Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie D5300 - Nikkor 10-20mm vs Nikkor 35mm

    Witam wszystkich,
    moj problem polega na tym, ze nad obiektywem zastanawiam sie juz dluzszy czas, na poczatku bedac mega laikiem napalilem si na 35 mm z racji fajnej glebi ostrosci oraz tego ze obiektyw jest jasny,
    no i samo to uniwersalne 35mm, ktore wiele osob uwaza za must have, ale !
    Nabierajac doswiadczenia itp itd, juz wiem ze przy DX, 35 mm daje nam bardziej efekt szkielka 50 mm niz 35, stad tez nawinal sie dosyc nowy i ciekawy 10-20mm, ktory po przeliczeniu 1.5x mniej wiecej
    da mi to na co liczylem od poczatku jesli chodzi o ogniskowa.
    Tutaj pytanie do osob bardziej doswiadczonych, obiektyw ktory kupic ma sluzyc do zdjec typu streetview, fajne swiatla, itp. Przy tym, ze czasem chcialbym tez nagrac jakiegos vloga na jobym z reki
    i tutaj pojawia sie moja obawa, czy 35mm zlapie odpowiedni kadr aby uchwycic siebie, plus cos z otoczenia? Nie mialem doswiadczenia z szerokim katem, o ile w ogole przy ustawieniu ogniskowej
    20mm na DX mozna to nazwac az tak szerokim katem. Zdaje sobie sprawe, ze oba obiektywy roznia sie kolosalnie jasnoscia i tutaj tez prosilbym o opinie jak to moze wygladac w praktyce.

    Na co byscie sie zdecydowali na moim miejscu?
    Ostatnio edytowane przez Aveste ; 15-01-2018 o 20:27

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Witaj, jaki masz obecnie obiektyw, czy masz z zestawu jakiś 18-55 ?
    Jeśli tak to ogniskową możesz testować i przekonasz się co potrzebujesz i wtedy dopiero kupić, 35mm uważam będzie troszkę za wąsko, nie wiem czy znowu nie pojawi się propozycja sigmy 17-50 ale to jednak jest spora uniwersalność bezkonkurencyjny obiektyw.

  3. #3

    Domyślnie

    Obecnie mam tylko 18-105, testowalem i szczerze to jesli kit przeklada sie w 100% na to co zobacze w stałce 35mm, no to owa ogniskowa zdecydowanie odpada. Tylko teraz pozostaje mi kwestia jasnosci obiektywu, jak przy 10-20mm te 4.5-5.6 sie zachowuje powiedzmy wieczorem czy tez w nocy i jak wyglada kwestia rozmycia tla?

  4. #4

    Domyślnie

    Te f/4.5-5.6 masz na kicie. Możesz sam sprawdzić jak to się zachowa.
    Jak chcesz okolice 10-20, i do tego jasno, to zostaje Tokina 11-20/2.8.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  5. #5

    Domyślnie

    Na kicie mam nawet f/3.5-5.6 bodajze, z tym ze 5.6 jest przy ogniskowej 105mm, tutaj byloby przy ogniskowej 20mm, stad moje pytanie. Tokina fajna, tyle że już troche zaczyna odbiegac cenowo. Pewnie nic wiecej w przedziale do 1500 nie znajde?

  6. #6

    Domyślnie

    Ustaw kita na 20mm i przymknij go do /5.6...
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Problem chyba jest taki że nie wiesz co potrzebujesz, tak jak ci radzimy, ustaw na swoim obiektywie ogniskową i przysłonę, nakręć coś i sprawdź, jasny obiekty jest dobry do kiepskich warunków oświetleniowych ale w video nie koniecznie tak mała głębia się sprawdzi, zauważ że vlogerzy i youtubowcy używają najczęściej kitowych ciemnych obiektywów, a jak potrzeba czegoś do zabawy zgłębią i rozmyciem to zakłada się wspomniany 35mm bo tani albo 50mm ale jeszcze bardziej wąsko będzie.

  8. #8

    Domyślnie

    Moja glupota z przyslona, sorry. Wychodzi na to ze nagrac moge cos zawsze z kita na 18mm, wiec zdecydowanie bardziej przyda mi sie 35mm. Dzieki wielkie za pomoc

  9. #9

    Domyślnie

    35mm to może jest i "must have", ale przy pełnej klatce. Przy aparatach DX wcale nie jest to mus, ani nawet "uniwersalne". Dla mnie to nijaka ogniskowa. Do większości zdjęć kilku osób jest za wąsko, do portretu za szeroko.
    A jest 35mm, bo to zbliżone do 50m przy pełnej klatce, a było to kiedyś podstawowy obiektyw, ale z racji prostoty konstrukcji, a nie "uniwersalności".
    Dodatkowo 35/1.8 DX to bardzo przeciętny obiektyw - ślimaczy AF, duża aberracja, ostrość porównywalna z zoomami, a teraz to nawet nie jest tani.

    Jak chcesz jasny obiektyw i fajną małą GO, to polecam 50/1.8 G - ostrzejszy, dużo lepsza praca pod światło i mniejsza aberracja, dużo szybszy AF. Cena niemal taka sama, ale używane są tańsze, bo jest ich więcej na rynku.

    Jak chcesz coś w miarę uniwersalnego i jasnego to jest Sigma 18-35/1.8, ale duża, ciężka i swoje kosztuje, w dodatku bez stabilizacji.
    Jest też Sigma 17-50/2.8 OS - jak na swoje parametry i właściwości to bardzo tani obiektyw. Aktualnie chyba najlepszy "uniwersalny" zoom - stosunkowo mały, dość lekki, uniwersalny zakres ogniskowych, a do tego stałe światło f/2.8, bardzo dobra ostrość, szybki AF.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Może od początku, napisałeś
    ...obiektyw ktory kupic ma sluzyc do zdjec typu streetview, fajne swiatla, itp. Przy tym, ze czasem chcialbym tez nagrac jakiegos vloga na jobym z reki
    i tutaj pojawia sie moja obawa, czy 35mm zlapie odpowiedni kadr aby uchwycic siebie, plus cos z otoczenia?...
    Co rozumiesz przez streetview? Architekturę, krajobraz miejski czy tzw. street, czyli generalnie ludzi? Fajne światła, to zdjęcia nocne czy wieczorne? Uchwycić siebie, czyli selfie z ręki?

    Do tych wszystkich zastosowań, jak dla mnie, 50 będzie na DX za wąska. 35 zresztą też, ale mimo wszystko więcej można zdziałać. Mimo wad tego obiektywu, mimo wszystko ta ogniskowa jest bardziej użyteczna niż 50 (może poza portretem, takim "klasycznym") a jakość optyczna, światło no i cena rekompensuje część tych wad. Pewnie, że 20 czy 24 byłaby jeszcze ciekawsza, ale za dobre szkiełka niestety trzeba sporo więcej zapłacić. Oczywiście S17-50 będzie zdecydowanie bardziej uniwersalna do większości zastosowań, które wymieniłeś, niezależnie, jak je rozumiemy Ewentualnie możesz popatrzeć na trochę droższe N28/1.8 czy S30/1.4 art, zwłaszcza używane, które dość regularnie pojawiają się na rynku.
    Szeroki kąt typu 10-20 to fajny pomysł na miasto, "ciemność" wymienionego Nikkora jednak dość ogranicza jego zastosowanie przy zdjęciach z ręki, zwłaszcza jeśli chcesz fotografować "fajne światła", wtedy statyw b.wskazany. Ale przede wszystkim, jak dla mnie, uwa dosyć deformuje ludzi, zwłaszcza w rogach zdjęcia, nie każdemu to odpowiada.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Stare obiektywy na FX: Nikkor 135mm f/2.8 AI, Nikkor 50mm f/2 AI, Nikkor 35mm f/2.8 AI
    By Mat0387 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 20-05-2018, 21:39
  2. 20mm i 35mm sigma czy nikkor?
    By lunatyk59 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10-12-2015, 21:19
  3. NIKKOR 20mm f/1.8G ED vs 24mm f/1.4G ED vs 35mm f/1.4G
    By Raspberry in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 26-08-2015, 14:00
  4. Odpowiedzi: 86
    Ostatni post / autor: 22-01-2013, 09:34
  5. pytanie co wybrac Nikkor 35mm f/1.4 AI-s czy AF Nikkor 35mm f/2.0D
    By ranbir kapoor in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-10-2006, 11:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •