Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Obiektyw na wakacje

    Cześć wszystkim,

    Mam puszkę Nikon d5600. Wybieram się z rodziną na wakacje na Karpathosi zastanawiam się nad zakupem obiektywu. Aktualnie posiadam tylko kitowy 18-55 mm. Stoję przed dylematem. Jestem zdeycydowany na obiektw szerokokątny Nikkor 10-20 mm, ale w związku z tym, że mam 4 miesięczną córkę, nie wiem czy wykorzystam jego potencjał i zastanawiam się nad zakupem najpierw stałki Nikkor 35 mm?

    Bardzo bym prosił Was o opinię jaki obiektyw sprawi się lepiej na samym początku


    Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedz!

    Pozdrawiam
    Łukasz

  2. #2

    Domyślnie

    Nie piszesz co będziesz fotografował, córkę na wakacjach czy architekturę, czy jedno i drugie.
    10-20 lub 12-24/4 to dobre obiektywy do APS-C i architektury, natomiast nie bardzo się nadają do zdjęć ludzi, tzn. jak ktoś potrafi dobrać właściwą ekspozycję to też się da.
    Trudno coś doradzić, bo nie wiemy jakie masz plany w zakresie fotografii. Interesuje cię rejestracja obrazków wakacyjnych, czy myślisz o czymś ambitniejszym.
    Jeżeli to pierwsze to wymień tego kita na 18-200 i zrobisz dużo przyzwoitych zdjęć. Jeżeli twoje plany są bardziej ambitne to na jednym lepszym obiektywie się nie skończy.
    Nic też nie wiemy o budżecie.
    Jakbyś rozejrzał się za 17-55/2.8 Nikkora to po zapięciu do puszki można go w ogóle nie zdejmować, ale trochę kosztuje.
    Ostatnio edytowane przez Krzysztofh ; 25-03-2018 o 20:58

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
    Nie piszesz co będziesz fotografował, córkę na wakacjach czy architekturę, czy jedno i drugie.
    10-20 lub 12-24/4 to dobre obiektywy do APS-C i architektury, natomiast nie bardzo się nadają do zdjęć ludzi, tzn. jak ktoś potrafi dobrać właściwą ekspozycję to też się da.
    Trudno coś doradzić, bo nie wiemy jakie masz plany w zakresie fotografii. Interesuje cię rejestracja obrazków wakacyjnych, czy myślisz o czymś ambitniejszym.
    Jeżeli to pierwsze to wymień tego kita na 18-200 i zrobisz dużo przyzwoitych zdjęć. Jeżeli twoje plany są bardziej ambitne to na jednym lepszym obiektywie się nie skończy.
    Nic też nie wiemy o budżecie.
    Jakbyś rozejrzał się za 17-55/2.8 Nikkora to po zapięciu do puszki można go w ogóle nie zdejmować, ale trochę kosztuje.
    Ahhh jasne, przepraszam za mój błąd. Na zbliżających się wakacjach planuję skupić zarówno na córce jak i krajobrazie. Generalnie planuję zakup obu obiektywów, ale na chwilę obecną nie jestem w stanie pozwolić sobie na zakup dwóch jednocześnie. Docelowo planuję się zająć fotografią górską, gdyż na niej mi zależy Ale plan jest teraz pocykaniu kilku fotek na wakacjach i udoskonaleniu swojego warsztatu, stąd też pytanie, który pierwszy obiektyw ?
    Ostatnio edytowane przez oli0303 ; 25-03-2018 o 21:48

  4. #4

    Domyślnie

    35/1.8G to powinien miec kazdy
    Niezaleznie od planowanej pracy czy indywidualnych preferencji
    A czy 10-20 czy 12-24 to zalezy od ...
    Nie wiem od czego - ja mam 12-24 od lat i nie zamieniam, bo nie mam takiego przymusu ..

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez oli0303 Zobacz posta
    Cześć wszystkim,

    Mam puszkę Nikon d5600. Wybieram się z rodziną na wakacje na Karpathosi zastanawiam się nad zakupem obiektywu. Aktualnie posiadam tylko kitowy 18-55 mm. Stoję przed dylematem. Jestem zdeycydowany na obiektw szerokokątny Nikkor 10-20 mm, ale w związku z tym, że mam 4 miesięczną córkę, nie wiem czy wykorzystam jego potencjał i zastanawiam się nad zakupem najpierw stałki Nikkor 35 mm?

    Bardzo bym prosił Was o opinię jaki obiektyw sprawi się lepiej na samym początku


    Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedz!

    Pozdrawiam
    Łukasz
    Szczerze mówiąc, miałem to samo i potrzebowałem czegoś bardzo uniwersalnego. Zacząłem od Tamrona 18-400mm, przez Sigmę 17-50mm i 35mm oczywiście. Teraz dopiero "widzę", czego dalej mi trzeba i w co będę inwestował.

    Osobiście bardzo się cieszę, że zacząłem od 18-400mm, bo nie dość, że fotki wychodzą niezłe, choć AF demonem prędkości nie jest, to zakres ogniskowych i stabilizacja dają baaardzo szeroki zakres możliwości. "Wakacyjnie" nie muszę nic innego nosić "na zmianę".

    Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

  6. #6

    Domyślnie

    Co do 35/1.8 to zdania są podzielone czy to taki must-have. Mam, ale rzadko używam. Do puszki DXowej jak zapiąłem 17-55/2.8 to go nie zdejmuję i klimaty wakacyjne prawie w 100% załatwia.
    Jest drogi i ciężki to fakt. Przy skromniejszym budżecie pomyśl może o 12-24/4 Nikkora lub 18-35/1.8 Sigma. Super szkiełko. Do plenerów górskich z kolei przydałby się jakiś długi zoom.

  7. #7

    Domyślnie

    A ja bym wziął 18-200, trochę pofocił i po analizie zrobionych zdjęć stwierdził, czego Ci potrzeba najbardziej. Jeśli jesteś na początku drogi fotograficznej, to kupowanie szerokiego szkła typu 10-20 lub 12-24 często kończy się tym, że używasz tego obiektywu po to, by jak najwięcej zmieścić w kadrze, a to w ogóle nie o to chodzi... Moim zdaniem do krajobrazów górskich bardziej przydatne jest średnie tele, niż UWA.
    Krzysztof W.
    D500, D300S, F8, S10-20, S18-35, N16-80, T45, S50-150 OS, N200-400 VR, SB600, SB800 i jeszcze parę innych zabawek...
    nick-on.photler.com

  8. #8

    Domyślnie

    nick-on
    Popieram (18-200). Najlepsze wyjście.
    "Nie chcieć to znaczy chcieć nie chcieć." Mundek

  9. #9

    Domyślnie

    A ja tak tradycyjnie... Nikkor 16-85VR. Szeroko na szerokim końcu wystarczająco długo na długim. Niezły optycznie, porządna stabilizacja, lekki. W górach bardzo się sprawdza, chociaż przydaje się go uzupełnić czymś dłuższym. Ja dodaję do niego Nikora 70-300 VR - mają tą samą średnicę dzięki czemu oszczędzam na filtrach (szczególnie polaryzacyjnym) bo wystarczy jeden. Można też rozważyć Tamrona 16-300 - masz to samo w jednym szkle. Osobiście w krajobrazie wolę mieć 2mm szerzej niż 100mm dłużej. Po Świętach planuję zmiany w sprzęcie i być może będę miał Nikkory 16-85 i 70-300 do sprzedania jeśli byłbyś zainteresowany odezwij się na PW
    A do DX nie ma jak Sigma Art 18-35/1.8. Niby zakres taki sobie i trzeba do niej mieć coś jeszcze ale jakość zdjęć zupełnie inna....
    Nikon FX i Olympus m4/3

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez oli0303 Zobacz posta
    Cześć wszystkim,



    Bardzo bym prosił Was o opinię jaki obiektyw sprawi się lepiej na samym początku



    Łukasz

    obiektywy staloogniskowe stosuje sie wowczas jesli zalezy nam na uzyskaniu mozliwie najwyzszej jakosci obrazowania.
    czy rzeczywiscie tego potrzebujesz na zdjeciach z wakacji?
    Wakacje to raczej mobilnosc , uniwersalnosc , wygoda - czyli zoomy.
    35 mm zawiera sie w zakresie ogniskowych , ktore masz - zadnych dodatkowych korzysci poza byc moze nieco lepsza jakoscia obrazowania na otwartych przyslonach , co widac na duzych powiekszeniach rzedu 50-100% - nie odczujesz


    pomysl zakupu 10- 20 mm wydaje mi sie bardzej racjonalny - tym bardziej , ze w tamtym miejscu cierpi sie raczej na nadmiar swiatla , co oznacza ze mozesz bez problemu pracowac na przyslonach 5,6 - 8 a wiec w zakresie, w ktorym roznice pomiedzy stalka i zoomem sa najmniejsze.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 27-03-2018 o 08:40

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 02-12-2014, 22:50
  2. Obiektyw szerokokątny na wakacje
    By Francis in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18-02-2014, 23:39
  3. Obiektyw na wakacje
    By menthea in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 10-02-2014, 23:45
  4. Jaki obiektyw na wakacje (krajobrazy)
    By Fun in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 09-05-2013, 15:11
  5. Wakacje - najlepsze miejsce na wakacje z aparatem
    By Grzesiek_G in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-08-2010, 13:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •