Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Ustawienia manualne P900

    Chodzi o to że w manualnych ustawieniach wszystkich parametrów P900 jestem totalnie zielony (ogólnie fotografii także , jestem początkujący)
    Muszę zrobić zdjęcia pomieszczenia z dwoma różnymi źródłami światła (jedno jest jaśniejsze , drugie ciemniejsze) .
    Zdjęcia będą samego pomieszczenia nie źródła oświetlenia.
    I teraz jakie ustawienia do tego dobrać aby był jak najbardziej "rzeczywisty" stan oświetlenia pomieszczenia (zwykły pokój ok 20mkw). Chodzi o to jak robię zdjęcia automatem to tego po prostu nie widać . No i muszę także określić jakie parametry ustawiłem na sztywno w aparacie , muszą być jednakowe dla oby dwóch źródeł oświetlenia ale mam nadzieje że będzie widoczna różnica.
    Mam nadzieje że rozumiecie mnie o co chodzi .

  2. #2

    Domyślnie

    Należy takie dobrać, aby było dobrze....

    Nikt ci więcej nie powie, bo nikt nie jest wróżką, aby wiedzieć o jakim pomieszczeniu, z jakim światłem, ani co chcesz dokładnie osiągnąć.
    Poza tym to co piszesz się nie trzyma kupy... Skoro mowa o zdjęciu, to nie ma znaczenia ile źródeł światła, parametry zawsze będą jednakowe dla wszystkich źródeł.
    No i mowa o zdjęciu - aparat nie widzi tak jak człowiek. Nie da się od tak zrobić zdjęcia aby było tak jak widzi człowiek.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Odpowiedź znalazłem na forum z latarkami
    Chciałem uzyskać informacje jakie parametry ustawić aby uzyskać coś w tym stylu jak na poniższym gifie i zdjęciu , no i się udało , o to właśnie mi chodziło .

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	K50vn-K70-TN40.gif
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	519,9 KB
ID:	4503

    Camera-settings: ISO100, F/2.7, WB daylight, 4 sec, 35mm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ea70a4b98ce38d4411d4120462c760cb.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	1,01 MB
ID:	4504

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Poza tym to co piszesz się nie trzyma kupy... Skoro mowa o zdjęciu, to nie ma znaczenia ile źródeł światła, parametry zawsze będą jednakowe dla wszystkich źródeł.
    Napisałem o trybie automatycznym a żeby parametry zdjęć się nie zmieniły trzeba je manualnie ustawić, w trybie automatycznym jak sama nazwa wskazuje automat dobiera parametry. Odnoszę wrażenie że nie do końca zrozumiałeś moje pytanie.

  4. #4

    Domyślnie

    Piszesz ogólnikami a oczekujesz konkretów. Żeby otrzymać jakąś poradę to trzeba sformułować pytanie w sposób który umożliwi nawiązanie kontaktu w obszarze który cię interesuje. Po ostatnim poście wiadomo tylko tyle, że już wiesz, że automat nie ustawi aparatu tak jak sobie wyobraziłeś. Bez podstaw wiedzy z fotografii trudno będzie Ci pomóc. Scena jest statyczna, więc ustaw przysłonę np. na F5.6 i zmieniaj czas, ale obawiam się, że efekt "prosto z puszki" może być niezadowalający.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Piszesz ogólnikami a oczekujesz konkretów. Żeby otrzymać jakąś poradę to trzeba sformułować pytanie w sposób który umożliwi nawiązanie kontaktu w obszarze który cię interesuje. Po ostatnim poście wiadomo tylko tyle, że już wiesz, że automat nie ustawi aparatu tak jak sobie wyobraziłeś. Bez podstaw wiedzy z fotografii trudno będzie Ci pomóc. Scena jest statyczna, więc ustaw przysłonę np. na F5.6 i zmieniaj czas, ale obawiam się, że efekt "prosto z puszki" może być niezadowalający.
    Ale mój ostatni post to jest rozwiązanie mojego pytania, odpowiedzi są na zdjęciach.

    Mniej więcej iso 80-100 , 4-5s, F2.7

    Oczywiście nie są to zapewne idealne ustawienia do tego czego potrzebuję ale daje mi to mniej więcej zakres w jakim powinienem się poruszać. Więcej nikt mi tu już nie pomoże gdyż najpierw muszę opanować podstawy.
    Zadałem pytanie na forum bo zdjęcia potrzebowałem wykonać w trybie natychmiastowym .
    Co do samego pytania wydawało mi się jasne a okazało się nie zrozumiałe, moja wina.

  6. #6

    Domyślnie

    Na Twoim miejscu nie trzymalbym się tak sztywno parametrów, które podales.
    Możesz trafić na inne warunki i uzyskać inny efekt.

    Zrób tak. Balans bieli niech będzie na auto. Pomiar światła matrycowy, nie wiem czy w kompaktach jest auto pomiar światła, chyba nie.
    W każdym razie ma być cały czas jeden pomiar swiatla-najlepiej matrycowy.
    Teraz dajesz aparat w tryb M.
    I stawiasz np ISO 100/200, F5.6 i obserwując drabinke swiatlomierza ustawiasz czas żeby zdjecie było lekko przeswietlone czyli np czas 1/30.
    Potem skracasz czas naświetlania tak żeby drabinka swiatlomierza była na 0.
    Czyli np 1/40. Potem jeszcze bardziej skracasz czas żeby zdjęcie było lekko niedoswietlone czyli np 1/50.
    Wybierasz zdjęcie, które Ci pasuje.
    Możesz też zamiast 3 zdjęć zrobić 5 żeby mieć większy wybór.
    1 zdjęcie bardziej niedoswietlone
    2 zdjęcie trochę niedoswietlone
    3 zdjęcie naświetlanie na 0
    4 zdjęcie trochę przeswietlone
    5 zdjęcie bardziej przeswietlone

    Możesz też ustawić czas na sztywno i zmieniać przysłone od np F2.8 do F6.3.
    Czyli zwiększasz otwór przysłony a co za tym ilość światła.

    W obu przypadkach ważne jest to żebyś obserwował drabinie swiatlomierza.
    I przechodził od wychywychylenia na minus poprzez zero do wychylenia na plus.

    Trochę poeksperymentujesz i powinieneś wyczuć temat
    Ostatnio edytowane przez krzysztofz24 ; 05-02-2018 o 17:56
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    Na Twoim miejscu nie trzymalbym się tak sztywno parametrów, które podales.
    Możesz trafić na inne warunki i uzyskać inny efekt.

    Zrób tak. Balans bieli niech będzie na auto. Pomiar światła matrycowy, nie wiem czy w kompaktach jest auto pomiar światła, chyba nie.
    W każdym razie ma być cały czas jeden pomiar swiatla-najlepiej matrycowy.
    Teraz dajesz aparat w tryb M.
    I stawiasz np ISO 100/200, F5.6 i obserwując drabinke swiatlomierza ustawiasz czas żeby zdjecie było lekko przeswietlone czyli np czas 1/30.
    Potem skracasz czas naświetlania tak żeby drabinka swiatlomierza była na 0.
    Czyli np 1/40. Potem jeszcze bardziej skracasz czas żeby zdjęcie było lekko niedoswietlone czyli np 1/50.
    Wybierasz zdjęcie, które Ci pasuje.
    Możesz też zamiast 3 zdjęć zrobić 5 żeby mieć większy wybór.
    1 zdjęcie bardziej niedoswietlone
    2 zdjęcie trochę niedoswietlone
    3 zdjęcie naświetlanie na 0
    4 zdjęcie trochę przeswietlone
    5 zdjęcie bardziej przeswietlone

    Możesz też ustawić czas na sztywno i zmieniać przysłone od np F2.8 do F6.3.
    Czyli zwiększasz otwór przysłony a co za tym ilość światła.

    W obu przypadkach ważne jest to żebyś obserwował drabinie swiatlomierza.
    I przechodził od wychywychylenia na minus poprzez zero do wychylenia na plus.

    Trochę poeksperymentujesz i powinieneś wyczuć temat
    Dziękuję bardzo !!

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 01-02-2017, 22:02
  2. D5100 - Manualne ustawienia video
    By Morteusz in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 16-09-2014, 17:43
  3. Ustawienia manualne - SKOKI DO WODY
    By .N.K.N. in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-06-2011, 11:18
  4. Ustawienia manualne
    By Romanesku in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-01-2010, 16:52
  5. Metz 48 i D90 - manualne ustawienia CLS
    By robitak in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-12-2009, 20:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •