Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    mysle , ze ta teoria zasluguja na nobla w dziedzinie fizyki i literatury pieknej jednoczesnie.

    jak wlac do tanku wiecej niz wynosi jego pojemnosc ?

    fakt , swiat fizyki kwantowej jest malo zrozumialy , np jednoczesna obecnosc fotonu w dwoch miejscach .
    do tego dochodzi teraz nowa teoria - jak zmiescic wieksza objetosc w mniejszej pojemnosci.


    chyba , ze masz na mysli , ze jest ok , jesli regenerator sie wylewa z tanku gdzies do wnetrza maszyny i woczas mamy swiezy wywolywacz.


    pozdrawiam i dziekuje za super ciekawa teorie , nie spotkalem wczesniej - to cos nowego.
    Kolego negujesz coś o czym nie masz pojęcia. Objętość tanku jest stała. Dozowanie regeneratora przebiega w sposób ciągły. Nadmiar po prostu jest zbierany jako przelew i musi być utylizowany. W zależności od obciążenia stosować można stosować roztwory o normalnej lub zmniejszonej dawce regeneracyjnej.Jeśli obciążenie jest stosunkowo małe stosujemy zestawy o normalnej dawce. Pewnie też nie wiesz, że aby przygotować roztwór do pierwszego zalania maszyny używamy Regenerator+woda+starter.
    Trochę prostej matematyki:
    Objętość tanku: 5 l, dawka regeneratora 35ml/1 film małoobrazkowy, obciążenie (daaaawno temu) 20 filmów dzienne, to daje 700 ml regeneratora dziennie, daje to 4.9 l wlanego regeneratora w tygodniu (wliczając soboty i niedziele).
    Do tego oczywiście dochodzi kontrola densytometryczna ( wywołanie stripa kontrolnego), kontrola pH oraz gęstości. Pomijam potencjał oksydoredukcyjny (redox) odbielacza.
    Ostatnio edytowane przez DaroD300S ; 01-02-2018 o 12:39

  2. #22
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 744

    Domyślnie

    Film wchodzi do wywoływacza suchy, emulsja pęcznieje (pije wywoływacz) i pomimo rolek (a maszyna ramowa to nawet rolek nie ma) i częściowego "ściągnięcia" wywoływacza to jednak go ubywa. Ponadto faktycznie jest przelew. W labach ciagle dodaje się regeneratorów, to wręcz konieczność, wymóg.
    Niestety istnieją laby gdzie oszczędza się regeneratora i dodaje mniej niż trzeba, albo .. wlewa jako regenerator to co poprzednio się przelało.

    EDIT - nie widziałem wpisu wyżej bo był na następnej stronie. To co napisaliśmy się uzupełnia.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 01-02-2018 o 12:58
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #23

    Domyślnie

    Jak byś powiedział, że pierwszy wywoływacz w procesie wywoływania slajdów barwnych jest wywoływaczem czarno białym to pewnie by posądzili Cię o herezję.

  4. #24
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 744

    Domyślnie

    To dodam, że to prawda
    Trafiłes przypadkowo z tym E-6 bo wywołałem ich kilka tysięcy sztuk. Może nawet kilkanaście tysięcy. W procesorze Jobo. Tam na szpulkach i filmie zostaje jeszcze więcej pierwszego roztworu (choć istnieje opcja wstępnego namaczania, nie stosowałem tego). Jeśli ktoś ma pytania co do niuansów tego procesu to ... może cos tam jeszcze pamiętam ale skończyłem wywoływać już lata temu, Jobo nie mam, chemii nie mam. E6 to prościzna kłopotem jest właśnie regeneracja odbielacza, który mimo regeneracji (wg zaleceń) czasami sobie kiepsko radził ze slajdami Kodaka (Fuji nie sprawiało problemów), trzeba było przedłużać odbielanie.
    Filmów BW wywołałem mniej, C-41 jeszcze mniej (tych to w ogóle mało wywołałem, pewnie mniej niż 100).
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 01-02-2018 o 13:25
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Film wchodzi do wywoływacza suchy, emulsja pęcznieje (pije wywoływacz) i pomimo rolek (a maszyna ramowa to nawet rolek nie ma) i częściowego "ściągnięcia" wywoływacza to jednak go ubywa. Ponadto faktycznie jest przelew. W labach ciagle dodaje się regeneratorów, to wręcz konieczność, wymóg.
    Niestety istnieją laby gdzie oszczędza się regeneratora i dodaje mniej niż trzeba, albo .. wlewa jako regenerator to co poprzednio się przelało.

    EDIT - nie widziałem wpisu wyżej bo był na następnej stronie. To co napisaliśmy się uzupełnia.
    Wywoływacza ubywa, odbielacz się rozcieńcza wywoływaczem spada gęstość wzrasta pH i tak dalej........ Fotochemia trudna sztuka.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DaroD300S Zobacz posta
    Kolego negujesz coś o czym nie masz pojęcia. Objętość tanku jest stała. Dozowanie regeneratora przebiega w sposób ciągły. Nadmiar po prostu jest zbierany jako przelew i musi być utylizowany. W zależności od obciążenia stosować można stosować roztwory o normalnej lub zmniejszonej dawce regeneracyjnej.Jeśli obciążenie jest stosunkowo małe stosujemy zestawy o normalnej dawce. Pewnie też nie wiesz, że aby przygotować roztwór do pierwszego zalania maszyny używamy Regenerator+woda+starter.
    Trochę prostej matematyki:
    Objętość tanku: 5 l, dawka regeneratora 35ml/1 film małoobrazkowy, obciążenie (daaaawno temu) 20 filmów dzienne, to daje 700 ml regeneratora dziennie, daje to 4.9 l wlanego regeneratora w tygodniu (wliczając soboty i niedziele).
    Do tego oczywiście dochodzi kontrola densytometryczna ( wywołanie stripa kontrolnego), kontrola pH oraz gęstości. Pomijam potencjał oksydoredukcyjny (redox) odbielacza.

    przede wszystkim regenerator rozni sie od wywolywacza wzajemnym stosunkiem stezen poszczegolnych substancji.
    poniewaz zuzycie reduktora jest wieksze niz inhibitorow , najszybciej ubywa w wywolywaczu substancji redukujacej i ja nalezy w najwiekszym stopniu uzupelniac.
    stad stezenie reduktora w regeneratorze jest wieksze.
    wprowadzajac regenerator do substancji wywolujacej o zanizonym przez wywolywanie stezeniu reduktora , podnosimy jego stezenie.

    dlatego rozroznialbym pomiedzy wywolywaczem a regenerataorem.
    objektosc zuzytego regeneratora wcele nie musi byc wieksza od objetosci tanku , zeby bylo ok.
    to wynika z intensywnosci wywolywania.
    przy czym w tej temperaturze obrobki zachodzi dosyc szybko utlenianie reduktora , nawet bez wywolywania filmow.

    tzn jak najbardziej mozna mowic o nieswiezym wywolywaczu jesli maszyna nie jest ciagle w pracy a wywolywacz nie jest odpowiednio czesto ( ciagle lub cyklicznie ) regenerowany.

    Starter to nic innego jak glownie inhibitory ( takze stabilizatory ) , ktorych stezenie nalezy podniesc w regeneratorze , jesli chcemy uzyc go jako wywolywacza. Ich stezenie jest w regeneratorze zbyt niskie , a zuzywaja sie one wolniej.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 01-02-2018 o 13:29

  7. #27

    Domyślnie

    Ja zaczynałem od BW potem ORWO C9165, C-41, EP-2, RA-4. to były czasy.

  8. #28
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 744

    Domyślnie

    Nican, skoro wiesz, to po co przedtem kwestionowałeś, nie rozumiem.
    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    tzn jak najbardziej mozna mowic o nieswiezym wywolywaczu jesli maszyna nie jest ciagle w pracy a wywolywacz nie jest odpowiednio czesto ( ciagle lub cyklicznie ) regenerowany.
    No i to jest problem dzisiejszych czasów. Jeśli do labu trafia mało materiałów to obsługa oszczędza nie regenerując tyle ile trzeba. Stąd czasami słaba ocena tego, co robią w labie. Cięzko sobie samemu wywołać E6 (utrzymanie temperatury i powtarzalność to problemy), natomiast tradycyjny (bo są i inne - wołane w C41) negatyw BW każdy bardziej zaawansowany fotograf wywołuje sobie najczęściej samemu. Z tego powodu fotografia analogowa poza Warszawą i kilkoma innymi miastami gdzie sa profesjonalne laby (można wysyłać, ale dziś nikt nie lubi czekać) to jednak już tylko BW. Biorąc pod uwagę skanowanie to dodam, że najlepiej to średnioformatowe BW.

    Oj, stare czasy. Też ywyoływałem EP-2, w koszach, RA4 nie mogłem, bez labu, za krótkie czasy.
    Za to kiedyś wołałem slajdy ORWO i papier barwny Fotonu (nie pamiętam nazwy procesu, za to pamiętam zapach formaldehydu, szczególnie przy suszeniu ).
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 01-02-2018 o 13:36
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Nican, skoro wiesz, to po co przedtem kwestionowałeś, nie rozumiem.

    ).
    gdybym nie wiedzial , wowczas bym nie kwestionowal.
    a kwestionuje dlatego , ze nie jest prawda co napisano , lub sformulowal adwersarz swoje mysi w sposob nieszczesliwy.

    zwyczajnie nie jest prawdziwa wypowiedz , ze wywolywacz w maszynach sie nie starzeje , oraz ze dopiero jesli objetosc zuzytego regeneratora jest wieksza o pojemnosci tanku "jest o.k." - cokolwiek to "o.k." mialoby znaczyc.

  10. #30
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 744

    Domyślnie

    On tego nie napisał (że się nie starzeje). Nadinterpretujesz. Co do tego co na końcu - ok, może mógłby precyzyjniej.
    Zostawmy to. W wątku o skanowaniu zrobiliśmy OT o wywoływaniu.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 09-07-2015, 22:30
  2. adapter został na obiektywie
    By malibu in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-12-2013, 02:47
  3. Gwint od statywu został w aparacie
    By zetakpowiem in forum Serwis
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 14-05-2012, 18:58
  4. PayPass - czy ktoś został okradziony?
    By eagis in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 13-11-2010, 01:36
  5. [ Krajobraz ] Ansel został w kuchni...
    By Macro in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 03-09-2008, 22:50

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •