Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Uwagi techniczne.

    Staram się robić dużo zdjęć i doskonalić umiejętności. Moim celem jest nauczyć się robić dobre zdjęcia pod względem technicznym aby potem realizować swoje pomysły.
    Zakładam wątek, w którym chciałbym wrzucać swoje różne zdjęcia , w różnych kategoriach . Łatwiej jest mi w ten sposób, w jednym miejscu niz zakladac oddzielne wątki. Temat nie zawsze będzie najciekawszy ale jak napisałem wcześniej chodzi mi o uwagi techniczne odnośnie kompozycji , obróbki , użytych parametrów, obiektywu , światła itp.
    Bardzo liczę na komentarze i uwagi ponieważ bez krytyki nie jestem w stanie sam poprawić błędów i tym samym doskonalić warsztatu. Proszę o pomoc i konstruktywne uwagi.

    1.

    13 sec f/5,6 , ISO 400
    24 mm Tamron 24-70

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3649-3.jpg
Wyświetleń:	169
Rozmiar:	783,4 KB
ID:	5330

    2. To samo w BW

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3649-2.jpg
Wyświetleń:	169
Rozmiar:	518,4 KB
ID:	5331

    3.

    1/250 sec f/5,6 ISO 100
    24 mm Tamron 24-70

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3675.jpg
Wyświetleń:	168
Rozmiar:	381,2 KB
ID:	5332

    4.

    1/250 sec f/5,6 ISO 100
    24mm Tamron 24-70

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3684.jpg
Wyświetleń:	168
Rozmiar:	125,4 KB
ID:	5333

  2. #2

    Domyślnie

    Czemu na 1 jest iso 400? Przecież mogłeś dać 100 i podbić czas. Do tego jeszcze to zdjęcie... nie ma tematu. Jeżeli to tylko techniczna próba, to ok - iso w dół, nie będzie szumu, bo wylazł niestety, do tego jakoś żółto. Na BW wygląda lepiej, no ale taki urok BW.
    Na zdjęciu 3 i 4 jest za dużo czarnego niewiadomoczego moim zdaniem. Albo musi być widać co to, albo jest tego minimalnie mało. Takie moje uwagi na pierwszy rzut oka.

  3. #3

    Domyślnie

    @ madebyzosiek - wielkie dzięki za odpowiedź

    Z mojej strony to nie są tłumaczenia, usprawiedliwienia własnej niewiedzy i prośby o taryfę ulgową a raczej wyjaśnienie powodów czemu zrobiłem tak a nie inaczej. Fajnie by było gdybyśmy mogli o tym porozmawiać.

    Zdjęcie nr 1 i 2 robione w nocy. To prawda mogłem użyć ISO 100 tym bardziej , że aparat był na statywie. Generalnie staram się używać jak najniższego ISO. W tym wypadku zasugerowałem się ogólnymi wskazówkami z przeczytanych publikacji , że w pomieszczeniach i wieczorem używając D750 można śmiało użyć wyższych ISO.
    Obawiałem się również , że wydłużając czas niebo i księżyc jeszcze bardziej się rozmaże. Temat mam ale wolałbym żeby rozważać techniczną stronę zdjęcia zamiast związku , który może być zbyt subiektywny. Widok zrobił na mnie wrażenie , zatrzymałem samochód i zrobiłem zdjęcie. Starałem sie w miare mozliwości oddać klimat sytuacji ale niestety mi się nie udało . Rozumiem, że podczas obróbki kolory zostały źle zbalansowane podczas wyciągania ekspozycji i lepiej wygląda w BW.

    Zdjecie 3 i 4.

    Cały czas poznaje aparat. Robiąc zdjęcia używam punktowego fokusa i ustawień manualnych. Pomiar ekspozycji w trybie punktowym i matrycowym.
    W wypadku zdjęcia 3 i 4 z powodu wysokiego kontrastu używając matrycowego pomiaru trudno mi było znaleźć ekspozycję w balansie pomiędzy tego co za oknem i tego co dookoła. Zdecydowałem się na punktowy pomiar myśląc , że widok za oknem i cień na ciemnym tle będzie ciekawszy.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Zdjęcie numer 5.
    Starałem się tu pogodzić jedno z drugim.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3683.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	438,7 KB
ID:	5336
    Ostatnio edytowane przez seawolf001 ; 23-02-2018 o 12:13

  4. #4

    Domyślnie

    Mnie to zdjęcie b&w bardzo się podoba... Co do uwag odnośnie ekspozycji- ISO 400 mnie nie razi. Taka wartość mie wpływa jakoś destrukcyjnie na obraz. Pewnie, że można by było dać 100 i poczekać z minutową ekspozycją.
    Pozostałe zdjęcia do mnie nie trafiają. Po prostu. Dlatego nie napiszę czy mi się podobają czy nie.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Mam jeszcze taką uwagę- podczas nauki warto zrobić kilka różnych zdjęć. Z różnymi parametrami ekspozycji, z różnym kadrowaniem... A w domu spokojnie wyciągnąć sobie własne wnioski. Gdybyś to pierwsze zdj zrobił jeszcze z ISO 100 miałbyś porównanie jak czas wpłynął na niebo, i byłyby wnioski na przyszłość.

  5. #5

    Domyślnie

    @nikoniarz . Dzięki za komentarz. Staram się to robić , chociaż jak widać nie zawsze się to zdarza. Mam już jakieś bardzo subiektywne (niestety trudno pisać o obiektywnych) wnioski odnośnie tego co wrzuciłem . Chciałbym je tu skonfrontować z użytkownikami i użytkowniczkami forum , którzy mają doświadczenie , wiedzę na temat fotografii i umiejętności większe ode mnie ( jeśli można w ogóle o takowych pisać) i których zdjęcia w często podziwiam ( w wielu wypadkach zazdroszczę , chociaż to nieładnie) żeby dowiedzieć się jakich błędów unikać i na co zwracac uwage.
    Ostatnio edytowane przez seawolf001 ; 23-02-2018 o 13:39

  6. #6

    Domyślnie

    Przy tak trudnych oświetleniowo tematach nie ma co liczyć, że aparat wygeneruje poprawny obraz, który będzie wymagał tylko niewielkich poprawek. Zapis obrazu w postaci plików RAW i jego
    późniejsza obróbka w programie pozwalającym na pracę na warstwach, to obowiązek. W niektórych sytuacjach może być potrzebne wykonanie kilku ekspozycji.
    Na 1 poprawiłbym balans w lewym dolnym rogu, odciąłbym prawą stronę z tym świecącym oknem i poprawił horyzont, bo mam wrażenie, że prawa strona lekko opada.
    3 i 4 tu przede wszystkim starałbym się wyciągnąć jakiś obraz z tych smolistych ciemności, mocniej rozjaśnić obrys okna na 3 i przyciąć do kwadratu. Na 5 w zasadzie te same problemy ze
    światłem, wnęka poprawnie naświetlona, ale okno już wypalone, a obramowanie całkowicie czarne. Tu poprawiłbym jeszcze geometrię tej wnęki i być może odciął kawałek góry.
    Oczywiście są to tylko moje sugestie, Ty lub ktoś inny może widzieć to zupełnie inaczej.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kazzi Zobacz posta
    Przy tak trudnych oświetleniowo tematach nie ma co liczyć, że aparat wygeneruje poprawny obraz, który będzie wymagał tylko niewielkich poprawek. Zapis obrazu w postaci plików RAW i jego
    późniejsza obróbka w programie pozwalającym na pracę na warstwach, to obowiązek. W niektórych sytuacjach może być potrzebne wykonanie kilku ekspozycji.
    Na 1 poprawiłbym balans w lewym dolnym rogu, odciąłbym prawą stronę z tym świecącym oknem i poprawił horyzont, bo mam wrażenie, że prawa strona lekko opada.
    3 i 4 tu przede wszystkim starałbym się wyciągnąć jakiś obraz z tych smolistych ciemności, mocniej rozjaśnić obrys okna na 3 i przyciąć do kwadratu. Na 5 w zasadzie te same problemy ze
    światłem, wnęka poprawnie naświetlona, ale okno już wypalone, a obramowanie całkowicie czarne. Tu poprawiłbym jeszcze geometrię tej wnęki i być może odciął kawałek góry.
    Oczywiście są to tylko moje sugestie, Ty lub ktoś inny może widzieć to zupełnie inaczej.
    Bardzo dziękuję za konstruktywny komentarz. Robię w RAW także nie będzie problemu. Jak tylko będę miał chwilę to postaram się postąpić zgodnie ze wskazówkami i wrzucę tu do sprawdzenia.

Podobne wątki

  1. Voking vk 800 - warta uwagi ?
    By piter_vag in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-10-2015, 13:49
  2. [ Krajobraz ] oceny uwagi prosze
    By tataromka in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 23-08-2011, 00:42
  3. [ Portret ] Prośba o ocenę i uwagi
    By Tomekk in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 16-03-2010, 18:47
  4. pytanie techniczne
    By baron162 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-03-2008, 17:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •