Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 26
  1. #11

    Domyślnie

    Niezależnie od mojego czytania ze zrozumieniem to uwzględniając siłę nabywczą pieniądza mamy prawie dokładnie takie samo PKB(PPP) per capita: Portugalia 28 916, Polska 27 690 USD. I równie daleko do krajów tworzących człon starej Unii, które mają powyżej 40 000 USD.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_...ej)_per_capita
    Poza tym, jakby to porównać do skoków narciarskich, to Polska nie startowała z tej samej belki startowej. Myśmy startowali z belki razem z innymi krajami bloku wschodniego.

  2. #12

    Domyślnie

    @ andrzej_abc, napisałeś
    Cytat Zamieszczone przez andrzej_abc Zobacz posta
    Zdjęcia ciekawe - ale widać, że w Portugalii bieda, bieda i jeszcze raz bieda.
    No to spójrz tutaj i pomyśl o tym jak ktoś kto nigdy nie był w Polsce odbiera takie pokazanie naszego kraju:

    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=276038

    Czy to oznacza, że cała Polska tak wygląda?

    --------------

    Dla mnie te zdjęcia trochę pokazują sposób życia ludzi z południa. Im się nie śpieszy, oni nie robią wszystkiego na pokaz. Tam nie ma mentalności "zastaw się, a postaw się" ciągle spotykanej w Polsce.
    A to że domy mające kilkaset lat są zamieszkane od pokoleń przez te same rodziny, powoduje że często nie są remontowane na pokaz, tylko dopiero gdy coś wymaga naprawy. To nie są nowobogaccy mieszkający w dopiero kupionej kamienicy, ale osoby które się tam urodziły i lubiące te swoje stare mury.
    Owszem, nie mają tyle pieniędzy co Niemcy czy Anglicy, ale żyją spokojniej i są mniej zestresowani. Polsce jeszcze baaardzo daleko do Portugalii.

  3. #13

    Domyślnie

    Niektóre zdjęcia ciekawe, ale przydałaby się jednak ostra selekcja, bo giną one wśród tych bardziej przeciętnych. No chyba, że miało być bardziej przekrojowo to wtedy ok, ale i tak uważam, że trochę niekorzystnie się to odbiło na jakości wrzutki jako całości. Mimo to na te kilka zdjęć bardzo fajnie się patrzy. A co do biedy to nie ma co wysuwać zbyt daleko idących wniosków na podstawie kilkunastu zdjęć. Alfama i chyba Mouraria sportretowane na niektórych zdjęciach to najstarsze dzielnice Lizbony. Jako jedyne przetrwały wielkie trzęsienie ziemi więc i jako jedyne nie zostały odbudowane. Dzięki temu wyglądają bardzo malowniczo, ale też i nie za bardzo "wyjściowo". No, ale wystarczy z nich zejść kilka kroków do np Baixa'y a widok całkowicie się zmieni.

    PS Statystycznemu Portugalczykowi w swoim kraju żyje się podobnie jak statystycznemu Polakowi w swoim. Zarabia on więcej od nas, ale ten naddatek pożerają mniej więcej o tyle samo wyższe ceny. Podobnie wyglądają też ich nastroje społeczne. Narzekają mniej więcej na to samo co my i tak samo jak my uciekają z kraju. Z tą różnicą, że zamiast Wielkiej Brytanii wybierają Francję.

  4. #14

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, zwłaszcza te dotyczące zdjęć.
    Co do "biedy" - to, co chciałbym napisać, napisali już @tbogdanowicz i @cz4rnuch. I uznajmy ten temat za wyczerpany. Choć nasuwa mi się jeszcze jedna refleksja. Skoro ktoś oglądając ten zestaw odniósł wrażenie, ze przedstawiają portugalską biedę, to wina może leżeć po stronie autora zdjęć - bo takie ujęcia wybrał, bo taki ułożył set, bo odbiorca przyjął to inaczej od intencji autora.
    Trudno nie zgodzić się z uwagami kolegów @Jai pur , @PM.M i cz4rnuch dotyczącymi wyselekcjonowania zdjęć. Jeszcze trudniej je wyselekcjonować nie mając do nich odpowiedniego dystansu . Początkowo przygotowałem ok. 60 fotek. Potem następowała selekcja i nie ukrywam, że rezygnacja z wielu obrazków była niełatwa. Chyba to znacie. Myślę, że wiele łatwiej wybiera się do zestawu cudze zdjęcia niż swoje. Dlatego mam prośbę - moglibyście napisać które zdjęcia byście usunęli? Podejrzewam, że każdy inne, ale zobaczymy.

    P.S.
    Mam oczywiście zdjęcia pokazujące bogactwo historyczne Lizbony, ale takie ujęcia można łatwo znaleźć, a ja nie czuję się mistrzem, który pokaże Klasztor Hieronimitów, Zamek św. Jerzego czy jeżdżące w górę i w dół tramwaje w jakiś arcyciekawy sposób.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wojtekd3 Zobacz posta
    ... Dlatego mam prośbę - moglibyście napisać które zdjęcia byście usunęli? Podejrzewam, że każdy inne, ale zobaczymy.
    no, możliwości jest wiele
    ja sobie tak na szybko ułożyłem

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2018-03-24 o 15.22.19.png
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	1,41 MB
ID:	6461

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wojtekd3 Zobacz posta
    Dlatego mam prośbę - moglibyście napisać które zdjęcia byście usunęli? Podejrzewam, że każdy inne, ale zobaczymy.
    Jeśli już mówimy o zdjęciach (sorry za poboczny wątek dotyczący oceny jakości życia mieszkańców kraju po paru zdjęciach) to ja bym Ci doradził inną drogę: najprościej mówiąc nie w stylu 'co wyciąć', tylko jaki pomysł mieć na pokazanie miasta - i według tego pomysłu czy klucza wybrać zdjęcia. Lizbona jest zresztą wyjątkowo wdzięcznym miastem do wymyślania takich kluczy, trzeba się tylko na kilka zdecydować. Drugim - ptzynajmniej przez mnie - pożądanym elementem jest po kilka słów wstępu do każdego powiedzmy klucza, jeśli już nie do poszczególnych zdjęć.

    Na przykład piszesz choćby tak: Lizbona jest miastem na wzgórzach, niektóre z nich są całkiem strome, co powoduje czasem dziwne czasem ciekawe widoki - i tutaj następują 3-4 zdjęcia stromych uliczek, a jak wiesz jest tam wyjątkowo sporo miejsc ciekawych; teraz tylko trzeba wybrać te, które najfajniej pokazują stromiznę i lokalny koloryt. Jak już nei masz zdjęć elevadores, na pewno masz te malownicze kamieniczki z kolorowymi drzwiami na różnych poziomach, gdzie parter jednego to już piwnica drugiego, czy coś co ilustruje ten wątek.

    Dwa - piszesz dwa słowa o lokalnym zwyczaju układania mozajek na chodnikach - i tu znowu przykłady, a tych masz pełne całe miasto w i każdej dzielnicy: od najbogatszej do najnędzniejszej. Można to połączyć z azulejos, co też jest unikalne dla miasta i jednocześnie wszechobecne - a stanowi niejako ikoniczny obraz miasta.

    Można jeszcze poukłądać sobie kilka takich kluczy, można iść w artyzm jak słupek uliczny pomalowany w Mondriana czy uliczka obok Elevador da Bica wypełniona do ostatniego skrawka grafiti, lub można pokazać jak Lizbończycy potrafią się cieszyć drobnymi sprawami typu uliczna muzyka czy szprotki przy kieliszeczku, lub można pokazać jak bajecznie da się zagospodarować brzeg rzeki - a wszystko to ująć z ludźmi lub bez, jak kto woli. Zamiast tego pokazujesz rzeczy, które równie dobrze mogłyby się zdarzyć na Bródnie lub w Bydgoszczy, w miejscu dowolnym - np. przystanek z reklamą Liptona, czy ulicę z dwoma znakami drogowymi identycznymi jak gdzie indziej...

    Myślę, że ułożenie sobie takiego scenariusza i znalezienie do tego odpowiednich zdjęć byłoby lepsze niż próba wycinania z tego co jest jakiejś cześci - no ale w sumie każdy ma inne sposoby.






    PS
    Rada, żeby spróbować sobie ułożyć scenariusz i dawać zdjęcia do niego pasujące jest przeze mnie wykorzystywana przy każdej fotoksiążce jaką sobie robię - i po reakcjach oglądających widzę, że się sprawdza. Dlatego w ogóle pozwoliłem sobie na udzielanie takich rad - stanowi to moją próbę rehabilitacji za wprowadzenie na wokandę tematu bogactwa/biedy, co niestety zaskutkowało późniejszymi obliczeniami ułamków i podobnymi wtrętami...
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 24-03-2018 o 17:48
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta

    Myślę, że ułożenie sobie takiego scenariusza i znalezienie do tego odpowiednich zdjęć byłoby lepsze niż próba wycinania z tego co jest jakiejś cześci - no ale w sumie każdy ma inne sposoby.
    Dzięki za wskazówki. Problem polega na tym, że układając ten zestaw miałem w głowie coś w rodzaju scenariusza, może bardziej opowieści. Po waszych reakcjach wnioskuję, że zrobiłem to w niezbyt oczywisty sposób. Nie będę teraz tłumaczył, co miałem na mysli, bo moim zdaniem zdjęcia trzeba robić / zestawiać w taki sposób, żeby słowa nie były już potrzebne. Wypociny autora powinny obronić się same. Taki na przykład kompozytor, który przed prawykonaniem swego utworu wygłasza elaborat na rozpoczynający się od słów: "Zachwycicie się państwo niezwykle nowoczesnymi technikami kompozytorskimi, które zastosowałem w swoim dziele. Uderzanie odnalezionym na Mokotowie karabinem w przepołowiony korpus silnika od wycieraczek czołgu ma symbolizować naszą jedność z obrońcami ........... A potem wysłuchujemy 23 minuty hałasu.

    Może spróbuję jeszcze raz podejść do tematu.

  8. #18

    Domyślnie

    facet w białym kapeluszu prowadzi duży pojemnik na śmieci przez przejście dla pieszych, drugi stoi przy witrynie z Najświętszą Panienką, a my patrzymy na znaki drogowe jak w Bydgoszczy
    2pompony - wojtek pytał, jak edytować pokazany materiał, Twoje rady są ok, ale bardzo zachowawcze, bardziej jak stworzyć ilustrowany przewodnik turystyczny niż jak pokazać dane miejsce w oryginalny, osobisty sposób
    Ostatnio edytowane przez Jai pur ; 24-03-2018 o 19:03

  9. #19

    Domyślnie

    do Wojtka - moim zdaniem sprowadzanie rzeczy do absurdu zdaje egzamin tylko w nielicznych przypadkach (i to chyba nie ten przypadek), po drugie są takie obiegowe ludowe prawdy, które też nei zawsze muszą być prawdziwe.

    Czy dzieło autora może/musi obronić się samo, bez słowa? Jak dla mnie dyskusyjna teza jeśli idzie o reportaż - zwłaszcza przy dzisiejszym, bezprecedensowym zalewie obrazków jakiego nigdy dotąd w dziejach nie było, a co za tym idzie z pewną nieuchronną dewaluacją jakości. Dodatkowo nie wpływają dodatnio dzisiejsze możliwości manipulacji, gdzie każdy niemal obrazek można odczytać na wiele sposobów.

    No ale, że powtórzę - każdy sobie sam sterem, kutrem i majtkiem i każdy ma swoje sposoby.





    do Jai Pura - widzisz, być może dla kogoś takie widoki to czysta egzotyka, ja w Krakowie mam to na codzień, mnie nie zachwyca facet w kapeluszu, na Kazimierzu są nawet bardziej bajeranckie... Myśłę, że na ogół stać Cię na wyłapanie sensu wypowiedzi, chociaż z drugiej strony czepianie się Bydgoszczy też jest mocne.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 24-03-2018 o 19:11
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wojtekd3 Zobacz posta
    "Zachwycicie się państwo niezwykle nowoczesnymi technikami kompozytorskimi, które zastosowałem w swoim dziele. Uderzanie odnalezionym na Mokotowie karabinem w przepołowiony korpus silnika od wycieraczek czołgu ma symbolizować naszą jedność z obrońcami ........... A potem wysłuchujemy 23 minuty hałasu.
    Tu mnie rozbroiłeś
    Osobiście tej ideologii nie widzę w twoich zdjęciach, co oczywiście na plus.
    Odbiór pozytywny, w szczególności kilka ulubionych:
    Mewy, pucybut i tramwaje.
    Chłopak z gitarą prawie, ale w złą stronę patrzy

    A, jeszcze Pan na przystanku.
    Ostatnio edytowane przez Nbogdan ; 24-03-2018 o 19:27
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Portret ] jeden dzień na wsi
    By Jai pur in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-10-2015, 22:07
  2. [ Reportaż ] Jeden dzień w Mediolanie 1/2
    By Gadryiel in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-11-2014, 00:31
  3. [ Przyroda ] Jeden dzien.
    By eskimos in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-07-2012, 12:18
  4. [ Krajobraz ] Jeden dzień z...
    By PABLOOK in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 06-10-2010, 16:33
  5. Jeden dzień w G....
    By horn3t in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 12-06-2008, 23:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •