Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie Makrofotografia monet - jaki zestaw ?

    Witam,

    szukam podpowiedzi jak fachowo fotografować monety by uzyskać efekt taki jak na załącznikach.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1b.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	234,8 KB
ID:	5242

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2a.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	111,2 KB
ID:	5243

    Najważniejsze pytania:

    - jaki aparat
    - jaki obiektyw
    - jakie stanowisko bezcieniowe, jakie lampy, statyw itd
    - jakie połączenie aparatu z komputerem, by móc wykonywać zdjęcia na odległość, nie wstając co chwilę by nacisnąć aparat, oraz by móc zapisywać zdjęcia od razu na dysku (kontrolować tym samym czy dane zdjęcie się nada, czy może muszę coś poprawić w ustawieniach).
    - jak uzyskać efekt białego tła, bez konieczności wycinania monety (obróbki zdjęć)

    Próbowałem podpytywać osoby z firm zajmujących się sprzedażą monet. Wszyscy niestety odpowiadali podobnie ogólnie czyli "nie ważne jaki sprzęt, ważne jest oświetlenie", ale jakoś nikt nie miał ochoty wyjaśnić co przez to rozumie.

    Budżet jaki mógłbym na taki całościowy zestaw przeznaczyć to 15 - 20 tys. zł, chociaż oczywiście jeśli można takie efekty (jak z załączników) uzyskać w tani sposób, tanim sprzętem, to też chętnie posłucham podpowiedzi.

    W jednym miejscu znalazłem informacje, że sprawdza się zestaw: Canon EOS 5D Mark III i obiektyw Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, tylko że nie ma tam nic o samym stanowisku, lampach, jak uzyskać efekt białego tła, bez konieczności obrabiania / wycinania za każdym razem monety na zdjęciu.

  2. #2

    Domyślnie

    "nie ważne jaki sprzęt, ważne jest oświetlenie"
    dobrze ci radzili ale nie sluchales :^))

    "15 - 20 tys. zł"
    a to chyba jakas prowokacja :^D
    Smiena 8, a kiedys potem Nikomat FTn - moj pierwszy Nikon :^) Potem to juz tylko Epson PhotoPC ...
    Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów - Stanisław Lem

  3. #3

    Domyślnie

    Wystarczy Ci najtańsza lustrzanka i do tego jakiś obiektyw makro - Tamron 60mm, Sigma 70mm, Tamron 90mm, Tokina 100mm, Nikkor 60mm, Nikkor 105mm, Nikkor 40mm. Wybierz sobie taki, który będzie Ci pasował i tyle. Podejrzewam, że wygodniej będzie z krótszą ogniskową typu 40mm. Co do namiotów bezcieniowych, to się na tym nie znam, więc Ci nie pomogę.

  4. #4

    Domyślnie

    Hasło "stół bezcieniowy". Najlepszy sposób na białe tło bez obróbki.
    Reszta jw, z zastrzeżeniem, że do monet lustrzanych czy mocno odbijających światło lepsza będzie dłuższa ogniskowa (np. ok.100 mm). Format DX będzie miał zalety przy tym rodzaju fotografii i będzie tańszy.

  5. #5

    Domyślnie

    Jw. plus filtr polaryzacyjny.
    Z6II|FTZII|N10-24|N14-24|N35|N24-70|N105VR|N70-200VRII|TC-14EIII|TC-17EII|SB800|YN-685|YN-460II|YN-622N-TX|YN-622N|YN RF-602|YN RF-603
    Było: D700+MB-D10|D200+MB-D200|

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Me_how Zobacz posta
    Jw. plus filtr polaryzacyjny.
    Do monet?

  7. #7

    Domyślnie

    Nie. Do obiektywu. Myślę, że się przyda aby zgasić odbicia światła.
    Z6II|FTZII|N10-24|N14-24|N35|N24-70|N105VR|N70-200VRII|TC-14EIII|TC-17EII|SB800|YN-685|YN-460II|YN-622N-TX|YN-622N|YN RF-602|YN RF-603
    Było: D700+MB-D10|D200+MB-D200|

  8. #8

    Domyślnie

    Polar do powierzchni metalicznych, to tak średnio się nadaje.

  9. #9

    Domyślnie

    Jeśli to ma być stanowisko tylko do monet, to ja bym spokojnie polecił najtańszą lustrzankę + obiektyw makro, lub nawet kompakt - byle miał trzy możliwości:
    1. manualnego ustawiania ekspozycji (czas/przysłona);
    2. manualnego ustawiania ostrości;
    3. robienia zdjęć makro.


    I jeśli idzie o aparat, to są warunki konieczne. Im bardziej skomplikowany (i droższy) aparat, tym więcej miłych dodatków: możliwość robienia zdjęć pilotem na podczerwień, podpięcia różnych wężyków, Live View, możliwość przesyłania zdjęć od razu do komputera, czy wręcz możliwość sterowania aparatem przez komputer.

    Co do oświetlenia - zamiast namiotu bezcieniowego, który bywa upierdliwy w stosowaniu zrobiłbym najprostsze stanowisko: szyba na której kładziemy (jeśli płasko leży) bądź przyklejamy na grudce wosku (jeśli szyba jest pod kątem) monetę i gdzieś na łokieć za nią (lub pod nią) białe tło osobno oświetlane. Jeśli się oświetli osobnym światłem tło na powiedzmy +1 EV czy leciutko więcej, wyjdzie przepiękne białe tło, same monety można oświetlać jednym źródłem plus ewentualnie blenda - w zależności od stopnia połyskliwości powierzchni.

    Jeśli się umieści aparat na statywie, da małą szybkę pod kątem i odpowiednio oddali tło - całość da się zmontować jako stanowisko na stole. Miałem takie w ogólniaku jako pomoc naukową.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  10. #10

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jaki zestaw?
    By Jarecky83 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 09-08-2014, 18:09
  2. Jak wykonać takie zdjęcia monet?
    By gumer in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 30-04-2014, 13:13
  3. Obiektyw makro do fotografowania monet
    By gumer in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 24-08-2011, 22:43
  4. w jaki "zestaw startowy" Cokin P warto zainwestować a w jaki nie?
    By limakk in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-03-2010, 18:15
  5. D80 i makrofotografia
    By big lebowski in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 03-09-2009, 14:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •