Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Problem z manualną ostrością w AF-P 18-55

    Witam.
    Od prawie roku posiadam Nikona D3300. To moja pierwsza lustrzanka i cholernie ją lubię.
    W międzyczasie dużo się nauczyłem o fotografii, dokupiłem zewnętrzną lampę, dwa obiektywy (stałą 50-tkę i tele 55-300), pierścienie do makro i inne pomniejsze pierdółki.
    Jak na początek ten model jest świetny i choć już widzę po swoim użytkowaniu, że przydałoby mi się trochę bardziej zaawansowane body, to i tak myślę, że to starczy mi jeszcze na długo.
    Teraz czas na mój problem.
    Latem na wyjeździe we Francji zalałem aparat sokiem pomarańczowym.
    Nic się nie zepsuło, pobrudził się tylko z zewnątrz.
    Wyczyściłem go, żeby się nie kleił i używałem dalej.
    Po tym incydencie pozostał mi jednak jeden problem.
    Pierścień od manualnej ostrości w kitowym obiektywie (AF-P 18-55 DX VR) zaczął 'chodzić' z lekkim oporem.
    Gęsty sok się wlał w szczeliny i ustawianie ostrości już nie było tak płynne jak wcześniej.
    Na początku to zignorowałem, bo i tak dosyć rzadko używałem MF w tym akurat obiektywie.
    Po pewnym czasie jednak zdenerwowało mnie to do tego stopnia, że postanowiłem go wyczyścić dokładniej, niż wcześniej.
    Odchylałem lekko ten pierścień i igłą starałem się wyskrobywać jak najwięcej brudu ile mogę.
    Nie miałem jednak dostępu do całości.
    W pewnym momencie pierścień "kliknął" i zauważyłem, że odczepił się w jednym z trzech miejsc.
    Wyglądało to jak zwykły zatrzask, pociągnąłem więc delikatnie z pozostałych stron i pierścień się cały odczepił.
    Miałem wtedy dobry dostęp, przeczyściłem go alkoholem, złożyłem z powrotem i ucieszyłem się, że już chodzi płynnie, jak nowy.
    Problem w tym, że od tamtej pory nie działa mi już manualne ustawianie ostrości.
    Co prawda kręci się ładnie, ale aparat "nie widzi" jego ruchów.
    Teraz zastanawiam się czy zepsułem to już na amen czy po prostu źle złożyłem z powrotem i jest jeszcze szansa to naprawić.
    Dajcie znać czy da się coś z tym zrobić, czy powinienem się już pogodzić z tym, że zepsułem MF.

  2. #2

    Domyślnie

    Serwis Wita !
    Jak Wars ...

  3. #3

    Domyślnie

    Zarejestrowałem się tutaj tylko po to, żeby się dowiedzieć od bardziej doświadczonych użytkowników czegoś nowego na temat sprzętu, który używam.
    Ta odpowiedź nie jest w ogóle przydatna. Nie jest nawet próbą wytłumaczenia mojego problemu.
    Zawiodłem się.

  4. #4

    Domyślnie

    Dostałeś opdpowiedź by wysłać do serwisu. Bo tak na odległośc trochę trudno diagnozować.

    Inna sprawa, czy jest sens wysyłać do naprawy jak nówki za 300zł chodzą.

  5. #5

    Domyślnie

    W obiektywach AF-P pierścień ostrości nie jest mechanicznie połączony z optyką. Działa tylko jak obiektyw jest podłączony do kompatybilnego i włączonego body. Jeśli mimo tego nie działa, to najprawdopodobniej uszkodzone są szczotki detektora ruchu.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za konstruktywną odpowiedź.
    Też to podejrzewałem.
    Potrzebowałem chyba tylko potwierdzenia od kogoś, kto się bardziej na tym zna.

Podobne wątki

  1. Uszkodzenie bagnetu w obiektywie kitowym.
    By Kerod in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 30-03-2012, 14:00
  2. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 05-11-2008, 23:55
  3. D40x ostrość zdjęć z kitowym 18-55 3,5-5,6 GII
    By Zen in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 71
    Ostatni post / autor: 02-04-2008, 22:33
  4. D70s... ale z kitowym 18-70 DX czy z lampą SB 600(800) ?
    By jogai in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12-11-2005, 20:49
  5. Zdjęcia sportowe w hali z kitowym obiektywem?
    By Anonymous in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-04-2005, 14:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •