Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie D610 - kalibracja AF

    Cześć!

    Mam problem z moim D610, któłrego niedawno kupiłem (używany). Mianowicie z każdym obiektywem (28/1.8G, 50/1.8G, 85/1.8G) aparat ostrzy inaczej, nigdy bez korekty (i dla każdego szkła jest ona inna). Jednakże mikrokalibracja w korpusie nie jest bardzo efektywna - w różnych odległościach i kombinacjach ustawień ostrość wypada gdzie indziej. Po prostu bardzo trudno o pewność ostrości przy zwykłym robieniu zdjęć - jak skoryguję dla jednej sceny, to dla innej już to nie działa (takie mam doświadczenie). Tak więc jest to dość dokuczliwe, a oczekiwałbym pewnej przewidywalności mojego zestawu.

    28 i 85 pracowały bez zarzutu na D7100. Kupiłem teraz też używaną 50mm i tylko ona jest jeszcze na gwarancji.

    Dlatego zwracam się do Was z pytaniem: czy przy różnych opiniach o serwisie Nikona warto wysłać tam cały sprzęt? Czy są inne, lepsze serwisy? Idea kalibracji body i szkieł do wzorca wydaje mi się sensowna, więc jestem w zasadzie przekonany, mimo kosztów (musiałbym też sprzęt wysłać).

    Czy ktoś robił coś podobnego? Jak rezultaty? Ile to trwało? Jaki był koszt takiej operacji, mniej więcej?

    Pozdrawiam serdecznie, Stanisław

  2. #2

    Domyślnie

    Witam.

    Ja miałem podobną sytuację z moim D7100 i Nikkorem AF-S 35 1.8 G.
    Na początku niby ostrzył, ale po obejrzeniu fotek z urlopu juz nie bylo wesoło. Wysłałem zestaw do serwisu Nikona, trwało moze z tydzień, ponieważ więcej trwala korespondencja z serwisem ( body za gwarancji obiektyw juz po). W sumie zapłaciłem 50 zl plus kurier platne przy odbiorze. Jednak warto. Dopiero teraz mam ustawiony zestaw jak żyleta. Sprawdź czy masz aktualny firmware w body, czasem pomoże.
    Pozdrawiam

    Wysłane z mojego LG-K500n przy użyciu Tapatalka

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,
    Moim zdaniem warto wysłać na kalibrację. Mój d 610 (również kupiony używany) był na kalibracji wysłany przez Sprzedającego zanim do mnie dotarł i af działał perfect. Po mniej więcej roku się trochę "rozjechał" (ale naprawdę minimalnie), wysłałem ponownie i znów jest super. Ja wysyłałem samą puszkę.
    pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  4. #4

    Domyślnie

    Zdecydowałem się wysłać cały komplet. Obiektywy okazały się być sprawne, nic nie policzono za kosztorys (tylko jeden z nich był na gwarancji). Aparat poddano kalibracji AF. Dodatkowo wymieniono tylną gumę. Wszystko wróciło po niecałych 2 tygodniach od nadania paczki.
    Po pierwszym zleceniu widzę ogromną poprawę - żadnych korekcji w korpusie, z każdej odległości i na każdej przysłonie ostrzy wręcz idealnie. Polecam każdemu. Zwłaszcza że razem z przesyłką wyniosło mnie to około 150zł.

  5. #5

    Domyślnie

    Cześć,
    Zdecydowanie polecam warszawskie Studio5s, miałem dokładnie ten sam problem, aparat został wysłany i skalibrowany do wzorca (koszt trochę ponad 200 + przesyłka), teraz wszystkie obiektywy trafiają w punkt, kupiona niedawno sigma 35 także trafia w punkt bez żadnej kalibracji (wcześniej przymierzałem kilka sztuk i były z tym bardzo duże problemy).
    Polecam kontakt z tym serwisem..
    Pozdrawiam,
    ...

  6. #6

    Domyślnie

    Odświeżam temat.
    Sporo pojawia się wątków o kalibrację AF w różnych puszkach, obiektywach. Zadam może głupie pytanie, ale po czym rozpoznać, że AF się rozjechał? Czy taką kalibrację należy robić co jakiś czas, czy jednorazowo? Ja w swojej puszcze nie zauważyłem, żeby mi się AF rozjechał, ale może tylko dlatego, że nie wiem jak to stwierdzić. Podpowiedzcie na co mam zwrócić uwagę, żeby potwierdzić lub wykluczyć rozjechanie AF.
    D610+F100+MB-15+F90x+D70s+AF 50/1.8D+AF 28-105/3.5-4.5D IF+AF 80-200/2.8D ED+SB-28+055PROB+ 141RC=jakieś moje zdjęcia

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli na zdjęciach masz ostro tam, gdzie chciałeś (wycelowany punkt AF), to jest OK. Gdy ostro jest za lub przed miejscem, na które ostrzyłeś, to jest problem z kalibracją AF (w korpusie lub obiektywie).
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  8. #8

    Domyślnie

    No dobra sprawdze, ale w jakim powiększeniu sprawdzać zdjęcie czy jest ostre? Zawsze będzie takie powiększenie, że będzie coś nieostre.
    D610+F100+MB-15+F90x+D70s+AF 50/1.8D+AF 28-105/3.5-4.5D IF+AF 80-200/2.8D ED+SB-28+055PROB+ 141RC=jakieś moje zdjęcia

  9. #9

    Domyślnie

    @bobroy

    Warto zastanowić się nad tym czy masz pojęcie odnośnie tego co właściwie widzisz na ekranie aparatu. Jest to miniaturka w formacie JPEG, używana do podglądu zawartości pliku RAW.
    Ustaw RAW+jpeg fine i ostrość oceniaj na kompie.
    Ostatnio edytowane przez KaarooL ; 05-01-2021 o 00:02

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bobroy Zobacz posta
    No dobra sprawdze, ale w jakim powiększeniu sprawdzać zdjęcie czy jest ostre? Zawsze będzie takie powiększenie, że będzie coś nieostre.
    100% na ekranie monitora. Najlepiej jpg z podkręconym wyostrzaniem.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 16-05-2017, 21:36
  2. D610 - mechaniczna kalibracja Af?
    By Evanduril in forum Serwis
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-03-2016, 21:36
  3. Kalibracja IT-8
    By wojteh in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-05-2012, 21:27
  4. Kalibracja D60 i N35 1.8
    By Assire in forum Serwis
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-10-2011, 18:20

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •