Szukam statywu, który będzie mi służył głównie do fotografowania architektury i krajobrazów (w tej kolejności). Na statyw z głowicą mogę wydać do 800 zł, ewentualnie jeśli naprawdę warto mogę dorzucić stówkę, ale to już max. Waga i rozmiary po złożeniu statywu nieistotne, nie planuję chodzić z nim cały dzień po górskich szlakach, na miejsce lub w jego pobliże i tak przeważnie dojeżdżam samochodem i nie planuję pokonywać z nim dużych odległości więc to nie problem, za to musi być przede wszystkim stabilny (chcę przy jego pomocy robić zdjęcia z na bardzo długich czasach z ND1000 itp). Nogi najchętniej 3 sekcyjne i na zatrzaski, wysokość najlepiej w okolicach 160cm (mam 184 cm wzrostu). Co do głowicy nie mam sprecyzowanych wymagań, nie wiem czy lepiej się sprawdzi kulowa czy 3D, dotychczas używałem w jakimś tanim badziewiu czegoś w rodzaju 3d tylko z 1 wajchą i było to całkiem wygodne ale totalnie nieprecyzyjne, nie wiem czy to wina "badziewności" tego statywu czy wszystkie tego rodzaju głowice zachowują się podobnie, kulowej niestety nie miałem okazji wypróbować. Ważne żeby była precyzyjna, z płytką blokowaną na pstryczek i łatwo i wygodnie wkręcaną do aparatu bez użycia narzędzi, monet itp. Na razie nie planuję stawiać na nim nic cięższego niż D5300 + Sigma 17-50 lub Tamron 70-300 (za jakiś czas pewnie zmienię na coś z serii 7xxx). Czasami zdarza mi się fotografować różne rzeczy do aukcji na allegro, więc pewnie przydała by się obracana o 90 stopni kolumna, ale takie zastosowania to margines i nie jest to najważniejsze - fajnie jak by była taka opcja, ale jak nie to płakać nie będę. Przeglądałem oferty sklepów i w oko wpadły mi Slik Pro 700DX (można dostać sporo poniżej zakładanego budżetu, przeważnie do kupienia z głowicą 3d, ale można też naleźć wersję bez głowicy) i Manfrotto 290 dual z różnymi głowicami (3d lub kulowa, albo bez głowicy). Warto kupić któryś z tych dwóch? Slik ma dobre opinie, Manfrotto mimo wyższej ceny również wygląda interesująco, ale nie wiem czy warto tyle dokładać. Znajdę coś ciekawszego tej cenie? Jaka głowica będzie najlepsza? W tym temacie jestem kompletnie zielony, więc wszelkie rady i uwagi mile widziane.