Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie [SUMATRA] Mentawai

    Może na początek kilka zdjęć. Wyspa Siberut w pobliżu Sumatry. Plemię Mentawajów. Jedyne miejsce na świecie gdzie żyją. (tam niekiedy ISO 25tyś - a to tylko z X100s pliki, więc sami wiecie Zdjęcia sa głównie z głębokiej dżungli. Jest też zdjęcie z wioski rządowej, stąd sprzęt hifi, elektrycznośc itp. Normalnie takich rzeczy jak prąd to tam nie ma nigdzie.

    Plemię Mentawajów. Zamieszkują wyspę Siberut niecałe 200km od Sumatry. Znaleźć ich można tylko tam - od tysięcy lat zyli kompletnie odseparowani z powodu odległości od Sumatry, otaczającej wyspe rafy koralowej, trudności w dostaniu sie tam z powodu warunków na morzu jak i kolosalnych fal. Co notabene zrobiło z tej wyspy mekkę dla surferów. Australijczycy pojawiają sie tam tabunami. Wynająłem przewodnika i na tydzień zaszyłem się głęboko w dżungli. Mentawajowie żyją w domach nazywanych uma. W większych wioskach zbudowanych przez rząd w jednym duzym domu mieszka kilka rodzin, natomiast w domostwach głęboko w dżungli zyje jedna rodzina. I jest tylko jeden dom. Domy zbudowane w całości z tego co daje im dżungla. Utrzymują się z tego co daje dżungla - kobiety zajmują się wypiekiem chlebka z maki drzew sagu, łowia rzeczne krewetki, kraby, żaby, gotują. Mężczyźni zajmują sie uprawą bananowców, hodowla kur, świń, polowaniami. Poluja metodą tradycyjną - łuk. Uzywają trucizny zrobionej z mieszanki liści i łodyg drzewa ranggi i lijani (nie znalazłem odpowiednika polskiego co to za drzewo). Liście są rozdrabniane, mieszane z kawałkami kory i zgniatane by wycisnąc z nich trujący płyn. Następnie groty strzał są nim smarowane - ustrzelone zwierze umiera w 10 sekund po dostaniu się trucizny do krwi. Nie istnieje panaceum na to. Ponadto z gnijących drzew palmowych wyciagaja robaki i je również spozywają - nazywają się sagu worms lub tamra. Można jeśc żyjące prosto z drzewa lub grillowane - to i to smakuje wyśmienicie. Sprawdziłem. Mentawajowie znani sa z tego że przyozdabiają swoje ciało tatuażami - wykonywanymi metodą tradycyjną. Uważają, ze ciało wygląda pięknie i tatuaże traktują jak ubranie. podobnie sytuacja ma się z ostrzeniem zębów. Sa przekonani że wyglądają piękniej. Poza tym wyostrzone zeby pozwalają łatwiej szarpać twarde mięso upolowanych małp czy dzikich świń. W społeczności szamani czyli sikerei zajmują się lecznictwem, rozwiązywaniem sporów. Znają 100% leczniczych roślin tam występujących. Wspólnie z innymi szamanami podejmują decyzję co do losów społeczności. Pozwalają na budowe domu, rozstrzygają spory, klótnie małżeńskie.
    --------
    to tytułem wstępu - mam ogrom informacji, chce napisać z tego duży artykuł, link na pewno tu wrzucę.

    1Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF9302.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	959,0 KB
ID:	6375

    2Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF0079.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	506,5 KB
ID:	6376

    3Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF0093.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	491,0 KB
ID:	6377

    4Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF0164.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	431,3 KB
ID:	6378

    5Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF9309.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	507,0 KB
ID:	6379

    6Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF9362.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	895,3 KB
ID:	6380

    7Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF9435.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	440,8 KB
ID:	6381

    8Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF9488.jpg
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	384,7 KB
ID:	6382

    9Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF9524.jpg
Wyświetleń:	155
Rozmiar:	993,2 KB
ID:	6383

    10Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF9552.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	526,4 KB
ID:	6384

    11Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF9635.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	588,4 KB
ID:	6385

    12Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF9725.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	520,4 KB
ID:	6386

    13Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF9808.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	698,0 KB
ID:	6387

    14Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF9968.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	474,5 KB
ID:	6388

    cdn
    Ostatnio edytowane przez ASAHI ; 25-03-2018 o 13:28

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Brakuje mi opisu co, kto, gdzie, co się dzieje... Oczywiście nie opisu do zdjęć 3 lub 4, ale np. do 6 czy 9. Na 11 to gotują obiad, czy robią zatrute strzały, a na 1 to chata, garaż, przedsionek wejścia do kopalni czy kapitanat portu rzecznego... Zmyślam trochę, ale z opisem byłoby fajniej.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    @stock Powstał jakiś większy artykuł, zgodne z zamiarami? Miejsce intrygujące, a z informacjami dość skąpo.

  5. #5

    Domyślnie

    niestety artykuł jeszcze nie powstał Jak zawsze na wszystko brakuje czasu. Jak juz chce się zabrać to albo brak weny i koncepcji a jak juz jest koncept to z czasem krucho jeśli masz fejsa to jest około 9 dlugich historyjek tematycznych. W nich sporo informacji.https://www.facebook.com/sitondeck/

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki. Trzymam kciuki za przypływ weny
    Na fejsie nie jestem, ale o dziwo otwiera się, poczytam.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •