Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 2916

Wątek: Co wybrać?

Widok wątkowy

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #11

    Domyślnie

    Flemon1983, rozumiem, o czym piszesz.
    Trudno z Jackiem_Z się nie zgodzić, ale jak by nie było, lustrzankę już masz. Jak sadzę Twój problem powstał wtedy, kiedy zauważyłeś, że zakres do 55 jest za mały, a obiektyw nie zawsze spełnia to, co chcesz. Myślę, że na dziś w zoomach do D3100 lepszą zmianą będzie szerszy, w miarę niezły ale nie za drogi zoom. Nikkor 18-105mm f/3,5-5.6G ED VR lub 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR jak myślę, spełni Twoje oczekiwania. Zakresy powyżej to już tele, mało użyteczne na spacerach. 18-105 ma plastikowy bagnet, ale jest tani i niezły (miałem ten obiektyw przez kilka lat i wierz mi, że plastik był o.k. i nic sie nie działo, wytrzymał wiele), 18-140 równie fajny, jest ciut solidniejszy, z metalowym bagnetem. Z czasu, kiedy używałem D3300 zostawiłem sobie 18-140 i sam go do tej pory używam tam, gdzie nie po drodze mi z kilkoma obiektywami, np. na imprezach z pracy czy spacerach. W moim odczuciu tańsze zoomy o bardzo szerokich zakresach mają swoje słabości - zawsze jest "coś za coś" i nie ma co kupować "na wyrost".
    Stałkę kup wtedy, kiedy już będziesz wiedział, po co ci ona. Jest "trudniejszym" obiektywem; jeśli np. polubisz robienie portretów, np. dziecka, żony - kup stałkę do portretów, bo nie będzie lezała w szafce, tylko będzie używana. Jesli polubisz krajobrazy, architekturę, wnętrza w zastanym świetle - kup stałkę o szerszym kącie i jaśniejszą, itp. Obiektyw dobrze jest kupować wtedy, kiedy zrozumiesz, że Ci on jest naprawdę potrzebny. Wtedy wiesz, co Ci potrzebne i szukasz świadomie najlepszego w danym zakresie pod swoje możliwości finansowe. Popatrz, jakich zdjęć robisz najwięcej, jakie najchętniej i pomyśl, jakie bedziesz i chciałbyś robić. I dopiero wtedy pomyśl, jaka ogniskowa obiektywu do tego jest potrzebna wtedy szukaj takiej stałki, pomyśl, czy ważne jest, żeby miała stabilizację, czy nie, minimalna przysłona, w jakim świetle bedziesz z reguły robił nią zdjęcia, ze statywu czy nie itp. Nikt Ci nie doradzi, jaką swoją pierwszą stałkę kupić (jak piszesz - czy 35, czy 50 a moze 20), bo to zależy od tego, czego Ty po niej bedziesz oczekiwał, tj. do czego ona ma Ci służyć. Jak będziesz fotografował ptaki, to może stałka 300? Jak portrety, twarze, to może 50, 80 albo 105? Jak reporterskie zdjęcia to może... itp, itd...
    Pamiętaj, że obiektyw to tylko narzędzie, a nie cel sam w sobie. Niezaleznie od tego, czym robisz zdjęcie ważne jest, co z aparatu wyszło. Poszukiwanie obiektywu, przynajmniej u mnie, zawsze wynika z tego, że chcę wyrazic na zdjęciu coś, czego nie mogę tym sprzętem, który mam. Kiedyś np. na wakacjach lubiłem zwiedzać stare kościółki i robić zdjęcia wnetrz w zastanym świetle. Nie nosiłem statywu. Do tego musiałem mieć naprawdę "jasny" obiektyw o dość szerokim kącie. I wtedy kupiłem swoja pierwszą stałkę...
    Ostatnio edytowane przez Bushi ; 22-05-2017 o 13:09
    "Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem..." - Don McCullin

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •