Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30
  1. #1

    Domyślnie Czy slajd został prawidłowo zeskanowany

    Dzień dobry wszystkim. Mam na imię Paweł. Jestem Canoniarzem, ale zamierzam kupić sobie jako mojego pierwszego Nikona (lustrzankę, bo miałem kilka kilogramów Coolpixów F100. Jakiś czas temu posiadałem Canona 1V, ale się zniechęciłem po zobaczeniu jakie efekty są po zostaniu płyty ze zdjęciami z "Pod Dachem" we Wrocławiu. Nie wiem czy to efekt złego wywołania czy co się stało (zdjęcia przy użyciu pierwszej wersji 100-400). Canona 1V sprzedałem, ale widać chęć eksperymentu pozostała Proszę bardzo - oto efekt skanowania https://www.dropbox.com/s/ranf9swqzu...mg011.tif?dl=0
    Z góry bardzo przepraszam jeśli podobny temat już gdzieś był, ale naprawdę nie wiedziałem gdzie to podpiąć - stąd zdecydowałem się napisać nowy temat. Możecie mi napisać czy tylko na takiej jakości zdjęcia mogę liczyć z F100? Czy może to, że był slajd? Fuji Velvia 50. Może powinien być to zwykły film a nie slajd? Szczerze powiem, że widziałem takiej jakości zdjęcia lotnicze z lat 70-tych czy 80-tych, że jakbym nie znał się na samolotach i nie wiedział, że pewne linie nie posiadają już pewnych samolotów to myślałbym, że foty robione były lustrem kilka lat temu.

  2. #2

    Domyślnie

    W przypadku Analoga, body to tylko puszka na film, ważniejszy jest obiektyw. Czy slajd czy negatyw to zdjęcia mogą być ostre, jak i rozmyte. Slajd bardziej precyzyjnie trzeba naświetlać, jest droższy, koszt wywołania większy. Na początek proponował bym kupić jakiegoś kodaka color plusa 200 lub superie 200 i wtedy postrzelać. Co do zdjęcia mam wrażenie, jak by to zdjęcie było wykonane starym, mydlanym zoomem.
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  3. #3

    Domyślnie

    Ja tam nie widzę żadnych problemów związanych z aparatem.
    Na zdjęciu jest wyraźna aberracja - to obiektyw.
    Możliwe też że jest lekkie rozmycie wywołane szybkim ruchem, ale jakość jest całkiem dobra.

    Weź pod uwagę, że to jest 12Mpix skan małego obrazka, gdzie najlepsze błony b/w osiągają rozdzielczości odpowiadające ok 15-20 Mpix, a kolorowe mają mniejszą szczegółowość.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Witajcie. Dziękuje za Wasze opinie. Zatem na już kupionym F100 muszę wypróbować inne szkło. Ten model Canona niestety słynął z awaryjności. Mi tam się udawało coś tam porządnie zrobić ale częste problemy dotyczyły nieskalibrowania obiektywu z aparatem. Dodam, że analog Canon był z B&H kupiony jako nowy. Czyli lepiej slajd czy zwykły film - choćby, jak napisał Hird dwusetka Kodaka lub Superia?

  5. #5

    Domyślnie

    Ja poleciłem te 2 błony, bo nie są drogie i raczej powszechnie dostępne i proces wywoływania tańszy, a jak się coś sprawdza lub próbuje to wystarcza tani materiał. Jaki masz aktualnie obiektyw podpięty pod F100 ? Może warto zainwestować w niedrogą 50/1.8 w wersji D.
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  6. #6

    Domyślnie

    Nic nie mam, bo dopiero wczoraj kupiłem go z Japonii Takie szkło?

    http://allegro.pl/show_item.php?item=7148463353

  7. #7

    Domyślnie

    Ten wprawdzie zadziała na F100 jak trzeba, ale ja do filmu olałbym obiektyw G i wchodziłbym w starszego Nikkora AF 1,8/50D. Po pierwsze dlatego, że jest tańszy, a po jeszcze bardziej pierwsze dlatego, że nie wyobrażam sobie "analogowego" robienia zdjęć obiektywem bez pierścienia przysłony. Różnicy na zdjęciach nie będzie żadnej, AF-D jest tak dobry, że wystarczy z naddatkiem.

    Co do zdjęcia, to ja tu nie widzę problemu jakościowego. Dobre i fajne zdjęcie. Być może dałoby się wyciągnąć nieco bardziej "laboratoryjną" jakość (w sensie ostrości, chociaż nie są to pojęcia tożsame) przy zmianie ustawień skanera, względnie innym skanerem. Tym bardziej, jeżeli to była Velvia 50, która należy do najbardziej perfekcyjnych klisz w całym Wszechświecie. Plus dochodzi ew. obróbka, podczas której zawsze troszeczkę można podregulować. Ale nie przeskoczy się jakości obiektywu, użytych parametrów naświetlania (ew. czas za długi, przez co gorsza ostrość, rozmycie), wywołania itd.

    Filmy generalnie powinieneś brać możliwie niskoczułe, jeżeli zależy Ci na ostrości. Przy slajdach trzeba dobrze naświetlać, żeby był powalający efekt, negatywy są bardziej tolerancyjne na błędy naświetlania. Ale to są tylko ogólne sugestie, konkretnie trzeba dobrać samemu pod swoje potrzeby. Pamiętając o tym, że na końcowe zdjęcie składa się cały łańcuch elementów, a łańcuch - wiadomo - jest tak mocny, jak mocne jest w nim najsłabsze ogniwo. Co z tego, że weźmiesz perfekcyjny film, jak będzie słaby obiektyw. Albo odwrotnie. Albo jedno i drugie z najwyższej półki, a film źle naświetlony lub wywołany. Albo marny pseudoskaner. Albo jeszcze coś innego. Jak wyżej słusznie zauważono, sam aparat jako taki jest najmniej ważny w tym łańcuchu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztof211 Zobacz posta
    s/ranf9swqzunwofj/img011.tif?dl=0[/url]
    . Możecie mi napisać czy tylko na takiej jakości zdjęcia mogę liczyć z F100? Czy może to, że był slajd? Fuji Velvia 50. Może powinien być to zwykły film a nie slajd? Szczerze powiem, że widziałem takiej jakości zdjęcia lotnicze z lat 70-tych czy 80-tych, że jakbym nie znał się na samolotach i nie wiedział, że pewne linie nie posiadają już pewnych samolotów to myślałbym, że foty robione były lustrem kilka lat temu.
    samo urzadzenie skanujace dalo calkiem dobry wynik

    dla tej rozdzielczosci 4 k px szumy sa calkiem znosne , rozdzielczosc tez.
    zawsze skanujac nalezy liczyc sie ze spadkiem rozdzielczosci obrazowania.
    problem tkwi nie w filmie , nie w aparacie , nie obiektywie, tylko w opracowaniu obrazu , szczegolnie koloru.
    jest fatalne zaniebieszczenie , splaszczenie tynamiki tonalnej. to wszystko da sie wyciagnac , ale wymaga recznej obrobki.

    Pytanie - czy przezrocze , czy negatyw ?- wieksza dynamike daja negatywa barwne.
    proces odwracalny robi sie lepiej komputerowo.

    Jesli zaklad dalby wynik w tiffie lub rawie , wowczas moglbys sam poprawic te zdjecia , na jpegu da sie owszem , ale nie z takim skutkiem.

    w sumie oceniam te pierwsza probe jako obiecujaca - to jest jednak dopiero tworzywo do dalszego " rzezbienia"

    pozdrawiam i przyjemnego dnia zycze

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
    Ten wprawdzie zadziała na F100 jak trzeba, ale ja do filmu olałbym obiektyw G i wchodziłbym w starszego Nikkora AF 1,8/50D. Po pierwsze dlatego, że jest tańszy, a po jeszcze bardziej pierwsze dlatego, że nie wyobrażam sobie "analogowego" robienia zdjęć obiektywem bez pierścienia przysłony. Różnicy na zdjęciach nie będzie żadnej, AF-D jest tak dobry, że wystarczy z naddatkiem.

    Co do zdjęcia, to ja tu nie widzę problemu jakościowego. Dobre i fajne zdjęcie. Być może dałoby się wyciągnąć nieco bardziej "laboratoryjną" jakość (w sensie ostrości, chociaż nie są to pojęcia tożsame) przy zmianie ustawień skanera, względnie innym skanerem. Tym bardziej, jeżeli to była Velvia 50, która należy do najbardziej perfekcyjnych klisz w całym Wszechświecie. Plus dochodzi ew. obróbka, podczas której zawsze troszeczkę można podregulować. Ale nie przeskoczy się jakości obiektywu, użytych parametrów naświetlania (ew. czas za długi, przez co gorsza ostrość, rozmycie), wywołania itd.

    Filmy generalnie powinieneś brać możliwie niskoczułe, jeżeli zależy Ci na ostrości. Przy slajdach trzeba dobrze naświetlać, żeby był powalający efekt, negatywy są bardziej tolerancyjne na błędy naświetlania. Ale to są tylko ogólne sugestie, konkretnie trzeba dobrać samemu pod swoje potrzeby. Pamiętając o tym, że na końcowe zdjęcie składa się cały łańcuch elementów, a łańcuch - wiadomo - jest tak mocny, jak mocne jest w nim najsłabsze ogniwo. Co z tego, że weźmiesz perfekcyjny film, jak będzie słaby obiektyw. Albo odwrotnie. Albo jedno i drugie z najwyższej półki, a film źle naświetlony lub wywołany. Albo marny pseudoskaner. Albo jeszcze coś innego. Jak wyżej słusznie zauważono, sam aparat jako taki jest najmniej ważny w tym łańcuchu.
    No niestety jest problem jakościowy, co opisał Nican. Zobaczcie proszę to zdjęcie, niestety nie moje: https://www.dropbox.com/s/10951cfeul...77rok.jpg?dl=0 To jest 1977 rok! Daleko moim zdjęciom do tego
    A to już jest moje, ale już nie slajd tylko film - jest różnica pomiędzy tym niebieskim badziewiem??? https://www.dropbox.com/s/0j9fmru1nw...00pix.jpg?dl=0

    Ok. aparat do mnie jedzie, mam chęci, zaparcie, motywacje i właśnie szukam szkła. Ale nie długiego, bo te mam w Canonie i mi starczą Raczej portretowego. Coś opinie były fajne o Nikkor 85/1.8 AF-S G. Chyba, że są jakieś starsze szkła z efektem "żylety" ?

  10. #10

    Domyślnie

    Witaj

    Twoje zdjecie wcale nie jest gorsze.
    Gdyby miec tif lub raw , mozna dojsc do calkiem przyzwoitego wyniku.
    Z jpegu naturalnie mozliwosci sa dalece mniejsze.
    zdjecie nie jest skonczone , wymaga kilkunastominutowego nakladu pracy

    moze tak wygladac ( w tej samej wielkosci co inne ) , jakosc oczywiscie nie jest idealna , ale akceptowalna:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	img011_preview0.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	541,9 KB
ID:	3905

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 09-07-2015, 22:30
  2. adapter został na obiektywie
    By malibu in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-12-2013, 02:47
  3. Gwint od statywu został w aparacie
    By zetakpowiem in forum Serwis
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 14-05-2012, 18:58
  4. PayPass - czy ktoś został okradziony?
    By eagis in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 13-11-2010, 01:36
  5. [ Krajobraz ] Ansel został w kuchni...
    By Macro in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 03-09-2008, 22:50

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •