Close

Strona 4 z 10 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 92
  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    to co napisales jest b . ciekawe.
    kiedys pomierzylem wplyw Lustra na spadek rozdzielczosci ale w canonie , nie mierzylem w nikonie , wiec nie wiem czy w nikonie jest lepiej , gorzej, tak samo.
    Ale jest to Jakis pierwszy kierunkowskaz , moze pomocny.

    rysunek chyba mowi wiecej niz 1000 slow :

    <obrazki>



    Spadek zaczyna byc wyrazny na czasach powyzej 1/2f.

    jesli na 35 mm masz spadek na 1/100 - 1/200 sek to jest to z pewnoscia spowodowane jakas nieprawidlowoscia.
    jak widac jest o co walczyc.
    Spadek o 20 % jest kolosalny , kompensata przez podniesienie rozdzielczosci optyki kosztowalaby majatek , o ile w ogole bylaby mozliwa.

    widac zalete bezlusterkowcow pod tym wzgledem.

    Pierwszy bardzo merytoryczny i przekonujący mnie argument za bezlustrem. Dziękuje.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  2. #32

    Domyślnie

    Fajnie że Nican to obmierzył i przedstawił wyniki. Pewnie także w przypadku canona, sporo zależy od modelu.
    Z moich doświadczeń w nikonie nie trzeba specjalnie zwracać uwagi na problem wibracji powodowanych przez lustro w D700 i jedno cyfrówkach - tzn w tych aparatach więcej zależy od techniki fotografa niż od aparatu. W pozostałych body niestety wpływ lustra jest znaczący. D850 nie testowałem, wierzę że położono nacisk na marginalizację problemu - będę miał w łapach, to zobaczę z jakim skutkiem.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  3. #33

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Teu Zobacz posta
    Pierwszy bardzo merytoryczny i przekonujący mnie argument za bezlustrem. Dziękuje.
    jeśli już to raczej nie mechanizm lustra a mechanizm migawki powinien powodować poruszone zdjęcia https://youtu.be/CmjeCchGRQo?t=71
    a główną przyczyna zapewne jest ...fotograf
    tak na marginesie to w moim D600 nie mam żadnych problemów z poruszonymi zdjęciami.
    Ostatnio edytowane przez maxwawa ; 18-02-2018 o 23:38

  4. #34

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maxwawa Zobacz posta
    jeśli już to raczej nie mechanizm lustra a mechanizm migawki powinien powodować poruszone zdjęcia https://youtu.be/CmjeCchGRQo?t=71
    a główną przyczyna zapewne jest ...fotograf
    tak na marginesie to w moim D600 nie mam żadnych problemów z poruszonymi zdjęciami.
    zrodlem najwiekszych drgan jest jednak lustro.
    prawidlowo dzialajaca migawka jest znacznie slabszym zrodlem.
    chyba mam gdzies na serwerze dokladny pomiar - wykres Spektralny drgan pracy Lustra i migawki - ampltida drgan od Lustra jest wielokrotnie wieksza.
    najbardziej krytyczne sa czasy ok 1/ 10 sek.
    tego nie kompesuje stabilizacja. I nie ma mocnych - to jest niezalezne od woli , praktyki, zdolnosci hipnotyzerskich czy umiejetnosci zaklinania rzeczywistosci przez fotografa.
    Przedluzenie czasu fotografujac z reki dslr-em zawsze powoduje spadek rozdzielczosci odwzorowania a to wskutek drgan aparatu od reki , a to wskutek wstrzasu Lustra.

    skutek tej wibracji zalezy od energii kinetycznej Lustra w momecie zatrzymania w polozeniu gornym , masy aparaty i amortyzacji - ogolnie od konstrukcjii.


    jesli migawka jest wadliwa to zdazyc sie moze sie wszystko. Takim przykladem jest migawka pierwszej a7 - na 1/120 sek wzbudzala rezonas , zauwazalny byl wyrazny spadek ostrosci - dokladnie na tym czasie. Ale sony przyznal - to byl blad konstrukcyjny .
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 19-02-2018 o 10:02

  5. #35

    Domyślnie

    Nican, oczywiście masz rację - tyle że utrata rozdzielczości jest różna dla różnych konstrukcji.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  6. #36

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    ...jesli migawka jest wadliwa to zdazyc sie moze sie wszystko. Takim przykladem jest migawka pierwszej a7 - na 1/120 sek wzbudzala rezonas , zauwazalny byl wyrazny spadek ostrosci - dokladnie na tym czasie. Ale sony przyznal - to byl blad konstrukcyjny .
    Nie pomyliłeś przypadkiem modelu? Albo ustawień? Właśnie sobie sprawdziłem na A7 i nie widzę żadnego spadku ostrości przy 1/125 (1/120 nie mogę ustawić). Mogę wrzucić podgląd 1:1, ale nie chce zaśmiecać tematu.

  7. #37

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Nie pomyliłeś przypadkiem modelu? Albo ustawień? Właśnie sobie sprawdziłem na A7 i nie widzę żadnego spadku ostrości przy 1/125 (1/120 nie mogę ustawić). Mogę wrzucić podgląd 1:1, ale nie chce zaśmiecać tematu.
    nie , nie pomylilem

    tak bylo w pierwszych a7. nie wiem czy dla okreslonej serii , w kazdym razie na poczatku byl to mocno podnoszony temat.
    pozniej nie sledzilem - pamietam, ze te przypadlosc poprawiono .
    Z tego co pamietam nie bylo mowy o wadliwym , niechlujnym montazu a o blednej konstrukcji.

    To jest jedyny przypadek o jakim mi wiadomo , iz migawka byla zrodlem az tak duzych, iz zauwazalne drgan.
    Akurat dla tego czasu - 1/125 wzbudzal sie rezonans.

  8. #38

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    zrodlem najwiekszych drgan jest jednak lustro.
    prawidlowo dzialajaca migawka jest znacznie slabszym zrodlem.
    chyba mam gdzies na serwerze dokladny pomiar - wykres Spektralny drgan pracy Lustra i migawki - ampltida drgan od Lustra jest wielokrotnie wieksza.
    najbardziej krytyczne sa czasy ok 1/ 10 sek.
    tego nie kompesuje stabilizacja. I nie ma mocnych - to jest niezalezne od woli , praktyki, zdolnosci hipnotyzerskich czy umiejetnosci zaklinania rzeczywistosci przez fotografa.
    Przedluzenie czasu fotografujac z reki dslr-em zawsze powoduje spadek rozdzielczosci odwzorowania a to wskutek drgan aparatu od reki , a to wskutek wstrzasu Lustra.

    skutek tej wibracji zalezy od energii kinetycznej Lustra w momecie zatrzymania w polozeniu gornym , masy aparaty i amortyzacji - ogolnie od konstrukcjii.


    jesli migawka jest wadliwa to zdazyc sie moze sie wszystko. Takim przykladem jest migawka pierwszej a7 - na 1/120 sek wzbudzala rezonas , zauwazalny byl wyrazny spadek ostrosci - dokladnie na tym czasie. Ale sony przyznal - to byl blad konstrukcyjny .
    zgadza się że lustro generuje większe drgania niż migawka ale naświetlanie następuję dopiero jak lustro jest już zaryglowane w swoim górnym położeniu a jej drgania już wytłumione - i wtedy dopiero mamy przebieg migawki czyli naświetlanie filmu/matrycy a lustro opada juz po całym przebiegu migawki czyli po zrobionym zdjęciu, wiec nie powinno mieć żadnego wpływu na zdjęcie. Chyba że mechanizm lustra przeniesie w krótkim czasie drgania na całość mocowania płyty PCB z matrycą aparatu ale to moje gdybanie. Niemniej temat bardzo ciekawy i zapoznał bym się z bardziej szczegółowymi "badaniami".
    W bez-lustrze natomiast migawka robi dwa cykle wiec ona powinna mieć większy wpływ na drgania (zapewne dlatego wprowadzono w bezlustrach pierwszą migawkę elektroniczną w celu zniwelowania drgań)
    Ostatnio edytowane przez maxwawa ; 19-02-2018 o 11:38

  9. #39

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maxwawa Zobacz posta
    zgadza się że lustro generuje większe drgania niż migawka ale naświetlanie następuję dopiero jak lustro jest już zaryglowane w swoim górnym położeniu a jej drgania już wytłumione - i wtedy dopiero mamy przebieg migawki czyli naświetlanie filmu/matrycy a lustro opada juz po całym przebiegu migawki czyli po zrobionym zdjęciu, wiec nie powinno mieć żadnego wpływu na zdjęcie.)
    jesli w gorach mocno krzykniesz , albo klasniesz nad studnia , to po pewnym czasie uslyszysz echo czyli dobiegajaca fale, ktora wczesniej wywolales.
    Jeszcze Jakis czas od chwili nastapienia zjawiska fala sie rozchodzi , az do chwili calkowitego jej wytlumienia.
    Dokladnie to samo zachodzi w aparacie fotograficznym.

    jak wykazal pomiar ten czas to rzad ok 1/10 sek i troche dluzej.

    oba pomiary roznily sie tylko tym , ze w jednym lustro bylo zaaretowane w drugim nie. Wplyw migawki w obu wypadkach byl ten sam . Widac jak duzy wplyw Maja drgania od Lustra na czasach w okolicach ok 1/ 10 sek. Widoczne sa juz od czasow dluzszych niz 1/2f

    NIe ma problemu pomierzyc czy drgania migawki wplywaja na obnizenie rozdzielczosci w sprawnie funkcjonujacym aparacie , ale raz ze jestem poza domem , a dwa jakos nie widze potrzeby , gdyz i tak na to nie wplyne.

    natomiast - to jest troche OT , pomierzylem kiedys wplyw b. krotkich czasow naswietlenia migawka szczelinowa na dyfrakcje . Na 1/8000 sek spadek wynosi ok 4% - a wiec do pominiecia.
    uzysk rozdzielczosci wskutek ograniczenia rozmycia przez poruszenie jest wiekszy.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 19-02-2018 o 12:18

  10. #40

Strona 4 z 10 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D750 vs D850
    By kurczeblade in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 120
    Ostatni post / autor: 04-02-2018, 21:08
  2. Aparat na koncerty po D7100... D500, D750, a może D850?
    By Michał Sz. in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 11-10-2017, 00:41
  3. Nikon D750 czy działa kontrola przez WiFi ?
    By Brassai in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23-02-2016, 04:07
  4. Canon 5d3+6d czy Nikon d750+d700
    By merida. in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 21-02-2016, 19:19
  5. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17-01-2016, 17:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •