bo akurat wszystkich różni wysokość głowy. Pomyślałem, że to fajnie bo taka sytuacja się już nie powtórzy (młody mnie przerośnie ) no ale faktycznie nie pomyślałem o świetle do końca. Chciałem mieć całość dopaloną tak jak na pierwszym chłopcu a jest trochę słabiej - zwłaszcza na mnie.
    Dzięki raz jeszcze.
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  10. #20

    Domyślnie

    Świetny pomysł i specyficzny obrazek.
    Przyjmuję z całym dobrodziejstwem inwentarza.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] "Trzy postacie" w nowej wersji...
    By nothing in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 23-03-2012, 21:12
  2. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 04-02-2011, 09:10
  3. Odpowiedzi: 95
    Ostatni post / autor: 05-10-2010, 08:26
  4. [ Krajobraz ] Trzy "krajobrazy"
    By BobbyX in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-08-2010, 22:28
  5. [ Krajobraz ] "Kiedy księżyc w kole, w trzy dnie woda w dole"
    By maniek in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 13-02-2009, 00:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •