Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 23
  1. #11

    Domyślnie

    Ja mam pytanie z innej beczki, mieszkam w miejscowości pomiędzy 2 lotniskami trawiastymi w pobliskich wioskach i jak to jest z lataniem dronem, nie polatam w ogóle, polatam do np 50m. czy za każdym razem muszę dzwonić i zgłaszać że wyaltuję np. dookoła domu?
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  2. #12

    Domyślnie

    Tak jak nadmieniłem wcześniej, sprawiłem sobie DJI Phantom 4Pro. Maszynka dźwiga kamerkę wyposażoną w 1 calową matrycę o rozdzielczości 20 mp.Obiektyw daje kat widzenia
    jak 24 mm dla małego obrazka, posiada mechaniczną przysłonę i jest wyposażony w system AF. Kamera ma również mechaniczną migawkę co ma zapobiegać zniekształceniom obrazu
    w niektórych sytuacjach. Pliki można zapisywać jako jpeg lub surowe pliki jako DNG. JPEGi są już skorygowanie, a surówki mają zaszyty profil korekcji, który odczytuje mi mój nie
    najnowszy już C1 -8. Korygowana jest dystorsja i obcinane trochę boków obrazu, które do foto są już słabe. Dronem lata się łatwo, jest dość stabilny i łatwo nim sterować.
    jak nie ma śilnych podmuchów wiatru można łatwo z kilku kadrów słożyć panoramę.
    Na początku trochę się obawiałem wznieść się wyżej lub polecieć gdzieś dalej, ale jak do tej pory wzniosłem go tylko na 180 w górę i ok 1 km od miejsca startu. Choć ma on czujniki
    i zabezpieczenia, jak również tryb automatycznego powrotu do miejsca startu, to utrata kontaktu wzrokowego do przyjemnych nie należy. Podgląd na żywo i sterowanie wszelkimi funkcjami
    w większości odbywa się poprzez urządzenie typu tablet czy telefon z androidem. wszystko jest dobrze jak nie ma słonecznych dni.W jasny słoneczny dzień trzeba szukać zacienionych miejsc,
    bo nawet osłonki ekranu niewiele pomagają. Są fajne okularki Epson Moverio BT 300, ale trochę słono kosztują. Pozwalają jednak na jednoczesną obserwację obrazu z kamery i obrazy
    rzeczywistego. Nie mam takich artystycznych kadrów jak pokazuje kolega S4INT, ale tych kilka kadrów może choć trochę pokaże możliwości tego plastikowego ptaka.



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d5.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	441,9 KB
ID:	9868

    Wleń f 5,6 t 1/2s 400 ASA



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d4.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	394,0 KB
ID:	9869

    Zapora i elektrownia wodna Pilchowice


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d3.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	395,1 KB
ID:	9870

    Zamek Lenno- najstarsza murowana warownia w Polsce


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d1.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	403,3 KB
ID:	9871

    Leśne stawy w pobliżu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d2.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	385,8 KB
ID:	9872

    Krajobraz z okolic


    Latając dronem obowiązkiem jest zapoznanie się z strefami lotniczymi w rejonie lotów, pomocna jest aplikacja na androida DroneRadar, jak również z zasadami bezpieczęństwa. Lotniska nawet te najmniejsze znacznie ograniczają swobodę lotów,
    też mam w granicach miasta lotnisko z czasowo aktywowaną strefą, ale nawet nie próbowałem latać w odległości mniejszej niż te wymagane 6 km. Na latanie w mieście od pewnej wagi drona wymagane
    jest tzw świadectwo kwalifikacji, które również jest potrzebne w przypadku działalności komercyjnej.

  3. #13

    Domyślnie

    Dziękuję za te uwagi - niby parę słów, a całkiem niemało mi wyjaśniło. Nie powiem, żebym się od razu zapalił do kupna, ale powoli zaczynam dojrzewać.

    Jak będę miał pytania (a myślę, że będę miał) pozwolę sobie zwrócić się jeszcze raz z prośbą o jakieś wyjaśnienie. Dzięki raz jeszcze!

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Dodatek - zauważyłm, że w LRze siedzi już parę profili do optyki DJI, między innemi do Phantoma też. To miłe.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #14

    Domyślnie

    Profile w LR w sumie wiele nie zmieniają, przynajmniej przy Mavicu (bardzo bardzo delikatnie dystorsje korygują, które i tak nie widać), nie wiem jak w Phantomie.

    W sumie jeśli byś się rozglądał za dronem to przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie - gdzie i kiedy masz zamiar tego używać. Czy ma to być dron "podróżny" który zabierasz ze sobą na wyjazdy, na wakacje (lecąc samolotem), na wycieczke czy dron stricte do latania na miejscu, wożenia w samochodzie, którego nie planujesz zabierać na spacer etc. To myślę podstawowa kwestia, która dużo określa w kwestii wyboru. Jeśli mobilność - Mavic (Pro lub Air). Jeśli mobilność nie jest priorytetem, a zależy Ci bardziej na jakości to Phantom (przy czym tylko od 4pro w górę - starsze nie mają sensu zupełnie) lub Inspire Pro (hardcore).

    Ja osobiście wybrałem Mavic'a ze względu na mobliność - zdarza mi się kilka razy w roku podróżować, mocno pod kątem fot i po prostu potrzebowałem czegoś co zmieszczę w plecaku obok normalnego sprzętu albo w małym podręcznym. Phantom w takim przypadku odpadał, to jest do transportu dodatkowa walizka/plecak. Teraz, po jakimś czasie, myślę nad rozbudową stajni o Phantoma - robię bardzo dużo zdjęć lokalnie, jeżdżąc autem, więc gabaryt nie będzie mi przeszkadzał, a z kolei zaczyna mi zależeć na lepszej jakości (zlecenia komercyjne i sprzedaż wydruków). Piszę, że rozbudowa, bo nie chcę rezygnować z Mavica - na podróże nadal nic lepszego się nie pojawiło.

    Mocno wyczekuję również premiery phantoma 5, mam nadzieję, że plotki się potwierdzą - czyli, że ma mieć wymienną optykę. Byłby to dla mnie strzał w 10ke. W mavicu mam ekw. 35mm i bardzo mi to odpowiada. Natomiast phantomy, mavic air etc mają 24mm - dla mnie to średnio dobrze. Częściej jednak wolałbym mieć bardziej spłaszczoną perspektywę niż taki szeroki kąt (np mgly i promienie słońca między drzewami - jak podlecę bliżej to niestety mgła "zanika", z dalsza - znowu kadr bez sensu i cięcie). Przy wymiennych szkłach - świetna sprawa, można mieć to i to w zależności od potrzeb. Do tej pory żeby się tak bawić to był Inspire (matryca m4/3 i normalny bagnet), ale to inna półka cenowa i gabaryty już kompletnie niemobilne bez auta - wielka skrzynia do wożenia, a i sam sprzęt sporo waży.

  5. #15

    Domyślnie

    A ja mam pytanie odnosnie zasilania. Na ile minut starcza bateryjka i czy jesz mozliwosc podlaczenie zamiennika z wieksza pojemnoscia? Np. powerbank?

  6. #16

    Domyślnie

    Mavic to teoretycznie 25-27min na jednej baterii (ale to się zmienia, jest mnóstwo czynników), nie wiem ile phantom (chyba podobnie?). Raczej ciężko o jakiś zamienniki - nie będziesz nawet wiedzial ile masz procent baterii, czy trzeba już wracać etc. Imo bez sensu Zresztą to jest całkiem sporo. Mi bardzo rzadko brakuje, czasem wręcz na siłę już coś strzelam, na zasadzie "no skoro już jestem w gorze to jeszcze coś pofoce".

  7. #17

    Domyślnie

    Nie spotkałem się jeszcze z ofertą jakichś nie firmowych akumulatorów do dronów DJI. Wątpię czy ktoś zdecydowałby się włożyć taki akumulator do maszyny. To są tzw. inteligentne akumulatory i ich stan
    rozładowania jest na bieżąco widoczny na monitorze, a z bliższej odległości również wizualnie w postaci kilku świecących diod. Producent dla Phantoma 4pro z najnowszą baterią podaje maksymalny czas
    lotu na ok 30 minut. Ja najdłużej wylatałem ok 25 minut. Wszystko zależy od warunków lotu. Te 30 minut to traktuję jak spalanie paliwa przez samochód podawane przez producenta. W realnych
    warunkach trudno takie wyniki osiągnąć. W tego typu dronach raczej nie ma możliwości podczepienia dodatkowego źródła energii. Lepiej po prostu dokupić dodatkowy akumulator, i to w kosztach trzeba
    niestety uwzględnić. Warto przed lotem przeanalizować trochę całe przedsięwzięcie, by w powietrzu nie szukać odpowiedniej pozycji.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d6.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	383,2 KB
ID:	9922

    Jeszcze raz zamek Lenno z widocznym poniżej miasteczkiem Wleń. Kwietniowy wieczór ok 20-tej. Czas 1/12 , 5.6 400 ASA

  8. #18

    Domyślnie

    @kazzi widzisz dużą różnice przy przymykaniu przysłony? W sensie czy faktycznie obrazek się poprawia? Jakie jest wg Ciebie najwyższe używalne iso z tej matrycy?

  9. #19

    Domyślnie

    @S4INT

    Bardzo Ci dziękuję za zwrócenie uwagi na tak proste rzeczy o jakich piszesz, a które w szale czytania tabelek z danymi technicznymi mi po prostu umknęły: przenośność, waga, przeznaczenie, czysto utylitarne sprawy jak sposób przenoszenia, czy teren operowania. Oto jak widać pułapki, jakie na mnie czekają, i to w najbardziej elementarnych i prostych sprawach, jak choćby to - jak przewieźć drona tam, gdzie chciałbym polatać. Samochodem prosta rzecz, ale jak chciałbym wziąć go na wyprawę gdzieś dalej (np. samolotem), problem się pojawi.

    Jak o się rzekło - dzięki za zwrócenie uwagi na rzeczy o których na razie w ogóle nie myślałem.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez S4INT Zobacz posta
    ...Mocno wyczekuję również premiery phantoma 5, mam nadzieję, że plotki się potwierdzą - czyli, że ma mieć wymienną optykę...
    Mam nadzieję, że mocno Cię nie zasmucę <<klik>> Oczywiście nie zamyka to całkiem furtki do wymiennych obiektywów, ale plotki odnośnie P5 z wymienną optyką bazowały właśnie na tej fotce

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Dron dla fotografa
    By pavel_9 in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-10-2017, 11:45
  2. Dron + Aparat
    By szymon708 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 08-11-2016, 18:19
  3. Pierwszy dron - co jest warte zakupu?
    By Aeon88 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 17-10-2016, 03:48
  4. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-11-2015, 10:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •