Close

Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Świąteczna iluminacja na Mariensztacie

    (ostatki świątecznej atmosfery):

    1.

    2.

    3.

    4.

    5.
    Nikoś D90 + MB-D80 + Nikkor 16-85 VR + Nikkor 70-300 VR + Cosina 100 macro + SB-600 + Velbon Sherpa 600R
    Moja racja jest mojsza, niż Twojsza. Moja racja jest najmojsza!

  2. #2

    Domyślnie

    To ja sobie trochę ponarzekam, nie na zdjęcia, ale na te "iluminacje". Kiedyś mnie wczesnym wieczorem zaniosło na Nowy Świat. W momencie, jak nastała już pora załączania doznałem wręcz olśnienia. Tysiące lub wręcz miliony małych LEDów świecące prosto w oczy i we wszystko co jest wokół. Słowo fotografia, jak wiadomo, to z greckiego rysowanie światłem. Aby obraz fotograficzny w tej, czy też innej technice powstał światło pochodzące bądź ze źródła, bądź najczęściej odbite trafia przez układ optyczny na element światłoczuły. Kluczem jest to, że światło w wyniku odbicia staje się słabsze (jakby to naukowo chyba miało brzmieć gęstość mocy strumienia energii maleje), bo część się rozprasza, część jest pochłaniana a reszta jest tym odbiciem. Czyli jeśli w jednym kadrze mamy źródło światła oraz jakiś obiekt, to o ile źródło nie jest przesłonięte, to jest najjaśniejszym, a co za tym idzie staje się predysponowane do bycia najbardziej wyróżniającym się elementem zdjęcia. I nocny krajobraz miasta (z pominięciem resztek światła od słońca zza horyzontu, bo księżyc i gwiazdy mają tu znikomy wpływ) jest malowany światłami latarni, światłami samochodów, neonami, światłami z wnętrz, itd. A teraz nic nie jest malowane. Te tysiące latarek odpalone są prosto w oczy i świecą... I co widać, gwiazdki, a reszta jest ciemnością. Coś jak zrobić zdjęcie telewizora w ciemnym pokoju. Te światełka dominują, bo są za mocne i wygląda to... wg mnie okropnie. Tutaj przykład znaleziony w internecie:
    https://d-nm.ppstatic.pl/k/r/c7/f4/5...jpg?1485769753
    A tutaj można podziwiać kunszt zawodowego fotografa (dla Eski), jak można sobie poradzić z tym bagnem:
    http://t-eska.cdn.smcloud.net/region...SXKUPT0129.jpg
    Ja się poddałem. A kilka lat temu były słabsze i jakoś to wyglądało.

    PS. A swoją drogą ludzie są jakoś powtarzalni w hm... wizji fotografowania. Postałem chwilę przed Pałacem Prezydenckim i kilka osób niezależnie od siebie wyciągało smartfona, pionowo w rękę i obrót od lewej do prawej 180*. Nie wiem, co uzyskali, ale pewnie bardzo różnorodnie im wyszło.
    Ostatnio edytowane przez PM.M ; 27-01-2018 o 00:19

Podobne wątki

  1. Iluminacja
    By wpkx in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-11-2014, 23:06
  2. [ Krajobraz ] Iluminacja Miętusiej
    By stroop in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 07-10-2011, 18:09
  3. [ Krajobraz ] Świateczna iluminacja
    By lechupe in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 05-12-2009, 13:31
  4. [ Krajobraz ] Iluminacja
    By Calme in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 22-05-2008, 17:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •