Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Obiektyw do fotografii technicznej o małych krzywiznach do 1000 zł do Nikon D5100

    hej,
    szukam obiektywu do fotografii technicznej, który będzie możliwie w niewielkim stopniu zakrzywiał obraz. W tej chwili mam Nikon D5100 z kitowym Nikkor 18-135 ED DX i szczerze mówiąc mam dość "prostowania" zdjęć przed publikacją... Co polecicie do 1000 zł (może być używany)? Może być obiektyw o zmiennej ogniskowej, ale może być również stałka.

    Pozdro
    Grooveman

  2. #2

    Domyślnie

    Eh, miałem N18-135 i wiem, o czym mówisz, 18-20 mm to tragedia.
    Pytanie co konkretnie fotografujesz, bo generalnie im większa ogniskowa, tym dystorsja i zniekształcenia perspektywy mniejsze, od 50 mm powinno być całkiem ok. Oczywiście mówię o stało ogniskowych, bo z zoomami jest różnie w zależności od ogniskowej.
    Sprawę dystorsji załatwia RAW i jedno kliknięcie w LR (CAPTURE NX-D, i wielu innych), ale jak się domyślam chcesz mieć jpg z puszki. Za krótko bawiłem się d5100 więc w tej kwestii nie pomogę, w nowszych puszkach nie ma tego problemu.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Eh, miałem N18-135 i wiem, o czym mówisz, 18-20 mm to tragedia.
    Pytanie co konkretnie fotografujesz, bo generalnie im większa ogniskowa, tym dystorsja i zniekształcenia perspektywy mniejsze, od 50 mm powinno być całkiem ok.
    niestety nie jest Jeśli masz ochotę - przykład zdjęcia źródłowego i prostowanego na Wetransfer. Ogniskowa około 50mm
    https://we.tl/OoB8OXUuop

    Oczywiście mówię o stało ogniskowych, bo z zoomami jest różnie w zależności od ogniskowej.
    Sprawę dystorsji załatwia RAW i jedno kliknięcie w LR (CAPTURE NX-D, i wielu innych), ale jak się domyślam chcesz mieć jpg z puszki. Za krótko bawiłem się d5100 więc w tej kwestii nie pomogę, w nowszych puszkach nie ma tego problemu.
    A co to jest LR? Mogę robić RAWy. Nie ma problemu. Jeśli to rozwiąże problem...

    A jaki obiektyw do 1000 zł - może być używak - byś polecił?

    Pozdraiam
    Groveman

  4. #4

    Domyślnie

    Takie pudełka to kwestia bardzo starannego kadrowania, nie dystorsji obiektywu. To nie tak, że kupisz jakiś obiektyw i będzie idealnie. Dłuższa ogniskowa da generalnie mniejsze zniekształcenia perspektywy, ale będzie trudno objąć cały kadr, trzeba dużo miejsca. Żeby takie pudło było "proste" (tzn. najbardziej podobne do tego, jak to widzimy) to moim zdaniem potrzebne jest
    - staranne kadrowanie
    - obróbka/prostowanie w Lightroom (LR) czy bardziej zaawansowana w Photoshop (mz wystarczy niedrogi Elements)- to najbardziej znane i popularne programy
    - obiektyw, według mnie im dłuższy tym lepiej i jak napisałem pow.50 mm, stało ogniskowy. Ale kitem też się da.
    Właśnie w tej kolejności. Jak na zdjęciu kadrując nie złapiesz linii równoległych to potem jest sporo roboty.

  5. #5

    Domyślnie

    Proponuję Ci PTLens ( http://www.epaperpress.com/ptlens/index.html ) w 1000 spokojnie się zmieścisz. O obiektywie w tym przedziale cenowym to trudno , a wszystkie PC-E niestety kosztują.

Podobne wątki

  1. Obiektyw do małych wnętrz.
    By Taysha in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-01-2017, 12:58
  2. Jaki obiektyw do Nikon D5100?
    By xlaylax in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 08-02-2016, 21:36
  3. Jaki obiektyw do D5100 do fotografii produktowej
    By Alex2306 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-03-2015, 20:00
  4. Obiektyw i lampa do Nikon D5100
    By agi0089 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 21-10-2011, 17:20
  5. Studio do fotografii małych zwierząt.
    By jussek in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 05-02-2009, 16:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •