Close

Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 138
  1. #1

    Domyślnie Co ma Canon, czego nie ma Nikon? ... i odwrotnie

    Traf chciał, że pierwszym aparatem, który kupiłem był Nikon, potem dokupowanie szklarni i jakoś nie było sensu rozważać w ogole Canona.
    Ostatnio oglądając YT zauważyłem, że użytkowników tego systemu jest sporo. Sporo jest też fajnych szkieł.

    85 1.2L , 50 1.2L - czyli coś, czego w Nikonie nie uświadczymy
    Chyba całkiem uznane 35 1.4 z dobrym AF (jak ma się do Nikonowskiego), 35/2 IS

    Do tego łatwiejsza adaptacja obiektywów AFowych z Sony.
    Możliwość bezproblemowej właściwie adaptacji szkieł Nikona za pomocą tanich adapterów.

    Jak wyglądają ceny pełnoklatkowych body i ich jakość w stosunku do N? odpowiedniki 600/750/810 ?

    Dla kogo Canon, dla kogo nie? co można zyskac, a co stracic w 2019r : ) ?
    D600 + D5300 + Nikkor AI 28/2 + Nikkor 50/1.8G + Voigtländer 58mm/1.4SL II + Nikkor AI 105/2.5 + Nikkor AI 105/4 Micro + Nikkor AI 200/4 + Nikkor 70-210/4 Do tego trochę kilogramów: Tamron 15-30/2.8 VC + Nikkor 24-70/2.8 + Tamron 70-200/2.8 VC G2 + Tamron 100-400 4.5-.6.3 VC + SB-910

  2. #2

    Domyślnie

    Wiesz, obie firmy to jednak giganci rynku foto, choć jeden z nich jest sporo więszkszy. Ludzie wchodzą w system de facto przypadkiem i później kontynuują przygodę. A dokonują ew. zmiany jak już naprawdę wymaga tego ich specjalizacja (np. kwestia teleobiektywów).
    Ja zmieniłem Canona na Nikona po ponad 30 latach. Moim powodem był D750 - korpus jakiego Canon nie miał i nie ma. (D600 i D610 też sa lepsze niż 6D). A jak już zmieniłem, to potwierdziła się opinia moich kilku kolegów, że AF w Nikonie jest zwyczajnie lepszy.
    Ale zwykłem żartować, że zmieniłem firmę nie umiejącą robić korpusów na firmę nie umiejącą robić obiektywów. Co oczywiście nie jest do końca prawdą, ale fajnie brzmi .
    W czasach kiedy Canon i Nikon muszą gonić jakość Sigm i Tamronów, kwestia obiektywów chyba trochę zeszła na dalszy plan (przynajmiej w zakresie do 300mm).
    Teraz w popularnych zastosowaniach to chyba raczej rozważa się przejście z obu systemów na Sony niż pomiędzy nimi.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Julius Zobacz posta
    85 1.2L , 50 1.2L - czyli coś, czego w Nikonie nie uświadczymy [...]
    Dla kogo Canon, dla kogo nie? [...] ?
    A jest jeszcze 50 1.0L... Pytanie, które zadajesz ("Dla kogo?") jest chyba zasadnicze.

    Przykładowo taki 85 1.2L to piękny obiektyw i nawet rozsądnie wyceniony (jakieś 7 tys. zł) patrząc na ceny sprzętu obecnie. Tylko pytanie, co będziesz nim robił? Wiadomo, że to portretówka, ale ta papierowa głębia ostrości może Ci jednak nie podpasować. Wieczorne repo w świetle zastanym? Pewnie można, tylko AF jest siłą rzeczy powolny przy tej głębi ostrości. To może astro, bo oprócz światłosiły jest ostry od brzegu do brzegu? Super, ale tacy goście jak choćby ten http://philhart.com/the-moon-in-motion używają innych obiektywów, a niewątpliwe wiedza co robią (oczywiście oprócz tego, że nie wiedzą, że rozpiętość tonalna canona uniemożliwia jakąkolwiek fotografię, nie wspominając już o astro, co już wielokrotnie zostało zdemaskowane na tym forum przez innych gości, którzy co prawda nie umieją użyć AF w Z7, ale nie mogą się mylić).

    Wiele osób powie, że jeśli wiesz, po co Ci 85 1.2L albo masz na niego pomysł to go kupujesz, a do niego jakieś body. A z kolei podejście "potencjalnie mając canona mógłbym sobie kupić to albo tamto" nie ma wielkiego sensu.

    Schodząc na ziemię z poziomu 85 1.2L, to - zupełnie nawiasem mówiąc - ja obecnie głównie focę Ricohem GR, ale w plecaku mam czasem EF 70-300 nano (z dokręconym body apsc) i jest to bardzo fajny obiektyw jeśli zależy Ci na naprawdę błyskawicznym AF (zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę, 2 tys. zł bez cashbacku).
    Ostatnio edytowane przez sosnowy ; 21-06-2019 o 14:26

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Julius Zobacz posta
    Do tego łatwiejsza adaptacja obiektywów AFowych z Sony.
    Tym bym się zbytnio nie podniecał ....
    Pozdrawiam
    Marcin

  5. #5

    Domyślnie

    Myślę że zmiana systemu jest kwestią mocno indywidualną na którą składa się wiele czynników. Mając rozbudowany system jak ty patrząc po stopce mocno bym się zastanawiał czy sprzedawać wszystko tylko aby kupić 85 1.2L , 50 1.2L i 35 1,4. i aparat Canona.
    Przytoczona argumentacja również nie przemawia do mnie, bo po co podpinać szkła Sony jak jest masa dobrych Elek do tego Sigma i Tamron które również się wyrobiły.
    Tak samo po co podpinać szkła Nikona jak i tak lepiej pracować będą Canonowskie.
    Kluczowa kwestia może być w tym co cię irytuje w obecnym systemie, jaki typ fotografii uprawiasz oraz co jest największym powodem chęci zmiany. Bo dla samych 2 szkieł 1,2 i jednego 1,4 nie warto zwłaszcza że taki Canonowski 85mm 1,8 daje bardzo zbliżony obraz to ten 1,2.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    Canonowski 85mm 1,8 daje bardzo zbliżony obraz to ten 1,2.
    Pewnie w wielu przypadkach tak, zwłaszcza przy ciasnym kadrowaniu i gdy tło jest daleko. Ale jak na przykład ktoś robi portrety (i nie tylko) w plenerze, to może mieć chęć zobaczyć, czy nie chciałby pracować tym szkłem.

  7. #7

    Domyślnie

    Po 12 latach w Nikonie i 4 (sumarczynie) w Fuji, całkiem przypadkiem trafiłem do Canona. Trafiłem na 5dm2 z przebiegiem 2250 klatek za 600zl (kocham rynek wtórny na Islandii).
    Na początek kupiłem 50 1.8 stm który mnie bardzo miło zaskoczył, dokupilem 35/2 is, którego tak bardzo nie polubiłem, że nawet nie nazwał bym tego obiektywem, a później zacząłem przygodę z L-kami i się zakochałem.
    Dla mnie obrazek jest cudny (mam już 50 I 85 1.2 oraz 135/2). Co jest coś czego przez tyle lat szukałem bezskutecznie w nikonie.
    I zgadzam się z kolegą powyżej, że nikon robi lepsze puszki (af, ergonomia, dr) ale te szkła nadrabiaja z nawiązką

    Ponadto zauważyłem, że większość presetow lepiej działa na plikach canona- nie potrzebują tyle poprawek co w nikonie. Efekt od razu po kliknięciu jest milszy dla oka.

    Ja w canonie zostanę na dłużej, na pewno sprawdzę jeszcze nowsze modele 5d, oraz R, który bardzo mi się podoba, choć nie przepadam za bezlustrami.

    Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
    "Nie chcieć to znaczy chcieć nie chcieć." Mundek

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    Myślę że zmiana systemu jest kwestią mocno indywidualną na którą składa się wiele czynników. Mając rozbudowany system jak ty patrząc po stopce mocno bym się zastanawiał czy sprzedawać wszystko tylko aby kupić 85 1.2L , 50 1.2L i 35 1,4. i aparat Canona.
    Przytoczona argumentacja również nie przemawia do mnie, bo po co podpinać szkła Sony jak jest masa dobrych Elek do tego Sigma i Tamron które również się wyrobiły.
    Tak samo po co podpinać szkła Nikona jak i tak lepiej pracować będą Canonowskie.
    Kluczowa kwestia może być w tym co cię irytuje w obecnym systemie, jaki typ fotografii uprawiasz oraz co jest największym powodem chęci zmiany. Bo dla samych 2 szkieł 1,2 i jednego 1,4 nie warto zwłaszcza że taki Canonowski 85mm 1,8 daje bardzo zbliżony obraz to ten 1,2.
    Ja nie twierdze, że chce się od razu wyprzedawać. Pytam z czystej ciekawosci, bo nigdy w temat się nie zagłębiałem. Generalnie Nikon raczej mi w większosci aspektów leży.
    Potrzeb realnych właściwie nie mam w tej chwili - jedynie fanaberie, dlatego też ostatnio obkupiłem się w parę manualnych stałek celem stymulacji się i niejako 'utrudnienia' sobie. Niemniej myślę, że w związku z tym zainteresowaniem manualami będę chciał pójść któregoś dnia w bezlustro, a wówczas Tamrony stracą połowę swojegu 'uroku' - tj. stabilizację i wówczas mając na uwadze manualne stałki i możliwosć zastosowania przejściówek... będę miał właściwie pełną dowolność wybierając system.
    D600 + D5300 + Nikkor AI 28/2 + Nikkor 50/1.8G + Voigtländer 58mm/1.4SL II + Nikkor AI 105/2.5 + Nikkor AI 105/4 Micro + Nikkor AI 200/4 + Nikkor 70-210/4 Do tego trochę kilogramów: Tamron 15-30/2.8 VC + Nikkor 24-70/2.8 + Tamron 70-200/2.8 VC G2 + Tamron 100-400 4.5-.6.3 VC + SB-910

  9. #9

    Domyślnie

    @Julius jeżeli to są takie wolne fanaberię to ja bym proponował poszerzyć pole fantazji o średni lub wielki format. Jak chcesz się bawić w manualne i stare szkła to zdecydowanie szedłbym większe puszki. Tam jest magia, zabawa i przygoda.
    FF dobrze mieć do konkretnej roboty i tutaj tym co masz zrobisz niemal wszystko.
    Sam mam wymienione przez Ciebie szkła poza 35mm tylko 24mm 1.4 i kilku innych .A system Canona wybrałem właśnie dla optyki lata temu ale i sam chciałem go zmienić na Nikona, Sony lub Pentaxa. W końcu jednak doszedłem do wniosku że żal mi sprzedawać ze stratą całą szklarnie i dodatki aby kupić to samo innej firmy dla drobnych różnic w aparatach które zresztą dużo szybciej się zmieniają jak optyka.

    Chcesz fantazji, zabawy i przygody to zdecydowanie analog MF albo LF.

  10. #10

    Domyślnie

    @90s, no jest to jakiś pomysł, tylko ile trzeba wywalić na średnioformatowe body cyfrowe, ile stałek to przykryje z tego co mam? Pewnie trzeba system kompletować od nowa - także to juz troche mija się z (amatorskim) celem
    D600 + D5300 + Nikkor AI 28/2 + Nikkor 50/1.8G + Voigtländer 58mm/1.4SL II + Nikkor AI 105/2.5 + Nikkor AI 105/4 Micro + Nikkor AI 200/4 + Nikkor 70-210/4 Do tego trochę kilogramów: Tamron 15-30/2.8 VC + Nikkor 24-70/2.8 + Tamron 70-200/2.8 VC G2 + Tamron 100-400 4.5-.6.3 VC + SB-910

Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 135
    Ostatni post / autor: 16-08-2016, 11:42
  2. Dlaczego filtry a nie PS? Lub odwrotnie
    By pangreen in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 07-05-2016, 19:33
  3. Łaczenie obiektywów, ale nie odwrotnie.
    By melko126 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 13-03-2013, 22:16
  4. odwrotnie zalozony film do MF
    By kroolik in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 13-08-2011, 14:17
  5. KOmpatybilnosc obiektywów ale odwrotnie
    By Jacek Cz in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 27-06-2007, 11:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •