Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16

Wątek: Maras

  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ned Stark Zobacz posta
    Nie ma młodej laski to nie ma co komentować ?
    Nie, to zupełnie nie to. Gdyby była laska, to fotograficznie powiedziałbym to samo.

    Zastanawiałem się, jak to najlepiej ując, jaką dać analogię i z braku lepszej powiedziałbym tak: to zdjęcie jest jak dwunastoletni małolitrażowy samochód miejski, garażowany pod chmurką i użytkowany przez zwyczajnego Sebę. Czyli: koła to auto ma? Ma. Lusterka się trzymają? Trzymają. Tłumik odleciał? Jeszcze nie. Dach przecieka? No na małym deszczu szczelny. I niniejszym wszystkie atuty i zalety samochodu zostały wymienione.

    Teraz o zdjęciach: kontra była? Była. Światło palnięte od góry? Palnięte. Tło oddalone, łapie cień modela? Oddalone, nie łapie. Przepały są? Nie ma. No i tak samo jak wyżej - wszystkie zalety i atuty zdjęć wymieniłem.

    No i rodzi się pytanie (i ja na nie nie chcę odpowiadać, zostawiam to każdemu kto to czyta i zechce sobie odpowiedzieć): czy to wystarcza? I na koniec - nei piszę tego złośliwei, żeby wszczynać burdy czy broń boze się naśmiewać. Ja to tak widzę, dałem temu wyraz w pierwszym wpisie, ale dopytany przez Autora wyjaśniam.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 06-03-2018 o 21:51
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  2. #12

    Domyślnie

    Zarzucasz mi, że zrobiłem poprawne rzemieślniczo zdjęcie. I ja rozumiem ten punkt widzenia - ogladamy codziennie setki zdjęć, a portret studyjny jest do bólu nudny i chcemy czegoś więcej - emocji. I ty ode mnie wymagasz żebym podnosił poprzeczkę i to jest spoko bo ja tę poprzeczkę podnoszę sobie sam, ale to nie wyklucza robienia zwyczajnych, prostych, warsztatowo spoko zdjęć.

  3. #13

    Domyślnie

    Teraz - i to całkiem poważnie - mam inne pretensje, i to dwojakiego rodzaju:



    Pretensja 1.: używanie słów nei z tej kategorii: 'zarzucasz mi', 'wymagasz ode mnie' i tego typu tonu.

    Otóż ja - w tym wypadku, bo czasem bywa inaczej - nic nikomu nie zarzucam. Podobnie, również w tym wypadku - nie wymagam nic od nikogo. Ja po prostu opisuję co widzę, a ponieważ wydaje się, że nie bardzo zrozumieliśmy się z pierwszego mojego postu, uściśliłem, na Twoje wywołanie do tablicy.

    Te zdjęcia mi się nie podobają i mam do nich nie tylko zastrzeżenia, ale i miałbym jakieś wymogi - ale na razie nawet o tym się nie zająknąłem. Zatem pisanie o tym, jakobym coś 'zarzucał' albo czegoś 'wymagał', jest moim zdaniem całkowicie bezzasadne.




    Pretensja 2.: lenistwo.

    To jest forum fotograficzne, dyskutujemy o fotografii i jak się w tej działalności doskonalić. A zatem przede mną jako komentującym stoją dwie możliwości - nazwę je pobieżnie jako opcję wymagającą i uspokajającą.

    Wymagająca jest taka: zwracamy uwagę na błędy, omawiamy sposoby poprawy, zarzucamy, tak, ZARZUCAMY niedociągnięcia czy punktujemy słabe strony - a wszystko po to, żeby się na tych błędach czegoś nauczyć. Jeśli autor doszedł do poziomu, że już błędów nie robi, zaczynamy wymagać, tak jest, WYMAGAĆ: sztuki tworzenia kompozycji, kadrowania, operowania światłem nie żeby lampa odpaliła, tylko żeby światło na zdjęciu było dobre, wymagamy znajomości warsztatu, tricków i ogólnie wymagamy kunsztu. I jest to niezależne, czy robimy zdjęcie robaczka, chałupy, ojca, czy pagórka; tematyka jest obojętna.

    Opcja uspokajająca jest stosunkowo prostsza: nic nei rób, nie poprawiaj warsztatu, dobrze jest jak jest, nie wysilaj się, wsadź ręce do kieszeni, broń boże się nie staraj bo to męczy, co się przejmujesz, jak chcesz robić błędy to rób, co to kogo obchodzi że krzywo czy ciulowo, to twoje zdjęcia... Czasem wystarczy zresztą pod byle czym napisać: ej, nieźle!




    I teraz wniosek: jak słyszę, że ktoś czuje się zmęczony opcją wymagającą, zawsze mogę mu zaproponować tą drugą: masz rację, po co się starać, tak jak jest jest bardzo wporzo, a jak się komuś nie podoba, to wypad.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #14

    Domyślnie

    No i ok. Dochodzimy do sedna. Dlaczego wrzucam zdjęcie? Po to żeby ktoś mnie poklepał po plecach? Raczej nie. Jestem amatorem i jest to zabawa, a wrzucam żeby się uczyć bo może ktoś mądry napisze co jest dobrze, a co trzeba poprawić itd. Nie napisałeś dlaczego się nie podoba. To jest dla mnie ważne. Bez tego nie będzie progresu. Oczywiście mogę się z czymś zgadzać lub nie, ale to już nie ma większego znaczenia bo liczy się inne spojrzenie, inna perspektywa. Ja mam dystans jak mi powiesz, że jestem ogólnie do d.. i generalnie jestem takim fotoziutkiem, że lepiej sprzedać aparat, kupić wędkę i odławiać szczupaka w Warcie to się nie obrażę. Tylko zrobię wszystko żeby fotoziutem nie być. Więc spokojnie możesz punktować jak właśnie Real wypunktował PSG.
    D610 n 16-35 f4, S 35mm/1.4, S 50mm/1,4, 85mm/1.8G, sigma 150-600 C
    http://500px.com/arekkruszka
    FB MM

  5. #15

    Domyślnie

    Nie powiedziałem, bo miałem Cię - jak to mówi teraz młodzież przedemerytalna - za kumatego. Dlatego miałem nadzieję, że już pierwszy wpis będzie wystarczająco jasny: słabo, bo nijako. Skoro nie, powiedziałem więcej - wyliczając nieliczne plusy, typu: lampę udało się odpalić, bo widać, że błysło...

    Ale OK, rozumiem, że chciałbyś kawę na ławę - i nie oceniam. Jedni wolą tak, inni inaczej, każdy wedle swoich zapatrywań.

    Otóż bardzo, ale to bardzo nie podoba mi się światło, a konkretnie jego użycie (tzn. brak tego użycia). Poza kontrą nie ma kompletnie najmniejszej choćby próby zorganizowania, jest tylko palnięcie centralnie na czoło, w dodatku mocno w góry - rozpacz. Nie ma w ogóle fill, nawet śladu, choćby z blendy, z firanki, kartonu, białego ręcznika...

    Masz chłopa z twarzą nieszablonową, odpowiednio ponurego, z wyrazem - i przedstawiasz go możliwie najgorzej, jak się da: obwisłe policzki, wory pod oczami bardziej widoczne niż oczy, które z kolei wyglądają matowo (nie ma błysku na oku), bardziej się narzucają lekko napuchłe powieki niż cokolwiek z twarzy - bo palnięcie poszło z góry, i wszystko to uwydatniło... Mam nadzieję, że nie dasz mu tego do czytania, bo nie naśmiewam się z jego urody, tylko nie rozumiem czemu tak idziesz w poprzek...

    Przecież klasyczny portret jest naprawdę nieźle skodyfikowany - jasno opisano jakie światło do jakich celów, stosunek key/fill, co z której strony i jak wysoko - a wszystko to rozrysowane na milionie przykładów, żeby uniknąć błędów.

    A tu wygląda, jakbyś się uparł, żeby zanim poznasz czy choćby spróbujesz zastosować prawidła - starał się na siłę zrobić im w poprzek... No i kończy się właśnie tak: cóż z tego że histogram może i dobry, jak światło na gościu fatalne. Jest histogram, blasku nei ma za cholerę. Bronisz cieni - że jak światło to i cień, ale to trochę podobnie jak ci nieumiejący osiągnąć dobrego koloru bronią filtrów z instagrama... Że to niby taka sztuka, żeby wszystko było w fioletach, bo to takie trendy... Ale ledwo się nauczą jak osiągać dobry kolor - natychmiast porzucają te fioletowe smuty.

    Zobacz na to słynne zdjęcie Becketa: facet ma zmarchy głębokie jak ocean, pomimo zaczeski fryzura mu tu i ówdzie odstaje, nos krzywy, kontrasty wydawałoby się ze zabiją zdjęcie - a tu jest blask, są cienie, oczy błyszczą, w miejscu szyi ma szyję a nie czarną dziurę, widać ciemniejsze oko i okolicę (bo jest fill)... I co - cieni nie ma? A te wszystkie zmarszczki nie dają cienia? A pod szyją go nie ma?

    Jest i światło i cień: mistrzostwo, a przecież to podręcznik, nic więcej...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #16

    Domyślnie

    Nie uważam się za kumatego. Co więcej nie cierpię się domyślać i lubię konkretnie właśnie tak jak wyżej. Nie będę polemizował - po prostu przyjmuję twoje spojrzenie, biorę je na klatę, przetrawię i spojrzę na zdjęcia jeszcze raz.
    D610 n 16-35 f4, S 35mm/1.4, S 50mm/1,4, 85mm/1.8G, sigma 150-600 C
    http://500px.com/arekkruszka
    FB MM

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •