Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: Laptop używany

  1. #1

    Domyślnie Laptop używany

    Cześć jestem nowy tutaj. Ale może doradzicie mi coś, chcę kupić laptopa używanego, na którym będę mógł obrabiać fotki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa?

  2. #2

    Domyślnie

    To zależy co rozumiesz przez "obrabiać" i "fotki".
    Zdjęcia z 12 Mpix matryc pociągnie praktycznie każdy laptop z c2d lub nowszy.
    Zdjęcia z matryc 36, 42, 50 i większych to trzeba już zainwestować w solidne i7 przynajmniej 4-tej generacji.
    Do tego dochodzi jeszcze aplikacja której używasz - LR wymaga solidnego procesora, ale mniej RAMu (nawet 4 starczy), PS natomiast odwrotnie - nie potrzebuje tyle procesora, ale minimum 16 GB RAM (8GB jak będzie dysk SSD).

    A w laptopach trzeba jeszcze bardzo dużą wagę przyłożyć do matrycy monitora. Wiele z nich nie nadaje się do jakiejkolwiek pracy z kolorem.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Zdjęcia z 12 Mpix matryc pociągnie praktycznie każdy laptop z c2d lub nowszy.
    Między pociągnie a pociągnie jest znaczna różnica. Co z tego, że 12mpx "ciągnie" C2D skoro robi to znacznie dłużej niż i5? Jeśli mówimy o samym "ciągnieciu" to i 10-letni Pentium z dwoma wątkami też ciągnie. Też się "da".

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kikomz Zobacz posta
    Cześć jestem nowy tutaj. Ale może doradzicie mi coś, chcę kupić laptopa używanego, na którym będę mógł obrabiać fotki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa?
    Napisz jaki masz budżet - będzie łatwiej. I co rozumiesz pod pojęciem "obrabiać fotki"? Na Facebooka, do internetu? DO profesjonalnych wydruków?
    To naprawdę wielka różnica...
    Pozdrawiam. Piotr
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pioterkow Zobacz posta
    Napisz jaki masz budżet - będzie łatwiej. I co rozumiesz pod pojęciem "obrabiać fotki"? Na Facebooka, do internetu? DO profesjonalnych wydruków?
    To naprawdę wielka różnica...
    Pozdrawiam. Piotr
    Nie, nie ma żadnej różnicy.

    Jeśli obrabia RAWy, to obojętne, czy do fejsa czy do czegoś, co określasz mianem profesjonalnych wydruków - obróbka w 98% jest jednakowa. Można by się pokusić o wyostrzanie docelowych rozmiarów i tu ewentualnie byłaby różnica, ale poza tym to nie widzę. Druga sprawa, to to, czym się robi te tzw. profesjonalne wydruki: offsetem, wklęsłodrukiem, czy może jakimiś solventami na banerach - sam program do składu publikacji pożre sporo zasobów, ale obróbka samych fotografii akurat będzie niemal identyczna. Siedzę w tym od lat dziewięćdziesiątych, jak rodził się PS to ja już pracowałem w branży i kiedyś może istotnie to była różnica, ale przy dzisiejszych programach już jej nie ma.

    Ma za to ogromne znaczenie wielkość w pixelach samych plików. Mając ten sam komputer i obrabiając w komforcie pliki z D80 (12 Mpix o ile pamiętam) po przesiadce na D7100 (chyba 24 Mpix czy coś koło tego) poczułem się tak, jakbym poprzednio pływał w wodzie, a teraz w gęstej melasie. Wszystkie operacje zrobiły się dłuższe, wolniejsze, a samo działanie programu (LR 5.x) dużo powolniejsze.

    Co dziwne, takiego zwolnienia nie poczułem zupełnie podczas pracy nad publikacjami (obojętne czy robiłem malutką fotoksiążeczkę, czy olbrzymie plakaty) - potwietrdzając, że akurat programy do składu są mniej wrażliwe na wielkość plików, co z kolei jest kluczową wartością przy programach typu LR, C1 czy DxO.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #6

    Domyślnie

    Może jakiegoś "maczka" Air używanego, z autopsji wiem że taki sprzęt z prockiem i5 5250U i LR 5.7 łyka pliki z D750 bez najmniejszych zacięć, nawet przy stosowaniu spota nie czuć żadnych przycięć przy obróbce.
    D300s D750 D5500 EPL5 z kitem NEX5 w rezerwie

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Nie, nie ma żadnej różnicy.
    Uważam że właśnie jest ogromna różnica czy kolega będzie pracował na plikach np. 100cm x 70 cm i jeszcze coś na nich rzeźbił np. w Photoshopie, czy przykadruje/rozjaśni fotkę na FB czy jakiegoś innego instagrama. W pierwszym przypadku jak kupi jakiegoś trupa to go szlag trafi...
    Stąd moje pytanie o jego oczekiwania i budżet
    Pozdrawiam. Piotr
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  8. #8

    Domyślnie

    No tak gdzieś 1,5 - 2 tyś. Obróbka do wydruków, dlatego zależy mi na używaniu dobrych programów więc laptop musi śmigać ładnie.

  9. #9

    Domyślnie

    Podstawa to wyświetlacz. Bez dobrego oddania kolorów, można zapomnieć o obróbce. Jak nie masz osobnego monitora, to szukaj dobrej matrycy.
    Ze swojej strony polecam serię Lenovo W530 lub 540. Tego pierwszego da radę kupić do 2 tys.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  10. #10

    Domyślnie

    A coś takiego: https://restartplus.pl/lenovo-v110-1...indows-10-home ? Znalazłem i się zastanawiam czy się takie coś nada?

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. używany komputer/laptop?
    By Jakub365 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 14-12-2016, 20:10
  2. Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 09-01-2016, 18:11
  3. Używany laptop do "obróbki" zdjec z D800
    By nazir_altamar in forum Komputery
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-08-2015, 12:13
  4. Laptop nowy lub używany z IPS, pilny zakup :(
    By Aeon88 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 21-10-2013, 13:31
  5. Używany laptop
    By malyd77 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 20-05-2011, 17:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •