Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 47
  1. #11

    Domyślnie

    Czyli, podsumowując, dwie najlepsze możliwości:

    1) Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro

    2) Tamron SP AF 60mm f/2.0 Di II Macro 1:1

    Oba mają silnik AF, Sigma jest droższa, ale ma większą ogniskową. I teraz.. no właśnie, widzę, ze Tamron nie ma stabilizacji A chciałbym robić zdjęcia makro "z ręki", w terenie. Czy brak VR całkowiecie wyklucza Tamrona do takiego wykorzystania?

  2. #12

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Umbra Zobacz posta
    VR Ci nie pomoże, jeśli obiekt będzie się ruszał. A jak się nie będzie ruszał, to lepiej ze statywu robić. Jakie chcesz robić zdjęcia?
    Ja używałem Tamrona wyłącznie z ręki, w dzień.

    Tu masz moje zdjęcia z tego obiektywu w kilku różnych zastosowaniach:
    [...]

    Na ostatnim zdjęciu wiatr tak bujał kwiatem z motylem, że wylatywał z kadru.
    Zdjęcia bardzo ładne Mówisz, że wszystkie z ręki i z Tamronem? A jakiego body używałeś, właśnie D3300 ?
    I jeśli chodzi o rodzaj zdjęć, to wszelkiego typu owady, zarówno nieruchawe jak i ruchawe Póki co mam doświadczenie tylko z kompaktem Samsung WB100, którym dzięki opcji SuperMakro mogłem robić zdjęcia z kilku centymetrów.. Teraz moim 18-105 da się osiągnąć odpowiednie zbliżenie dla fotografii większych owadów, wychodzą bardzo przyzwoicie. Ale jednak co makro to makro..

  4. #14

    Domyślnie

    1:1 to duże powiększenie. Ciężko zrobić zdjęcie z ręki. Te foty wyżej wszystkie z ręki. Exify widać po prawej stronie. Używałem D5000.

  5. #15

    Domyślnie

    W fotografii makro aparat jest tak naprawdę najmniej ważny. Najważniejsza jest jak wszędzie, znajomość i umiejętność stosowania technik fotografowania, odpowiedni obiektyw i statyw, dobrze też jest mieć za kilka złotych pilota do wyzwalania migawki. Oczywiście można fotografować motyle czy ważki w letni słoneczny dzień bez statywu, ale wtedy odległość od obiektu jest taka, że nawet obiektyw makro nie bardzo jest potrzebny. Musisz cały czas pamiętać, że przy małych odległościach glębia ostrości jest bardzo mała. Zeby ją nieco zwiększyć musisz przymknąć obiektyw, a wtedy czasy ci się wydłużą, bo zwiększanie ISO to degradacja obrazu. Do tego odpowiednie skadrowanie i ustawienie ostrości tam gdzie jej oczekujesz przy większych skalach odwzorowania przy fotografowaniu z ręki, jest trudne a dla mnie np. niewykonalne. Wszystko więc zależy od tego, co chcesz robić i w jakich warunkach.
    Obiektywy które wymieniłeś obydwa są dobre, ale do makro przeważnie lepszy jest dłuższy, tylko zazwyczaj też jest droższy.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    W fotografii makro aparat jest tak naprawdę najmniej ważny. Najważniejsza jest jak wszędzie, znajomość i umiejętność stosowania technik fotografowania, odpowiedni obiektyw i statyw, dobrze też jest mieć za kilka złotych pilota do wyzwalania migawki. Oczywiście można fotografować motyle czy ważki w letni słoneczny dzień bez statywu, ale wtedy odległość od obiektu jest taka, że nawet obiektyw makro nie bardzo jest potrzebny. Musisz cały czas pamiętać, że przy małych odległościach glębia ostrości jest bardzo mała. Zeby ją nieco zwiększyć musisz przymknąć obiektyw, a wtedy czasy ci się wydłużą, bo zwiększanie ISO to degradacja obrazu. Do tego odpowiednie skadrowanie i ustawienie ostrości tam gdzie jej oczekujesz przy większych skalach odwzorowania przy fotografowaniu z ręki, jest trudne a dla mnie np. niewykonalne. Wszystko więc zależy od tego, co chcesz robić i w jakich warunkach.
    Obiektywy które wymieniłeś obydwa są dobre, ale do makro przeważnie lepszy jest dłuższy, tylko zazwyczaj też jest droższy.
    Jeśli chodzi o statyw, to mam jeden bardzo porządny, wielki i ciężki... Ale obawiam się, że niezbyt nadaje się do fotografii owadów - one często przelatują z miejsca na miejsce, i są dość ruchliwe. Od czasu do czasu przystają na moment, i wtedy można im zrobić zdjęcie, ale nie wyobrażam sobie tego ze statywem.. Zresztą, często robię zdjęcia tuż nad ziemią. Dlatego raczej będę próbował robić zdjęcia z ręki :/ Ale wielkie dzięki za rady techniczne, bardzo się przydadzą

    Do dwóch obiektywów rozpatrywanych powyżej doszedł jeszcze trzeci.. Tamron 90 mm Teraz mam już totalny mętlik.. Ale obiektyw kupię i tak najwcześniej przyszłej zimy, bo teraz większość pieniędzy wydam na wyjazdy, więc jest dużo czasu na decyzję.

  7. #17

    Domyślnie

    Pewnie znajdą się tacy, którzy twierdzą inaczej, ale 90 mm do owadów moim zdaniem będzie lepsze niż 60. Jest jeszcze niedroga Tokina 100 ale bez silnika af. Kiedy cena jest ograniczeniem, to jak dla mnie pierwsze, z czego można zrezygnować w makro to właśnie af, bez negowania, że jest przydatny.
    To jeszcze tylko powiem, że do takich większych owadów, typu ważki, motyle, itp. wcale nie jest niezbędny obiektyw makro ze skalą 1:1, lepsze efekty da dłuższa ogniskowa np. w którymś z Nikkorów 70-300 ze skalą odwzorowania ok. 1:4, zwłaszcza w słoneczny dzień na łące, itp. przy zdjęciach z ręki (btw monopod bywa lepszy niż statyw). Dużo zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań.


    Ps. W takim powiedzmy "klasycznym" podejściu do makro pierścień ostrości służy do ustawiania skali odwzorowania, ostrość ustawia się "bujając" zestawem przód-tył. Ale do zdjęć uciekających motylków to nie koniecznie najlepsza metoda.

  8. #18

  9. #19

    Domyślnie

    Dziękuję za ciekawe tutoriale i porady Na tę chwilę faktycznie Tamron 90 mm wydaje mi się najlepszym wyborem Ale jeszcze trochę czasu minie, zanim go kupię.. Raczej na przyszły sezon

  10. #20

    Domyślnie

    Witam!
    Podłączę się pod temat. Ostatnio wróciłem po wielu latach do przygody z fotografią i ja również chciałbym się pobawić makro. Niestety mój budżet jest bardzo mały (wykosztowałem się na aparat i w najbliższym czasie nie ma szans na wygospodarowanie dodatkowych funduszy). Mam nikona d3400 z obiektywem AF-S DX NIKKOR 18-105 mm f/3,5-5,6G ED VR. Chciałem zapytać, czy soczewka makro (najbardziej chyba budżetowe rozwiązanie) zda egzamin. Znalazłem takie coś na alledrogo: http://allegro.pl/soczewka-makro-10-...053023011.html Jeszcze jedno pytanie - czy jest sens kupować zestaw soczewek np x3, x4 itp, czy x10 wystarczy? Pozdrawiam i będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D3300 - sposób na makro
    By emilus143 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 03-02-2018, 21:23
  2. Obiketyw do D3300, Makro + szeroki
    By Dragonowy in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-12-2016, 15:19
  3. Tanie makro z 18-55?
    By Jego Nielitościwość in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 27-10-2016, 08:23
  4. Tanie makro do d7100
    By buggie in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 16-06-2015, 11:50
  5. Najostrzejsze tanie makro...
    By nickt in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 03-02-2010, 17:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •