Close

Strona 9 z 9 PierwszyPierwszy ... 789
Pokaż wyniki od 81 do 88 z 88
  1. #81
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Dlaczego nie chcesz ustawić w body, przecież to proste, ustawiasz i sprawdzasz, na początek sprawdź na małej odległości na pełnym otwarciu przysłony, rób zdjęcia np zadrukowanej kartki po katem tak gdzieś 45 stopni.

  2. #82
    Oszczędny w słowach Awatar krispike
    Dołączył
    04 2007
    Miasto
    Lubelszczyzna
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Dlaczego nie chcesz ustawić w body, przecież to proste, ustawiasz i sprawdzasz, na początek sprawdź na małej odległości na pełnym otwarciu przysłony, rób zdjęcia np zadrukowanej kartki po katem tak gdzieś 45 stopni.
    Nie no spróbuję. Z Sigmą kiedyś pomogło podciągnięcie do +15 to może w Nikkorach tym bardziej się sprawdzi.
    |D50|D300s|N18-70|N50/1.8|T17-50/2.8VC|SB-800|MF055XPro|
    "Wszystko, na co patrzysz w Twoim otoczeniu, powinno Cię cieszyć. A wszystko, co widzisz... to światło"

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krispike Zobacz posta
    Dobrze, że natrafiłem na ten wątek... Tak się składa że posiadam obie puszki o których tu mowa i od dłuższego czasu borykam się z ostrością w D610, który współpracował z Sigmą 24-35 f/2.0.
    Mimo przeprowadzonej kalibracji w Sigmie w Gdańsku nie przyniosło to zadowalających rezultatów…

    Poproszę Was o jakieś rady/sugestie co można zrobić aby „wyciągnąć” więcej z D610? Odesłać do serwisu Nikona, wgrać nowsze oprogramowanie? A może sprzedać i kupić np. D810?
    Kalibruje sie uklad konkretny puszka - obiektyw .
    po pewnym czasie w miare rosnacej liczby wyzwolen puszka sie dekalibruje.

    jesli kupisz nowy idealnie skalibrowany wedlug wzorca obiektyw , to czyms normalnym jest, ze ze stara puszka moze zle wspolpracowac jesli nie byla ona rekalibrowana.


    podstawa jest dobra kalibracja .
    zadne fotografowanie z odleglosc parudziesieciu cm nie pomaga - na tych odleglosciach af moze pracowac nieco inaczej.
    kalibruje sie na odleglosciach ok 30 - 50 * ogniskowa.
    Fotografowanie kartki pod katem 45 stopni sluzy tylko do oceny z grubsza jak duzy jest blad , dla kalibracji to jest bledne .
    Ludzie z niewiarygodnym uporem i bezmyslnoscia czynia takie zalecenia - to jest nic .

    w innym watku opisalem jak to zrobic nieco dokladniej w oparciu o pomiar wielkosci pilku jpeg , jesli poszukasz to znajdziesz.
    choc sa i dokladniejsze metody , ta jest dosyc dokladna .

    chodzi o to, ze ostrzenie ma Charakter statystyczny i nalezy znalezc taka nastawe , ze statystycznie odchylenie jest najmniejsze.
    tzn moze sie zdazyc przypadkowo jakies gorsze ostrzenie , ale przy tej nastawie uzyska sie statystycznie najwiecej ostrych trafien.
    Srednio odchylki od idealu beda najmniejsze.

    jesli nie masz ustawionej indywidualnie kalibracji to skutek jest Taki , ze ostrosc raz jest trafiona , raz nie i nie jest to wina obiektywu.
    to jest wina braku korelacji pomiedzy puszka a obiektywem.
    podstawa jest zawsze dokladna kalibracja konkretnej pary.
    nie sugeruj sie kalibracja w zakladzie , jesli nie byl obiektyw uszkodzony , to nie zrobia tego dokladniej niz jestes sam w stanie to zrobic.
    zreszta czy wysylales obydwie puszki i obiektywy czyli calosc do kalibracji , czy tylko obiektywy ?

    moze odnajde opis jak to zrobic , nie pamietam nawet tytulu watku.

    pzdr.

    dopisek znalazlem szybciej niz myslalem

    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=289302

    post nr 9 i dalej .


    dopisek 2

    albo ustaw tak aparat i tablice testowa jak na szkicu ponizej - Jakis np kontrastowy wydruk na bialej kartce papieru i odczytuj gdzie przypada maksimum ostrosci na miarce znajdujacej sie w polu widzenia , ale poza polem sensora AF.

    tak ustawiaj kalibracje AF , zeby ostrosc odczytana na miarce przypadala w odleglosci tablicy testowej.

    jesli juz robisz testy to nalezy przyzwoicie.

    swiatlo winno byc mozliwie biale tzn o temp ok 5500 K. - np zarowka fotograficzna.
    swiatlo zbyt zimne lub zbyt cieple bedzie przyczyna bledu. AF jest wrazliwy na kolor swiatla.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cc.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	564,8 KB
ID:	11112

    powodzenia
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 29-06-2018 o 15:49

  4. #84
    Oszczędny w słowach Awatar krispike
    Dołączył
    04 2007
    Miasto
    Lubelszczyzna
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    Kalibruje sie uklad konkretny puszka - obiektyw .
    po pewnym czasie w miare rosnacej liczby wyzwolen puszka sie dekalibruje.

    powodzenia
    Myślałem, ze tu na Nikoniarzy nik nie zagląda i wszyscy przenieśli się na facebook'a a tymczasem miłe zaskoczenie
    Bardzo dziękuję za wyczerpującą wiadomość. Napisałem na priv
    A mój problem dotyczy sytuacji bezpośrednio po dokonanej kalibracji, która miała miejsce w połowie czerwca. Tak jak pisałem wcześniej, D610 współpracuje tylko z dwiema stałkami: 85 f1.8 i 50 f1.4 a D700 z pozostałymi obiektywami. Taki właśnie zestaw trafił do kalibracji (D610 +85+50).
    W 50-tce dodatkowo przeprowadzono mycie głowicy af, bo tam od początku było szaleństwo z ostrością. Jest poprawa, ale to jeszcze nie jest to czego ja bym oczekiwał.
    Zastosuję się w wolnym czasie do w/w wskazówek.
    |D50|D300s|N18-70|N50/1.8|T17-50/2.8VC|SB-800|MF055XPro|
    "Wszystko, na co patrzysz w Twoim otoczeniu, powinno Cię cieszyć. A wszystko, co widzisz... to światło"

  5. #85

    Domyślnie

    @Nican, w wątku, który przytoczyles, pomiędzy Twoim postem wyjasniajacym jak skutecznie mikrokalibrowac AF, a najswiezszymi postami, jeden z forumowiczów zadał pytanie w jaki sposób wywoływać Raw aby uzyskać najlepsze efekty pomiaru (ostatni post na drugiej stronie). Mógłbyś odpowiedzieć?

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    @Nican, w wątku, który przytoczyles, pomiędzy Twoim postem wyjasniajacym jak skutecznie mikrokalibrowac AF, a najswiezszymi postami, jeden z forumowiczów zadał pytanie w jaki sposób wywoływać Raw aby uzyskać najlepsze efekty pomiaru (ostatni post na drugiej stronie). Mógłbyś odpowiedzieć?

    przepraszam , nie zauwazylem.

    teraz nie mam za wiele czasu wiec krotko , jesli to jest interesujace to pozniej moze opisze troche szerzej dlaczego i jak to dziala.


    metoda ma 2 ograniczenia:

    1- SZUMY - zdjecia nie moga byc zaszumione
    2 - Asymetria optyki - usrednianie powierzchniowe pomiaru.



    szczegolnie niebezpieczne sa szumy.
    nalezy tak naswietlic zdjecie aby szumy byly mozliwie najmniejsze , czyli obfite naswietlenie , niska czulosc.
    naswietlic i wywolac tak , by biel tablicy testowej miesciela sie w zakresei ok 230 - 240 .

    suwak wyostrzenia i odszumiania w wolarce RAW winny byc na zero. Nic zlego sie nie stanie jesli ustawimy maksymalnie w jakiejs nieprzesadzonej pozycji , powiedzmy nie wiecej niz polowa zakresu , ale najwiecej danych mamy przy zerowej pozycji suwakow.
    Waznym jest brak wyraznych szumow na zdjeciu - one falszuja pomiar.
    Jakosc zapisanego JPG - najwyzsza .

    oczywiscie jest waznym , zeby wszystkie zdjecia byly absolutnie identycznie skadrowane i naswietlone.


    pzdr i przyjemnej soboty zycze.

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krispike Zobacz posta
    W 50-tce dodatkowo przeprowadzono mycie głowicy af, bo tam od początku było szaleństwo z ostrością. Jest poprawa, ale to jeszcze nie jest to czego ja bym oczekiwał.
    A przypadkiem nie masz szkła cierpiącego na shift focus? Jeśłi to 50/1.4G, to bardzo częsty przypadek. Miałem to szkło i szybko się pozbyłem.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  8. #88
    Oszczędny w słowach Awatar krispike
    Dołączył
    04 2007
    Miasto
    Lubelszczyzna
    Posty
    180

    Domyślnie

    Dzięki Waszym postom wreszcie uzyskałem ostrość w D610! Przełomem w tym całym zamieszaniu była wskazówka kolegi Nicam, który słusznie zwrócił mi uwagę na różnicę pixeli pomiędzy tymi w/w puszkami. Dodatkowo w D610 format plików (prawdopodobnie w serwisie) był ustawiony na 14 bitowy. Wreszcie widzę to co chcę, czyli „wory pod oczami”, zmarszczki czy łzę na rzęsie…
    |D50|D300s|N18-70|N50/1.8|T17-50/2.8VC|SB-800|MF055XPro|
    "Wszystko, na co patrzysz w Twoim otoczeniu, powinno Cię cieszyć. A wszystko, co widzisz... to światło"

Strona 9 z 9 PierwszyPierwszy ... 789

Podobne wątki

  1. Czy dużo stracę zamieniając 85 mm 1.8 na 105 2.8 ?
    By chcheckitout in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-05-2015, 12:37
  2. D600 czy D700
    By astra510 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-11-2014, 23:54
  3. d700 vs d600 co do portretu
    By witboy in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 89
    Ostatni post / autor: 05-07-2014, 08:47
  4. Poszukuje RAW z D700-D600
    By Ewerew in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 18-10-2013, 07:50
  5. Przesiadka na FX D600 czy D700
    By katzdw in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 397
    Ostatni post / autor: 03-04-2013, 18:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •