Close

Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 71
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Śprotek Zobacz posta
    Jeśli chodzi o ruch to rozumiem, ale spotyka się pejzażystów nawet na YouTube którzy mają ciężkie statywy i cholernie drogie filtry połówkowe z pierścieniami i holderami. I tak trzaskają kilka ekspozycji. Potem obrabiają Rawy w lightroomie albo w C1.
    Więc gdzie tu sens wydawania 1k zł na filtry
    1k to może nie miec sensu - zbyt mały budżet
    Jestem szumofobem. S50F1.4A

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Śprotek Zobacz posta
    Tak się zastanawiam czy dobrze myślę jeśli chodzi o filtry połówkowe.
    Dziś przecież żaden problem zrobienie bracketingu ekspozycji +3, 0, - 3 eV
    przy czasach na poziomie 5 sekund i wietrze?

    no owszem, jest problem

    Cytat Zamieszczone przez Śprotek Zobacz posta
    Albo nawet więcej zależnie od puszki.
    Można to złożyć w post-processie. No więc po co kupuje się drogie filtry połówkowe?
    zeby nie marnowac czasu na postproces


    Cytat Zamieszczone przez Śprotek Zobacz posta
    Rozumiem filtry szare typu ND1000 służące do rozmywania chmur lub wody.
    akurat najbardziej przegadane i najmniej ciekawe z filtrow szarych

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez -zahir- Zobacz posta
    używanie filtrów połówkowych ma sens jeśli nie ogarniasz postprocesu / nie zmierzasz go stosować / chcesz mieć w miarę poprawny obrazek na gotowo z jednej klatki (jak w czasach analogowych) i godzisz się przy tym na utratę (w zależności od klasy filtra) jakości.
    Multiekspozycja z filtrem to jakaś schizofrenia i świadczy o nieznajomości tematu albo, jak bombel wspomina, nadużywaniu alkoholu
    obawiam się że rzeczywistość używania lub nie używania filtrów nie jest aż tak prosta
    obawiam się że zdjęcia uzyskane za pomocą filtrów są postprocesowane podobnie intensywnie jak zdjęcia uzyskane bez użycia filtrów przynajmniej ja to tak widzę jak ogladam zdjęcia o których wiem że filtry były w użyciu
    a jeśli chodzi o utratę jakości to chyba łatwiej osiągnąc przez postproces przynajmniej ja to tak widzę jak oglądam niektóre koszmary
    ale oczywiście nie widze nic złego w tym jeśli ktoś filtrów nie stosuje - jeśli mu to wystarcza aby osiągnąć efekt to nie widzę problemu

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    przy czasach na poziomie 5 sekund i wietrze?
    a braketing +-3EV przy czasie 2 minut jak ktos już założy ten nudny ND1000 to już prawie kolację można zjeść
    Jestem szumofobem. S50F1.4A

  4. #14

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za odpowiedź. Zastanawiałem się czy potrzebuję tych filtrów do pejzażu. Trochę drogie są po prostu a mając puszkę z bracketingiem wystarczy że kupię porządny filtr ND1000.
    Dzięki.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Śprotek Zobacz posta
    Dzięki Panowie za odpowiedź. Zastanawiałem się czy potrzebuję tych filtrów do pejzażu. Trochę drogie są po prostu a mając puszkę z bracketingiem wystarczy że kupię porządny filtr ND1000.
    Dzięki.
    przy nd1000 bracketing się nie przyda, jeśli będziesz robił bracketing to i tak zrobisz go ręcznie
    przyda się za to wężyk i to trzeba kupić do tego nd1000
    Jestem szumofobem. S50F1.4A

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez -zahir- Zobacz posta
    używanie filtrów połówkowych ma sens jeśli nie ogarniasz postprocesu / nie zmierzasz go stosować / chcesz mieć w miarę poprawny obrazek na gotowo z jednej klatki (jak w czasach analogowych) i godzisz się przy tym na utratę (w zależności od klasy filtra) jakości.
    Multiekspozycja z filtrem to jakaś schizofrenia i świadczy o nieznajomości tematu albo, jak bombel wspomina, nadużywaniu alkoholu
    Takie wypowiedzi świadczą o nieznajomości tematu.
    Tak wiem, że wszystko można zrobić w PS'ie, ale my mówimy o fotografii, a nie o grafice komputerowej.

    Są dziesiątki sytuacji gdzie filtry szare połówkowe są niezastąpione.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jaś Zobacz posta
    a jeśli chodzi o utratę jakości to chyba łatwiej osiągnąc przez postproces przynajmniej ja to tak widzę jak oglądam niektóre koszmary


    to prawda, do tego słaby i / lub nieumiejętnie użyty filtr połówkowy tylko pogarsza sprawę dlatego nie polecam zwłaszcza początkującym - sam z resztą kiedyś zepsułem sobie w ten sposób zdjęcia z urlopu, a dużo później zrozumiałem, że w większości sytuacji używanie "połówek" jest bezzasadne - zwłaszcza przy możliwościach współczesnych matryc i narzędzi do postprocesu.


    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Tak wiem, że wszystko można zrobić w PS'ie, ale my mówimy o fotografii, a nie o grafice komputerowej.
    ?
    zdajesz sobie sprawę, że PS to tylko narzędzie i tylko od "operatora" zależy jak go użyje? - podobnie jak młotek, który może służyć do wbijania gwoździ albo do wbijania sobie do głowy przekonania, że używanie Photoshopa przerabia zdjęcia na grafikę komputerową

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Są dziesiątki sytuacji gdzie filtry szare połówkowe są niezastąpione.
    dobrej jakości i umiejętnie użyte mogą być pomocne... czy niezastąpione? Nie powiedziałbym - ale chętnie usłyszę argumenty za tym żeby swoje wyciągnąć z szuflady.

  8. #18

    Domyślnie

    Możesz mi przesłać te filtry. Chętnie przyjmę jeżeli są dobrej jakości.
    Robienie zdjęć pod słońce

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Może mają przyzwyczajenia z odległej przeszłości, a może po prostu chcą zadać szyku i poderwać jakąś pannę na fajny holder.
    Jeśli chodzi o YTbowych "nadawców", biorąc pod uwagę scenerię, to w grę wchodzą tylko łanie

  10. #20

    Domyślnie

    Mam filtry połówkowe i faktycznie w ostatnich latach rzadziej je używam. Ale nie oznacza to, że są one teraz zupełnie nieprzydatne. Są takie sytuacje, kiedy rozpiętość dynamiki sceny przekracza możliwości aparatu, nawet takiego jak D800 czy D850. W postprocesie z przepalonego nieba nie da się niczego wyciągnąć, bo matryca niczego tam nie zarejestruje. Można składać, ale szybciej i wygodniej można sobie poradzić z filtrem połówkowym.

Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. filtry połówkowe do 14-24 - kompatybilność holderów
    By pysson in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 24-11-2017, 16:16
  2. Filtry połówkowe vs sklejarka HDRów do krajobrazu
    By pysson in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-08-2017, 11:54
  3. Pomiar ekspozycji a filtry połówkowe - metody
    By blazko in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-01-2010, 22:39
  4. filtry połówkowe Active Industries
    By wolnyslimak in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-06-2009, 20:13
  5. Filtry połówkowe?
    By Lukas7 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-06-2008, 18:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •