Close

Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy ... 567
Pokaż wyniki od 61 do 66 z 66
    Zbanowany
    Miasto
    Krakow

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez fido83 Zobacz posta
    NA ekranie telefonu także można powiększyć zdjęcie, a w tym wypadku niewiele trzeba było zoomować, żeby dojrzeć te paskudne ziarno z FFT
    Calkowicie sie mylisz. Zapewne gdybys mial okazje robic duze powiekszenia analogowe , wiedzialbyc czym jest ziarno na obrazie srebrowym.

Ziarno na zdjeciu nie pochodzi od FFT . Akurat pod tym wzgledem FFT zadzialal znakomicie , wrecz wzorcowo.

Jakosc tego ziarna na oryginalnym zdjeciu nie jest najwyzszej proby - cos jak w wyniku wywolywania filmu wywolywaczem uniwersalnym. Ale nie ono podlega tutaj ocenie i dyskusji.

FFT zadzialal w ten sposob , ze zostaly usuniete sinusoidy tworzace obraz rastra i odsloniete tym samym sinusoidy tworzace obraz wlasciwy - tutaj na sposob ziarna srebrowego. Tak sie akurat szczesciwie sklada , ze Charakter tych sinusoid pod sinusoida " rastra" jest akurat Taki jaki powinen byc w oryginale , tym samym w miejsce ususnietego rastru udaje sie zrekonstruowac obraz ziarna bardzo przypominajacy oryginalny.
    Dzieki temu raster nie zostaje " zamalowany" , ale jakby " zdrapany" i spod niego zostaje odslonieta warstwa obrazu srebrowego.
    Akurat w tym przypadku zadzialalo to znakomicie.
    Nie o ocene oryginalnego zdjecia tutaj chodzi , lecz o ocene skutecznosci zastosowanego filtra - w tym przypadku jest ona bardzo wysoka.

I juz na marginesie . Wielu kolegow zapewne jeszcze z czasow obrobki analogowej pamieta , iz ziarno moglo byc wartoscia sama w sobie.
    Ziarno musialo byc ladnie wyksztalcowne , przede wszystkim ostre. Wadliwe wywolanie prowadzilo do fatalnego , rozmytego , rozdyfundowanego , plackowatego ziarna.
    Taki wynik daje wlasnie rozmywanie ziarna np filtrem gaussa , prowadzi do brzydkiego rozmycia , plackowatej nieostrej jego struktury.
    Ogolnie pogarsza to wrazenia wizualne.
    Jest zupelnie odwrotnie niz Ci sie wydaje .
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 07-03-2018 o 10:29

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    ..I juz na marginesie . Wielu kolegow zapewne jeszcze z czasow obrobki analogowej pamieta , iz ziarno moglo byc wartoscia sama w sobie.
    Ziarno musialo byc ladnie wyksztalcowne , przede wszystkim ostre. Wadliwe wywolanie prowadzilo do fatalnego , rozmytego , rozdyfundowanego , plackowatego ziarna.
    Na marginesie marginesu fakt, interesowano się kształtem ziarna. Wywoływanie miało i wpływ (różne reduktory, różne składy wywoływaczy, ich rozcieńczenie, czas i temperatura wywoływania, forsowanie itd.), ale ważna były tez inne sprawy, np. rzecz podstawowa - użyty film, emulsja. M.in stąd różne upodobania fotografów. Oczywiście inne ziarno było w filmach o różnej czułości itd. itd.
    Niektórzy szli w MF by ziarno było prawie niewidoczne. Niektórzy stosowali inne oświetlenie w powiększalniku by oddać m.in ziarno ostrzej.
    To tak po łebkach, bo temat mógłby być mocno rozbudowany.

Domyślnie

Dzięki za plik @fafniak. Prezentuję Ci mój efekt zrobiony na szybko metodą z posta nr 43 z tą różnicą, że nie użyłem żadnego rozmycia i użyłem tym razem nie 3, a 5 warstw zmieszanych zwykłym trybem z różnym stopniem przenikania.

Próbka w skali 1:1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC07291-tiffduzy-2.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	214,1 KB
ID:	5879

Całość (przeskalowany dla forum)

Nazwa:	DSC07291-tiffduzy.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	329,3 KB
ID:	5880

Pozdrawiam

Domyślnie

Kiedyś zmagałem się z takim samym problemem. Nie mogąc znaleźć rozwiązań za pomocą programów graficznych z powodzeniem stosowałem metodę wspomnianą przez Tomka na 3 stronie tego wątku. Skanowanie na mokro. Podpowiadam, że wpływ na skuteczność tej metody miało też ułożenie zdjęcia względem przebiegającej pod nim listwy skanującej . Były to zniszczone zdjęcia z dowodów osobistych. Zysk był jeszcze taki, że znikało pewnie z 80% niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń doprowadzających potem do szału przy cyfrowym plamkowaniu takiego zdjęcia. Jeśli tylko na odwrocie nie ma jakichś napisów - szczególnie wykonanych atramentem to bym się nie bał. Przy większych zdjęciach 6x9 9x13 była jeszcze jedna zaleta skanowania na mokro. Odbitki były mocno powyginane z przesuszenia - dzięki namoczeniu można było bez strachu o porwanie emulsji rozłożyć je płasko na szybie skanera. Robiłem to z 5 lat temu. Oryginały czują się dobrze.
    myślę co piszę

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez RomanZWrocławia Zobacz posta
    Kiedyś zmagałem się z takim samym problemem. Nie mogąc znaleźć rozwiązań za pomocą programów graficznych z powodzeniem stosowałem metodę wspomnianą przez Tomka na 3 stronie tego wątku. Skanowanie na mokro. Podpowiadam, że wpływ na skuteczność tej metody miało też ułożenie zdjęcia względem przebiegającej pod nim listwy skanującej . Były to zniszczone zdjęcia z dowodów osobistych. Zysk był jeszcze taki, że znikało pewnie z 80% niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń doprowadzających potem do szału przy cyfrowym plamkowaniu takiego zdjęcia. Jeśli tylko na odwrocie nie ma jakichś napisów - szczególnie wykonanych atramentem to bym się nie bał. Przy większych zdjęciach 6x9 9x13 była jeszcze jedna zaleta skanowania na mokro. Odbitki były mocno powyginane z przesuszenia - dzięki namoczeniu można było bez strachu o porwanie emulsji rozłożyć je płasko na szybie skanera. Robiłem to z 5 lat temu. Oryginały czują się dobrze.
    Na mokro reprodukowałem zdjęcia na papierze jedwabistym (to tak się to wtedy nazywało) na początku lat 90 na zajęciach z renowacji starych fotografii, do tego ręczny retusz. Sporo pracy ale wyniki były bardzo dobre.

Pozdro
    Wiesiek

Zbanowany
    Miasto
    Krakow

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Na mokro reprodukowałem zdjęcia na papierze jedwabistym (to tak się to wtedy nazywało) na początku lat 90 na zajęciach z renowacji starych fotografii, do tego ręczny retusz. Sporo pracy ale wyniki były bardzo dobre.

Pozdro
    Wiesiek

stosowano w czasach , kiedy nikomu jeszcze sie obrobka cyfrowa nie snila.
    Opisy sa z czasow analogu , kiedy reprodukcji dokonywalo sie przez fotografowanie aparatem reprodukcyjnym.
    Warstwa gliceryny powodowala rozmiekszenie obrazu , raster byl mniej widoczny ale i spadala ostrosc zdjecia - to byl rodzaj delikatnego rozmycia.
    Mialo to obnizyc kontrast na samym rastrze a tym samym oslabic jego widzilnosc , oswietlenie musialo byc rozproszone.

istnieje aktualnie jeszcze jedna metoda - filtr " despckle " czyli plamkowanie.
    wyszukuje on incydentalnie jasniejsze punkty na zdjeciu i dostosowuje ich jasnosc do otoczenia.
    udaje sie dosyc latwo obnizyc znacznie widzialnosc rastru papieru jedwabistego , czy innego , efekt oplacony jest niewielkim tylko spadkiem ostrosci , ale nie jest tak skuteczny jak metoda FFT - za to znacznie latwiejsza w uzyciu.

Kilka klikniec. Przedobrzyc w zasadzie sie nie da , gdyz filtr jesli nie znajdzi tych jasniejszych plamek , to nie ma czego usuwac.

przyklad ( na garniturzefiltr usunal plamki calkowicie , na twoerze w znacznym stopniu , spadek ostrosci niewielki ) , za pomoca FFT wynik jednak jest lepszy choc i ten nie zly:

przed:

Nazwa:	a.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	217,9 KB
ID:	5883

po:

Nazwa:	b.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	121,7 KB
ID:	5884

metoda FFT i po pierwszym retuszu wyglada jednak to lepiej :
    [ATTACH=CONFIG]5885[/ATTACH

przepraszam , odszedlem zdjeciem od tego tematycznego , ale chce zauwazyc , ze metoda z rozmazywaniem obrazu jest bodaj najmniej skuteczna.
    metoda z postu #63 to zwykle rozmywanie obrazu.

- - - - kolejny post - - - - - -

zrobilem w filtrze despeckle
    7 razy - uzysk jest , choc wynik nie taki jak w FFT , ale chyba lespzy niz przez rozmazanie :

Nazwa:	e.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	5887

- - - - kolejny post - - - - - -

qrcze posty i zdjecia zostaly powyzej pomieszane , cos nie tak z edycja.
    Załączone miniatury Załączone miniatury c.jpg  

Ostatnio edytowane przez Nican ; 08-03-2018 o 09:11

Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy ... 567