Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie P900 - jestem nowy i szukam odpowiedzi :)

    Dzień dobry Nikoniarze.

    Jestem tu nowy, jako że jestem również świeżo upieczonym posiadaczem Coolpixa P900. Do zakupu przekonał mnie głównie ten słynny już obiektyw, bogate możliwości, oraz - przyznaję - niższa cena w Media Markt (trafiłem akurat na promocję nocną ). Wcześniej używałem przez 3 lata również kompaktu typu megazoom, mianowicie Fujifilm HS25EXR. Już na wstępie widzę ogromne różnice między tymi aparatami. In plus dla Fujifilm za zoom obsługiwany pierścieniem (szczególnie na pokazach lotniczych to był ogromny atut!) i masę ustawień manualnych dostępnych bezpośrednio z obudowy, tego mi będzie brakowało w P900 i nie rozumiem dlaczego producent nie pokusił się o umieszczenie przycisków na obudowie mając tyle miejsca, ale cóż - nie można mieć wszystkiego.

    A teraz moje pytanie. Czy P900 umożliwia fotografowanie z długim czasem naświetlania w dzień?
    W Fuji taka opcja była praktycznie niemożliwa. Zdjęcia były białe. Stosowałem również filtry ND . Wtedy fotka była fajnie rozmyta po 20 sekundowym naświetlaniu, ale była też przepalona na fioletowo w różnych miejscach kadru, nierównomiernie.

    Jak to jest z P900? Ktos próbował? Da radę osiagnąć coś przyzwoitego?

    Pożądany efekt to rozmyte elementy otoczenia będące w ruchu, np.: chmury, woda, auta, tło na zdjęciu lecącego ptaka itp itd.

    Od razu zaznaczam, że szukałem tematu na forum, ale nie znalazłem. Jeśli był to przepraszam.
    Ostatnio edytowane przez raziel79 ; 10-03-2018 o 23:51

  2. #2

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o wlasciwosci aparatu a bardziej o technike fotografowania.
    Bierzesz program M, najnizsze ISO, ustawiasz zadany czas. Czyli te powiedzmy 15 sek przymykasz mocno przyslone. Swiatlomierz powinien wskazac zero. Taka jest zasada i schemat dzialania.
    Choc nie uzyskasz w ten sposob pozytywnych efektow Taka na maksa domknieta przyslona pogorszy znaczaco jakosc obrazu. I brakuje w tej ukladance filtra ND.
    Po za tym jesli chcesz w ciagu dnia uzyskac czasy rzedu 30 sek i wiecej zeby porzadnie rozmyc chmury czy wode.
    To musisz kupic odpowiedni filtr.

    Na poczatek zebys zalapal o co chodzi zanim wydasz hajs na ND.
    To proponuje szybke spawalnicza np z okularow do spawania.

    P.s A tak wogole na poczatek "rozmywania" to proponuje wez wieczorem lub w nocy statyw i idz na jakis most czy kladke nad ulica i rob zdjecia samochodom ma czasach 15-30 sekund.
    Wyjda fajne rozmyte smugi swiatla.
    I to da rade bez filtra.
    Ostatnio edytowane przez krzysztofz24 ; 11-03-2018 o 02:10
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  3. #3

    Domyślnie

    Krzysztof, dzięki za odpowiedz. Generalnie znam zasadę do tego typu zdjęć . Zdjecia6 w nocy wychodzily przyzwoicie, ale w dzien za nic nie moglem uzyskac nawet wzglednie przyzwoitego efektu. Rozmawialem kiedyś z pewnym blogerem, który powiedzial mi, ze nie uzyskam zadowalajacego efektu zwyklym kompaktem. Problemem jest przede wszystkim matryca i uniwersalny, jasny oniektyw. Mimo wszystko próbowałem . niestety póki co bezskutecznie.

    Z P900 tez poprobuję. Zastanawiałem się natomiast czy ktoś z użytkowników juz robił takie podejścia przy pomocy właśnie P900.


    Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez raziel79 ; 11-03-2018 o 11:45
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  4. #4

    Domyślnie

    Nie mohe znalezc w necie a Ty masz instrukcje zapewne.
    Sprawdz wogole czy apart ma mozliwosc ustawienia czasu BULB.
    Sa to bardzo dlugie czasy otwarcia migawki, wiecej niz 30 sekund.
    Moze byc ma pokretle albo jakos w menu aparatu.

    Bo jesli max co mozesz miec to 15 lu 30 sek to nie da rady korzystac z filtra ND i istawiac bardzo długich czasow naswietlania.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  5. #5

    Domyślnie

    Z tego co widzę w ustawiwniach 15 sekund to max.

    Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez raziel79 Zobacz posta
    Z tego co widzę w ustawiwniach 15 sekund to max.

    Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka
    Szukaj w instrukcji czasu BULB.
    Czy moze cos pisza, ze do aparatu mozna dokupic jakis akcesoryjny plilot wlasnie do dlugich czasow.
    W kompaktach takie rzeczy przewaznie sa zakopane w menu.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  7. #7

    Domyślnie

    @raziel79 - dla porządku - P900 ma maksymalny czas 15 sekund (niestety). A sprawa "białego" zdjęcia to normalne, bo przy minimalnym ISO 100 i maksymalnej przysłonie 8 to bez filtra ND nie powalczysz. Jeśli o ND chodzi to odradzam zmienny, bo P900 jest bardzo wybredny i AF głupieje nieco przy tym i zdjęcia średnio ostre wychodzą.

    @krzysztofz24 - P900 nie ma BULB. Maks to 15s. A zamiennik pilota można nabyć za kilka złotych - przydaje się
    Ostatnio edytowane przez dziennikarz ; 12-03-2018 o 07:08

Podobne wątki

  1. Szukam odpowiedzi
    By canikon in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15-11-2016, 09:06
  2. [ Portret ] Nowy jestem!
    By mks33 in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 31-07-2010, 21:02
  3. Jestem nowy!!!! ale z kimś się zmierzę :)
    By Wołodia in forum Wyzwania
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 14-09-2007, 19:30
  4. [ Reportaż ] A ja tu nowy jestem ;-)
    By the-k in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10-10-2006, 22:25
  5. Witam, jestem tu nowy :)
    By sandej in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-09-2005, 10:16

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •