Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 55
  1. #1

    Domyślnie Jak z fotografii zrobić biznes?

    Jest bardzo dużo poradników jak robić zdjęcia, jak błyskać, jak obrabiać, jaki sprzęt kupić itp. Brakuje mi wiedzy, poradnika jak z fotografii zrobić biznes i na nim zarabiać. Zdjęcia robię od kilku lat, a od dwóch staram się na tym trochę zarobić. Szukam różnych pomysłów jak pozyskiwać klientów. Jak i gdzie się reklamować. Proszę o darowanie sobie komentarzy rób lepsze zdjęcia itp (nie chce tu polemiki o samych zdjęciach jako takich, bo takich tematów jest dużo) lub "poczta pantoflowa" to najlepsza reklama. Robiłem 12 lat budowlankę nie dając nigdy ogłoszenia, a czasami musiałem odmawiać zlecenia, bo brakło mi mocy przerobowej. Wiec wiem jak działa poczta pantoflowa. Ale, za nim zacznie działać to klienta trzeba pozyskać inaczej.

    Swoją reklamę głównie opieram na Adwords i własnej stronie www. Staram się dużo uczyć o pozycjonowaniu. Oglądam poradniki typu internetowe rewolucje itp. Swoją reklamę i stronę podzieliłem na 4 działy i różnie się reklamuję do różnego rodzaju fotografii. Może ktoś ma inny na to pomysł. Mnie jak na razie daje to pewien ład

    I Profesjonalne sesje zdjęciowe
    1,2,3 To sesje dla kobiet, mężczyzn i par.

    Główna reklama tutaj to Adwords, a pomocnicza portal Trójmiasto. FB jakoś nie lubię. Jak widzę post typu poszukuje fotografa i w ciągu godziny 50 chętnych to sobie odpuszczam dopisywanie się do listy. Jedyne sesje w tej materi jakie robie to głównie jako prezenty dla drugiej osoby, lub młode kobiety. Trudno mi znaleźć kogoś kto by potrzebował sesje typu beauty.

    4 Wspomnienie z wakacji.

    To sesja dla osób spoza trójmiasta, którzy chcą mieć fajną pamiątkę. A jednocześnie kogoś, kto coś potrafi pokazać i opowiedzieć o okolicy. Rozważam też wystawieniem się z jakimś tłem i lampami w okolicy molo w Sopocie i robienia coś w stylu pocztówek turystom.

    5 Sesja artystyczna.

    Na nią jedynych klientów, jakich miewam to z szkół wizażu. Dziewczyny na koniec szkoły muszą wykonać prace i pokazać ja do oceny. Już kilka takich sesji wykonałem i zawsze to dobra zabawa, a i zdjęcia wychodzą bardzo ciekawe wizualnie. Jak znajdę wolną chwilę, chce odwiedzić kilka szkół i zapraszać dziewczyny do studia na darmową sesję pokazową. Coś w rodzaju warsztatów, gdzie zobaczą jak to, co malują na twarzach modelek wygląda później na zdjęciach. Liczę, że po takiej sesji jak przyjdzie czas egzaminu, to się zgłoszą do mnie

    II Sesje ciążowe, noworodkowe i rodzinne.
    Najbardziej jak na razie dochodowa dziedzina zdjęć, jakie robie. Łatwo mi tu sprecyzować klienta i go szukać
    1 Sesje ciążowe.

    Oczywiście Adwords i Trójmiasto. W wolnej chwili muszę jeszcze zrobić reklamę na olx i allegro. Podpisałem też umowę ze szkołami rodzenia, gdzie rozdają moje zaproszenie na darmową godzinną sesje, po której klientka otrzyma dwa zdjęcia. Na razie to początek współpracy, więc nie wiem, co z tego wyjdzie. Liczę, że przyszłe mamy poza tymi dwoma darmowymi zakupią coś więcej.

    2 Sesje noworodkowe.
    Mam sporo sprzętu i ubranek do tych sesji, ale po kilku zaczynam uważać, że jednak to nie moja dziedzina. Brak mi pomysłów na układanie małego, małej modelki. Obejrzałem sporo filmików na YT, ale dalej nie wychodzi to, co bym chciał. Będę jeszcze się uczył i podejmę kilka prób. Zobaczę co wyjdzie.

    3,4,5 Sesje dziecięce, rodzinne, z dziadkami.
    Adwords i trójmiasto. Liczę też, że kiedyś jakaś część mam z sesji ciążowych wróci

    III Sesje biznesowe, CV, obiektów i reklamowe.
    Tu też miewam trochę klientów. Działa wykupiona pozycja na Trójmieście i Adwordsy. Plusem jest posiadanie studia i bycie Vatowcem.

    1 Sesje biznesowe i CV
    Standardowo Adwords i Trójmiasto. Pisałem też do firm zajmujących się pisaniem CV i niby ktoś tam odpisał, że będzie polecał, ale nie bardzo to działa.

    2 Sesje produktowe.
    Tu mam mały problem, bo niestety jest coraz mniej firm coś produkujących. Jak już mi się jakaś znajdzie to jest na początku swojej drogi i chcą półdarmo, bo dopiero rozkręcają biznes.

    3 Sesje reklamowe
    Podobnie jak wyżej, z tą różnicą, że tu też usługi się liczą. Dzięki temu trochę łatwiej o klienta. Pod koniec roku jest akcja zróbmy kalendarz. Już w jednej takiej brałem udział dla Centrum Heffnera w Sopocie. W tym roku zamierzam wcześniej rozesłać oferty do kilku firm.

    4 Sesje obiektów
    Tu rynek napędza wynajem krótko terminowy, który w trójmieście ma się całkiem dobrze. Trochę muszę jeszcze posiedzieć nad reklamą w tej dziedzinie i napisać do kilku osób zajmujących się tym biznesem. W planie jest też napisanie do biur nieruchomości, by nakłaniały klientów do zrobienia dobrych zdjęć mieszkań na sprzedaż lub wynajem. Biura mają dobre fotki więc oferta ich, jest bardziej profesjonalna i bardziej widoczna, a właściciel mieszkania często szybciej sprzedane lub wynajęte. Miesiąc czynszu spokojnie pokrywa koszt takiej sesji.

    5 Wirtualne Spacery
    W to wszedłem głównie przez kolegę, który robi strony internetowe i miał mi podsyłać klientów. Kupiłem statyw ( z tego akurat się bardzo cieszę) głowicę i obiektyw. Wydałem 3500 i dwa spacery, jakie zrobiłem, sam sobie zorganizowałem i niestety za darmo. No nie całkiem, bo w Słonym karmelu dostałem w zamian vouchery na lody Temat przeze mnie zaniedbany od czasu zmian, jakie wprowadziło Google. Nie wiem, czy dalej będę coś tu próbował.

    IV Wesela, chrzciny, imprezy

    1 Wesela
    Temat rzeka i na pewno tu wiele mogę się nauczyć. Bardzo liczę o pomoc w tej dziedzinie. Jak na razie rozbijam się o brak portfolio. Mam kilka zdjęć z wesel, ale jako gość i sprzed kilku lat, gdzie moja wiedza i umiejętności oraz sprzęt były dużo gorsze. Rozważam reklamę w takich portalach jak wesele z klasą itp. Ale nie wiem, czy ma sens nie mając portfolio. Niestety jakoś pary mają mniemanie, że jak ktoś nie ma zdjęć z takich imprez to zapewne nie umie ich rodzić. Szukam też kogoś z kim mógłbym iść jako drugi fotograf. Zastanawiam się też na daniu ogłoszenia, że wykonam zdjęcia w zamian za opłacenie foto książki z reportażu weselnego. Mam takie trzy, za sprawą uprzejmości i nie kompetencji Saal Digital. Byłą akcja kuponów na foto książkę i tak dostałem pierwszą a dwie kolejne z reklamacji, bo zawsze coś skopali. Są one głównie ze zdjęciami rodzinnymi, ciążowymi itp. Całkiem dobrze się sprawują i staram się je podrzucać w różne miejsca. Szukam podpowiedzi jak pozyskiwać klientów na reportaże ślubne.

    2,3 Chrzest, komunia
    Tu głównie Adwords w danym okresie. Zastanawiam się tez na postawienie tła i lamp przy okazji jakiejś komunii i robieniu fotek na zasadzie może ktoś kupi. Ale, też nie chce wchodzić z butami fotografom, którzy obsługują taką imprezę. Muszę szybko to przeanalizować, bo komunie zaraz się zaczną.

    4 Foto reportaż
    Tu głównie działa reklama z Trójmiasta, a dokładniej wykupiona pozycja. Klient okazjonalny, ale zawsze coś

    5 Imprezy sportowe
    Nie mam pojęcia jak zarobić na tej dziedzinie. Chodziłem na mecze Vistalu (bo od byłego prezesa Vistalu miałem karnety Vpi na cały sezon), ale Vistal nie jest zainteresowany zdjęciami, a klub kibica prowadzi gość co sam swoje fotki tam wrzuca, wiec tym bardziej moich nie chce. Nie oceniając też nikogo, ale mam kalendarz Vistalu i zdjęcia są mega słabe. Niestety fotografa nie zmianą, bo to układy koleżeńskie. Chodziłem też na amatorskie rajdy samochodowe. Głowowie, bo wujek się w takich ściga. Fajne imprezy fajni ludzie, ale fotek im nie sprzedaż. Sport bez sponsorów. Chłopaki sami muszą przerabiać swoje samochody i zawsze mają coś do zrobienia, więc na zdjęcia już nie bardzo wystarcza. Niestety drogi sport. Kolejny temat to koncerty. Nie mam pojęcia jak znaleźć klienta na takie zdjęcia. Kto by chciał je kupować?

    Jest jeszcze sporo różnych rodzajów zdjęć, z którymi nie mam do czynienia i tym bardziej nie wiem jak pozyskać klienta.
    Fotografia krajobrazowa i zwierząt. Widuję masę fajnych zdjęć, ale zastanawiam się zawsze czy to tylko hobby, czy się da to jakoś sprzedać.
    Fotografia na Stocki. Kiedyś próbowałem, ale to nie dla mnie.
    Zdjęć do dowodów (mimo że często o to ktoś dzwoni) nie chce robić.

    Mam w głowie jeszcze pomysły na reklamę na trojlebusach i autobusach, na bilbordzie itp. Mam też plakaty i ulotki. Plakaty staram się czasami zawiesić w jakimś sklepie za zgodą itp, a ulotki zostawić w miejscach gdzie, ktoś sam weźmie jak będzie zainteresowany. Rozdawanie to raczej wywalanie kasy w błoto.

    Kończąc. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły na reklamę i pozyskiwanie klientów. Może komuś będzie się chciało opisać swoje doświadczenia i umiejętności. Myślę, że sporo osób mogłoby skorzystać z takiej wiedzy, a ja na pewno
    D810, D4, Z6 Nikory 14-24, 24-70, 70-200, 14-30S, 24-70S Sigmy Art 35, 85, 105. 3x Reporter TTL200, SB900 i kilka YG, Ronin S, Ninja Flame, Tascam70d, Saramonic UwMic9

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Transparenty z reklamą na protestach w stolicy, trafisz wtedy do newsów w mediach.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Transparenty z reklamą na protestach w stolicy, trafisz wtedy do newsów w mediach.
    Lepsza biało-czerwona flaga z nazwą firmy na zawodach w skokach narciarskich. Oglądalność większa. Pudliszki już ze 4 sezony tak jadą

  4. #4

    Domyślnie

    Właśnie przez takie nic nie wnoszące wypowiedzi większość wątków na tym forum się tak źle czyta.
    D810, D4, Z6 Nikory 14-24, 24-70, 70-200, 14-30S, 24-70S Sigmy Art 35, 85, 105. 3x Reporter TTL200, SB900 i kilka YG, Ronin S, Ninja Flame, Tascam70d, Saramonic UwMic9

  5. #5

    Domyślnie

    Widzisz, bo zadajesz pytania nie tam, gdzie trzeba. Jestem uczestnikiem tego forum wystarczająco dużo czasu żeby wiedzieć, że na tego typu pytania - które nota bene dość dobrze opisałeś i jasno sprecyzowałeś oczekiwania - tu na pewno odpowiedzi nie znajdziesz. Takie czasy - i tak wystarczająco ciężko doprosić się tu jakichś podpowiedzi stricte fotograficznych, a o sprawach biznesowych to w ogóle trzeba zapomnieć.

    Jak ktoś umiał zrobić z tego hobby biznes - to na ogół siedzi cicho (o tych sprawach), jak nie umiał a tylko mu się zdaje bo miał dawniej parę zleceń - to robi z siebie bóg wie co, udaje że zarabia miliony, gra znawcę takiego - że bez kija nie przystępuj, a głupkowato komentuje wszystko co znajdzie poczynając od kwoty 20 złotych za zlecenie... Ślubniacy, to osobna grupa, tam Ci powiedzą tylko co lepsze: Sigma Art czy Nikkor, z tym że ani jednego często nie mając.

    Na Twoim miejscu nie liczyłbym na jakiekolwiek poważniejsze odpowiedzi, a już nastawianie się na to, że wyciągniesz stąd jakieś cenne wskazówki na przyszłość w tej materii - najszczerzej wątpię.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #6

    Domyślnie

    OK, więc teraz na poważnie. Twoja strona internetowa jest słaba. Myślę, że to ona skutecznie odpycha klientów od Twoich usług. Tekst napisany standardową nudną czcionką. Dużo czerni i jakiś dziwnych tekstur w tle. Do tego sporo linków w głównym menu i zdecydowanie zbyt dużo w podmenu - struktura strony bardzo zagmatwana. Pewnie zrobiłeś tą stronę sam w jakimś dziwnym generatorze on-line. Wpisz sobie w google hasło "fotograf" i przejrzyj kilka pierwszych wyników. Zobaczysz strony na ktorych jest minimum grafiki - najczęściej białe tło, tekst zapisany ładnymi ozdobnymi i jednocześnie czytelnymi czcionkaki, 3-4 pozycje w menu. Dodatkowo opisy zdjęć w postaci mikrofotobloga, gdzie autor przybliża sylwetkę osób widocznych na zdjęciu - to bardzo fajny zabieg, który dodaje fotografowi ludzkiej twarzy dzięki przekazanym emocjom. Przykładowo: jest zdjęcie chłopca w jakiejś rurze, a ja chciałbym wiedzieć jak ten chłopiec ma na imię, może w przyszłości chce zostać kosmonautą, czy miał tremę przed sesją. Generalnie to tyle.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Jestem pod wrażeniem jak dużo pracy wkładasz w reklamę swojej działalności, szacunek. Sporo osób odebrało Twój wątek tylko jako pytanie a to jest przecież też poradnik.

    Być może próba opanowania prawie każdej dziedziny fotografii to jest jakiś pomysł ale nie jestem przekonany, być może dlatego że sam obrałem wąską specjalizację. Nie bagatelizowałbym roli Fajsbuka, fachowcy radzą by budować tam społeczność a w przypadku tak szerokiego grona odbiorców jak Twój ma to sens. Nie wiem czy wrzucasz zdjęcia tu na forum, ale zauważyłem, że nawet w takim miejscu może to zadziałać. Zdarzyło się, że ktoś zauważył co i jak robię przez Nikoniarzy.
    aparat i dużo światła | Mój Blogasek | Portfolio

  8. #8

    Domyślnie

    fido83
    Strona nie była wykonana w jakimś dziwnym generatorze on-line. A gdyby nawet to dla klienta to nie ma znaczenia a jedynie dla wyszukiwarki i pozycjonowania. Sory nie zamierzam mieć też białej mdłej strony, bo taką ma większość. Ogólnie strona jest cały czas poprawiana i staram się co jakiś czas coś usprawniać. Czcionkę może zmienię, choć podstawą jest dla mnie czytelność. Nie lubię mega zawijasów, których nie da się czytać. Co do strony w formie mikrofotobloga to widziałem kilka takich i nie da się znaleźć tam żadnej istotnej informacji typu ceny, oferty itp. Staram się coś takiego wprowadzać w formie felietonów i mam już kilka tekstów przygotowanych, ale to wszystko wymaga czasu i będzie się pojawiało z czasem. Ma to duże znaczenie dla pozycjonowania strony i dla tego chcę to robić.

    Trudnoonazwane
    Dziękuje za miłe słowa. Też nie jestem w pełni przekonany, by ogarniać tyle dziedzin. Wynika to, jak na razie z faktu, że próbuje wszystkiego, aby zobaczyć co mi się podoba a co nie. Dzięki temu już wiem, że sesje noworodkowe to raczej nie dla mnie . Jestem na początku drogi i wiem, że mam sporo do poprawienia w samych zdjęciach i swoim warsztacie. Staram się uczyć na ile to jest możliwe. W tym wątku staram się uzyskać nowe pomysły na pozyskiwanie klientów. Np. plakaty można wieszać w różnych miejscach, ale nie zawsze co coś daje. Dwa dni przed tłustym czwartkiem kupiłem kawę i poszedłem do najbardziej znanej cukierni w Gdyni. Dzięki temu w tłusty czwartek mój plakat widziało dużo osób. Kolejka czasami miała długość 100m .
    Kolejny nowy pomysł przyszedł mi podczas ostatniej sesji dla fundacji ADAPA. Podczas swojego balu rozdawali kalendarze. Pozwoliłem sobie obejrzeć go i nie było tam żadnego zdjęcia bezpośrednio związanego z samą fundacją i podopiecznymi. Zaproponowałem, że pomogę im wykonać na przyszły rok nowy kalendarz i że część zdjęć mogliby wykonać sami podopieczni. Kalendarz ma spory nakład, więc byłby dobrą reklamą.
    Kolejny pomysł należy do mojej żony. Opracować całą serię zdjęć o tematyce kobiety karmiącej i starać się zrobić z tego małą kampanię. Jest szansa, że udałoby się zrobić wystawę takich zdjęć w kole kultury. Temat dla mnie dość daleki, ale czasem myślę nad wykonaniem i układam sobie pomysły w głowie.
    D810, D4, Z6 Nikory 14-24, 24-70, 70-200, 14-30S, 24-70S Sigmy Art 35, 85, 105. 3x Reporter TTL200, SB900 i kilka YG, Ronin S, Ninja Flame, Tascam70d, Saramonic UwMic9

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Obecnie wielu ignoruje fejsbuka albo podchodzi do niego jako tylko wizytówka żeby było, a przecież płatna reklama u nich ma niesamowity zasięg ponieważ jest wyciągana w wynikach wyszukiwania wszędzie.
    Dodatkowo można sprzedawać na fejsie i coś rozdawać za darmo, możliwości wiele.
    Klient tez chce znać ceny/koszty, a to wymaga pewnego "otwarcia" się ze swoją ofertą ale to tez marketing, zawyżone ceny i wieczne promocje, obniżki, kupony zniżkowe, bonusy darmowe itd, to przyciąga, ludzie chętniej kupują coś za 140zł -40% niż za 100zł bez promocji

  10. #10

    Domyślnie

    Ja tylko nieśmiało zauważę, że 140 zł - 40% = 84 zł a nie 100, więc z tymi promocjami trzeba uważać.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Czy to był dobry biznes?
    By misiek_yogi in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11-11-2010, 22:56
  2. Szklarniany biznes plan
    By Sendilkelm in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 05-05-2010, 09:49
  3. Jak zrobic, ustawic aparat, zeby zrobic takie zdjecie
    By blu-ray84 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 20-02-2009, 15:49
  4. Propozycja dla kogoś kto ma własny biznes (business) w W-wie
    By haszz in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11-02-2008, 00:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •