Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie ViewNX-i osadzanie informacji w NEFach

    Ni z gruchy ni z pietruchy, staruszek ViewNX przestał mi wyświetlać mapę, skutkiem czego nie mogłem wykonać geotagowania zdjęć. Pomyślałem, że czas w końcu dać szansę młodszemu bratu i ponownie (po chyba 2-3 latach) zainstalowałem tytułowego ViewNX-i. No i po żmudnym procesie przypominania sobie lokacji i otagowaniu całego katalogu, uświadomiłem sobie, dlaczego poprzednim razem wywaliłem go z dysku. Ten cholernik wszystkie informacje zapisuje w osobnych plikach *.nksc, zamiast zaszywać w NEFach. A ja chcę mieć to w jednym pliku, żeby później również ostało się w dalszej postprodukcji w innych programach.
    Szukałem w opcjach, ale nigdzie nie widzę możliwości takiego tagowania, żeby wszystkie informacje były umieszczone w NEFach, a nie towarzyszących im xml-owych pliczkach *.nksc, których soft nie-Nikona, po prostu nie rozumie. Czy ktoś to już jakoś przeskoczył, zna rozwiązanie?
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  2. #2

    Domyślnie

    GeoSetter zapisuje dane GPS w NEFach - w zależności od ustawień preferencji, bo może również zapisywać w sidecarach xml. Sam program jest nierozwijany od jakiegoś czasu, ale ponieważ do manipulacji NEFami używa zewnętrznego programu ExifTool który jest rozwijany, więc de facto choć sam stary, ale działa. Po zainstalowaniu albo sam sprawdzi czy jest ExifTool i ewentualnie w jakiej wersji, lub jak go nei ma sam go doinstaluje (ExifTool jest opensourceowy). Używanie samego ExifToola jest ciężkie, bo nei ma interfejsu i obsługuje się go z linii poleceń z koniecznością wpisania miliarda potrzebnych parametrów.

    Sam GeoSetter jest nieagresywny: nei instaluje śmieci ani maleware, jest łatwy do odinstalowania jakby co, ma wersję polską jeśli to dla kogoś ma znaczenie, jest w miarę intuicyjny (trzeba pokazać mu dwie rzeczy: katalog z obrazkami plus tracka GPS, potem wcisnąć guzik). W razie napotkania ostrożnego użytkownika program w preferencjach daje możliwość robienia kopii NEFa - z tym trzeba ostrożnie, bo podwaja to wagę plików danego folderu, kopie leżą obok oryginału, mają identyczną nazwę i rozszerzenie .original - więc łatwo je zidentyfikować.

    Trzeba tylko stwierdzić, czy obsługuje NEFy Twojej puszki - choć nei lubię instalować czego popadnie i na ogół jestem z tym ostrożny - na Twoim miejscu zainstalowałbym go i sprawdził, czy mi pasuje (powinien działać, jeśłi tylko rozwijany ExifTool obsługuje nowe NEFy). Ponoć ze względów prawnych GeoSetter nie wyświetla niektórych elementów googlemaps - ale to mi nigdy nie było do niczego potrzebne, bo ja tylko geotagowałem zdjęcia i potem opuszczałem program.





    PS -
    jeśli chodziło Ci nie o to, jak zapisać dane GPS do NEFa tylko o to, jak zmusić ViewNXa żeby to zrobił - to nie, nie znam sposobu.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 15-02-2018 o 12:29
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie skończyłem pierwszy test GeoSettera, gdy wpadło powiadomienie o Twojej odpowiedzi. Na razie jest ok, chociaż nie obyło się bez WTF, gdy program nie wyświetlił mapy. Okazało się, że to stara wersja, bez zaktualizowanej w preferencjach ścieżki to strony, z której ma ją ciągnąć. Ok -- w końcu znalazłem nową ścieżkę w odmętach netu i mapkę wyświetliło. Chwila konfiguracji i poszło. Lokale dopisane i wszystko wygląda, że jest ok. Jest to co prawda dużo mniej wygodne rozwiązanie niż geotagowanie w ViewNX, ale najważniejsze, że działa. Zastanawiam się tylko, jak długo jeszcze... Może to Google odcina jakieś stare API korzystające z ich map, i stąd problem z ViewNX?
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  4. #4

    Domyślnie

    Witam!
    Właśnie zderzyłem się z tym samym problemem. ViewNX2 nie geotaguje NEF-ów, a ViewNX-I tak. Tylko nie zapisuje w pliku.
    Nie mogę tylko ogarnąć geosetter. Możesz podać link do aktualnej mapy?
    Będę wdzięczny.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    ten link to?:
    http://www.geosetter.de/map_google.html

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mirko33 Zobacz posta
    Witam!
    Właśnie zderzyłem się z tym samym problemem. ViewNX2 nie geotaguje NEF-ów, a ViewNX-I tak. Tylko nie zapisuje w pliku.
    Jest raczej odwrotnie... NX2 zapisuje wszelkie modyfikacje w pliku, a NX-i "doczepia" dodatkowe...

  6. #6

    Domyślnie

    Miałem na myśli to co napisał wcześniej Stig. Do niedawna geotagowanie zapisywane było w pliku NEF, ale ostatnio coś jest "zgrzebane" po stronie serwera i nie ma takiej możliwości aby mapa się wyświetliła. Zaś w programie View NX-i mapa włącza się bez problemu. Ale jak pisał wcześniej kolega 2pompony poradziłem sobie przy pomocy programu geosetter i teraz dane lokalizacyjne bez problemu zaszywane są w NEF-ie.

  7. #7

    Domyślnie

    Po kolei:
    - ViewNX2 nie jest już rozwijany od lat i tylko kwestią czasu było, aż Google odetnie wsparcie dla starego API
    - View NX-i jak sam zauważyłeś dopisuje sobie własną strukturę, która jest nie do wykorzystania w innych programach. To również jedyny powód, dla którego nie używam VNX-i. Nawet tutaj na forum sporo jest orędowników "świętego RAWa", do którego nie powinno się dopisywać żadnych danych - plik powinien zostać dokładnie taki jak z puszki, a wszelkie pozostałe dane powinny znaleźć się w zewnętrznym pliku. Ja tak nie uważam, dlatego przeszedłem na trzecie rozwiązanie.
    - Geosetter. Sam program wbrew pozorom jest aktualizowany, tylko trzeba pobrać wersję beta: http://www.geosetter.de/geosetter_beta.exe . Działa ona bez problemu i na bieżąco łatane są problemy, m.in. takie jak z API.

    Stig na początku też mnie trochę przytłaczał Geosetter, ale po dłuższym posiedzeniu już bym do VNX nie wrócił. Geosetter potrafi sam pobrać z danych GPS strefę czasową, miasto, kraj, wysokość N.P.M. i milion innych rzeczy. Używam go też do tagowania, bo w przeciwieństwie do wielu innych programów zapisuje bez problemu polskie znaki w UTF-8 w NEFach. Tak naprawdę z czasem został moim głównym organizerem surowych plików. Jego interfejs spokojnie można rozrzucić na 3 i więcej monitorów, pozwala zapisać w nagłówku pliku dosłownie wszystko, czyta z EXIFa dosłownie wszystko, a potem możemy w dowolnym programie już sobie NEFy obrobić i zapisać do JPG. Daj mu trochę czasu, a odechce Ci się korzystać z innych programów do tagowania i geotagowania
    duzy brzydki nikon i mala ladna sigma dp1

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igsux3 Zobacz posta
    Sam program wbrew pozorom jest aktualizowany, tylko trzeba pobrać wersję beta: http://www.geosetter.de/geosetter_beta.exe . Działa ona bez problemu i na bieżąco łatane są problemy, m.in. takie jak z API.
    Ooo... Dzięki za przydatne info.

    Cytat Zamieszczone przez igsux3 Zobacz posta
    Stig na początku też mnie trochę przytłaczał Geosetter, ale po dłuższym posiedzeniu już bym do VNX nie wrócił. Geosetter potrafi sam pobrać z danych GPS strefę czasową, miasto, kraj, wysokość N.P.M. i milion innych rzeczy. Używam go też do tagowania, bo w przeciwieństwie do wielu innych programów zapisuje bez problemu polskie znaki w UTF-8 w NEFach. Tak naprawdę z czasem został moim głównym organizerem surowych plików. Jego interfejs spokojnie można rozrzucić na 3 i więcej monitorów, pozwala zapisać w nagłówku pliku dosłownie wszystko, czyta z EXIFa dosłownie wszystko, a potem możemy w dowolnym programie już sobie NEFy obrobić i zapisać do JPG. Daj mu trochę czasu, a odechce Ci się korzystać z innych programów do tagowania i geotagowania
    Ja po prostu nie lubię mnożyć programów do prostych działań. Mój dotychczasowy workflow w ViewNX2 wyglądał następująco:
    1. selekcja zdjęć ze względu na szybkość wyświetlania i jakość podglądu:
    -- na jednym monitorze miniaturki, na drugim podgląd zdjęcia,
    -- lewa ręka nad klawiszem "1", prawa na kursorach -- wciskam lewą (jeśli zdjęcie ma zostać), prawą przeskakuję do następnego,
    -- po zakończeniu przeglądania włączam filtr, który wyłącza wyświetlanie nieoznaczonych zdjęć, Ctrl+a, delete.
    -- jeśli trzeba, powtarzam procedurę, która trwa teraz ułamek poprzedniego czasu, tylko stosuję odwrotne zaznaczanie ("1" dostają teraz zdjęcia do wyrzucenia i później również odwrotnym filtrem przygotowuję je do wyrzucenia).

    2. Tagowanie. Gotowy, wstępny set dodaję dla wszystkich zdjęć z menu kontekstowego: moje dane, rok, etc. mam w szablonie. Potem szybko EDIT i dodaję tytuł i opis wydarzenia i ewentualnie słowa kluczowe.

    3. Geotagowanie. Jeśli impreza w jednym miejscu, to wiadomo – szybka sprawa. Tym bardziej, że nie korzystam z automatów zapisujących ślad, żeby je później synchronizować ze zdjęciami. Większość tego co fotografuję, odbywa się w jednym lub maks kilku miejscach na daną sesję, więc nie mam problemu z ręcznym geotagowaniem.

    Takim sposobem, bez uruchamiania dodatkowego softu, mogłem sprawnie i szybko przygotować NEF-y do właściwej pracy. Brak obsługi Unicode też jest jakimś argumentem przeciw ViewNX, jednak ja "od zawsze" stosuję zasadę unikania znaków spoza podstawowej tablicy, do m.in. nazywania plików, katalogów, etc., więc i w IPTC mi to nie przeszkadza. Niemniej, dobrze, że jeszcze taki program istnieje. Czekam na taką możliwość w CaptureOne, chociaż podejrzewam, że jeśli nawet geotagging wprowadzą, to będzie też bazował na osobnych plikach XML.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta
    -- lewa ręka nad klawiszem "1", prawa na kursorach -- wciskam lewą (jeśli zdjęcie ma zostać), prawą przeskakuję do następnego,
    -- po zakończeniu przeglądania włączam filtr, który wyłącza wyświetlanie nieoznaczonych zdjęć, Ctrl+a, delete.
    -- jeśli trzeba, powtarzam procedurę, która trwa teraz ułamek poprzedniego czasu, tylko stosuję odwrotne zaznaczanie ("1" dostają teraz zdjęcia do wyrzucenia i później również odwrotnym filtrem przygotowuję je do wyrzucenia).
    W geosetterze też można dodawać gwiazdki.
    Jeśli chodzi o konfigurację ekranów, to można np. na lewym miniaturki, na środkowym zdjęcie, a na prawym mapę. Przy dwóch na przykład na jednym miniaturki, a na drugim mapę i podgląd.

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta
    2. Tagowanie. Gotowy, wstępny set dodaję dla wszystkich zdjęć z menu kontekstowego: moje dane, rok, etc. mam w szablonie. Potem szybko EDIT i dodaję tytuł i opis wydarzenia i ewentualnie słowa kluczowe.
    Można w geosetterze z automatu dodać do każdego zdjęcia wybrane tagi, ale ja mam z automatu wpisane je w dedykowanych polach - w nagłówku jest na to osobne miejsce niż tagi. Oczywiście tagi z automatu też można dodać.
    Lokalizacja, poza współrzędnymi, też ma dedykowane pola w nagłówku na kraj, strefę czasową, region itp. Można z automatu dodać je również do tagów, ale ja robię tylko kraj i miasto. Czyli np. zdjęcie z Amsterdamu dostaje z automatu kraj, region, miasto, wysokość n.p.m., strefę czasową, a na podstawie tego z automatu do tagów dopisywane jest tylko Holandia i Amsterdam.

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta
    3. Geotagowanie. Jeśli impreza w jednym miejscu, to wiadomo – szybka sprawa. Tym bardziej, że nie korzystam z automatów zapisujących ślad, żeby je później synchronizować ze zdjęciami. Większość tego co fotografuję, odbywa się w jednym lub maks kilku miejscach na daną sesję, więc nie mam problemu z ręcznym geotagowaniem.
    Ja różnie, ale tak 60% mam ze śladu gpx, 40% ręcznie. W geosetterze oczywiście działa i to i to.

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta
    Takim sposobem, bez uruchamiania dodatkowego softu, mogłem sprawnie i szybko przygotować NEF-y do właściwej pracy. Brak obsługi Unicode też jest jakimś argumentem przeciw ViewNX, jednak ja "od zawsze" stosuję zasadę unikania znaków spoza podstawowej tablicy, do m.in. nazywania plików, katalogów, etc., więc i w IPTC mi to nie przeszkadza. Niemniej, dobrze, że jeszcze taki program istnieje. Czekam na taką możliwość w CaptureOne, chociaż podejrzewam, że jeśli nawet geotagging wprowadzą, to będzie też bazował na osobnych plikach XML.
    No to wydaje mi się, że geosetter spełnia wszystkie wytyczne. U mnie z czasem korzystałem więcej i więcej, aż całkiem porzuciłem programy do katalogowania od Nikona.
    Co do polskich znaków to też staram się nie używać, ale akurat tzw. odwrotny geotagging korzysta z wielu niestandardowych znaków, np ostatnio w Niemczach czy Francji. Teraz mam pewność, że cokolwiek w pliku nie zapiszę, wyświetlać się będzie poprawnie w każdym programie i na każdej platformie.

    A co do CaptureOne to można być raczej pewnym, teraz taki trend w branży. W pewnym sensie uwiązuje to też do softu danego producenta, bo jak ktoś latami tagował w Lightroomie czy w iPhoto to teraz prędzej zapłaci za nową wersję niż będzie od nowa przerabiał tysiące albo i dziesiątki tysięcy plików. Ja po nauczce z iPhoto już nigdy przenigdy nie zapisywałem dodatkowych danych w osobnym pliku.
    duzy brzydki nikon i mala ladna sigma dp1

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igsux3 Zobacz posta
    Ja po nauczce z iPhoto już nigdy przenigdy nie zapisywałem dodatkowych danych w osobnym pliku.
    No i to jest właśnie clue mojej niechęci do naginania się do jednego "standardu". Lata mijają, człowiek zmienia zdanie / opinie, co innego zaczyna uważać za dobre (w kwestii softu), firmy i ich programy upadają, człowiek zmienia stajnię sprzętową, a co za tym idzie – również brandowy soft, itd. Jest wiele możliwości, że takie bezkrytyczne dostosowanie się do zmian, może się za lat kilka zemścić. A ja lubię mieć porządek w archiwum, i do tego przewidywać potencjalne problemy. Dlatego też nigdy nie kusiły mnie te wirtualne biblioteki w kombajnach do obróbki zdjęć. Może i przy zmianie na inne narzędzie znajdzie się, co będzie potrafiło przekonwertować taką bazę, ale jeśli jednak nie? Tyle pracy, jak psu w d... Wolę mieć to zapisane w RAW-ach, a od biedy, przy zmianie softu do katalogowania, po prostu zindeksować zbiór raz na kilka lub naście lat.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Osadzanie zdjęć na mapie
    By Me_how in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-07-2017, 23:41
  2. hurtowa zmiana daty w nefach
    By Tommy in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-10-2012, 22:24
  3. osadzanie jako smart objects rawów w psd
    By !aczkolwiek in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17-01-2012, 12:58
  4. Współrzędne GPS w NEFach
    By elip in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18-01-2011, 12:30
  5. praktyczna zmiana balansu bieli na NEFach
    By fjerzy in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15-07-2008, 21:38

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •