Close

Strona 4 z 7 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 63
  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    No dobra, zatem jak na m4/3 uzyskać portret taki sam jak na pełnej klatce z obiektywem 85mm f/1.4 ?
    Chyba wystarczy 170mm 1.0

  2. #32

    Domyślnie

    Na całe szczęście świat nie kończy się na portretach mniejszych czy większych z głębią ostrości na rzęsę albo dwa piksele... potrzeby odbiorców są różne. Zresztą jak znowu dramatycznie wzrasta ta głębia ostrości w m4/3? z dwóch milimetrów do trzech ? Ilu ludzi zobaczy wogle różnicę jakim co szkłem było robione czy aparatem - garstka zawodowców pewnie udzielających się tu na forum a i to nie wszyscy... reszcie się będzie podobać albo nie i nikt pytał nie będzie "na jakim garnku kucharz to gotował"
    D300s D750 D5500 EPL5 z kitem NEX5 w rezerwie

  3. #33
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    No to przykład, taki portret pełna klatka 1.4/85mm w odległości 3m daje mam jakieś ~10cm głębie i piękną separacje tła, no i teraz m4/3 przy zachowaniu odległości trzeba by użyć coś koło 40mm ale wtedy tło mamy wyraźne, no to zwiększmy odległość i ogniskowa niech będzie 85mm, powstaje za duża głębia, no to dajny jakieś tele ale wtedy znowu trzeba by przez cały stadion portret robić, a tło i głebia nadal nie taka jak się chce.
    To jest nie tylko teoretyzowanie.
    Każdy sprzęt trzeba kupować świadomie, po co mi męczyć się z pełną klatka i jasną portretówką jeśli robię fotki ładnych wyraźnych widoczków albo pstrykam jakieś fotki na allegro ?
    Nie da sie zastąpić jednego czy drugiego sprzętu innym, kazdy ma swoje plusy i minusy, a na koniec wpada sąsiad z video z szajsunga i z pieknymi widoczkami z cypru

  4. #34

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Więc głębia z obiektywu 75 na olku będzie taka sama jak obiektywu 75 na ff z tym żę na olku kąt widzenia odpowiada ogniskowej 150.

    Jesli coś pokręciłem to poprawcie ale ogólnie zasada jest chyba taka jak napisałem.
    Tak jest, tylko ta zasada nie uwzględnia odległości od fotografowanego obiektu. 75-tką na FF zrobisz zdjęcie całej postaci i uda Ci się ją odseparować od tła (przy założeniu, że mamy do czynienia z w miarę jasnym obiektywem), a żeby zmieścić całą postać w kadrze przy 75 mm na 4/3 musisz cofnąć o parę kroków, bo wymusza to kąt widzenia. A wzrost odległości wiąże się z większą głębią ostrości. Rozmycie tła może się wtedy okazać znikome.

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    No dobra, zatem jak na m4/3 uzyskać portret taki sam jak na pełnej klatce z obiektywem 85mm f/1.4 ?
    A musi być taki sam? Kto robi portrety ten wie, że kluczem do dobrego zdjęcia wcale nie jest ustawienie modelki/modela na tle śmietnika i użycie jak największej matrycy i najjaśniejszego obiektywu, żeby tylko zamazać cały ten syf z tyłu, włącznie z czubkiem nosa i uszami. Dla niektórych to nie do pojęcia, ale małą GO w portrecie stosuje się po to, żeby odwrócić uwagę widza od tła, a skupić ją na fotografowanej osobie, a nie żeby brandzlować się w wyścigu o to, kto bardziej rozmemła rzęsy. GO powinna być taka, żeby umożliwić uzyskanie właściwego efektu, do czego w wielu przypadkach (zaryzykowałbym stwierdzenie, że nawet we wszystkich, ale pewnie zrobiłaby się tu gównoburza) 85 f/1,4 na FF wcale nie jest wymagane. Dalsze zmniejszanie GO to już zabawa dla fetyszystów.

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Nie da sie zastąpić jednego czy drugiego sprzętu innym...
    W fotografii nie ma czegoś takiego, jak "nie da się". Prawie wszystko się da. Kwestia tylko tego, jak dużo włożysz w to wiedzy, czasu, pieniędzy i, przede wszystkim, talentu.
    Ostatnio edytowane przez epicure ; 05-02-2018 o 15:54
    www.sarwinski.coml | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  5. #35
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Dyskusja dotyczy błędnego założenia że powierzchnia matryc nie gra roli, chodzi o konkretne techniczne parametry i efekt końcowy z tym związany.

  6. #36

    Domyślnie

    Moim zdaniem pełna klatka jest dużo uniwersalniejsza niż m 4/3. I nie chodzi mi o portrety z bardzo małą głębią ostrości. Prosty przykład: sony a7 z kitem - kosztuje ok 4000zł, dostajemy 28-70 3,5 - 5,6. Waga ok 750g. Odpowiednik m4/3 Olympus em 10 mk ii plus 12-40 2.8, czyli ekwiwalent 24-80 5,6. Cena ok 6500zł, waga podobna do zestawu Sony. Jeśli natomiast będziemy chcieli pobebłać fajnie tło zachowując w miarę uniwersalny kąt widzenia to do ff kupujemy tanią 50 1.8 i korzystamy do woli. W m4/3 trzeba już zainwestować kolejne niemałe pieniądze w szkło 25mm, które będzie bardzo jasne (min f1,4; chociaż i tak to nadal będzie pelnoklatkowe 2. i znowu ff jest tańsze i wcale nie większe. To takie moje refleksje

  7. #37

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez darekw1967r Zobacz posta
    Po prostu nie znasz mozliwosci systemu 4/3 i porownywanie go do najprostrzego kompaktu jest sporym naduzyciem
    Na Fuji X-T10 + 35/1.4 ladnie rozmyje tlo i na zuiko 75/1.8 tez ladnie rozmyje tlo
    Możesz jedynie uwierzyć na słowo - znam na tyle możliwości sprzętów fotograficznych, że pozwala mi to formułować takie a nie inne opinie. Ja w portrecie ledwo co, z bólem akceptuję to co daje mi matryca apsc więc naprawdę nie pisz mi, że nie wiem co w trawie piszczy bo ciężarówki tego złomu przerobiłem ...
    ... na nic sprzętu kupa gdy fotograf (_._) ...

  8. #38

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marcin90 Zobacz posta
    Moim zdaniem pełna klatka jest dużo uniwersalniejsza niż m 4/3. I nie chodzi mi o portrety z bardzo małą głębią ostrości. Prosty przykład: sony a7 z kitem - kosztuje ok 4000zł, dostajemy 28-70 3,5 - 5,6. Waga ok 750g. Odpowiednik m4/3 Olympus em 10 mk ii plus 12-40 2.8, czyli ekwiwalent 24-80 5,6. Cena ok 6500zł, waga podobna do zestawu Sony.
    Jeżeli chodzi o samą wagę i cenę i zachowanie GO, to takie porównanie ma sens. Jak chodzi nam jeszcze o takie drobnostki jak jakość danego szkła, albo puszki (a7 w pierwszej wersji ma sporo problemów z AF i inne choroby beta wersji) to sprawa wygląda trochę inaczej.

    Jak komuś nie zależy na możliwościach puszki, ale tylko matrycy, to ok a7 jest fajna, ale nie z ciemnozoomem.

  9. #39

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Dyskusja dotyczy błędnego założenia że powierzchnia matryc nie gra roli, chodzi o konkretne techniczne parametry i efekt końcowy z tym związany.
    Hę? A myślałem, że dyskusja dotyczy pytania, jakie zadał amator poszukujący sprzętu entry level (vide modele, które podał) - "coś małego na wycieczki w góry i nie tylko...", gdzie nikt nawet nie zapytał, ile chce wydać kasy i ile obiektywów dźwigać, za to już mu przeliczają GO na milimetry jakie uzyskałby na pełnej klatce z obiektywami f/1,4. Jedyne założenie (prawdopodobnie zupełnie bezpodstawne), jakie tu poczyniono jest takie, że autora wątku to w ogóle interesuje. Chłopak już tu pewnie nie wróci
    www.sarwinski.coml | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #40
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nie, ja odpowiadałem na toczącą się dyskusje odnośnie powierzchni matrycy i wpływu na ostateczny efekt, czyli OT.

Strona 4 z 7 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jaki bezlusterkowiec z teleobiektywem?
    By spiritus in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 19-06-2016, 10:06
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-06-2016, 10:25
  3. Jaki bezlusterkowiec wybrać?
    By Pumba in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 13-03-2015, 17:39
  4. Jaki bezlusterkowiec?
    By ichris in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 06-02-2015, 20:37
  5. Bezlusterkowiec, ale kurczaki jaki ?
    By Strus in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 57
    Ostatni post / autor: 18-12-2014, 21:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •