Close

Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy ... 567
Pokaż wyniki od 61 do 66 z 66
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fido83 Zobacz posta
    NA ekranie telefonu także można powiększyć zdjęcie, a w tym wypadku niewiele trzeba było zoomować, żeby dojrzeć te paskudne ziarno z FFT
    Calkowicie sie mylisz. Zapewne gdybys mial okazje robic duze powiekszenia analogowe , wiedzialbyc czym jest ziarno na obrazie srebrowym.


    Ziarno na zdjeciu nie pochodzi od FFT . Akurat pod tym wzgledem FFT zadzialal znakomicie , wrecz wzorcowo.

    Jakosc tego ziarna na oryginalnym zdjeciu nie jest najwyzszej proby - cos jak w wyniku wywolywania filmu wywolywaczem uniwersalnym. Ale nie ono podlega tutaj ocenie i dyskusji.

    FFT zadzialal w ten sposob , ze zostaly usuniete sinusoidy tworzace obraz rastra i odsloniete tym samym sinusoidy tworzace obraz wlasciwy - tutaj na sposob ziarna srebrowego. Tak sie akurat szczesciwie sklada , ze Charakter tych sinusoid pod sinusoida " rastra" jest akurat Taki jaki powinen byc w oryginale , tym samym w miejsce ususnietego rastru udaje sie zrekonstruowac obraz ziarna bardzo przypominajacy oryginalny.
    Dzieki temu raster nie zostaje " zamalowany" , ale jakby " zdrapany" i spod niego zostaje odslonieta warstwa obrazu srebrowego.
    Akurat w tym przypadku zadzialalo to znakomicie.
    Nie o ocene oryginalnego zdjecia tutaj chodzi , lecz o ocene skutecznosci zastosowanego filtra - w tym przypadku jest ona bardzo wysoka.


    I juz na marginesie . Wielu kolegow zapewne jeszcze z czasow obrobki analogowej pamieta , iz ziarno moglo byc wartoscia sama w sobie.
    Ziarno musialo byc ladnie wyksztalcowne , przede wszystkim ostre. Wadliwe wywolanie prowadzilo do fatalnego , rozmytego , rozdyfundowanego , plackowatego ziarna.
    Taki wynik daje wlasnie rozmywanie ziarna np filtrem gaussa , prowadzi do brzydkiego rozmycia , plackowatej nieostrej jego struktury.
    Ogolnie pogarsza to wrazenia wizualne.
    Jest zupelnie odwrotnie niz Ci sie wydaje .
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 07-03-2018 o 10:29

  2. #62
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    ..I juz na marginesie . Wielu kolegow zapewne jeszcze z czasow obrobki analogowej pamieta , iz ziarno moglo byc wartoscia sama w sobie.
    Ziarno musialo byc ladnie wyksztalcowne , przede wszystkim ostre. Wadliwe wywolanie prowadzilo do fatalnego , rozmytego , rozdyfundowanego , plackowatego ziarna.
    Na marginesie marginesu fakt, interesowano się kształtem ziarna. Wywoływanie miało i wpływ (różne reduktory, różne składy wywoływaczy, ich rozcieńczenie, czas i temperatura wywoływania, forsowanie itd.), ale ważna były tez inne sprawy, np. rzecz podstawowa - użyty film, emulsja. M.in stąd różne upodobania fotografów. Oczywiście inne ziarno było w filmach o różnej czułości itd. itd.
    Niektórzy szli w MF by ziarno było prawie niewidoczne. Niektórzy stosowali inne oświetlenie w powiększalniku by oddać m.in ziarno ostrzej.
    To tak po łebkach, bo temat mógłby być mocno rozbudowany.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #63

    Domyślnie

    Dzięki za plik @fafniak. Prezentuję Ci mój efekt zrobiony na szybko metodą z posta nr 43 z tą różnicą, że nie użyłem żadnego rozmycia i użyłem tym razem nie 3, a 5 warstw zmieszanych zwykłym trybem z różnym stopniem przenikania.

    Próbka w skali 1:1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC07291-tiffduzy-2.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	214,1 KB
ID:	5879

    Całość (przeskalowany dla forum)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC07291-tiffduzy.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	329,3 KB
ID:	5880

    Pozdrawiam

  4. #64

    Domyślnie

    Kiedyś zmagałem się z takim samym problemem. Nie mogąc znaleźć rozwiązań za pomocą programów graficznych z powodzeniem stosowałem metodę wspomnianą przez Tomka na 3 stronie tego wątku. Skanowanie na mokro. Podpowiadam, że wpływ na skuteczność tej metody miało też ułożenie zdjęcia względem przebiegającej pod nim listwy skanującej . Były to zniszczone zdjęcia z dowodów osobistych. Zysk był jeszcze taki, że znikało pewnie z 80% niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń doprowadzających potem do szału przy cyfrowym plamkowaniu takiego zdjęcia. Jeśli tylko na odwrocie nie ma jakichś napisów - szczególnie wykonanych atramentem to bym się nie bał. Przy większych zdjęciach 6x9 9x13 była jeszcze jedna zaleta skanowania na mokro. Odbitki były mocno powyginane z przesuszenia - dzięki namoczeniu można było bez strachu o porwanie emulsji rozłożyć je płasko na szybie skanera. Robiłem to z 5 lat temu. Oryginały czują się dobrze.
    myślę co piszę

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RomanZWrocławia Zobacz posta
    Kiedyś zmagałem się z takim samym problemem. Nie mogąc znaleźć rozwiązań za pomocą programów graficznych z powodzeniem stosowałem metodę wspomnianą przez Tomka na 3 stronie tego wątku. Skanowanie na mokro. Podpowiadam, że wpływ na skuteczność tej metody miało też ułożenie zdjęcia względem przebiegającej pod nim listwy skanującej . Były to zniszczone zdjęcia z dowodów osobistych. Zysk był jeszcze taki, że znikało pewnie z 80% niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń doprowadzających potem do szału przy cyfrowym plamkowaniu takiego zdjęcia. Jeśli tylko na odwrocie nie ma jakichś napisów - szczególnie wykonanych atramentem to bym się nie bał. Przy większych zdjęciach 6x9 9x13 była jeszcze jedna zaleta skanowania na mokro. Odbitki były mocno powyginane z przesuszenia - dzięki namoczeniu można było bez strachu o porwanie emulsji rozłożyć je płasko na szybie skanera. Robiłem to z 5 lat temu. Oryginały czują się dobrze.
    Na mokro reprodukowałem zdjęcia na papierze jedwabistym (to tak się to wtedy nazywało) na początku lat 90 na zajęciach z renowacji starych fotografii, do tego ręczny retusz. Sporo pracy ale wyniki były bardzo dobre.

    Pozdro
    Wiesiek

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Na mokro reprodukowałem zdjęcia na papierze jedwabistym (to tak się to wtedy nazywało) na początku lat 90 na zajęciach z renowacji starych fotografii, do tego ręczny retusz. Sporo pracy ale wyniki były bardzo dobre.

    Pozdro
    Wiesiek

    stosowano w czasach , kiedy nikomu jeszcze sie obrobka cyfrowa nie snila.
    Opisy sa z czasow analogu , kiedy reprodukcji dokonywalo sie przez fotografowanie aparatem reprodukcyjnym.
    Warstwa gliceryny powodowala rozmiekszenie obrazu , raster byl mniej widoczny ale i spadala ostrosc zdjecia - to byl rodzaj delikatnego rozmycia.
    Mialo to obnizyc kontrast na samym rastrze a tym samym oslabic jego widzilnosc , oswietlenie musialo byc rozproszone.



    istnieje aktualnie jeszcze jedna metoda - filtr " despckle " czyli plamkowanie.
    wyszukuje on incydentalnie jasniejsze punkty na zdjeciu i dostosowuje ich jasnosc do otoczenia.
    udaje sie dosyc latwo obnizyc znacznie widzialnosc rastru papieru jedwabistego , czy innego , efekt oplacony jest niewielkim tylko spadkiem ostrosci , ale nie jest tak skuteczny jak metoda FFT - za to znacznie latwiejsza w uzyciu.

    Kilka klikniec. Przedobrzyc w zasadzie sie nie da , gdyz filtr jesli nie znajdzi tych jasniejszych plamek , to nie ma czego usuwac.

    przyklad ( na garniturzefiltr usunal plamki calkowicie , na twoerze w znacznym stopniu , spadek ostrosci niewielki ) , za pomoca FFT wynik jednak jest lepszy choc i ten nie zly:

    przed:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	217,9 KB
ID:	5883

    po:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	b.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	121,7 KB
ID:	5884


    metoda FFT i po pierwszym retuszu wyglada jednak to lepiej :
    [ATTACH=CONFIG]5885[/ATTACH


    przepraszam , odszedlem zdjeciem od tego tematycznego , ale chce zauwazyc , ze metoda z rozmazywaniem obrazu jest bodaj najmniej skuteczna.
    metoda z postu #63 to zwykle rozmywanie obrazu.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    zrobilem w filtrze despeckle
    7 razy - uzysk jest , choc wynik nie taki jak w FFT , ale chyba lespzy niz przez rozmazanie :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	e.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	5887

    - - - - kolejny post - - - - - -

    qrcze posty i zdjecia zostaly powyzej pomieszane , cos nie tak z edycja.
    Załączone miniatury Załączone miniatury c.jpg  

    Ostatnio edytowane przez Nican ; 08-03-2018 o 09:11

Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy ... 567

Podobne wątki

  1. Jak usunąć kratkę ze starego zdjęcia?
    By malina2010 in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-10-2016, 15:27
  2. Czym usunąć EXIF ze zdjecia
    By Vinci in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10-03-2010, 03:50
  3. Potrzebny wzór umowy ''zdjęcia za pozowanie''
    By herbatnik in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-08-2009, 09:14
  4. Błyszcząca skóra - jak to usunąć ze zdjęcia
    By Michal_C in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26-10-2006, 23:35
  5. Bliki - czy da sie je usunac z tego zdjecia?
    By darmar41 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-08-2005, 15:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •