Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Wątek: d5xxx i BF FF

  1. #1

    Domyślnie d5xxx i BF FF

    Witam.
    Mam małe pytanko.
    Właśnie decyduje o zakupie aparatu. Byłem praktycznie zdecydowany na N d5300/d5500 plus 35/1.8 i sigma 50 macro lub C 750d/200d plus 24/2.8 + sigma 50 macro. Do czasu przeczytania o problemie BF i FF. Do tej pory używałem m4/3 i nie miałem świadomości takich niedogodności. Wiadomo - jak to w Sieci - ludzie piszą różne rzeczy i bardzo często przesadzają, ale jak ktoś pisze, że kupił obiektyw Tamrona za np. 1500 zł i nie może go praktycznie używać, to dla mnie jest to powód do zastanowienia się. Wiem ,że w tych aparatach o których myślę nie ma tzw. mikroregulacji i moje pytanie jest takie: co gdy obiektyw nie bedzie trafiał tam gdzie trzeba? Czy są jakies inne samodzielne/domowe sposoby na ustawienie poprawne AF? Serwis? Jeżeli serwis, to czy duże koszty takiej regulacji? Czy taka ewentualna regulacja w serwisie jest jednorazowa dla danego obiektywu, czy tez to się po jakimś czasie może rozregulować samoistnie? Czy wykonuje się w serwisie lokalnym (np. we Wrocławiu jest takie miejsce?), czy tylko N, C, S , T ? Z drugiej strony jest możliwość zakupu w podobnej cenia a6000 z sigmą 19/2.8 + 30/3.5 macro i przy podobnym obrazku problemu nie ma. Jednak ze względu na ergonomię dużo bardziej wolę lustrzankę.
    Ostatnio edytowane przez p07 ; 16-03-2018 o 23:50

  2. #2

    Domyślnie

    Proponuję po prostu iść do sklepu i kupić sprzęt. Tak jak wiele osób jesteś klasyczną ofiarą forum i tekstów pt. "coś słyszałem, że ktoś miał, i podobno tak było". Co do kalibracji wszystko masz opisane na tym forum - w różnych działach, przy różnych okazjach. Łącznie z poradami pt. "żebyś się nie wybierał do sklepu bez kuriera, któremu od razu masz przekazać zakupiony sprzęt celem wysłania do kalibracji".
    A na poważnie - to nie jest żaden problem, zwłaszcza przy nowym sprzęcie, który możesz sobie potestować w sklepie. Kupiłem raz sigme używaną, teraz nową i do tej pory się z nim nie spotkałem. Nie myśl o tym a będziesz zdrowszy

  3. #3

    Domyślnie

    Miałem BF z D5500 i 35 1.8 DX. Po długich i ciężkich kalbracjach, wizytach w serwisie oddałem ten aparat i kupiłem drugi taki sam nowy, oraz taki sam obiektyw, tylko że nowy i od tego czasu jest pięknie. Teraz już wiem, że problem polegał na tym, że do nowego apratu z 24 mpix przypiąłem stary, obity obiektyw, który - teraz to już wiem - jest skrzywiony. Ze starym korpusem 6 mpix wada obiektywu nie rzucała się w oczy. Niestety serwis Nikona nie pokapował się w czym rzecz, chociaż miał u siebie ba stole aparat z obiektywem, to uporczywie kalibrowali aparat - bez sensu. Mam teraz jeszcze 50 1.8, 85 1.8 i nie odczuwam potrzeby żadnych mikroregulacji, kalibracji. Oczywiście trzeba mieć świadomość ograniczeń sprzętu. Czyli nie należy oczekiwać, że przy F 1.8 będzie trafiał tak samo celnie każdym polem AF. Należy się nastawić, że centralne pole AF, to jest to, na którym można polegać przy maksymalnie otwartej przysłonie. Na nierówne działanie poszczególnych pól AF mikregulacja i tak nic nie pomaga.
    Ostatnio edytowane przez Pugilares ; 19-03-2018 o 02:06

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pugilares Zobacz posta
    Czyli nie należy oczekiwać, że przy F 1.8 będzie trafiał tak samo celnie każdym polem AF. Należy się nastawić, że centralne pole AF, to jest to, na którym można polegać przy maksymalnie otwartej przysłonie. Na nierówne działanie poszczególnych pól AF mikregulacja i tak nic nie pomaga.
    No coś Ty... Nie wyobrażam sobie, żeby tolerować, że z 11 lub nawet ponad 100 pół AFu ja mogę mieć pewność tylko co do jednego... Właśnie temu powinny służyć kalibracje w serwisie. Nie wiem jak radzi sobie Nikon, ale ja kalibrowałem każdy aparat i szkło AF-S w Studio5s, a każdą Sigmę w serwisie w Gdyni i nie ma absolutnie mowy o niepewności. Owszem, w słabszym świetle bywa słabiej, ale absolutnie nie ma problemu celności, czy to na Nikkorach z silnikiem, na śrubokręt, czy z ponoć kapryśnymi Sigmami

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Daruję sobie lustrzankę. Nie mam czasu i ochoty śmigać po serwisach albo liczyć na szczęście po zakupie obiektywu. Body z mikroregulacją jest za drogie. Dziwi mnie to, bo taka funkcja powinna być podstawą, jezeli istnieje prawdopodobieństwo BF, FF. No chyba, że to zarobiek dla sewisu. Rozumiem też kolegę, który pisze, żeby sie nie przejmować, bo może będzie ok i pewnie najczęściej tak tez jest. Pozdrawiam.
    Szkoda, bo ergonomia i wygoda obsługi d5xxx jest na świetnym poziomie.
    Ostatnio edytowane przez p07 ; 20-03-2018 o 20:13

  6. #6

    Domyślnie

    Oj przesada. Problem FF/BF istnieje, ale po pierwsze to na prawdę da się sprawdzić nawet w sklepie. Problem po pierwsze dotyczy głównie jasnych i długich obiektywów. Po drugie, z moich aparatów, to tylko D90 miała BF. Po kalibracji u Nikona używałem ją przy zakupach jako wzorzec i jak obiektyw nie trafiał, to szukałem innej sztuki albo odpuszczałem. Nie licząc Sigmy 10-20/3.5, która strzela jak chce i używanego D200, którego sobie dokupiłem i dokalibrowałem, to żaden inny aparat i obiektyw nie wykazuje tego problemu. Wszystko ze wszystkim działa, a tego rupiecia już trochę przeszło.

  7. #7

    Domyślnie

    Praktycznie nie kupuję obiektywów w sklepie. Korzystniejsze ceny w internecie mnie przekonują.

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    A do jakiego systemu kupowałeś te obiektywy ?
    W internecie przecież takie same ceny jak w stacjonarnym sklepie, chyba że mas zna myśli używane, to tu ryzyko zawsze jest że dostaniesz od sprzedawcy w bonusie bf/ff ale mi nigdy się nie trafiło mimo że wiele kupiłem i sprzedałem.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    No coś Ty... Nie wyobrażam sobie, żeby tolerować, że z 11 lub nawet ponad 100 pół AFu ja mogę mieć pewność tylko co do jednego... Właśnie temu powinny służyć kalibracje w serwisie. Nie wiem jak radzi sobie Nikon, ale ja kalibrowałem każdy aparat i szkło AF-S w Studio5s, a każdą Sigmę w serwisie w Gdyni i nie ma absolutnie mowy o niepewności. Owszem, w słabszym świetle bywa słabiej, ale absolutnie nie ma problemu celności, czy to na Nikkorach z silnikiem, na śrubokręt, czy z ponoć kapryśnymi Sigmami
    Kalibracje, mikroregulacje przesuwają ostrość przód-tył "en bloc". Kalibracje w serwisie autoryzowanym Nikona na Łopuszańskiej są robione wyłącznie i tylko na centralnym polu AF. Nie ma możliwości kalibrowania, ani mikroregulowania każdego z 5, 39, 51 lub 100 pól AF każdego oddzielnie

    Co do serwisu Studio5s nad którym odbywa się na tym forum pianie z zachwytu, to korzystałem z niego i zepsuł mi obiektyw. Nawet nie miał sumienia domagać się pieniędzy za "usługę". Ostrzegam przed tym serwisem.
    Ostatnio edytowane przez Pugilares ; 20-03-2018 o 20:29

  10. #10

    Domyślnie

    Używałem do tej pory m4/3.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D7100 vs D5xxx
    By Quality988 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 12-12-2017, 22:12
  2. Lustrzanka na start ( D5xxx vs D7xxx)
    By Szajbonio in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 07-07-2017, 17:51
  3. Wybór aparatu d7100 vs d5XXX
    By Skolmal in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 23-03-2017, 10:01
  4. Zmiana D40x na D3xxx lub D5xxx. Czy to się opłaca?
    By Karol_Wiro in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 06-09-2015, 18:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •